Magyarországon a rendszerváltásig – leszámítva például az MTK-t a tízes-húszas években irányító skót Jon Tait „Jacky” Robertsont, az egyaránt angol Robert Holmest, Herbert Larry Burgesst és a legendás James „Jimmy” Hogant – nem nagyon dolgoztak külföldi edzők a labdarúgócsapatoknál. Sőt, az volt inkább a jellemző, hogy magyar futballszakemberek oktatták a sportágat szerte a világon.
A kilencvenes években aztán több magyar klub is külföldi vezetőedzőt szerződtetett. A derbi szempontjából számunkra a Ferencváros és az Újpest az érdekes – nos, a két csapat közül a Fradinak volt előbb „légiós” szakvezetője: 1999 tavaszán a horvát Marijan Vlak, majd néhány hónappal később az ugyancsak horvát Stanko Poklepovic. Akkoriban az Újpestet magyar edzők irányították, így nem játszottak olyan derbit, amelyen mind a két kispadon külföldi szakember ült.
Mindez akkor sem változott, amikor az Újpest 2002-ben a felvidéki Molnár Lászlót (ő egyébként megfelelő licenc hiányában nem is lehetett hivatalosan vezetőedző), majd 2006-ban a belga Valere Billent alkalmazta, mert ekkor meg a Fradinak volt magyar edzője. 2009-ben aztán már mind a két csapatot külföldi szakember irányította, így lejátszották a párharc sporttörténetinek mondható mérkőzését.
1. BRIT EDZŐK CSATÁJA A „VISSZATÉRÉS UTÁNI” ELSŐ DERBIN
A 2009–2010-es NB I-es szezon 10. fordulójában rendezett Újpest–Ferencváros találkozó nemcsak azért volt különleges, mert – az FTC kényszerű másodosztályú szereplése miatt – több mint három év szünet után találkozott egymással a két csapat bajnoki mérkőzésen, hanem azért is, mert mind a két együttes kispadján külföldi szakember ült.
Az Újpestet a skót William „Willy” McStay, a Ferencvárost az angol Robert „Bobby” Davison irányította. A lila-fehérek a 4., a zöld-fehérek a 11. helyről várták a derbit, és a meccsen a vendég FTC szerzett vezetést Fitos László találatával a 41. percben. A Fradi-szurkolók még javában a gólt ünnepelték, egy ütemre ugráltak, amikor Kabát Péter egyenlített az Újpestnek. A derbi a 86. percben, Rajczi Péter fejes góljával dőlt el a lilák javára. A találkozó után az Újpestnek húsz, FTC-nek tíz pontja volt a bajnokságban – nos, ilyen sem fordult elő az utóbbi években, hogy tíz forduló után kétszer annyi pontjuk volt a liláknak...
Az Újpest kezdőcsapatában egy légiós szerepelt (Millar), csereként beállt három (Foxi, Stokes és Jucemar), míg a Ferencvárosban öt külföldi kezdett (Haber, Joaquín, Wolfe, Alcántara, Morrison), csereként Ashmore, Abdi és Pisanjuk lépett pályára.
2009. 10. 03.: MCSTAY–DAVISON 2–1
Bár 2010 és 2012 között az Újpestet több külföldi edző (Zoran Szpisljak, Marc Lelievre, Jos Daerden) irányította, a Ferencvárosnál ebben az időszakban magyar szakemberek (Prukner László, Nagy Tamás, Détári Lajos) dolgoztak. 2012 augusztusában, a Szusza Ferenc Stadionban Bavon Tshibuabua 94. percben szerzett góljával 2–1-re legyőzte az Újpest a Ferencvárost, és ez a Fradi-vereség Détári Lajos állásába került, ekkor nevezték ki a zöld-fehérek vezetőedzőjének a holland Ricardo Monizt. Az Újpestet a belga Jos Daerden irányította, így jó esély mutatkozott arra, hogy a tavaszi „visszavágón” edzői fronton holland–belga csata lesz.
Nos, az is lett, csak nem pontosan úgy, ahogy a felek tervezték. A tavaszi Fradi–Újpest derbi előtt ugyanis a lila-fehérek Daerdennel a kispadon 6–0-ra kikaptak otthon a Pakstól, így a belga edzőt azonmód menesztették. Helyére egyik segítője, az ugyancsak belga Marc Lelievre ugrott be, és a történelmi vereséget elszenvedő lila-fehéreket sikerült összekapnia a rangadóra. Méltó ellenfele volt az Újpest a Fradinak, amely Somália bombájával szerzett vezetést, ám Kabát Péter egyenlített. S amikor már úgy tűnt, döntetlen lesz a derbi, jött a dráma: Vladan Csukics a 93. percben elképesztő nagy góllal megszerezte a zöld-fehérek győztes találatát.
Ezen a találkozón a Fradiban kilenc (kezdőként Aborah, Besic, Jenner, Csukics, Somália, Martinus, csereként Klein, Hakola és Leonardo), az Újpestben öt (Iandoli, Mihajlovics, Christ, Bruno Moraes, Vasziljevics) légiós lépett pályára. E meccsel búcsúztak a stadiontól a Ferencváros játékosai, szurkolói, ezután ugyanis megkezdték a létesítmény bontását, és felépítették az új arénát.
2013. 03. 10.: MONIZ–LELIEVRE 2–1
Marc Lelievre-nek nem volt pro licence, így a következő szezonban hivatalosan Kozma István volt az Újpest vezetőedzője, 2013 őszén, a Puskás Ferenc Stadionban lejátszott, 3–1-es Fradi-győzelmet hozó derbin tehát csak a zöld-fehéreket irányította külföldi edző. Nem úgy az őszi Magyar Kupa-párharc első felvonásán. Addigra ugyanis Újpesten a Kozma, Lelievre párost leváltották, a szerb Nebojsa Vignjevics lett a lila-fehérek vezetőedzője, és a november 27-i kupatalálkozón ő meccselt Monizzal. A mérkőzés 0–0-ra végződött, egy héttel később, a visszavágón viszont már Máté Csaba dirigálta a Fradit, merthogy a két kupaderbi között a Ferencváros otthon 2–1-re kikapott az NB I-ben a Pécstől, és ezután Monizzal szerződést bontott a klub.
A kupában az Újpest jutott tovább, a télen a német Thomas Dollt nevezték ki a Fradi vezetőedzőjének, és a tavaszi szezonban ismét olyan bajnoki mérkőzést játszhatott egymással a két csapat, amelyen mindkét együttes kispadján külföldi edző ült.
Az első Vignjevics–Doll csatát a német szakember nyerte meg, a sokáig döntetlenre álló mérkőzés végén egy ellentámadásnál – Nagy János emlékezetes elcsúszásakor – a brazil Leonardo egyéni akció végén szerezte meg a Fradi győztes találatát a 88. percben. Több mint tizenhárom év után nyert bajnoki mérkőzést a Ferencváros az Újpest vendégeként.
Ezen a derbin is rengeteg légiós lépett pályára. Az Újpestben nyolc (Dmitrovics, Ngawa, Heris, Proesmans, Szankovics, Vasziljevics, Suljic, Tshibuabua), a Fradiban kilenc (Bönig, Pavlovic, Mateos, Somália, Besic, Jenner, Leonardo, valamint csereként Jovanovic és Csukics).
2014. 04. 04.: VIGNJEVICS–DOLL 1–2
Az őszi szezonban Vignjevicsnek és az Újpestnek sikerült „visszavágnia” az öt és fél hónappal korábbi vereségért. Dusan Vasziljevics büntetőből szerzett góljára David Mateos – szintén tizenegyesből – gyorsan válaszolt, majd a 72. percben jött Simon Krisztián, és nagyszerű lövéssel eldöntötte a három pont sorsát.
Ezen a mérkőzésen is hemzsegtek a légiósok a két együttesben. A hazaiaknál Heris, Vasziljevics, Bardhi, Suljic, csereként Nego, Koszovics és Ahmeti (tehát hét), míg a vendég zöld-fehéreknél Nalepa, Dilaver, Mateos, Pavlovic, Bönig, Somália, Kukuruzovic, Lauth és a második félidőben pályára lépő Lamah (összesen kilenc) külföldi játszott.
2014. 09. 21.: VIGNJEVICS–DOLL 2–1
A bajnokikat tekintve 1–1-re áll egymással a két szakember, a tétmeccseket nézve viszont Doll felé billen a mérleg nyelve: decemberben ugyanis a Ligakupában is megmérkőzött egymással a két csapat, az új Üllői úti arénában 4–1-re a Ferencváros győzött, a párharc második összecsapásán, a Szusza Ferenc Stadionban 0–0-ra végeztek a felek.
Folytatás vasárnap, 16.30-kor...