MAGYAR KUPA,ELŐDÖNTŐ
ELSŐ MÉRKŐZÉSEK
MTK (NB II)–Budapest Honvéd 0–0
Budapest,Új Hidegkuti Nándor Stadion, zárt kapuk mögött.Vezette:Erdős J.
MTK:Varga B. – Fülöp N., Katona Máté, Varju, Pintér Á. – Mezei (Bognár I., 68.), Palincsár, Cseke – Lencse (Bíró, 68.), Schön (Gera D., 68.), Prosser.Vezetőedző:Michael Boris
Bp. Honvéd:Tujvel – Mezgrani, Lovric, Niba, Uzoma – Nagy G., Hidi – Gazdag (Ugrai, 76.), Lanzafame (Kesztyűs, 90.), Moutari (Kukoc, 76.) – George.Mb. vezetőedző:Pisont István
KORÁBBAN
Mezőkövesd Zsóry FC–Mol Fehérvár FC 1–1
Három perc és húsz másodperc telt el a szombati nap harmadik tétmérkőzéséből – és már vezethetett volna az MTK Budapest! Sőt a kispestiek hálójába került a labda, csakhogy a játékvezetők les miatt – nagyon helyesen – nem adták meg a gólt. Az történt, hogy Schön Szabolcs került nagy helyzetbe, lövése Tomás Tujvelről a kapu felé pattant, ám mielőtt a vendégek menthettek volna, Prosser Dániel küldte a labdát közvetlen közelről a hálóba, aki a lövés pillanatában előrébb volt, mint a kispesti hátvéd. A következő akciónál is Schön volt a főszereplő, de a lövés nem sikerült.
Mindenesetre figyelmeztető jel lehetett, hogy alig kezdődött el a mérkőzés, máris két óriási lehetősége volt a házigazdának. Az okozhatott némi zavart, hogy a Honvéd hosszú évek „hagyományát” rúgta fel azzal, hogy nem három, hanem négy védővel kezdte a mérkőzést. Új hadrendet alkalmazott tehát a kispesti csapat, és lehet, idő kell még az átálláshoz. Ami a Honvéd szerkezetét illeti: a védők előtt négy fedezet helyezkedett, s ami talán meglepő volt, hogy Gazdag Dániel a bal oldalon, a vonal mellett kapott szerepet, márpedig őt legtöbbször bent a pálya közepén láttuk eddig, hiszen a játékintelligenciája ott érvényesül igazán.
A házigazda három támadóval kezdte a mérkőzést, és a helyzetek azt mutatták, Michael Boris vezetőedző elképzelése nyerő húzás lehet. A bal oldalon Schön volt a legaktívabb, a ballábas Prosser a jobb szélről indult, és a legtöbbször befelé cselezve próbált zavart kelteni, míg középen Lencse László várta az alkalmat, amikor kiléphet a védők között.
Tizenöt perc telt el, amikor az első veszélyes akciót vezette a Honvéd, és könnyen gólt szerezhetett volna: Mayron George már Varga Bencét is kicselezte, de túlságosan kisodródott, és nem találta el a kaput. Élénk tempóban kezdődött tehát a mérkőzés, amelynek képéről sokat elmondhat, hogy Varga Bencének alig volt dolga, Tomás Tujvel kapuját viszont folyamatosan tűz alatt tartották a hazaiak. Nem volt meglepő, hogy Pisont István, a kispestiek megbízott edzője fél óra elteltével valamennyi cserejátékosát elküldte melegíteni.
A második félidő kevesebb eseményt és valamivel lassabb iramot hozott, de továbbra sem lehetett látni, melyik csapat NB I-es, és melyik érkezett a másodosztályból – sőt azt is lehet írni, hogy a meccs nagy részében az MTK Budapest futballja tűnt tervszerűbbnek, a hazai játékosok voltak frissebbek.
Az utolsó húsz percnek hármas cserével vágott neki a kék-fehér együttes, ráadásul három támadó érkezett, kellett a frissesség ebbe a sorba. Meg-megvillant a Honvéd is, Davide Lanzafame szabadrúgásból, Amadou Moutari kiugratás után lőhetett volna gólt. A csereként beálló Bognár István azonnal jelentős fejfájást okozott a kispestieknek, csaknem azonnal gólt szerzett – ez is azt mutatja, a kispadról is érkezhet olyan játékos az MTK csapatába, aki főszereplő lehet egy mérkőzésen. Itt érdemes megjegyezni, hogy a tapasztalt Kanta József vagy a fiatal Zuigeber Ákos még ekkor sem volt a pályán...
A továbbjutás tehát a keddi visszavágón dől el a Puskás Arénában – az első mérkőzésen az MTK tűnt jobbnak, de lehetetlen megmondani, ki számít esélyesnek jövő héten.0–0.
A BUDAPEST HONVÉDBÓL NIBA ÉRTÉKELT AZ NSO TV-NEK
PERCRŐL PERCRE
MÁSODIK FÉLIDŐ
94. perc: Vége a mérkőzésnek, többet támadott az MTK, de gól nem született. 0–0
93. perc: KAPUFA! A szöglet után Fülöp lövése lepattant a védőkről, éppen Pintér elé, aki kisodródva a bal kapufát találta el.
