Hollandia csupán a második Európa-bajnokságára készül, 2020-ban a 17. helyen zárt, Lettország ellen tudott győzni. Az idei kontinenstornára simán kvalifikált, Szlovéniával azonos pontszámmal zárt csoportja második helyén – Lengyelországot oda-vissza legyőzve, Celjében ikszelve.
Erlingur Richardsson 2017-ben vette át a válogatott irányítását, az izlandi szakember kezei alatt pedig egyre jobb együttes formálódik, melynek nagyon fiatal az átlagéletkora.
A legnagyobb sztár természetesen a Paris Saint-Germain irányítója, Luc Steins. Az alacsony játékmester (173 centiméter) kiváló lábmunkájával és cselezőképességével komoly feladat elé állítja a védőket. Érdekesség, hogy testvére, Ivo szintén ott van a keretben.
A PSG mellett egy másik topcsapat, a német Bundesligát vezető Magdeburg is ad játékost a holland névsorba. A jobbátlövő Kay Smits abszolút kulcsember a válogatottban. Belső posztokon általában az irányító Dani Baijens egészíti ki a Steins, Smits duót, egyikük magassága sem éri el a 190 centimétert.
Svédország–Hollandia 34–30 Lengyelország–Hollandia 33–27 Tunézia–Hollandia 28–33 Hollandia–Japán 30–33 |
Az egyik legismertebb holland játékos Iso Sluijters, aki 31 éves korára kis túlzással már egész Európában légióskodott – megfordult Spanyolországban, Németországban, Lengyelországban és Norvégiában –, jelenleg Svájcban játszik. A jobbátlövőre elsősorban kiváló védekezése miatt van szükség. A szintén balkezes Tom Jansen (Grosswallstadt) a holland kézilabda egyik nagy reménysége, 96 találatával jelenleg 13. a német másodosztály góllövőlistáján a 23 éves átlövő.
Mindenképpen meg kell említeni a széleket, hiszen Bobby Schagen személyében itt található a hollandok első számú gólfelelőse. A nemzeti csapatban már több mint 300-szor volt eredményes a Lemgo jobbszélsője. A másik oldalon szintén Bundesliga-játékos a kezdő, a Bergischer HC-t erősítő Jeffrey Boomhouwer.
Nem szabad tehát leírni Hollandiát, amely a felkészülés során szoros meccset tudott játszani a legutóbbi vb-n ezüstérmes Svédországgal – 19–19-es félidőt követően 34–30-ra kapott ki. A két gárda második mérkőzése pozitív koronavírustesztek miatt maradt el. A papírforma alapján azért meglepetés lenne a pontszerzése az Eb-n, de fényes jövő előtt áll a fiatal együttes.
A magyar válogatott eddig kétszer játszott Hollandiával: a 2018-as Eb-selejtezőiben idegenben 28–27-re, hazai pályán 35–30-ra nyert.
A HOLLAND VÁLOGATOTT EB-KERETE
Kapusok: Bart Ravensbergen (HSG Nordhorn-Lingen – Németország), Dennis Schellekens (KRAS/Volendam)
Jobbszélsők: Bobby Schagen (TBV Lemgo-Lippe – Németország), Alec Smit (SönderjyskE – Dánia)
Jobbátlövők: Tom Jansen (TV Grosswallstadt – Németország), Iso Sluijters (Amicitia Zürich – Svájc), Kay Smits (SC Magdeburg – Németország)
Irányítók: Luc Steins (Paris Saint-Germain – Franciaország), Dani Baijens (ASV Hamm-Westfalen – Németország), Florent Bourget (KRAS/Volendam), Ivar Stavast (Elbflorenz Dresden – Németország)
Beállók: Samir Benghanem (Green Park Aalsmeer), Ivo Steins (Kembit-Lions)
Balátlövők: Jasper Adams (Kembit-Lions), Ephrahim Jerry (Kadetten Schaffhausen – Svájc), Robin Schoenaker (Sporting Pelt – Belgium)
Balszélsők: Jeffrey Boomhouwer (Bergischer HC – Németország), Rutger ten Velde (TuS Ferndorf – Németország)
2022-ES FÉRFI KÉZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG, MAGYARORSZÁG, SZLOVÁKIA
A CSOPORTBEOSZTÁS
A-csoport (Debrecen): Szlovénia, Dánia, Észak-Macedónia, Montenegró
B-csoport (Budapest): Portugália, MAGYARORSZÁG, Izland, Hollandia
C-csoport (Szeged): Horvátország, Szerbia, Franciaország, Ukrajna
D-csoport (Pozsony): Németország, Ausztria, Fehéroroszország, Lengyelország
E-csoport (Pozsony): Spanyolország, Svédország, Csehország, Bosznia-Hercegovina
F-csoport (Kassa): Norvégia, Oroszország, Szlovákia, Litvánia