Az ember, aki intézmény lett

CSURKA GERGELYCSURKA GERGELY
Vágólapra másolva!
2005.05.26. 00:19
Címkék
Pécs a lába előtt hever. Legalábbis innen, a verandáról nézve mindenképp. A tettyei hegyoldalba épült otthonból pazar kilátás nyílik a városra, amely kedd este ismét Rátgéber Lászlót és a MiZo-Pécsi VSK együttesét ünnepelte, miután kilencedszer is bajnok lett. A pécsi fölény minden eddiginél nyomasztóbb volt - ám a csapatban rejlő erő továbbra sem elég ahhoz, hogy Rátgéber úgy üljön le a fonott székekre: egy győztes hadvezér pillantásával nézzen végig egész Európán.


- Előrebocsátom, rossz passzban vagyok - kezdte a mester. - A torkom szörnyű, van benne valami vírus, éjjel alig-alig aludtam tőle, a meccsekre még összeszedtem magam, hogy kinézzek valahogy, utána viszont… Az ünneplést már egykor otthagytam.
- Ezt olvasván szerintem többekben egy világ omlik össze…
- Ültünk egy diszkóban, ezzel a torokkal képtelenség volt bárkit is túlkiabálni. Azért meg minek maradjak, hogy mások hülyeségeit hallgassam.
- Jogos. Bár ahogy az ilyen gyors távozásokat nehezen értik meg a győzelem éjszakáján, épp olyan kevesen tudják, mennyire fontos, hogy az edző is normális kondiban legyen a legfontosabb mérkőzéseken.
- Pontosan. Ha nem vagyok fitt fizikailag, végem van. Nem szabad elengednem magam, ez egyértelmű. Rabja vagyok a szakmámnak, mint ahogy a játékosaim is azok, viszont épp azért lehetek szigorú velük szemben, mert magammal szemben is az vagyok.

Hiányoznak a gyerekkori barátok

Rátgéber tapsol. Neki pedig egy egész város tapsol tizenkét éve
Rátgéber tapsol. Neki pedig egy egész város tapsol tizenkét éve
Rátgéber tapsol. Neki pedig egy egész város tapsol tizenkét éve
- Holott ennyi siker akár el is kényelmesíthette volna. Végül is mindene megvan itt…
- Egyvalamit kivéve.
- Éspedig?
- A gyerekkori barátokat. Ôk nagyon hiányoznak. Van néhány ember, akivel összejárok, elbeszélgetünk filmekről, sportról, rock and rollról, olyan témákról, amelyekről a harminc-negyven évesek szeretnek diskurálni. De ez nem alkalmas arra, hogy olyan igazán meghitt barátságok szövődjenek. Magdi (Csák Magdolna, egykori játékosa, most a felesége) attól őrült meg, hogy régebben Ákosékkal (Fűzy Ákos, Rátgéber másodedzője) mentünk nyaralni a Balatonra. Rájöttünk, ez nem biztos, hogy jó, mert amikor újrakezdődik a munka, nem tudunk úgy örülni egymásnak.
- Márpedig a tartalmas pihenés legalább olyan fontos.
- Ja. A teóriámat ismeri?
- Melyiket?
- Van, amit nehéz lefordítani belőle, és van, amit nem ildomos. Hogy először jön a pick and roll, utána a rock and roll, aztán a playoff, végül a fuck off. Nohát most a fuck off időszaka következik… Sok alvás, az idegrendszer pihentetése, bár az már nem nagyon fog megújulni. És persze le is kell fogynom egy kicsit. Csak hogy meglepjem Lovasi barátomat, aki a Kispál és a Borzban énekel, a hobbizenekarának pedig én írom a dalok angol szövegeit. Azt mondta, a jelenlegi formámmal nem léphetek színpadra, viszont ha leadok néhány kilót, énekelhetek is. Persze csak hobbiból.