92. perc: Bognár István végezte el a szabadrúgást, de a lövés lepattant a sorfalról. Szöglet.
91. perc: Szabadrúgáshoz jutott az MTK 19 méterre a Honvéd kapujától.
90. perc: Három perc a hosszabbítás.
ELSŐ FÉLIDŐ
45+2. perc: Vége az első félidőnek, gól nincs. 0–01. perc: Elkezdődött a mérkőzés, az MTK szürke-fehérben, a Honvéd tiszta sárgában játszik.
ELŐZMÉNYEK, ÉRDEKESSÉGEK
♦ A két nagy múltú fővárosi csapat most a Magyar Kupa elődöntőjében találkozik, döntőt egyszer vívtak: 1968-ban a kék-fehérek 2:1-re győztek. Tegyük hozzá, az ötvenes években – amikor a két klub dominált a magyar labdarúgóéletben – csak három kupakiírást rendeztek meg. Az MTK 12-szeres, a Honvéd hétszeres kupagyőztes.
♦ Az MTK már úgy készülhet az elődöntőre, hogy feljebb lép egy osztállyal, hiszen a Magyar Labdarúgó-szövetség lezárta az NB II küzdelmeit, a fővárosi kék-fehérek pedig listavezetők voltak. Nem ritkaság, hogy alacsonyabb osztályú csapat eljut az elődöntőbe. A kétezres években sikerült ez kétszer az MTK-nak (NB II), háromszor a BKV Előrének (NB II), egyszer-egyszer a Tápiószentmártonnak (NB III – de ez akkor negyedosztályt jelentett), a Lombard FC Tatabányának (NB II), a Vasasnak (NB II), a Honvédnak (NB II), a győri Integrál-DAC-nak (NB II), a Szolnoknak (NB II), a Budafoknak (NB III) és a Soroksárnak (NB II) is. Az egyszerűség kedvéért NB II megnevezést használtunk akkor is, amikor a másodosztálynak épp más neve (NB I B) volt.
♦ A Magyar Kupa legutóbbi NB II-es győztese a Siófoki Bányász, mely 1984-ben a Rába ETO 2–1-es legyőzésével hódította el a trófeát. Azóta voltak másodosztályú csapatok a döntőben, de nem jártak sikerrel – legutóbb pont az MTK volt nagyon közel ehhez akkor, amikor 2012-ben 3–3 után tizenegyesekkel 8–7-re maradt alul a favorit Debrecennel szemben. A Siófokon kívül még a Soroksár (1933–1934) tudott másodosztályúként kupát nyerni, ám abban a kiírásban nem vettek részt a professzionális csapatok, tehát nem volt teljes a mezőny.
♦ A Honvédnak finoman fogalmazva sem ismeretlen az Új Hidegkuti Nándor Stadion, hiszen a kispestiek új pályájuk építése miatt az MTK-nál vannak „albérletben” ebben az idényben. Mondjuk azt, mérsékelt sikerrel alkalmazkodtak, hiszen a Honvéd hazai bajnoki mérlege gyengécske (4 győzelem, 3 döntetlen, 6 vereség). Az MK-ban a kispestiek kétszer játszottak pályaválasztóként, ám egyszer sem az MTK pályáján, egyszer az Illovszky-stadionban, egyszer a szegedi Szent Gellért Fórumban fogadták ellenfelüket. A visszavágó helyszíne a Puskás Aréna, a Honvéd–MTK lesz az első tétmérkőzés az új nemzeti stadionban.
♦ Az utóbbi időben nem sok babér termett az MTK-nak a Honvéd ellen: 2016 ősze óta hat bajnoki mérkőzést játszott egymással a két csapat, ötöt a kispestiek nyertek meg, a hatodik döntetlen lett.
♦ Az MTK eddig egyszer találkozott élvonalbeli ellenféllel ebben a kiírásban, a 16 közé jutásért hosszabbítás után 1–0-ra legyőzte a DVTK-t. A többi ellenfele (Dorog, Dunaújváros, Debreceni EAC, Unione) második, harmadik, illetve negyedik ligás volt. A Honvéd az NB III-as Dunaharaszti MTK kiütésével kezdett – mondhatni, egy MTK-t már kiejtett –, majd következett a Kazincbarcika, a Monor, a Szombathelyi Haladás és a Paks.
♦ Az MTK eddigi hét kupamérkőzésén még egyetlen gólt sem kapott, és mindegyiket megnyerte.
MTK BUDAPEST | BP. HONVÉD |
– Unione FC 1–0 (i) | – Dunaharaszti MTK 7–1 (i) |
– DEAC 3–0 (i) | – Kazincbarcika 2–0 h. u. (i) |
– DVTK 1–0 h. u. (o) | – Monor 3–1 (i) |
– Dunaújváros 3–0 (o), 2–0 (i) | – Szombathelyi Haladás 1–0 (o), 1–2 h. u. (i) |
– Dorog 1–0 (i), 3–0 (o) | – Paks 0–0 (i), 2–0 (o) |