NŐI KÉZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG, FRANCIAORSZÁG
DÖNTŐ
Oroszország–Franciaország21–24 (12–13)
Párizs, AccorHotels Aréna, 14 060 néző. Vezette: Christiansen, Hesseldahl Hansen (dánok)
OROSZORSZÁG: SZEDOJKINA – Managarova 1, VJAHIREVA 7 (5), DMITRIJEVA 5, Makejeva 1, SZENY 3, Szamohina 1. Csere: Truszova (kapus) Kuznyecova 2, Petrova 1, Malasenko, Kocsetova, Frolova, Szudakova, Sznopova. Szövetségi kapitány: Jevgenyij Trefilov
FRANCIAORSZÁG: LEYNAUD – Flippes, Zaadi 2, Ayglon 2, Edwige 2, NZE MINKO 4, Dembele. Csere: Glauser (kapus), Pineau 2 (2), LACRABERE 6 (2), Coatanea 1, Houtte 2, KANOR 2, Niombla 1, Foppa, N'Gouan. Szövetségi kapitány: Oliver Krumbholz
Kiállítások: 6, ill. 6 perc
Hétméteresek: 5/5, ill. 7/4
MESTERMÉRLEG
Jevgenyij Trefilov: Egy nagyon jó csapattól kaptunk ki, gratulálok a francia szövetségnek is, kiváló munkát végeztek, és az európai szövetségnek is a színvonalas rendezésért. Hogy nem szerettem volna átvenni az ezüstérmet? Ez nem igaz, minden éremnek örülök.
Olivier Krumbholz: Fantasztikus meccset játszottunk, hihetetlen közönség előtt, végig űztek-hajtottak minket. A piros lapot nem éreztem jogosnak, de utána plusz energiák szabadultak fel bennünk, és a szurkolóink segítségével átlendültünk rajta, a játékosaim pedig hősiesen védekeztek. Érzelmi szempontból még nem éltem át hasonló találkozót.
ÖSSZEFOGLALÓ
Valahol jelképes volt, hogy az Eb első és utolsó meccsét is a franciák és az oroszok vívták. A nyitó találkozón az oroszok voltak jobbak három góllal, de mindkét válogatott fejlődött a torna során, a franciák pedig nagyon fogadkoztak, hogy tanultak abból az összecsapásból. Nem gyakori, hogy kézilabda legyen a vezető anyag a L'Équipe-ben, márpedig ezúttal szombaton és vasárnap is így történt, és minden bizonnyal hétfőn sem lesz másképpen. A vasárnapi címlapon a duplázás kifejezéssel utaltak arra, hogy a franciák a világbajnokság után felülhetnek az Európa-bajnoki trónra is.
Telt ház fogadta a csapatokat az AccorHotels Arénában Párizs Bercy városrészében, a tömeg nagy része pedig természetesen a hazaiak sikeréért szorított. A siófoki Estelle Nze Minko a találkozó előtt elmondta, még nem játszott ennyi ember előtt, és reméli, belehajszolják a csapatot a győzelembe.
Az első gólt ugyan az exgyőri Anna Szeny szerezte, de utána az oroszok legendás edzője, Jevgenyij Trefilov már a második percben látszólag idegbajt kapott a vonal mellett, csapata ugyanis több támadást elszerencsétlenkedett. A franciák ezt kihasználva 3–1-re fordítottak, de ennyivel persze még nem tudták megtörni az oroszokat, akiknél a kapuban Anna Szedojkina többször is ziccerben tudott hárítani.
Három–három után felváltva vezettek a csapatok, a kiegyenlített mérkőzésen mindkét fél igyekezett minél jobban megszervezni a védekezését. Olivier Krumbholz többet cserélt kollégájánál, míg Trefilov inkább bízott az alapembereiben (különösen az Eb MVP-jének megválasztott Anna Vjahirevában és Darija Dmitrijevában). A franciák többször is elléptek kettővel a szünet előtt, de rendre érkezett az orosz válasz. Nze Minkóra mindig lehetett számítani, hogy egy egyéni villanással megoldja a helyzetet, amikor a többieknek már nem ment támadásban. A szünet előtt Alexandra Lacrabere gólja eredményezte a franciák vezetését (12–13).
