VISSZATÉRTEK A FANATIKUSOK!
A labdarúgó NB I 14. fordulója speciálisnak mondható abból szempontból, hogy két csapat, a Videotont fogadó Vasas és a Ferencvárost vendégül látó DVTK is stadionbúcsúztató mérkőzést rendezett. Az ünnepélyes alkalomra a szurkolók különböző látványelemekkel készültek. Kispesten pedig saját magukat ünnepelték a fanatikusok – 25 éves az Északi Kanyar.
Diósgyőri élőkép
Ezek az apropók pedig azt eredményezték, hogy több pályán is rég nem látott futballhangulatot teremtettek a szurkolók, és nemcsak az NB I-ben, hanem például az NB II-ben a Kisvárda–Nyíregyháza Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei rangadón is. Az élvonalban egyébként, alighanem a fentieknek is köszönhetően, ez volt a második leglátogatottabb forduló ebben a szezonban – 19 991-en váltottak belépőt, ami 3332-es meccsenkénti átlagot eredményezett.
Diósgyőrben voltak a legtöbben (8052-en), míg például az említett másodosztályú találkozó a maga 3100-as nézőszámával a hatból négy NB I-es meccset is megelőzött.
A hangulatos mérkőzések sorából mi most a Honvéd–Haladás meccset emelnénk ki, azért ezt, mert a kispesti kanyarba sok olyan fanatikus visszatért erre a találkozóra, akik régóta nem járnak NB I-es mérkőzésekre.
Másrészt ez az összecsapás példát mutathat, hogyan lehet feloldani vagy legalábbis félretenni egy hosszú évek óta húzódó, a vezetőség és a szervezett szurkolói csoportok között meglévő ellentétet.
„Mi próbálunk kedveskedni a szurkolóinknak, hiszen fantasztikus szurkolótáborunk van, és azt határoztuk el, hogy a Haladás elleni mérkőzésünkre, amely egybeesik a csoport megalakulásának 25. évfordulójával, olyan áron engedjük be a szurkolókat a kanyarba, amilyen áron 25 évvel ezelőtt bejöhettek. Ez egy jelképes ár, hogy minél többen jöjjenek és megünnepeljék ezt a nagy dolgot – nyilatkozta a napokban George F. Hemingway, a Honvéd labdarúgócsapatának tulajdonosa. – Látható, hogy ha egy mérkőzésen hangulat van, akkor az azt követő találkozóra többen jönnek ki, mint általában. Az emberek kedvelik, ha van társaság, nemcsak azért jönnek ki, hogy lássák a fiúkat, hanem, hogy társaságban legyenek.”
Hemingway fenti nyilatkozata már egészen más viszonyról árulkodik, mint, mondjuk, néhány éve, amikor szektorokat záratott be és ki is mondta, hogy bizonyos csoportokat nem szívesen lát a stadionban, miközben a drukkerek egy része őt fenyegető üzeneteket helyezett el a stadionban.
Az első magyarországi ultracsoporot, a Bozsik-stadionban az északi kanyarban helyet foglaló kispesti Ultra Red Boys az 1991. október 23-án, a Sampdoria ellen játszott BEK-meccsre (2–1) datálja megalakulását, az azóta számos új csoporttal gazdagodó Északi Kanyar megszületését. Mivel az előző fordulóban idegenben játszott a Honvéd, a Haladás elleni meccsen ünnepeltek a szurkolók. |
Szurkolói körökből úgy tudjuk, hogy a korábbinál jobb viszonyt, a kvázi békekötést ahhoz hasonló apró gesztusokkal alapozta meg a klub, mint a mostani, 150 forintos belépőjegy vagy a szurkolóknak készített, Kanyar feliratú mez.
A fordulópontot állítólag egy tavaszi családi nap, egy közös bográcsozás jelentette, amelyen részt vettek a szurkolói csoportok, a játékosok és George F. Hemingway is. A fanatikusok és a játékosok egyébként a Haladás elleni bajnokit követően is találkoztak a Bozsik-stadion közelében felállított sörsátornál, együtt ünnepeltek, Marco Rossi vezetőedző még beszédet is mondott. Az olasz szakember egyébként már a lefújást követően is kiemelte a drukkerek szerepét: „Szurkolók nélkül nincs értelme a futballnak – nélkülük senkik vagyunk...”
Tegyük hozzá, a mérkőzés alatt az ultrák sem követelték a vezetők távozását, csak azzal foglalkoztak, amihez a legjobban értenek: szurkoltak.
Így is lehet...
54 ÉVE NEM LÁTOTT ÚJPESTI SOROZAT
Sorozatban ötödik döntetlenjét játszotta a Pakson ikszelő Újpest az NB I-ben.
Ehhez hasonló ikszes szériára legutóbb 54 évvel ezelőtt volt példa a lila-fehéreknél: 1962 őszén előbb a Ferencvárossal (2:2), aztán a Vasassal (1:1), a Debreceni VSC-vel (2:2), a Doroggal (2:2) és a Komlóval (0:0) végeztek döntetlenre az újpestiek.
Az 1962–1963-as bajnokságot a harmadik pozícióban zárta az Újpesti Dózsa – ezzel a helyezéssel minden bizonnyal most is kiegyeznének a klub szurkolói.
Akkor az ötmeccses döntetlen szériát sorozatban öt győzelem követte (köztük a Haladás elleni 6:0-s siker, azon a találkozón a 17 éves Bene Ferenc szerezte a lilák mind a hat gólját...), hasonló eredménysorral most is nagyot ugorhatna előre a tabellán a 8. helyre visszaeső újpesti alakulat.
HOGYAN LEHET EGYSZERRE LEGHOSSZABB NYERETLEN ÉS VERETLEN SOROZATA EGY CSAPATNAK?
Érdekes helyzet alakult ki az NB I-ben a pozitív és a negatív sorozatok tekintetében, ugyanis az Újpest a mezőnyleghosszabb ideje nyeretlen és egyben a leghosszabb ideje veretlen csapata.
A lila-fehérek augusztus 17-én idegenben 2–0-ra megverték a Mezőkövesdet, azóta a bajnokságban képtelenek győzni (csak a Magyar Kupában volt két sikerük), tehát az NB I-ben két és fél hónapja nyeretlenek. Nyolc bajnoki meccset vívtak meg győzelem nélkül, övéké a leghosszabb negatív sorozat a mezőnyben. Tavaly ősszel egyébként ennél rosszabb periódusa is volt Nebojsa Vignjevics együttesének, akkor egymás után kilenc bajnokin maradt nyeretlen (ötször ikszelt, négyszer kikapott). Akkor sikerült kilábalni a gödörből, a 9 mérkőzéses negatív szériát 10 meccses veretlen sorozat követte.
Az Újpest egymást követő öt döntetlenje viszont nemcsak azt jelenti, hogy régóta képtelen nyerni a gárda, hanem azt is, hogy a legutóbbi öt fordulóban nem kapott ki. Ilyen hosszú veretlen szériája jelenleg csak az Újpestnek van, a többiek teljesítménye igencsak hullámzó.
Dicsérni lehet a Vasast, amely négy forduló óta nem talál legyőzőre, valamint a Mezőkövesdet, hiszen Pintér Attila együttese – azután, hogy kétszer kikapott – megnyerte az előző három bajnokiját. A kisebb gödörbe kerülő Ferencváros is javuló formát mutat, három nyeretlen meccs után a legutóbbi két fordulóban sikerült győznie.
Az öt fordulón keresztül gólt sem kapó, az ötből három mérkőzést megnyerő Gyirmót viszont most a „csúnyábbik arcát” mutatja, egymás után háromszor veszített. A Fradit nemrég remek játékkal legyőző Haladásnál is fordult a kocka, a szombathelyiek elbukták előző két bajnokijukat.
A Paks ebben a szezonban odahaza továbbra is veretlen, ám egyedül a DVTK-t tudta legyőzni (2–1), hatszor döntetlent játszott. Az eddigi hét otthoni meccsén tehát a megszerezhető huszonegy pontból mindössze kilencet gyűjtött be – így nézve kissé csalóka a tolnai csapat hazai veretlensége.
ELŐSZÖR TÖRTÉNT ILYEN A VASASSAL: VEZETETT, DE NEM NYERT
Az eddigi 14 fordulóban a Vasasnak nyolc olyan meccse volt, amelyen az első gólt – azaz a vezető találatot – angyalföldi játékos szerezte, és az első hét ilyen mérkőzését meg is nyerte a XIII. kerületi csapat. A Videoton elleni szombati találkozó volt az első, amelyen megszerezte a vezetést a Vasas, mégsem sikerült győznie, a ráadás perceiben ugyanis a fehérváriak támadója, Danko Lazovics szabadrúgásból egyenlített.
E pontvesztés ellenére kifejezetten jónak mondható a tabellát négypontos előnnyel vezető Vasas vonatkozó statisztikája, hiszen ha 0–0-s állásnál megszerezte a vezetést, akkor nem kapott ki: hétszer nyert, egyszer ikszelt.
Ha viszont az ellenfél szerezte az első gólt, akkor már akadtak problémái az angyalföldieknek, igaz, nem minden alkalommal.
A hat ilyen esetből háromszor kikapott a Vasas (az Újpesttől, a Haladástól és a Gyirmóttól egyaránt 1–0-ra, ezen a három meccsén nem szerzett gólt Michael Oenning együttese), egyszer döntetlent játszott (Diósgyőrben Bacsa Patrik gólja után Ádám Martin egyenlített).
Vert helyzetből kétszer sikerült fordítania: a 2. fordulóban, otthon a DVSC ellen 0–1-ről nyert 3–1-re, míg a 12. fordulóban, szintén a Fáy utcában az MTK-t 0–1, majd 1–2 után 3–2-re legyőzte.
EGYÉB LEGEK, ÉRDEKESSÉGEK
Vége. A 14. fordulót megelőzően külön cikkben foglalkoztunk azzal, hogy a Gyirmót egymás után nyolc olyan bajnoki mérkőzést játszott, amelyen csupán egy gól esett. Ez a széria ért véget szombaton, a DVSC elleni találkozón, amelyen három gól született (1–2). És még egy tizenegyes is kimaradt...