- A győzelem viszont nem lehet csak hobbi… Miközben itthon egyeduralkodók, Európában képtelenek ötről a hatra jutni, miért? Itt már csak az Euroliga-győzelem lehetne a cél, ha viszont az nem lesz meg évekig, úgy kérdés, meddig hajlandóak finanszírozni a támogatók a tizedik-tizenötödik bajnoki aranyérmet ezen a szinten?
- Kétségtelen, költségvetésünk összege a magyar középmezőnyhöz viszonyítva abnormálisan sok, ugyanakkor az európai élmezőnyhöz képest igen kevés. Ez a szezon végül is jól sikerült, hiszen azért telt ház volt az utolsó meccsen, nem fulladt érdektelenségbe az idény, viszont az Euroliga negyedik helyét kudarcként élte meg mindenki. Amiben az a jó, hogy még mindig él bennünk a remény: milyen jó lenne egyszer megnyerni. Igaz, képtelenek vagyunk rá.
- Hogy?
- Mert?
- Ilyet azért csak nem lehet kerek perec kijelenteni.
- Akkor úgy mondom, képtelenek leszünk rá, ha nem fejlődünk olyan ritmusban, mint a többi élklub. Amikor öt éve először játszottunk a final fourban, magyarok alkották a csapat zömét, Messinában csupán két légiósunk volt, Vilutyté és Tuvics. Csakhogy abban az évben a legjobb húsz amerikai nem jött át a WNBA-ből, mert a sydneyi olimpiára készült. Most viszont az első ötven játszik Európában, s mi egyiket sem tudjuk megvenni közülük. Persze van a pécsi szív, de tudnunk kell: a final four kiharcolása már óriási bravúr lenne az előttünk álló években, elvégre a költségvetésünk - pláne most, hogy az oroszok felverték az árakat - jó, ha ötöde az élgárdákénak.

A taxisofőr sem engedi fizetni

- Így vagy úgy, manapság nem divat több mint tíz évig egy helyen lenni. Ha viszont ottragadunk valahol, szinte lehetetlenség elszakadni onnan, elvégre építettünk valamit, ami őrzi a kezünk nyomát. Ön már nem edző Pécsett, hanem intézmény - mégis tudja, semmi sem tart örökké.
- Nekünk az a sorsunk, hogy egyszer valaki elmagyarázza nekünk: alapvetően idióták vagyunk és nem értünk hozzá. Nekem is próbálták, de az eredmények miatt egyelőre nem vághatták ezt a képembe. Kétségtelen, jó érzés bemenni a csarnokba, felnézni a zászlókra, legalább a gyerekem is tudja, az apja tizenkét évig nem vesztegette itt az idejét. Itt, Pécsett egy nap alatt kifestették a lakást, és amikor megkérdeztem, mennyivel tartozom, azt felelték, semennyivel. Taxival mentem le a főtérre ünnepelni, a sofőr azt mondta a fuvar végén, ne sértsem meg, hogy fizetni akarok. Ezek apróságok, mégis, ettől olyan az itteni életem, amit iszonyú nehéz lenne felcserélni bármivel.
- Persze ha ide, a verandára egy trónszéket ácsoltatna, valóban királynak érezhetné magát, hiszen amúgy is lába előtt hever a város. Képes arra ügyelni, hogy ezeket az apróságokat ne elvárja, hogy ugyanúgy jólessenek, mint öt évvel ezelőtt? Elvégre ez a kivételezett helyzet néha egy szemvillanás alatt a múlté lehet, ha elmaradnak az eredmények.
- Na igen, néha már olyan a respekt, ami nem is tetszik. Nem szeretnék érinthetetlen lenni. Nézze, ez a tizenkét év tizenkét sikeres év volt, nyolc arany, két ezüst, két bronz. Utóbbi kettő még a Tarzan előtti korból, amikor Jane sem volt, meg a majom is hiányzott… Folytatni pedig kizárólag úgy érdemes, ha továbbra is tiszta szívből csinálom és csináljuk. Ha továbbra is idegesít, ha valami nincs a helyén a csarnokban. Mert a sajátomnak érzem azt is, a csapatot is, amelyik ugyanúgy fog harcolni, ahogy elvárom, azaz kifulladásig, mert sportolni csak úgy érdemes. És akkor talán tele lesz a csarnok, mint korábban is, mert tudják, itt nincs olyan, aki csak egyéves fizetésért jönne el.

Néha bizony még anyázni is kell

- Viszont az, hogy a finálé első mérkőzésén nem volt telt ház, valamit jelez. Hogy már itt is olyan egyértelmű: úgyis nyernek.
- Lehet ilyen olvasata is. Ettől függetlenül a Széchenyi téren fantasztikus volt a hangulat kedd este. Persze másképp festett az, amikor megvertük a BSE Dream Teamjét tíz évvel ezelőtt, de a mostaninak is megvolt a bája. Hogy jövőre is nyerhessünk, annak a magyar mag a kulcsa: bár Károlyi elmegy szülni, ami nagy érvágás, kineveltünk egy Fegyvernekyt, és amíg itt van egy Iványi, egy Béres, plusz melléjük kerül még egy-két hasonló mentalitású magyar, akkor megint olyan együttesünk lesz, amelyikért érdemes kijönni. Négy jó magyar, négy jó légiós - összerakható homogén gárdává.
- És egy jó férficsapat? Vagy ott kevésbé lennének hatékonyak a módszerei?
- Szeretnék egyszer férficsapatnál dolgozni, és például nagyon szimpatikus, amit Debrecenben csinálnak, hívtak is oda nagyon, ám nekem valami hiányzik. Számomra nincs fontosabb a nemzetközi megméretésnél. Senkit sem akarok megbántani, nagyképűnek sem akarnék tűnni, de… Engem szakmailag elismernek Európában. A módszereim olyanok, amilyenek, azoknak minden közegben működniük kell, és az sajnos tagadhatatlan, hogy a k… anyádozás néha elengedhetetlen. De nem is ez a lényeg, hanem az, hogy a férfiaknál játékosuralom van. A nőknél is - de itt azért a szakma dominál, azért mindenki tudja, ki a boss, a főnök. Akik a fiúknál nem sodródtak az áramlattal, egy Németh Isti, egy Simon Balázs, egy Báder Marci meg a többiek, külföldre mentek, és most az Euroligában kosaraznak. Ha elszerződnék egy férficsapathoz, mindent elölről kellene kezdeni építeni, és kérdés, hagynák-e, hogy a kezdeti összezördülések és az esetleg ezzel járó vereségek után végigcsináljam a munkát. Itt, Pécsett a játékosok az én véreim, a vezetők az én véreim, a szurkolók az én véreim. Kérdem én, mi az, ami - a megszűnésen kívül - képes lenne kirobbantani engem ebből a miliőből?

Pécs vagy Moszkva?

Rövid határidőn belül el kell dőlnie, milyen szintű csapat játszik jövőre Pécsett. Mint ismert, a MiZo-Pécs költségvetése jelenleg 54 milliós mínuszban van: emiatt kicsit megcsúsztak a fizetések folyósításával, valamint a köztartozások kiegyenlítésével. A terv az, hogy az önkormányzat a 49 százalékos tulajdonából átad 14 százalékot, ami a PVSK 51 százalékával együtt egy alapítványhoz kerül, és ezen keresztül kapja a támogatás nagy részét a bajnokcsapat. A jelenlegi elképzelések szerint egy, a régióban nagyobb összeget befektető csoport garantálná a szakosztály további létét, igaz, ennek az is feltétele, hogy a város - amely évi 53 milliót folyósít - és a többi támogató is kitartson a csapat mellett. "Megmondom őszintén, a Dinamo Moszkva elém tett egy biankó csekket, hogy írjak rá egy akkora összeget, amekkorát akarok, ők pedig azokat a játékosokat hozzák, akiket én szeretnék - árulta el Rátgéber. - Ezzel nem akarok senkit sem revolverezni, nem is azért mondom, hogy az új szerződésemet ezáltal is befolyásoljam, mert úgyis maradok, ha hasonló szinten tudjuk tartani a csapatot, mint eddig. Csak szeretném tudni, mit hoz a jövő."
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik