DVTK: 40 éves a klub utolsó nagy sikere, a Vasas elleni MNK-diadal

Munkatársunktól MunkatársunktólMunkatársunktól Munkatársunktól
Vágólapra másolva!
2020.05.21. 09:29
null
A DVTK kupagyőztes csapata 1980-ban (Fotó: Arcanum)
1980. május 21. volt a diósgyőri labdarúgás máig utolsó nagy napja, amikor a miskolci csapat Veszprémben 15 ezer néző előtt legyőzte a Vasast a Magyar Népköztársasági Kupa döntőjében – idézi fel retró cikkében az Origo. A DVTK 1977-ben már megnyerte egyszer a kupát, 1979-ben bajnoki bronzérmes volt az NB I-ben. 1980-ban talán egyetlen miskolci drukker sem gondolta, hogy ezzel az MNK-arannyal véget érnek a boldog esztendők: a DVTK az elmúlt 40 évben egyszer sem tudott dobogóra állni az NB I-ben és egyszer sem tudta megnyerni a Magyar Kupát. Pedig azóta kétszer is bejutott a döntőbe ebben a sorozatban.

 

Egészen különlegesen alakult a labdarúgó Magyar Kupa 1979–1980-as kiírása és az eredmények is. A 32-es főtábla mérkőzéseit (tehát a legjobb 16 közé jutásért zajló találkozókat) 1979. december 22-én rendezték meg. Ebben a körben 10 NB I-es csapat esett ki! Köztük a Ferencváros is, amely 3–3-as döntetlent ért el Gyöngyösön.

Ebben a körben a Ferencváros mellett a következő NB I-es csapatok búcsúztak: MÁV Előre, Bp. Honvéd, Rába ETO, Videoton, Pécs, ZTE, PVSK, DMSVC, MTK-VM.

A nagy csillaghullás közepette a legjobb nyolcra aztán két igazán "nagyhal" maradt a mezőnyben: a DVTK és a Vasas. (...)

A DVTK amúgy a hetvenes évek végének és a nyolcvanas évek elejének meghatározó vidéki csapata volt. Az együttesből sokan ott voltak abban az olimpiai válogatottban, amely az 1980-as moszkvai részvételért csatázott. Az MLSZ a hazai olimpiai selejtezőket a DVTK stadionjában rendezte meg, mert Dr. Lakat Károly szövetségi kapitány a diósgyőri focistákra építette az olimpiai csapatot. A három hazai olimpiai selejtezőn gólt sem kapott a magyar válogatott, a románokat és a csehszlovákokat egyaránt 3–0-ra, a lengyeleket 2–0-ra verte. Igaz, az olimpiára így sem sikerült kijutni. De volt olyan A-válogatott meccs 1979-ben Nyíregyházán a csehszlovákok ellen – amelyen a magyar nemzeti együttesben öt DVTK-játékos szerepelt.

Az Edda együttes mellett (amely szintén miskolci volt) a DVTK focicsapata volt az, amely ebben az időszakban Magyaroszág második legnagyobb városában az ott élő embereknek kapcsolódási pontot, a feltétlen rajongást jelentette. Nem véletlen, hogy ebben a sikerkorszakban többször is 20-25 ezer néző előtt játszotta le bajnoki mérkőzéseit a Diósgyőr.

A miskolci klub menetelését és az MNK-kiírás további érdekességeit az Origo idézte fel, a cikket pedig ide kattintva lehet végigolvasni.

Legfrissebb hírek

Megyeri úti rémálom a felkészülés során – Magyar Kupa-reakciók

Labdarúgó NB I
7 órája

A Ferencváros magabiztos győzelemmel jutott az Újpest ellen a Magyar Kupa elődöntőjébe

Labdarúgó NB I
8 órája

Szerencsés góllal győzött és jutott be a Magyar Kupa elődöntőjébe a Paks

Labdarúgó NB I
11 órája

Gergényi Bence: Talán most felénk billen a mérleg nyelve…

Labdarúgó NB I
23 órája

Ferencváros–Újpest rangadó: begyógyulhatnak a tavaszi sebek

Labdarúgó NB I
23 órája

A Ferencváros a héten 30 meccsesre nyújthatja az Újpest elleni veretlenségi sorozatát

Labdarúgó NB I
2025.04.01. 17:56

Tímár Krisztián: Minden sikerélményre szükségünk van

Labdarúgó NB I
2025.04.01. 13:22

Különmetró szállítja az Újpest-szurkolókat a Ferencváros elleni MK-meccsre

Labdarúgó NB I
2025.03.31. 14:46
Ezek is érdekelhetik