A második félidő elején először léptek el hárommal a franciák, ennek azonban nagy ára volt, a dán játékvezetők videózás után piros lappal kizárták a hetes értékesítése közben Szedojkina fejét eltaláló Allison Pineau-t (kicsit szigorú ítéletnek tűnt), aki könnyes szemmel, arcát törölközőbe temetve ült ki a nézőtérre. A franciák heves tiltakozásba kezdtek, a nézők pedig hatalmas füttykoncertet rendeztek, amely egy idő után átcsapott biztatásba.
Az oroszok ezután ugyan feljöttek egyre, de egyenlíteniük nem sikerült, helyette újra három lett a különbség. Közben előbb a PSG focicsapatának sztárját, Kylian Mbappét, majd a férfi kézicsapat egyik hazai kedvencét, Nikola Karabaticot mutatták a kivetítőn, nagy ovációt kiváltva a közönségből.
Akárcsak minden szép megmozdulás vagy jó védekezés a pályán levőktől – márpedig Nze Minkóékat láthatóan nem zavarta meg a piros lap, eksztázisban mentek tovább. Az oroszokban nem volt annyi átütőerő, hogy megfordítsák a meccset, a franciák előnye kitartott a végéig (21–24). A végén még a kapuba visszatérő Amandine Leynaud védett egyet, majd kezdődhetett a körtánc.
A franciák már a döntőbe jutással történetük legjobb Eb-szereplését produkálták, végül arannyal koronázták meg a szereplésüket, visszavágva az oroszoknak a riói olimpia fináléban elszenvedett vereségért. A franciák mostani sikerükkel egyenes ágon kijutottak a 2020-as tokiói játékokra.
Az oroszok második Eb-fináléjukat is elbukták. A döntő legjobbjának a hét góljával a mezőny legeredményesebbjének bizonyuló Vjahirevát választották meg. „Sportolóként mindig az első hely a célunk, így most szomorú vagyok, hogy ez nem sikerült. Ilyen hangulatban, mint ami az arénában uralkodott ma, lehetetlen volt nyernünk” – mondta a jobbátlövő a találkozó után.
embed_kod= |nso_uj_cikk_embed Embed kód: mceBlockPasteEnd |
A mérkőzés összefoglalója
AZ EB ÁLOMCSAPATA
Kapus: Amandine Leynaud (Franciaország)
Jobbszélső: Carmen Martín (Spanyolország)
Jobbátlövő: Alicia Stolle (Németország)
Irányító: Stine Oftedal (Norvégia)
Beálló: Crina Pintea (Románia)
Balátlövő: Háfra Noémi (Magyarország)
Balszélső: Majda Mehmedovics (Montenegró)
A legjobb védő: Kelly Dulfer (Hollandia)
A torna legértékesebb játékos (MVP): Anna Vjahireva (Oroszország)
Gólkirály: Katarina Krpezs-Slezak (Szerbia, 50 gól)
AZ EB VÉGEREDMÉNYE
1. Franciaország
2. Oroszország
3. Hollandia
4. Románia
5. Norvégia
6. Svédország
7. MAGYARORSZÁG
8. Dánia
9. Montenegró
10. Németország
11. Szerbia
12. Spanyolország
13. Szlovénia
14. Lengyelország
15. Csehország
16. Horvátország
PERCRŐL PERCRE
Vjahirevát választották meg a mérkőzés legjobbjának.
60. perc: Lacrabere lövését védte még Szedojkina.
59. perc: Kínai figurát rontanak az oroszok! Leynaud véd nagyot. Örülnek a gallok.
57. perc: Kanor sáncolt lövése is a kapufáról pattan ki.
56. perc: Zaadi lőtt mellé... a túloldalon Vjahireva lőtt kapufát.
54. perc: Leynaud védi Szamohina ejtését.
53. perc: Itt meg orosz hetes, belülvédekezés. Vjahireva Leynaud ellen. Az orosz nyer, 20–22!
50. perc: Támadót fújnak Vjahirevánál.
47. perc: Kanor lövését védte Szedojkina, nincs négy gól. Van viszont egy hetes a túloldalon.
45. perc: Kiegészültek az oroszok.
44. perc: Passzív az oroszoknál. Kocsetova lövését védi Glauser.
43. perc: Zaadi rossz passza után jöhetnek az oroszok.
42. perc: Két passz után elvették a franciáktól.
38. perc: Támadót fújnak Lacrabere-nél. Ez sem feltétlenül jó döntés... Kezd kicsúszni a bírók kezéből a meccs...
37. perc: Emberelőnyben támadnak az oroszok, rögtön egy belemenés – ami egyébként belülvédekezés volt.
34. perc: Dembele lőtt kapufát. Kylan Mbappét szúrta ki a kamera a lelátón. Aztán Managarova harcolt ki hetest.
33. perc: Szenynél fújtak belemenést.
31. perc: Flippes a jobb szélről lő, Szedojkina véd. A franciáknál Glauser véd.
28. perc: Dembele a szélről, Szedojkina véd.
27. perc: Leynaud védése után Szedojkina is véd egyet.
22. perc: Vjahireva egyre nehezebben viseli a kis szurkálásokat, Dmitrijeva lövését fogja Leaynaud.
21. perc: Niombla lőtt, a labda súrolta a lécet – fölülről.
17. perc: Passzívba hajló orosz akció végén Makejeva lépett vonalra, nincs gól.
14. perc: Kiegészültek a franciák.
12. perc: Kapus nélkül támadnak a franciák. Végül hetes, Edwige harcolta ki.
9. perc: Szeny rossz hát mögötti passza után támadhatnak a franciák.
4. perc: Dembele a balszélről, Szedojkina véd.
2. perc: Makejeva lépett rá a hatos vonalára lövés közben, .
1. perc:
17.29: Minden készen áll a fináléra. A franciák tiszta kékben, az oroszok fehér felsőben, kék nadrágban.
17.27: ...majd a francia. Zúgja is a csarnok rendesen a végén, amikor levették a hangszeres kíséretet.
17.26: Himnuszok. Előbb az orosz...
17.24: Megérkeztek a franciák is, bemutatták a játékvezetőket is.
17.22: Megkezdődött a játékosok egyenkénti beszólítása. Előbb jönnek az oroszok.
17.18: A hangulat alakul a helyszínen, a telt ház garantált, a csapatok végeztek a melegítéssel. Bő tíz perc és kezdünk.
17.15: Köszöntjük olvasóinkat, hamarosan megkezdődik Párizsban a döntő!
ÉRDEKESSÉGEK, ELŐZMÉNYEK
A két csapat keretében két olyan játékost találunk, aki a magyar NB I-ben szerepel, s mind a kettő a francia válogatottat erősíti: Estelle Nze Minko a Siófok átlövője, míg Amandine Leynaud a Győri ETO kapusa. Az oroszoktól senki sem játszik Magyarországon.
Az biztos, hogy új győztest avatunk a mai finálé után, hiszen eddig sem az olimpiai bajnok Oroszország, sem a világbajnoki címvédő Franciaország nem nyert Eb-aranyat. Az oroszok legjobb eredménye egy Eb-ezüst 2006-ból, a franciáké három bronzérem – 2002-ből, 2006-ból és 2016-ból.
Eddig csak Norvégia, Dánia, Montenegró és Magyarország válogatottja tudott női kézi Eb-t nyerni.
A döntő előtt rendezték meg a bronzmeccset, amelyen Hollandia 24–20-ra felülmúlta Romániát, így első Eb-bronzérmét szerezte meg – két éve ezüstérmes lett.