A KTE Gera Zoltántól, a DVSC Nestor El Maestrótól várja a csodát a folytatásban

Vágólapra másolva!
2024.12.27. 09:50
A 17. fordulóban fájdalmas vereséget (1–2) szenvedett a DVSC Zalaegerszegen, Szuhodovszki Somának (középen, fehérben) sem ment igazán a játék (Fotó: Kovács Péter)
A 2024–2025-ös idény első tizenhét fordulóját követően a Kecskemét és a Debrecen áll kieső helyen az NB I-ben, mindkét csapatnak rengeteget kell javulnia szezon közben kinevezett vezetőedzőjével, hogy megőrizze élvonalbeli tagságát.
NAGYOBB MÉRETÉRT KATTINTSON A KÉPRE!

Legnehezebb időszakát éli a legutóbbi feljutása óta a kecskeméti klub: a KTE a 2021–2022-es idény végén felkerült az NB I-be, majd miután szinte mindenki biztos kiesőnek titulálta, ezüstérmet szerzett, később hatodikként zárt, jelenleg azonban sereghajtó. Miután évről évre meghatározó játékosok intettek búcsút a csapatnak (korábban például Szalai Gábor, Szuhodovszki Soma és Tóth Barna, míg idén nyáron Szűcs Kornél és a Torinótól kölcsönben szereplő Horváth Krisztofer), benne volt a pakliban, hogy nem sikerül mindig mindenkit pótolni. Mert bár a nyáron Horváth Krisztofer helyére érkezett Katona Bálint a Ferencvárostól (a támadó középpályás a 2022–2023-as bajnoki évadban már szerepelt a KTE-ben, nyolc gólt és egy gólpasszt osztott ki, ezzel házi gólkirályként végzett), a játékos az előző idényben csak epizódszerepet kapott a Fradiban, így idő kell, míg utoléri magát – képességei alapján azonban egyértelműen erőssége lehet a Kecskemétnek.

Gera Zoltánnal a legutóbbi négy bajnoki fordulóban hat pontot szerzett a KTE (Fotó: Árvai Károly)

Pedig a rajt után úgy tűnt, a KTE ebben az idényben is meghatározó tagja lehet az élvonalnak: az első négy fordulóban szerzett öt pontot, csak a Ferencváros bizonyult jobbnak (0–1) az Üllői úton. Ezután azonban öt vereség következett, a klub pedig úgy döntött, a sikerkovács Szabó István helyett más ül le a kispadra – igaz, elég érdekes körülmények között, hiszen nem közvetlenül az MTK elleni kudarc (1–3) után mentették fel a munkavégzés alól a szakembert, hanem a bajnokit követően másfél héttel, a Tatabánya elleni felkészülési mérkőzés után (0–2), október közepén. Az időzítés nem volt mindennapi, de ez nyilván nem foglalkoztatta Gera Zoltánt, aki lehetőséget kapott a bizonyításra. Ám az új vezetőedzővel is akadozott a gépezet, négy vereség következett (vagyis egymás után kilenc bajnokin kapott ki a csapat), ráadásul Karcagon kiesett (0–1) a Magyar Kupából. A sorozatos kudarcok ellenére akadtak biztató jelek, például a Ferencváros elleni (0–1) hazai bajnokin nem a pesti, hanem a kecskeméti együttes állt közelebb a győzelemhez.

Ezután meg is tört a jég: a hátralévő négy bajnokin nem kapott ki a Gera-csapat, három iksz mellett (Debrecen 2–2, Diósgyőr 0–0, Újpest 1–1) az ETO otthonában három pontot gyűjtött (2–1). Egyértelmű, a lila-fehérek életjeleket mutattak magukról, s bizonyították, nem adják fel a harcot, hanem küzdenek a bennmaradásért. Amely kézzelfogható közelségbe került, hiszen tavasszal ledolgozható a ZTE FC-vel szembeni ötpontos hátrány – ehhez azonban meg kell erősíteni a keretet, már érkezett is két támadó Michael López és Driton Camaj személyében. Elképzelhető ugyanakkor, hogy Nikitscher Tamás távozik a csapattól, sajtóhírek szerint angol, német és spanyol csapatok is érdeklődnek a válogatott középpályás iránt.

Rettenetes fél idényen van túl a DVSC  is, melynek során négy edző ült a hétszeres bajnok kispadján. Pedig nem kezdődött rosszul a szezon, hiszen az elhalasztott nyitó meccs után Győrben szerzett három pontot a debreceni csapat, majd a Kecskemét elleni döntetlen sem tűnt tragikusnak. Aztán egyre nyilvánvalóbbá vált, hogy a nyáron Franciaországba szerződő Hamzat Ojedirant nem sikerült megfelelően pótolni, nélküle lyukas maradt a középpálya, Olekszandr Romancsuk távozásával a védelem centrumában maradt űr, és Sztefan Loncsar hiánya is fájóbbnak bizonyult, mint amire számítani lehetett. Ráadásul ­Szrdjan Blagojevics játékrendszerét is egyre jobban kiismerték az ellenfelek, így a szerb edzőnek már csak két meccse maradt, a Diósgyőrtől és az Újpesttől elszenvedett vereség után megköszönték a munkáját, mint később kiderült, talán elhamarkodottan.

Dombi Tibor lett a beugró, irányításával legyőzte a Loki a Zalaegerszeget, majd nagy reményekkel érkezett Máté Csaba. Az új seprű jól seper elve nem érvényesült, klubtörténeti mélypont, öt ­meccs, öt vereség lett a mérleg, ami után távozott Máté és stábja. Következett egy újabb Dombi-beugrás – ezúttal két döntetlennel –, majd munkához látott Nestor El Maestro. Az ekkor már tök utolsó KTE hosszú vereségsorozata szakadt meg a szerb-angol szakember debütálásán a Nagyerdei Stadionban, majd a DVTK otthonában elszenvedett vereség után hatalmasnak tűnt a baj. Aztán az 1. forduló elhalasztott, Fradi elleni mérkőzésén feltámadt a Lokomotív, a Bárány Donát mesterhármasával megalapozott 5–4-es siker után újra szebben látták a szurkolók a világot. Igaz, nem sokáig, hiszen még hátravolt két mérkőzés, amelyeken pont nélkül maradt a Debrecen, különösen fájó volt a kiesési helyosztón, Zalaegerszegen elszenvedett vereség, amely miatt kieső helyről várja a tavaszi folytatást a Loki. Ráadásul újabb alapember távozik az amúgy sem stabil védelemből Meldin Dreskovics személyében. Érkezési oldalon egyelőre Amos Youga a biztos pont. A védekező középpályás 26-szor szerepelt hazája válogatottjában, s ez még akkor sem lebecsülendő, ha a Közép-afrikai Köztársaságról van szó. Ráadásul El Maestro dolgozott vele a CSZKA Szófiánál, ahogy a többi kiszemelt is leginkább a jelenlegi tréner korábbi klubjaiból várható. Az biztos, hogy nehéz tavasz vár a DVSC-re. Ha a debreceniek lehozzák az idényt a negyedik edzővel, az egyben azt is jelentheti, hogy bent marad a csapat az első osztályban.

Szakmai partnerünk, a Cube adatelemző rendszerében a Kecskemét és a Debrecen szereplésével kapcsolatban az alábbi statisztikákat érdemes kiemelni:

  • A DVSC 37 gólt kapott a bajnokság első 17 fordulójában, de a meccsenkénti várható kapott góljainak a számával is sereghajtó, hiszen az ellenfelek kilencvenpercenként 1.73 xG-t „termeltek” a kapuja előtt. Ez egyébként azt jelenti, hogy nyolccal több gólt kapott a csapat, mint amennyit a helyzetek alapján kellett volna.
  • Támadásban nincs rossz helyzetben a Loki, meccsenkénti 1.52 xG-jénél csupán négy csapatnak jobb a mutatója, és az ebből szerzett 25 gól is elfogadható.
  • A Kecskemét is a rendkívül szellős védelme miatt szenved, a Loki után a második legrosszabb (1.69) az ellenfelek meccsenkénti várható góljainak száma (xGA) kilencvenpercenként.
  • A KTE 29 kapott gólja egybevág a várható kapott góljainak a számával, ami 28.73 xGA, azonban sokkal kevesebb gólt szerez, mint a helyzetek alapján kellene, hiszen 18.36 várható gól ellenére 12-szer talált a kapuba.

NS-szakértő: DAJKA László, korábbi 24-szeres válogatott középpályás

„A Kecskeméttől rendre meghatározó játékosok távoztak az utóbbi időszakban, legutóbb a támadó Horváth Krisztofer, akit – legalábbis egyelőre úgy tűnik – nem sikerült pótolni. Évek óta egységes társaság a Kecskemét, Szabó István vezetőedző leváltása egyértelműen meglepetés volt: amondó vagyok, annyi mindent tett a klubért, hogy nem kellett volna elmozdítani a pozíciójából. Meglátjuk, Gera Zoltán vezetésével sikerül-e benn maradnia a csapatnak. Ami a Debrecent illeti: új együttest akartak építeni a vezetők, de ez nem sikerült. Tavasszal távozott Varga József, majd a nyáron Bódi Ádám is, mindketten Kazincbarcikára szerződtek és láthatjuk, húzóemberei az NB II-ben a második helyen álló együttesben. Mindent elárul a klub körüli helyzetről, hogy már a negyedik edző ül a kispadon ebben az idényben… Nem eléggé átgondolt szakmai váltásokat láthattunk a DVSC-nél, ennek issza a levét a klub.”

Felkészülés a tavaszra: Törökországba utazik a Kecskemét

 

A DVSC-től nem kaptunk információt arra vonatkozóan, mikor kezdődik a munka a tavaszi folytatásra (időközben a klub nyilvánosságra hozta a tervezett programot – lásd lejjebb!), a kecskeméti játékosoknak viszont már csak néhány napjuk van pihenni, hiszen január másodikán, csütörtökön orvosi vizsgálatra, különböző felmérésekre kell jelentkezniük. Az érdemi munka hatodikán, hétfőn kezdődhet Gera Zoltán vezetésével. Az együttes nemcsak idehaza, hanem külföldön is készül a folytatásra, január 14-26. között a törökországi Belekben edzőtáborozik. A klub tájékoztatása szerint hivatalosan még egyik edzőmérkőzés időpontja sem ismert. A KTE épp a már benn maradó, tizedik helyen álló ZTE ellen lép pályára az első tavaszi bajnokin – hogy pontosan mikor, még nem tudni, az MLSZ február elsejére írta ki a 18. forduló programját.

 

 

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik