Balogh és Nagy kiemelkedett, de benn maradna-e az NB I-ben az U21-es álomcsapat?

M. G., R. B.M. G., R. B.
Vágólapra másolva!
2016.02.03. 10:11
null
Nagy Ádám (jobbra) volt a legjobb U21-es magyar játékos az NB I-ben (Fotó: Veres Viktor)<br />
Kevés fiatal magyar labdarúgó tudott kimagasló teljesítményt nyújtani az NB I őszi fordulóiban. Az InStat statisztikai elemzőrendszer adatai szerint a ferencvárosi Nagy Ádám és a DVSC-ből az olasz élvonalbeli Palermóba szerződő Balogh Norbert meggyőzően szerepelt, rajtuk kívül viszont alig találunk 1994-ben vagy később született, átlag feletti számokat produkáló magyar tehetséget.

Futballközhelyeink egyike, hogy a „tucatlégiósok” helyett miért nem a fiatal magyar tehetségek szerepelnek hétről hétre az élvonalban. A szövetség döntésének köszönhetően a 2015–2016-os idénytől kezdve a központi anyagi források elosztásánál előnyt élveznek azon klubok, amelyek legfeljebb három nem hazai nevelésű labdarúgót foglalkoztatnak, illetve legalább egy 20 éven aluli hazai nevelésű futballistát is szerepeltetnek a kezdőcsapatukban a bajnoki mérkőzéseken.

De mi a helyzet, ha a magyar fiatal nem jobb a légiósnál? Az adatokat böngészve aggasztó a helyzet a tizenkét csapatos NB I-ben. Az InStat-indexek alapján a posztonkénti rangsorban csak három olyan játékos ért el ötödik vagy jobb helyezést, aki az U21-es válogatottban is pályára léphetne.

A védekező középpályások között az 1995-ös születésű, ferencvárosi Nagy Ádám első lett a honi viszonylatban magasnak számító, ám nemzetközi mércével átlag alattinak mondható 214-es mutatóval – összetettbeli 11. helyével ő a legjobb NB I-es fiatal –, míg a balszélsők között az 1996-os születésű, a télen a DVSC-ből Palermóba szerződő Balogh Norbert a harmadik (206), a Honvédot erősítő, 1994-ben született Holender Filip az ötödik legjobb indexet érte el (189). Huszonegy éven aluli labdarúgóink közül csak hat (Nagy, Balogh és Holender mellett Botka Endre, Bobál Dávid, Novothny Soma) neve mellett szerepel a posztján mért átlaggal megegyező vagy nagyobb teljesítménymutató.

A statisztikai mutatókban is elenyészve találunk U21-es futballistát a kategóriánkénti legjobb ötben. Az InStat a lövések, passzok, párharcok, cselek és szerelések alapján 18 kategóriában állított fel rangsort. Ezekből négyben – mint például a tizenhatoson belülre adott passzok vagy védekezésben megnyert párharcok terén – nincs olyan U21-es magyar játékos, aki teljesítményével a kategória legjobb öt helyezettje között szerepelne. További tízben egy-egy, háromban két-két, egyben három fiatal tehetség lett top 5-ös. Név szerint Balogh Norbert, Bese Barnabás, Botka Endre, Hangya Szilveszter, Holender Filip, Márkvárt Dávid, Nagy Ádám, Németh Márió és Sallai Roland tudott relatíve kimagasló teljesítményt nyújtani valamelyik kategóriában.

Sokatmondó az is, hogy az U21-es magyar fiatalok közül egyedül az MTK-s Bese Barnabás játszott végig minden mérkőzést, és összesen tizenegy olyan labdarúgó van, aki utánpótlás korosztályú és 1400 percnél (a játékpercek nyolcvan százalékánál) több lehetőséget kapott az ősszel.

Fordítsuk meg az érmét: kik voltak a kiemelkedő teljesítményt nyújtó légiósok az ősszel, akiket biztosan megérte játszatni? Öt poszton – kapus, jobbhátvéd, balhátvéd, jobbszélső, balszélső – is légiós végzett a legjobb őszi átlaggal, kettőn (védekező középpályás, csatár) a második helyet szerezték meg a külföldiek. Mondhatni, azért nem kizárólag tucatlégiósok vannak az NB I ben – az érintetteket (Danilovics, Nego, Ramírez, Kamber – ő már a magyar állampolgárságot is megszerezte –, Suljic, Lamah, Diagne) alighanem mindegyik élvonalbeli csapat keretében szívesen látnák.

Az sem véletlen, hogy a magyar mezőnyben hosszú idő óta kritikusnak számító szélső hátvéd posztokon erős külföldi fölény van. A jobbhátvédek között a rangsor első öt helyezettje légiós – mellékes megjegyzés, hogy a válogatott stabil jobb oldali védője, az Eb-selejtezőkön kimondottan jó teljesítményt nyújtó Fiola Attila utolsó a posztján az InStat listáján –, míg a balhátvédeknél fölényesen utasította maga mögé a mezőnyt a Ferencváros ecuadori védője, Cristian Ramírez.

AZ NB I U21-ES ÁLOMCSAPATA AZ ŐSZI INSTAT-MUTATÓK ALAPJÁN
Nagy Gergely (1994, Vasas, 169-es index, 1384 perc) – Botka Endre (1994, Bp. Honvéd, 177, 1690), Bobál Dávid (1995, Bp. Honvéd, 183, 1690), Lenzsér Bence (1996, Paks, 173, 1434), Hangya Szilveszter (1994, Vasas, 165, 1495) – Nagy Ádám (1995, FTC, 214, 1561), Berecz Zsombor (1995, Vasas, 179, 1310) – Hahn János (1995, Paks, 180, 814), Németh Márió (1995, Haladás, 179, 1439), Balogh Norbert (1996, DVSC, 206, 1513) – Novothny Soma (1994, DVTK, 194, 1121)

MIVEL FOJTJA MEG ELLENFELEIT A PÁLYÁN AZ FTC? LÁTSZIK-E A DÉLSZLÁV STÍLUS AZ ÚJPESTEN? KIK KÖZELÍTETTÉK MEG AZ ŐSZI IDÉNYBEN A VÁLOGATOTT SZINTET A BERND STORCK ÁLTAL MÉG NEM BEHÍVOTT JÁTÉKOSOK KÖZÜL? KIÉ VOLT A LEGJOBB EGYÉNI TELJESÍTMÉNY ÉS MI AZ ŐSZ CSAPATA? KERESSE AZ INSTAT FUTBALLELEMZŐ RENDSZER SEGÍTSÉGÉVEL KÉSZÍTETT KÉTOLDALAS ÖSSZEÁLLÍTÁST A SZERDAI NEMZETI SPORTBAN!

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik