Tizenkét magyar kosaras hölgy Görögországba utazott, hogy megvalósítsa álmait, és kiharcolja az olimpiai szereplést. A sportág pénteken kezdődő 29. női Európa-bajnoksága ugyanis az ötkarikás játékokra kvalifikál, de azért nagyon keményen meg kell dolgozni, hogy valaki jövőre is világversenyen vehessen részt hellénföldön: csak a kontinentális seregszemle első három helyezettje jut kvótához. Illetve, szerencsés esetben a negyedik is, ám ez a bizonyos szerencsés eset igencsak valószínűtlen, tekintve, hogy alapfeltétele a gyengécske házigazda éremszerzése.
Károlyi Andrea (labdával) kosaraira is nagy szükség lesz a pénteken kezdôdô görögországi Európa-bajnokságon, amelyen az olimpiai részvételért is küzd a magyar válogatott (Fotók: Czagány Balázs)
Károlyi Andrea (labdával) kosaraira is nagy szükség lesz a pénteken kezdôdô görögországi Európa-bajnokságon, amelyen az olimpiai részvételért is küzd a magyar válogatott (Fotók: Czagány Balázs)
Szóval dobogóra szeretnének kerülni a mieink – ilyenkor szoktuk szinonímaként azt írni, hogy legjobbjaink, de most nem lenne igaz ez a jelző, ezért nem is használjuk. Tudniillik Rátgéber László szövetségi kapitánynak majdnem egy csapatnyi játékosról kellett lemondania, Béresről gyermekáldás, Újváriról biztosítási bonyodalmak, Hagaráról családi problémák, Ujhelyiről pedig a WNBA döntője miatt. Így meg szó sem lehet olyasmiről, hogy a jelenlegi a legerősebb keret. Mindig azok a legjobbak, akik itt vannak, akik vállalták a szereplést a nemzeti együttesben – mondaná erre Rátgéber, de ő is tudja, vannak lyukas posztjaink, például igazi ötös centerünk továbbra sincs. Ahogy ez Németh Ágnes visszavonulása óta mindig is nagy gondot okozott a magyar női válogatottal kapcsolatban. Sajnos nem ez volt az egyetlen konstans probléma, amivel meg kellett küzdeniük Károlyiéknak a felkészülés során. Azon, hogy nincs magas játékosunk, egyelőre nem lehet változtatni, azon viszont igenis lehetett volna, hogy ne ilyen mostoha körülmények között gyakoroljon heteken át a fontos megméretésre hangoló nemzeti együttes. Alapvető felszerelések hiányoztak egészen az edzőtábor finiséig, úgy mint labdák, cipők, hogy csak a legfontosabbakat említsük. Alaposan össze is veszett emiatt Rátgéber László a honi szövetség főtitkárával. Aztán a kiadós telefonos ordibálás után ment edzést tartani…
– Most nincs füzet nálam, de ki tudom számolni – válaszolt, amikor arról érdeklődtünk, hány gyakorlást vezényelt a felkészülés során az olimpiai kvóta megszerzése esetére gyalogos hazajövetelt kilátásba helyező mester. – Mátraházán volt tizenegy, aztán ez a szám Pécsett húszra nőtt, edzettünk egyet Pesten is, mielőtt elindultunk Patraszba a felkészülési tornára, ott különben négy tréninget is beiktattunk. Következett a francia túra, ami előtt megint edzettünk a fővárosban, majd kint háromszor, aztán két szabadnap után Pécsett folytattuk a munkát, ahol nyolc edzés volt. Az újvidéki barátságos meccseket követően is tartottunk kettőt, az elutazás előtt meg még egyet a Körcsarnokban, ez annyi, mint… pontosan negyven. – Mire lehet elég negyven közös edzés? – …meg tizenegy meccs! Arra, hogy felállítottuk nagyjából a taktikai repertoárunkat. Mind védekezésben, mind támadásban több formációt begyakoroltunk. Technikailag próbáltuk azokat a dolgokat nyüstölni, amelyeket taktikailag elvárunk és mindezt nagy intenzitással, hogy a lányok fizikai állapota is rendben legyen. – S rendben lesz? – Rendben van, bár nem mindenkié, vannak, akik keveset edzettek. Papp Krisztina több mint öt hetet kihagyott, és az alapozás elején Seres Évának is voltak kisebb problémái a talpával, ezek voltak a nagyobb kihagyások. Szerintem Seres jó úton halad, hogy a régi formáját hozza, míg Pappon jobban látszik a lemaradás, ő szerintem csak néhány percre lesz használható, legalábbis a torna elején.
Kellerre és társaira nehéz napok várnak
– Éppen a viadal nyitányán játsszuk a két legfontosabb csoportmérkőzésünket, vagyis jónak nevezhető a sorsolásunk. Egyetért azzal, ha az ukránokat és a belgákat is legyőzzük, bebiztosítjuk a legjobb nyolc közé kerülésünket? – Így van. Úgy látom, a spanyol és az orosz válogatott kimagaslik a csoportunk mezőnyéből és a többi négy csapat fog dönteni a maradék két továbbjutó hely sorsáról. Mi maximálisan fel vagyunk készülve, remélem, ezt már Ukrajna ellen be tudjuk bizonyítani. Az együttes sikeressége attól függ, hogy a tét ne nyomja agyon a játékosokat. Ezért is jó, hogy különösebb teher nélkül utaztunk ki. – Nehéz elhinni, hogy nincs semmiféle konkrét cél, aminek teléjesítése elvárható a lányoktól. – Hogyne lenne! Minden győzelmet óriási sikernek fogunk elkönyvelni, és nagyon szeretnénk a legjobb nyolcig eljutni. Ez öröm és siker lenne, s ekkor jönne a motivációs rész következő fázisa: az olimpia. Mindenki mondja, hogy az ukránok és a belgák ellen mi vagyunk az esélyesek, miközben ezeken a mérkőzéseken korántsem mehetünk biztosra, éppúgy, ahogy a negyeddöntőben sem mehet majd ellenünk biztosra senki. Itt tehát fordul a kocka. Nincs legyőzhetetlen válogatott. A másik csoportban szintén borulhat a papírforma, akkor meg máris bent vagyunk a legjobb négy között! – Tehát a negyeddöntőre lesz kihegyezve a forma? – Azt szeretném, hogy az első két meccset nyerjük meg, és utána tudunk időzíteni. De mindegyik összecsapáshoz úgy fogunk hozzáállni, hogy győzni akarunk, viszont azt a hibát nem szabad elkövetni, hogyha bekerülünk a negyeddöntőbe, kifacsarva érjünk oda.
A pénteki program A-csoport. 15.30: Izrael–Franciaország. 18.00: Görögország–Csehország. 20.30: Szerbia-Montenegró–Lengyelország. B-csoport. 15.30: Magyarország–Ukrajna. 18.00: Belgium–Spanyolország. 20.30: Szlovákia–Oroszország
– Már csak azért sem árt jól beosztani az erőt, mert a magyarok rohanós, rakkolós játéka igencsak sok energiát felemészt… – Igen, nemcsak a magyar nemzet hagyományaiért lehet válogatottunkat könnyűlovasságnak nevezni, hanem a szerkezete miatt is. A könnyűlovasság pedig akkor szokott győzelmeket aratni, ha meglepetésszerűen támad, mert amikor szembe megy a tankokkal és az ágyúkkal, nem tudja megnyerni a háborút. – Itt ugye a centerek hiányára utal? – Pontosan. Ôk jelentenék ezekben a bizonyos csatákban a légi támogatást. Ezért fontos a logisztika, ezért kell jól feltérképezni az ellenfelet, ezért nem szabad a többi dologban tévedni és gólokat kell dobni, ha igazán komoly eredményeket akarunk elérni! Úgy látom, ha külső sorunk eléri az ötven pontot, a magas embereink pedig hozzátesznek huszonötöt, és a védekezésünk úgy funkcionál fizikálisan, valamint mentálisan, mint eddig, kellemes meglepetései lehetünk az Európa-bajnokságnak.