– Más lesz a mostani idényzáró, mint voltak a korábbiak?
– Mivel korábban még nem fordult elő, hogy az utolsó forduló előtt még van esélyünk az aranyérem megszerzésére, biztosan… – felelte a Puskás Akadémia 29-szeres válogatott labdarúgója, Nagy Zsolt. – Nem kérdés, a lefújás után lesz ünneplés, csak azt nem lehet tudni, milyen érmet vehetünk át. Nagyon izgulnunk sem kell, nincs rajtunk nyomás, hiszen nem csak rajtunk múlik, hányadik helyen végzünk. Ha úgy alakul, hogy a számunkra rosszabb forgatókönyv valósul meg, akkor is boldogok leszünk az egész éves teljesítményünk miatt.
– A Ferencváros az előző hat kiírást megnyerte és a 2024–2025-ös bajnoki évadnak is toronymagas esélyesként futott neki. Ha valaki azt mondja a rajt előtt, hogy ennyire szoros lesz a versenyfutás, és éppen a Puskás Akadémia lesz az a csapat, amely veszélyezteti a címvédő újabb aranyérmét, akkor azt elhiszi?
– Az FTC az elmúlt években rendre úgy lett aranyérmes, hogy már fordulókkal a befejezés előtt biztossá tette első helyét, ezért aláírtam volna, ha azt mondják, biztosan dobogón zárunk – nem semmi, hogy az utolsó játéknap előtt még van esélyünk az aranyra. Négy győzelemmel kezdtünk a bajnokságban, majd jött két remek meccs a Konferencialigában a Fiorentina ellen, szóval lehetett bizakodni abban, hogy jól alakul az idényünk. Persze, az ellenkezőjére is van példa, hiszen az ETO négy vereséggel rajtolt, mégis kijutott a nemzetközi porondra, ám sohasem hátrány, ha jól kezdesz. Sérülések ugyan nehezítették a helyzetünket, és nem volt túl hosszú a kispadunk sem, sokat számított, hogy kevesebb döntetlent játszottunk, mint korábban, ha esetleg kikaptunk, a következő héten tudtunk javítani, nem kerültünk tartós hullámvölgybe.
– Tavaly két gólt lőtt a DVSC-nek a négy-egyes idényzárón, de talált már be az utolsó fordulóban a Budafok, a Honvéd és a Ferencváros ellen is. Szombaton is várható Nagy-gól?
– Jó lenne, ha összejönne. Az előző, tizenegy gólos idényemet már sikerült túlszárnyalni, megfigyeltem, amikor nagyon fontos mérkőzés következik, még jobban tudok teljesíteni. Amikor gólt szereztem az utolsó fordulóban, sohasem kaptunk ki, sőt, általában nyertünk, örülnék, ha ezúttal is így lenne.
– Az előző idényben a Fehérvárral voltak versenyben a bronzéremért, és nem akármilyen körülmények között szerezték meg.
– Amit a magunk részéről megtehettünk, megtettük, legyőztük a Debrecent, ám hogy harmadikként zárjunk, ahhoz kellett a DVTK fehérvári pontszerzése is. A mi meccsünket már lefújták, a pályáról láttuk a VIP-teremben lévő televízión, hogy még tart a Vidi találkozója, aztán amikor nulla-nullával vége lett, óriási boldogság lett úrrá rajtunk. Nem lenne ellenemre a hasonló végjáték…
– A szombati rivális, a DVTK harmadik helyen fordult 2025-re, és bár legutóbb kettő-egyre legyőzte az MTK Budapestet, a tavasza nem úgy alakult, ahogy azt Diósgyőrben remélték. A hazai pálya, az aktuális forma egyértelműen a Puskás Akadémia mellett szól, de miként lehet a papírformát érvényre juttatni?
