Kiesés után kezdődött és kiesés után végződött a Várszegi-éra az MTK labdarúgócsapatánál: a milliárdos üzletember tizenhat év után száll ki az együttesből. Az új tulajdonosi elosztás: 40 százalék az MTK SE-é, 30 százalék az MTK Hungária FC-é, 20 százalék az MTK Budapest Zrt. vezérigazgatójáé, Domonyai Lászlóé és 10 százalék Tamási Zsolté, a Sándor Károly Akadémia igazgatójáé. A tulajdonosok alkotta igazgatótanács elnöke Deutsch Tamás, az MTK SE első embere lett.
Domonyai László elmondta, hogy az ügylet pénzügyi részleteit nem hozzák nyilvánosságra, ugyanakkor a Népszabadság kedden arról számolt be, hogy Várszegi egyelőre egy jelképes összegért adta át a tulajdonjogot, hogy aztán az egyesület hosszú távú, évtizedes távlatú szerződés alapján fizessen érte. Ezzel kapcsolatban Domonyai az MTI érdeklődésére csak annyit árult el, hogy amikor a Várszegi-féle Fotex-csoport 2008-ban Luxemburgba tette át székhelyét, az üzletember azt mondta, az arra általa alkalmasnak ítélt személyeknek egy forintért adná át a zrt. irányítását.
40 %: MTK SE (elnök: Deutsch Tamás) |
30 %: MTK Hungária FC (elnök: Bukor Ferenc) |
20 %: Domonyai László (az MTK Budapest Zrt. vezérigazgatója) |
10 %: Tamási Zsolt (a Sándor Károly Akadémia igazgatója) |
A tulajdonosok alkotta igazgatótanács elnöke Deutsch Tamás. |
Várszegi Gábor az MTK 1994-es kiesése után érkezett a csapathoz Sándor Károly közvetítésével. A kék-fehérek egyből visszajutottak az élvonalba, majd egy újoncév (5. hely) és több „nagybevásárlás" után 1996–1997-től a csapat rendkívül eredményesen szerepelt. Ebben a szezonban tíz év után, óriási fölénnyel bajnokságot és huszonkilenc év után Magyar Kupát nyert, majd a Várszegi-éra éremkollekciójába bekerült még három bajnoki cím (1999, 2003 és – koncepcióváltás után, egy jóval fiatalabb csapattal 2008), két ezüstérem (2000, 2007), egy bronzérem (2005) és további két Magyar Kupa-elsőség (1998, 2000), valamint két Szuperkupa-győzelem (2003, 2008) is.
Ez volt a klubtörténet második legsikeresebb korszaka a korai aranykor (1904 és 1925 között 12 aranyérem, hat MK-győzelem) után, és a Hungária-korszak (a profi bajnokságban három aranyérem, illetve egy MK-siker), valamint az ötvenes évekbeli kitűnő szereplés (három bajnoki arany, egy MK-győzelem) és a Verebes-féle együttes (egy bajnoki arany) előtt.
A hazai sikerek ellenére az MTK a nemzetközi porondon nem tudott igazán megvillanni, a Bajnokok Ligája-csoportkörig egyszer sem tudott eljutni. Várszegi Gábor az utóbbi években egyre inkább háttérbe vonult – most pedig „visszaadta" a csapatot, befejezve tulajdonosi szerepvállalását.
„Világos elképzeléseink vannak a jövőről. Az az egyedüli elfogadható teljesítmény mindannyiunktól, ha az együttes visszajut az élvonalba” – mondta Deutsch Tamás a sajtótájékoztatón.
Hozzátette, a tulajdonosváltás nem lesz hatással a napi működésre. Az elnök emellett beszélt arról is, hogy kezdeményezték a terület és a hozzá tartozó terület megvételét az államtól, ami után elkezdhetnek gondolkodni egy új stadion építésén is.
„Egy rendkívül sikeres korszak zárult le klubunk életében. Az elmúlt 16 esztendőben négy bajnoki címet, három Magyar Kupa-győzelmet és két Szuperkupa-győzelmet gyűjtött be labdarúgó csapatunk. 2001 óta működik a Sándor Károly Akadémia, mely több mint 50 labdarúgót adott a profi élvonalnak. A növendékek közül húszan igazoltak külföldre, többek között a Liverpool, a Tottenham, a Manchester City és az Inter csapataiba. Az U19-es válogatott Eb-bronzérmében 12, az U20-as vb-bronzérem megszerzésében 9 játékosunk vett részt. Kétszer is előfordult, hogy az MTK minden csapata aranyérmes lett a bajnokságban. Az MTK köszöni Várszegi Gábornak ezt a fantasztikus 16 évet! |