Óriási gól. Ha már a Gyirmót–DVSC meccs szóba került: Róbert Vittek távoli bombáját választottuk meg a hét góljának, a 81-szeres szlovák válogatott csatár harmadik bajnokiján a második gólját szerezte a Lokiban.
Kimaradt. Ebben a fordulóban két kimaradt büntetőt is láthattunk. A DVSC–Gyirmót meccsen a vendégek középpályása, Kiss Máté, a Paks–Újpest találkozón a hazaiaktól Báló Tamás rontott. Mindkét tizenegyest a kapusok, Braniszlav Danilovics (DVSC) és Banai Dávid (Újpest) hárították.
Idegenben nem megy. A Mezőkövesden alulmaradó MTK továbbra sem tud nyerni vendégként. A kék-fehérek a 2016-os naptári évben ötször kikaptak és hatszor döntetlent játszottak, amikor nem ők voltak a pályaválasztók.
Keleti rangadók. A hét meccseit Kelet-Magyarországon rendezték. Az NB I-ből kiemelkedett a nyolcezer néző előtt rendezett, 3–2-es vendégsikerrel záruló DVTK–FTC mérkőzés. Ugyanakkor ezúttal a fent már említett Kisvárda–Nyíregyháza (1–1) meccsre is felhívjuk a figyelmet. Amellett, hogy a megyei rangadóra többen látogattak ki, mint négy NB I-es találkozóra, küzdelmes összecsapást és nem mellékesen egy nagyon szép Rezes-gólt is láthattak a szurkolók az új nyíregyházi vezetőedző, Véber György bemutatkozása alkalmával.
A hét embere. Ha csak az InStat-indexeket nézzük, akkor a Diósgyőr spanyol középpályása, a Fradi ellen gólt szerző Nono volt a legjobb (280 pont), de mi most a mezőkövesdi Gohér Gergőt emelnénk ki, aki nem sokkal a kezdő sípszó után egy eladott labdával gólhelyzetbe hozta az MTK játékosát, Kanta Józsefet (Tomás Tujvel védett), a második félidőben viszont győztes gólt szerzett. Dicséretes, hogy a hiba után fontos szerepet játszott csapata sikerében, ahogy 23 méteres gólja is.
A hét balhéi.
Horváth kontra Ramírez
A DVTK vezetőedzője, Horváth Ferenc azután támadt rá a Ferencváros ecuadori légiósára, hogy Cristian Ramírez megrúgta a szakembert egy labdával, amit azt megelőzően hozzá rúgtak a kispad felől.
Fehérvári szurkolók kontra angyalföldi rendezők
A szombati Vasas–Videoton (1–1) mérkőzés első félidejében a vendégszurkolók nézeteltérésbe kerültek a biztonsági szolgálat embereivel. A rövid ideig tartó kisebb összetűzés után helyreállt a rend.
OKTÓBER 29., SZOMBAT | HELYSZÍN | JÁTÉKVEZETŐ | NÉZŐSZÁM |
Budapest Honvéd–Haladás 2–1 | Budapest, Bozsik József Stadion | Erdős József | 2832 |
Diósgyőri VTK–Ferencváros 2–3 | Miskolc, DVTK Stadion | Szabó Zsolt | 8052 |
Vasas–Videoton 1–1 | Budapest, Illovszky Rudolf Stadion | Iványi Zoltán | 5045 |
Paksi FC–Újpest 1–1 | Paks, Paksi Stadion | Bognár Tamás | 1234 |
Gyirmót FC Győr–Debrecen 1–2 | Győr-Gyirmót, Alcufer Stadion | Vad II István | 1013 |
Mezőkövesd–MTK Budapest 1–0 | Mezőkövesd, Városi Stadion | Berke Balázs | 1815 |
1. Vasas FC | 14 | 9 | 2 | 3 | 22–11 | +11 | 29 |
2. Ferencvárosi TC | 14 | 7 | 4 | 3 | 28–20 | +8 | 25 |
3. Videoton FC | 14 | 7 | 3 | 4 | 30–16 | +14 | 24 |
4. Budapest Honvéd | 14 | 6 | 3 | 5 | 22–15 | +7 | 21 |
5. Szombathelyi Haladás | 14 | 6 | 3 | 5 | 17–17 | 0 | 21 |
6. Mezőkövesd Zsóry FC | 14 | 5 | 4 | 5 | 16–19 | –3 | 19 |
7. Debreceni VSC | 14 | 5 | 3 | 6 | 19–21 | –2 | 18 |
8. Újpest FC | 14 | 4 | 6 | 4 | 22–21 | +1 | 18 |
9. MTK Budapest | 14 | 4 | 4 | 6 | 8–15 | –7 | 16 |
10. Gyirmót FC Győr | 14 | 3 | 4 | 7 | 7–18 | –11 | 13 |
11. Paksi FC | 14 | 2 | 7 | 5 | 12–19 | –7 | 13 |
12. Diósgyőri VTK | 14 | 3 | 3 | 8 | 19–30 | –11 | 12 |