Mint arról a nap folyamán már a Nemzeti Sport Online is beszámolt: Massimo Morales lett a Bp. Honvéd labdarúgócsapatának új vezetőedzője. A 45 éves olasz szakember korábban, 1994–1995 folyamán a Bayern Münchenben Giovanni Trapattoni segítője volt, azt megelőzően pedig a bajorok U16-os korosztályos együttesét irányította. Később dolgozott Ghánában, illetve több európai országban, döntő többségében alacsonyabb osztályokban szereplő együtteseknél.
DAJKA: TOVÁBB ZAJLIK A MAGYAR SZAKEMBEREK SEMMIBEVÉTELE
„Úgy látom, tovább zajlik a magyar szakemberek semmibevétele" – mondta a Nemzeti Sport Online megkeresésére válaszolva Dajka László, aki 24-szeres válogatottként, ötszörös magyar bajnokként edzői pályafutása során már több magyar együttesnél dolgozhatott (Sopronban, Zalaegerszegen, Szombathelyen, Tatabányán, Békéscsabán, Debrecenben, a fővárosban a BKV-nál és a BVSC-nél), ám volt klubjánál még nem kapott edzőként feladatot és lehetőséget.
„Nem igazán ismerem Massimo Morales eddigi szakmai munkáját, sőt ha őszinte akarok lenni, akkor azt kell mondjam, egyáltalán nem ismerem. De ettől függetlenül sok sikert kívánok neki egy olyan csapatnál, ahol az utóbbi években nem sok babér termett az edzőknek. A Honvédnál már a harmadik éve keresik, mi lehet a probléma. Egy dolgot látok tisztán ezzel kapcsolatban, hogy Hemingway úr kitűnő üzletember, és tökéletes körülményeket biztosít az együttes számára. Mindezek ellenére azt nevezném meg a problémák okaként, hogy van erre egy nagyon is idevágó közmondás, amelyet még senki sem tudott és nem is akart megcáfolni; ez úgy hangzik: mindig a fejétől bűzlik a hal."
DISZTL LÁSZLÓ: AZ EREDMÉNYEK MAJD ELDÖNTIK
„Én azon a véleményen vagyok, hogy a tulajdonos mindenhol saját maga döntse el, kit nevez ki a csapat élére vezetőedzőnek" – nyilatkozta honlapunknak Disztl László, aki 28-szoros válogatottként két idényen át volt a kispestiek játékosa, mielőtt belgiumi légiósnak állt. Disztl László Dajkához hasonlóan edzői pályafutása során ugyancsak nem dolgozhatott még a Bp. Honvédnál, pedig ő is megfordult jó pár helyen (Székesfehérváron többször is, illetve Zalaegerszegen, Veszprémben, Móron, a BKV-nál és az MTK juniorjainál).
„Gondolom, a kellő körültekintéssel hozta meg a döntését Hemingway úr, kívülről ebbe aligha lehet beleszólása bárkinek, még akkor sem, ha Massimo Morales számomra is ismeretlen volt. De nem is ez a lényeg, ettől még lehet ő jó edző, aki sikeres munkát végez Kispesten – az idő, de még inkább az eredmények majd eldöntik: jó választás volt-e rábízni a Honvéd irányítását, vagy sem, mert egy trénert csak és kizárólag az eredményei minősítik."
ILLÉS: TALÁN EGY KÜLFÖLDI TRÉNER VÁLTOZÁSOKAT HOZ
„Egy rivális élvonalbeli klubcsapat vezetőjeként nem vagyok abban a helyzetben, hogy véleményt formáljak Massimo Morales kispesti kinevezéséről – mondta Illés Béla, a Haladás labdarúgócsapatának egyik tulajdonosa, 64-szeres válogatott, aki három idényen át volt a kispesti gárda kulcsembere. – Magánvéleményem erről az elsőre mindenképpen meglepőnek tűnő kinevezésről, hogy azért válthattak Kispesten és kerestek szabad, megfizethető külföldi edzőt a csapat élére, mert az utóbbi években több magyar tréner is dolgozott ott, mégsem úgy szerepeltek, ahogyan azt a tulajdonos elvárta volna. Így talán ez a lépés hozhat majd olyan változásokat, amelyeknek eredményük lesz."
ESTERHÁZY: POZITÍVAN HAT A MAGYAR KÖZEGRE A KÜLFÖLDI EDZŐ
„Magam is csak utánaolvasni tudtam Massimo Morales edzői munkásságának, hiszen én sem hallottam róla korábban, nem tudtam, merre és hol dolgozott, de amiket olvastam, számomra imponált" – válaszolta kérdésünkre Esterházy Márton, a Bp. Honvéd 29-szeres válogatott támadója, az 1980-as évek sikercsapatának gólerős balszélsője, aki légiósévei után sportmenedzserként talált magának kihívást.
„Mindig kicsit pozitívan hat a magyar közegre, ha külföldről érkező szakemberrel dolgozhatnak a csapatban; különösen igaz ez egy olasz tréner esetében, aki más szemléletet, profibb mentalitást és munkához való hozzáállást képvisel. Ettől függetlenül egyértelmű, hogy ez a lépés önmagában még nem elégséges a kispesti gondok orvoslására, a csapatot is meg kell erősíteni a télen. Kérdés, hogy ehhez a munkához lesz-e elegendő energiájuk a kispestieknek, nem beszélve az anyagi fedezetről."
GARABA: KICSODA?
„Kicsoda? Még sohasem hallottam róla" – kérdezett vissza egyből a meglepett Garaba Imre, aki 82-szeres válogatottként majd' egy évtizeden át volt a Bp. Honvéd alapembere az 1980-as években, hogy aztán rövid edzősködés után az 1990-es évek közepén eltávolodjon a szakmától és a sportágtól egyaránt.
„Szerintem a Bp. Honvéd játékoskeretében keresendő elsősorban a gyenge szereplés oka. Van erre egy mondás, bár nem szalonképes: ez úgy szól, hogy egy bizonyos dologból nem lehet várat építeni. Hozhatnak ide edzőt akárhonnan, ő sem tud csodát tenni. Amíg a keretben nincs legalább két-három válogatott futballista, addig aligha mozdulnak el a holtpontról. Legfeljebb nagy bravúrral előrébb lépnek pár helyet és elkerülik a kiesést, amiben nagyon bízom mellesleg. Nem hiszem, hogy ez az olasz tréner lesz a megoldás, szerintem inkább minőségi játékosokat kellene igazolni a télen, akár hármat-négyet-ötöt is. Velük Sisa Tibor is eredményesebb tudott volna lenni, ez biztos."
„A tulajdonos rengeteg pénzt ölt bele ebbe a csapatba, nélküle nem is tudom, hol tartana most a klub. Az más kérdés, hogyan jutottak el idáig és miért tartanak még mindig itt. Lehet, hogy rosszul gazdálkodott, esetleg elszámolta magát, ezt nem tudom. Viszont bántani nem szabad, tett bele ő annyi pénzt a sajátjából, hogy nem ezt érdemli. A pályát is rendbe tetette, igaz, közben a csapat ettől még nem lett erősebb. Elképzelhető, hogy ha a felújítás helyett a keretet erősíti meg, most más lenne a szint. Amit viszont nem értek: a mi generációnkból, abból a remek Honvédból az a kevés játékos, aki a mai napig edzőként próbál szerencsét, akinek külföldi tapasztalata és edzői rutinja is van, miért nem kap lehetőséget a csapatnál?"