Vámos Petra: Már nem olyan komfortos a svédeknek sem ellenünk játszani

Vágólapra másolva!
2024.11.30. 07:19
Az irányító Vámos Petra (pirosban) szerint a magyar játékosoknak nem szabad erőltetni a tempólövéseket a svéd kapus ellen, türelmesnek kell maradniuk és tiszta helyzeteket kialakítani az ellenfél kapuja előtt (FOTÓK: KOVÁCS PÉTER)
A magyar női kézilabda-válogatott szombat este Svédországgal vív csoportrangadót a telt házas Főnix Arénában (kezdés: 18.00, élőben az NSO-n). A nemzeti csapat irányítója, Vámos Petra szerint a védekezésünk lehet a győzelem kulcsa.

 

Idén már harmadszor sodorja az élet a magyar válogatott útjába a svédeket. Az áprilisi olimpiai selejtezőtornán 28–25-re megnyert és a nyáron az ötkarikás játékokon hosszabbításban 36–32-re elveszített csata után az Európa-bajnokság csoportkörében jön a harmadik felvonás.

Mindkét együttesnek ez lesz az első igazán nagy tesztje a kontinensviadalon. A csütörtöki, első játéknapon a mieink Törökországot, a skandinávok Észak-Macedóniát múlták felül, összességében simán. A Főnix Arénában a nyitó este fél háza után szombaton már zsúfolásig telt lelátók, azaz 6500 néző fogadja a csapatokat. Ebből is látszik, hogy az Eb igazából csak most kezdődik.

 

„Már nem olyan komfortos a svédeknek sem ellenünk játszani, vannak azért kevésbé jó emlékeik is velünk kapcsolatban – mondta lapunknak Vámos Petra a pénteki pihenőnapon. – Több embertől is azt hallottam, ők is úgy készülnek, hogy nagyon nehéz meccs lesz. A védekezésünk lehet a győzelem kulcsa. A svédek nem játszanak semmi újat, viszont azt rendkívül tudatosan és erőszakosan csinálják. Fontos lenne, hogy a beálló körüli védekezést meg tudjuk oldani, illetve ott van a támadás is, a nagyon magas hármas és kettes védőik rendkívül stabilan védekeznek. Talán a külső területek megtalálása és a szélek megjátszása az, amivel fel lehetne ezt törni.”

A 24 éves irányító szerint ugyan vannak a svédeknél nagy nevek, mint Jamina Roberts vagy Jenny Carlson, mégis csapatként működnek nagyon jól. A kulcspillanatokban bármelyikük el tudja dönteni a mérkőzést. Ilyen a kapus Johanna Bundsen is, akitől megszokhattuk, hogy egyszer 15-20 védése van, máskor meg alig találkozik a labdával – átmenet nem sűrűn szokott lenni. „Lövés előtt várnunk kell egy ütemet a levegőben, a tempólövéseket el kell kerülni ellene, és tiszta helyzeteket kialakítani” – avatott be minket Vámos a rutinos kapus gyenge pontjaiba.

Kérdés, hogy mennyire lehet benne a svédek fejében az áprilisban ugyanitt, Debrecenben lejátszott találkozó: „Nem gondolom, hogy ők ezzel bármennyire is foglalkoznak. Profi mentalitású játékosok, maga a helyszín és csarnok nincs rájuk hatással egy-egy meccsen. Viszont az, hogy ennyien kijönnek, és akik kint lesznek, nem nekik szurkolnak, az már lehet befolyásoló tényező. Csütörtökön is hidegrázós élmény volt pályára lépni, bízom benne, hogy telt ház előtt a mi szempontunkból nagyon jó meccs következik.”

Ehhez maguk a főszereplők szerint is a csütörtökinél kevesebb hiba és összeszedettebb játék kell, mégiscsak az olimpiai negyedik helyezett lesz az ellenfél. Pozitív, hogy a kulcspillanatokban azért megvolt a koncentráció, Törökország a 18. és a 33. perc között képtelen volt a kapunkba találni, ezalatt sikerült 7–8-ról 15–8-ra fordítani.

Hasonló nyitányt láthattunk Svédországtól is, amely a 21. és a 39. perc között „nullázta le” a macedónokat, miközben tizenegy gólt dobtak válasz nélkül. Az utolsó nyolc percre már rég eldőltek a fontos kérdések, ennek volt köszönhető, hogy a balkániak visszajöttek mínusz tizenhatról tízre.

SVÉDORSZÁG LEGJOBB EREDMÉNYEI
Olimpia: 4. (2020, 2024), 7. (2016) – 5 részvétel
Vb: 4. (2017, 2023), 5. (2021), 6. (1993), 7. (2019), 8. (1957, 2001) – 12 részvétel
Eb: 2. (2010), 3. (2014), 5. (2022), 6. (2006, 2018) – 13 részvétel

Az ősszel már a dán Esbjerget is vezető szövetségi kapitány, Tomas Axnér három játékosát is nélkülözni kényszerül az Eb-n. Közülük Daniela de Jong hátsérülés miatt hagyja ki a tornát, az idény közben, csapata csődje miatt Győrbe igazoló Anna Lagerquist még nem tért vissza a pályára súlyos sérülése után, míg a Vipersben légióskodó Nina Koppang az ősszel dőlt ki a sorból, meg is kellett műteni a térdét, így őt sem láthatjuk a rangadón. Koppang kiesését már csak azért sem bánják a mieink, mert ő volt az, aki az olimpiai negyeddöntőt másodpercekkel a dudaszó előtt hosszabbításra mentette.

Ott lesz viszont a pályán Nathalie Hagman, aki két napja megszerezte karrierje 150. Európa-bajnoki találatát. Szerencsénkre kapusunk, Böde-Bíró Blanka a világ egyik legjobbja a szélsők elleni védésben. Ha a párizsi olimpia gólkirályával szemben is elkapná a fonalat, az nagyot lökhetne a szekerünkön.

Nem unják még a svédeket?
– Nem, várjuk az újabb meccset ellenük. Tudjuk, hogy kik, mit fognak játszani és hogyan, ez többnyire nem változott az elmúlt időszakban. Az egyetlen, ami eltérő volt, hogy a legutóbbi meccseiken nem alkalmazták a hét a hat elleni támadójátékukat, szerintem ellenünk tartalékolták, szombaton számítok erre az elemre.
– Hogyan készültek az újabb mérkőzésre?
– Megnéztük az egymás elleni tavaszi olimpiai selejtezős és a lille-i meccsünket. Azóta változás, hogy most nincs náluk Nina Koppang, helyette így talán Nina Danónak kell előkészítenie, de más variálást a macedónokkal játszott első Eb-meccsük felvételét vizsgálva nem láttunk. Az elmúlt egy évet nézve háromszor mérkőztünk meg a svéd válogatottal, a tavalyi vb-n, az olimpiai selejtezőn és az olimpián, bízhatunk abban, hogy sokat tudunk róluk, de nyilván ők is ismernek minket.
Mi dönthet a szombati csoportrangadón?
– Az akarat, a hazai pálya és a precizitás. Nem szabad sokat hibázni támadásban, nem adhatunk könnyű labdákat nekik, mert azonnal kihasználják, hiszen gyorsan játszanak. A svédek is felezték a játékidőket az első fordulóban, mint mi, csak ők sort cseréltek, nem egyesével forgattak. Sok újat aligha látunk tőlük, ha igen, az óriási meglepetés lesz… A napi forma dönthet nagyrészt, és a türelem is fontos lesz.

Fotó: Kovács Péter
MINIINTERJÚ – GOLOVIN Vlagyimir, a női válogatott szövetségi kapitánya: Az akarat, a hazai pálya és a precizitás dönthet a svédek ellen

NŐI KÉZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG
CSOPORTKÖR , 2. FORDULÓ – A SZOMBATI PROGRAM
A-CSOPORT (DEBRECEN)
18.00: Svédország–Magyarország (Tv: M4 Sport+) – élőben az NSO-n!
20.30: Észak-Macedónia–Törökország (Tv: M4 Sport+)
C-CSOPORT (BÁZEL)
15.30: Lengyelország–Portugália 
18.00: Franciaország–Spanyolország 
E-CSOPORT (INNSBRUCK)
18.00: Norvégia–Ausztria 
20.30: Szlovénia–Szlovákia 

A MAGYAR NŐI VÁLOGATOTT 18 FŐS EB-KERETE
Kapusok: Janurik Kinga (FTC-Rail Cargo Hungaria), Szemerey Zsófi (Metz HB – Franciaország), Böde-Bíró Blanka (FTC-Rail Cargo Hungaria)
Jobbszélsők: Győri-Lukács Viktória (Győri Audi ETO), Faluvégi Dorottya (Ludwigsburg – Németország)
Jobbátlövők: Klujber Katrin (FTC-Rail Cargo Hungaria), Papp Nikoletta (SCM Gloria Buzau – Románia)
Irányítók: Vámos Petra (Metz HB – Franciaország), Simon Petra (FTC-Rail Cargo Hungaria), Tóth Nikolett (DVSC SCHAEFFLER)
Beállók: Füzi-Tóvizi Petra (DVSC SCHAEFFLER), Pásztor Noémi (CSM Bucuresti – Románia), Bordás Réka (FTC-Rail Cargo Hungaria)
Balátlövők: Kuczora Csenge (Thüringer HC – Németország), Kácsor Gréta (CS Gloria 2018 BN – Románia), Csíkos Luca (Váci NKSE)
Balszélsők: Szöllősi-Schatzl Nadine (Moyra-Budaörs), Márton Gréta (FTC-Rail Cargo Hungaria)

AZ A-CSOPORT PROGRAMJA (DEBRECEN)
November 28., csütörtök
Magyarország–Törökország 30–24
Svédország–Észak-Macedónia 28–18
November 30., szombat
18.00: Svédország–Magyarország
20.30: Észak-Macedónia–Törökország
December 2., hétfő
18.00: Észak-Macedónia–Magyarország
20.30: Törökország–Svédország

 

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik