Riccardo Guffanti ismét Magyarországon tartott előadást (Fotók: Football Education Center/ Királyvölgyi Noémi Photography) |
A Center Sport menedzseriroda 2015 óta szervez Magyarországon különböző, a labdarúgáshoz, azon belül is a játékosmegfigyeléshez és a menedzsmenthez kötődő tanfolyamokat. A legnépszerűbb, játékosmegfigyelő- vagy scoutkurzus idei első etapját október elején tartották meg, ennek a vezető előadója Riccardo Guffanti. „Két évvel ezelőtt, amikor a tanfolyamot indítottuk, nekem meglepő volt a futballszakma viszonylagos érdektelensége. A klubok ugyanis nem mutattak nagy érdeklődést, holott Nyugat-Európában a futballisták megfelelő, hatékony kiválasztása az egyik alapja a klubok működésének, a sikeres kiválasztás nagy hatással van a játékospolitikára, azáltal pedig a költségvetésre. Ez azonban nem vette el a kedvemet, mert a hosszabb távú jövőt nézve kulcskérdésnek tartom ezt a terültet" – nyilatkozta a Nemzeti Sport Online-nak a scouttanfolyamokat szervező iroda részéről Paunoch Péter. „Olaszországban például a klublicencszabályzat egyik kötelező eleme a megfelelő végzettséggel rendelkező játékosmegfigyelők alkalmazása. Hiszek benne, hogy idővel Magyarországon is eljutunk idáig. Már csak azért is, mert a tanfolyamunk iránt is folyamatosan nő az érdeklődés, immár a szakmán beül is. Az élvonalból most például a Paksi FC-től voltak hallgatóink, de a Ferencvárosnál, a Videotonnál, vagy az NB II-ben például a Gyirmótnál, a Kisvárdánál vagy a Békéscsabánál is dolgoznak nálunk végzett szakemberek, míg például a DVSC-nél éppen a napokban állt munkába egy korábbi végzősünk. Továbbá a mostani, októberi előadásainkon meghívott vendégként részt vettek korábbi válogatott labdarúgók, későbbi sportvezetők, mint Nyilasi Tibor és Sallói István, valamint az MLSZ edzőképzésében dolgozó Sisa Tibor" – fogalmazott a menedzser. Paunoch Péter kifejtette, hogy a két év során végzett nagyjából száz hallgatónak idén novemberben egy emelt szintű képzés is indul. „Az emelt szintű tanfolyam már a korábban megszerzett elméleti tudása építő, gyakorlatorientált képzés lesz konkrét meccslátogatással, helyszíni elemzéssel. Továbbá dolgozunk azon, hogy a legjobb eredménnyel végző hallgatók számára különböző kluboknál gyakorlati lehetőséget is biztosítsunk. Aki pedig az emelt szintű képzést is elvégzi, az tulajdonképpen az Európában a témában megszerezhető legmagasabb szintű tudás birtokában lesz, ugyanis a Riccardo Guffanti és az általa meghívott vendégelőadók segítségével felépített tematika megegyezik azzal, amit például az olasz szövetség is oktat a náluk végző megfigyelőknek." |
– Most már visszatérő vendégnek számít Magyarországon. Mik az általános tapasztalatai a futballunkról, az itteni futballszakemberekről?
– Több éve már, hogy rendszeresen járok Magyarországra, köszönhetően a scout-tanfolyamokat szervező Paunoch Péterrel való kapcsolatomnak is, de a munkám miatt is követem a magyar labdarúgást, az NB I-et és az utánpótlás-válogatottakat – válaszolta a Nemzeti Sport Online kérdésére Riccardo Guffanti. – Egy fejlődő futballról beszélünk, különösképp az infrastruktúra fejlődik nagy ütemben. A magyar szakembereken a tanulás vágyát látom leginkább, hogy úgy fejlődjön a magyar labdarúgás, hogy egyre inkább európai szintűvé váljon, de közben megőrizze a sajátosságait.
– Csak éppen a sajátosságok őrzése sokszor olyan „jól sikerül”, hogy nehezen engedjük meghonosodni az új dolgokat, amilyen például a modern „scouting”. Olaszországban hogyan fejlődött ki, és egyáltalán hogyan érdemes elkezdeni kiépíteni egy jól működő megfigyelőhálózatot?
– Több éve már, hogy Olaszországban megindult a „scouting" kiépítése. Nagyságrendileg száz profi egyesületnél és a felnőtt-, illetve utánpótlás-válogatottnál is használják a nemzetközi játékos-megfigyelés gyakorlati módszereit. Magyarországon a vezető klubok helyében én mindenképpen a csapat közvetlen környezetében levő területeket térképezném fel , és csak utána kezdenék külföldre tekinteni. Meglepve tapasztaltam, hogy Magyarországon nem egy klubnak nyolc-tíz külföldi játékosa is van, és sokan érkeznek a szlovák futballból. Nem igazán értem, mert nem gondolom, hogy a szlovák labdarúgás sokkal előrébb tartana a magyarnál.
– Mit tanácsolna, mi lenne a legfontosabb lépés, hogy a játékosok feltérképezése, majd kiválasztása hatékonyabban működhessen?
– Minél előbb létre kellene hozni egy, a magyar szövetség által akkreditált tanfolyamot, kiképezni a „scoutokat", akik aztán az elsajátított módszerek mentén az eddiginél nagyobb hatásfokkal fedezhetnék fel az értékes játékosokat. Így lehetne hosszú távon szakmailag és gazdaságilag is fejlődni.
– Egy évvel ezelőtt, amikor nyilatkozott nekünk, Nagy Ádámot emelte ki a magyar tehetségek közül. Most ott tartunk, hogy a Bolognába se fér be. Vajon minek tudható be a visszaesés?
– Nagy leginkább taktikailag szenvedett meg Olaszországban, és ez gyakran előfordul a mi bajnokságunkban a külföldiekkel. A fizikuma is hagy némi kívánnivalót maga után, akadtak gondjai a ritmusváltásokkal. Ha sikerül ezeket végre maga mögött tudnia, szép utat járhat be. Technikailag rendkívül képzett, ha a többi területen is képes lesz ilyen szintre fejlődni, mint amilyen technikás, eljuthat fontosabb szerepet játszó csapatokba is. De nem szabad siettetni a dolgokat – és neki is komolyan kell vennie ezt a feladatot, csak akkor sikerülhet.
–Hogyan értékeli a múlt heti, U21-es magyar–olasz csatát, amely 6–2-es vendéggyőzelemmel zárult?
– A helyszínen néztem meg a meccset, látszott, hogy nagy a különbség a két csapat között, főleg a játék szervezésében, a ritmusváltásokban és természetesen a pályán levő labdarúgók minőségében. Az olasz fiatalok folyamatosan játszanak és többen közülük Serie A-s csapatban, az első keretben.
– Az U21-es válogatottban is pályára lépő Szoboszlai Dominik játékát megfigyelői szemmel milyennek értékeli? Őt tartják a legnagyobb tehetségünknek.
– Szoboszlai Dominik 2000-es születésű, jó profilú játékos, kiváló technikai képességekkel. De ahhoz, hogy egy ilyen fiatal futballista később elérje azt a szintet, amit most belelátnak, mentálisan kell sokat fejlődnie. A játékának kiegyensúlyozottnak kell lennie, hullámvölgyek nélkül, már ebben a korai, fejlődő szakaszban is. Mielőtt Budapestre jöttem, Luzernben láttam a magyar U15-ös csapatot, amelyben voltak figyelemre méltó játékosok. Neveket még nem mondanék, de ők is bizonyítják számomra, hogy jó úton jár a magyar labdarúgás.
„Ilyen tanfolyamokra, minél több külföldi vendégelőadóra lenne szükség Magyarországon, hogy kinyissuk az agyunkat – mondta az NSO megkeresésére a múlt heti, Riccardo Guffanti által vezetett tanfolyamon vendégként résztvevő, egyébként jelenleg szintén megfigyelőként dolgozó Sallói István. – Egy olyan embertől, aki egy másik közegben szocializálódott, a miénktől eltérő szemléletet képvisel, mindig lehet tanulni. Nyitni kell a világ felé, mert csak úgy lehet esélyünk, hogy lépést tartsunk. Nem véletlen például, hogy a szerb edzőképzésben Carlo Ancelotti és Arrigo Sacchi tart előadásokat. A fejlődés lehetősége ebben van, és nem abban, ha magyar szakember oktat magyar szakembert. Sokszor egyetlen mondatért, egyetlen újdonságért érdemes végighallgatni egy többórás előadást, ha a megszerzett tapasztalatot aztán fel tudjuk használni. Guffanti előadásában például engem az fogott meg, hogy Olaszországban már a fiatal tehetségek között sem posztok szerint keresik a játékosokat, hanem a karaktert és a játékintelligenciát nézik.” |