– A bajnokság első körében hazai pályán rengeteg helyzetet dolgoztunk ki a DVTK ellen, a vezetést is megszereztük, mégis csak döntetlent játszottunk. Diósgyőrben a nyolcvankilencedik percben kapott góllal vesztettünk kettő-egyre, nagyon bízom benne, hogy a harmadik párharcot már mi nyerjük meg.
– A Ferencvárosnak egyetlen pont is elegendő ahhoz, hogy ünnepelhessen, ugyanakkor a tavasszal veretlen ETO vendégeként borítékolhatóan nem lesz könnyű dolga. Igazuk van azoknak, akik azt mondják, ha valahol, Győrben pórul is járhat a címvédő?
– Nyilván az lenne a legjobb, ha a Ferencváros hozzánk jönne hárompontos előnnyel szombaton, ám az is igaz, hogy az ETO erős tavaszt produkált, nem könnyű Győrben nyerni – mondjuk, nekünk sikerült, igaz, még decemberben. A hazai együttes biztosan nem akarja ezt a szép sorozatot szombaton lezárni, szóval alighanem jó meccset láthatnak a szurkolók.
– Akarja majd tudni a DVTK elleni mérkőzés alatt, hogyan áll a Fradi meccse?
– Tavaly sem az foglalkoztatott, miként alakul a Fehérvár párharca, ezúttal is a saját feladatomra figyelek: legfeljebb ha úgy alakul, hogy többgólos előnyben vagyunk, megkérdezem, mi a helyzet Győrben.
– Van elképzelése arról, szombat este úgy tíz óra tájban mi zajlik majd a Pancho Arénában?
– Ha esetleg úgy alakul, hogy második helyen végzünk, biztosan lesz bennünk kis csalódottság, hiszen volt esélyünk az aranyéremre. Ha pedig kiderül, hogy mi vagyunk a bajnokok, az ünneplés egész biztosan elhúzódik, a vasárnapi születésnapom örökre emlékezetes marad! Klubcsúcsot döntöttünk, a Puskás Akadémia korábban még sohasem szerzett ennyi pontot a bajnokságban, van mire büszkének lennünk. Egész biztos, hogy jó kedvvel megyek majd a válogatott edzőtáborába!
Jó helyzetben várja az utolsó fordulót a Ferencváros, de könnyen lehet, hogy az ETO képes lesz ellenállni az utóbbi hetekben remekül működő szöglet- és szabadrúgásvariációknak, ráadásul a győriek a másik kapu előtt is jelentős kellemetlenségeket okozhatnak.
MILYEN JÁTÉKELEMMEL jelenthet veszélyt a Ferencváros az ETO FC Győrre? Szombat este az elmúlt évek legfontosabb meccsét játssza a magyar bajnokságban a sorozatban hetedik aranyérméért öldöklő küzdelembe keveredő FTC, és egyáltalán nem lesz könnyű dolga. Az ETO FC Győr a múlt hétvégén nemcsak Konferencialiga-indulását tette biztossá a ZTE FC elleni gól nélküli döntetlennel, hanem azt is, hogy az utolsó fordulótól függetlenül senki sem szerezhet nála több pontot tavasszal. A kérdés, hogy mivel jelenthet veszélyt az FTC, egyáltalán nem költői: az utóbbi hetekben akadozott a listavezető játéka a kapu előtt, s az elmúlt öt mérkőzését figyelve érdekes jelenségre lettünk figyelmesek.
Az MTK Budapest otthonában mindhárom gólját (3–2) szögletek és szabadrúgások utáni fejes gólokból szerezte a Ferencváros, a Paks elleni, 3–2-re megnyert bajnokin és az 1–1 után tizenegyesekkel elveszített kupadöntőben pedig bár nem csak fejesekből, egyaránt rögzített játékhelyzetek után talált csak be a Robbie Keane vezette együttes. A Fehérvár elleni mérkőzésen a háromból egy gól jött hasonló játékhelyzetből, s a Puskás Akadémia elleni 1–1 az egyetlen kakukktojás, ott az egyetlen találat akcióból született. Természetesen gól és gól között nincs különbség, azonban a többi klubhoz képest jelentkező jókora játékerőfölényt tekintve nem túl hízelgő a tendencia, ráadásul Robbie Keane év eleji székfoglalójában mindent elsöprő támadójátékot ígért.
Szalai Gáborra és Stefan Gartenmannra is jól jönnek ki az FTC szögletvariációi, pedig nem feltétlenül bonyolultak, az azonban egyértelmű, hogy a beívelő játékos jó rúgótechnikájára szükség van – az utóbbi időszakban Mohammed Abu Fani mellett Eldar Civic is jeleskedik e tekintetben. Az MTK ellen kettő, a Paks ellen (3–2) egy gól született abból, hogy a kapus elől az ötös vonalára visszamozgó játékos a kapus és a védő szorításában közelről a kapuba fejeli a labdát. Az ősszel az Arsenal remek szögletvariációi kavarták fel a nemzetközi sportmédia vizeit, azonban jelentősen visszaesett az ilyen módszerekkel szerzett gólszámuk az észak-londoniaknak az idény második felére. A magyar csapatok a precízen, keményen a kapu és az ötös vonala közé betekert labdákra, valamint az odatömörülő Ferencváros-támadókra nem voltak felkészülve, azonban érdemes kiemelni, hogy ezúttal ellenfelére akadhat az együttes. Szinte minden mérkőzést követő sajtótájékoztatón elhangzanak az ETO-ellenfelek edzőinek eszmefuttatásai arról, hogy a győriek rendkívül erősek a szögletek, szabadrúgások után elöl és hátul is. Szakmai partnerünk, a Cube is kiemeli a győri játékstílus elemzésekor, hogy az OTP Bank Liga csapatai közül kiemelkedik az ETO a rögzített játékhelyzetekben, ahogy a fejpárbajokban is. Utóbbi azért is érdekes, mert a tavaszi szezont az őszinél sokkal támadóbb felfogásban játszotta le idáig az ETO, ám nem kopott ki a felfogásából a határozott, kemény védekezés sem, a párharcokat a technikásabb Heitor és Krpics alkotta védelemmel is megvívja az együttes. A támadóoldalon, rúgótechnika tekintetében sem kell szégyenkeznie a győrieknek, hiszen Vitális Milán és Paul Anton labdái miatt rengeteg veszély keletkezik a kapu előtt (nem beszélve Samsindin Ouróról, ő a térdsérülése előtt két nagyszerű gólt szerzett távolról a Paks és az Újpest ellen), s a közelmúltból a fehérváriak tudnának beszélni arról, milyen, amikor Miljan Krpics az ellenfél kapuja előtt jeleskedik egy szögletnél (1–0).
Érdemes kiemelni, hogy a győriek plusz 13-as gólkülönbsége csalóka az idényben: a Wyscout statisztikája szerint 14 góllal kevesebbet kapott a bajnokságban, mint az ellenfelek helyzeteinek minősége alapján kellett volna, amely jókora szerencsét jelent. Ez nem von le semmilyen érdemet a győriek kitűnő, tizenöt meccse tartó veretlenségéből – főleg, hogy várható gólkülönbségük pozitív és az ötödik legjobb az egész bajnokságban –, azonban bármikor átfordulhat a szerencse, és ez még a Ferencvárosnak is aranyat érhet. Szintén fontos szempont a mérkőzéssel kapcsolatban, hogy ki szerzi meg a vezetést: az ETO mentálisan rendkívül erős, mindössze tíz percet futballozott hátrányban egész tavasszal, ám az efféle statisztika is inkább előbb, mint később megszakad, s ha a Ferencváros valamilyen úton-módon először találna be a mérkőzésen, az elmúlt hónapokhoz képest igencsak szokatlan helyzetbe hozná a győrieket. Ha az ETO el akarja kerülni, hogy a Ferencváros a pályáján ünnepeljen, meg kellene fordítania az állást, amely az utóbbi évekhez képest visszafogottabban, de továbbra is a hazai mezőnynél jóval erősebb kerettel futballozó Ferencváros ellen rendkívül nehéz feladat: szinte hihetetlen adat, hogy legutóbb a DVSC tudott Magyarországon fordítani az FTC ellen, még 2023 májusában (3–1 az Üllői úton), több mint két évvel ezelőtt.
Szombaton, az idény utolsó bajnoki mérkőzésén a döntetlen elég lenne a Ferencvárosnak, hogy lemásolja az Újpesti Dózsa 1969-től 1975-ig tartó uralkodását az NB I-ben, tehát hogy sorozatban hetedszer legyen bajnok. Az MTK 1917-től 1925-ig tartó dinasztiájának megismétléséhez még 2026-ban és 2027-ben is elsőnek kellene lennie a zöld-fehéreknek, de az erről szövögetett álmok beteljesüléséért nem kaphatnak ki szombat este az ETO FC Győrtől, amely viszont semmi esetre sem engedné el tavaszi veretlenségét…
„Hosszú ideje nem volt példa arra, hogy az NB I-ben az utolsó fordulóban dől el a bajnoki cím sorsa, illetve hogy (a Kecskeméti TE mellett) melyik lesz a másik csapat, amelyik búcsúzik az élvonaltól – jellemezte a helyzetet Priskin Tamás, az ETO, valamint az FTC 63-szoros válogatott csatára. – Nem kétséges, a bajnoki cím sorsa a Ferencváros kezében van, hiszen egy pontot szerezve is Varga Barnabásék nyakába akasztják az aranyérmet. Ám Győrben mindig presztízsnek számított az ETO FTC elleni összecsapása, s ha ehhez hozzáveszem, hogy a kedvenc csapatom rendkívüli teljesítménnyel rukkolt elő, hiszen tavasszal még nem talált legyőzőre, sétagaloppra egyáltalán nem számíthatnak a ferencvárosiak. Nehéz meccs lesz, ha nyernek a vendégek, egyértelműen megérdemlik a bajnoki címet. A bajnokság egyik kellemes színfoltjának tartom a Puskás Akadémia teljesítményét, példaértékű a munka, amelyet Hornyák Zsolt vezetőedző irányításával nyújtott a csapat. Éppen ezért ha a Ferencváros él a sors adta lehetőséggel, a felcsútiaknak sem kell szomorkodniuk.”
AZ ÁLLÁS | M | Gy | D | V | L–K | Gk | P |
1. Ferencvárosi TC | 32 | 19 | 9 | 4 | 62–30 | +32 | 66 |
2. Puskás Akadémia | 32 | 19 | 6 | 7 | 54–35 | +19 | 63 |
3. Paksi FC | 33 | 16 | 9 | 8 | 65–47 | +18 | 57 |
4. ETO FC Győr | 32 | 14 | 11 | 7 | 48–35 | +13 | 53 |
5. MTK Budapest | 32 | 13 | 7 | 12 | 52–44 | +8 | 46 |
6. Diósgyőri VTK | 32 | 11 | 11 | 10 | 40–47 | –7 | 44 |
7. Újpest FC | 32 | 8 | 14 | 10 | 35–43 | –8 | 38 |
8. Nyíregyháza | 32 | 9 | 8 | 15 | 31–52 | –21 | 35 |
9. Zalaegerszegi TE | 32 | 7 | 12 | 13 | 35–42 | –7 | 33 |
10. Debreceni VSC | 32 | 8 | 7 | 17 | 49–59 | –10 | 31 |
11. Fehérvár FC | 32 | 8 | 7 | 17 | 34–49 | –15 | 31 |
12. Kecskeméti TE | 33 | 4 | 13 | 16 | 31–53 | –22 | 25 |