♦ STATISZTIKA: 15 KÜLFÖLDÖN NEVELKEDETT, 24 ÉV ALATTI FIATAL JÁTSZIK AZ NB II-BEN
♦ „TARTHATNÉK ELŐRÉBB IS...” – VÉLI AZ AJAXBAN ÉS A PSV-BEN IS PALLÉROZÓDÓ HORVÁTH OLIVÉR
Az elmúlt hetekben, a téli átigazolási piac zárása kapcsán több cikkünkben is foglalkoztunk azzal a jelenséggel, hogy a hazai élvonalban szereplő játékosok 47 százalékát légiósok alkotják, és az NB I-ből 2016 óta nem került magyar játékos közvetlenül topligás klub első csapatához (úgy, hogy pályára is lépett volna), a magyar élvonalban nem nő a fiatalok játékperce, és közben évről évre jönnek haza külföldi utánpótlásban nevelkedő labdarúgók. Utóbbiak jó része azonban itthon nem az NB I-ben kap bizonyítási lehetőséget, miközben a Kisvárda sportigazgatója, Révész Attila nemrég arról panaszkodott, nincs elegendő fiatal tehetség, akikkel meg tudnának felelni a következő idénytől a Magyar Labdarúgó-szövetség új ösztönző rendszerének, a sportvezető az új szabályok miatt még a távozását is kilátásba helyezte.
Összeszámoltuk, 15 olyan, 24 év alatti fiatal szerepel ebben az idényben az NB II-ben (lásd a cikk alján található táblázatot!), akik éveket töltöttek el nyugat-európai klubok utánpótlásában, de itthon vagy egyáltalán nem kaptak lehetőséget az élvonalban, vagy csak nagyon kevés szerephez juthattak. Azt persze nehéz megmondani, hogy a 15 játékosból hányan tudnának helytállni az élvonalban, hiszen közülük sokan a másodosztályban sem számítanak kulcsembernek, de akadnak közöttük meghatározó játékosok is. Azt is hozzá kell tenni, az NB II-ben ebben az idényben is érvényben van az úgynevezett „fiatalszabály”, amelynek értelmében egy 2002-ben, vagy azután született játékosnak minden csapatban pályán kell lennie.
Az NB II-ben 4. helyen álló Szeged-Csanád Grosics Akadémia például négy ilyen játékost is foglalkoztat: a korábban Hollandiában nevelkedő Bencze Márkot és Dobos Áront, a tavaly a Benfica II-től, Portugáliából hazatérő Csoboth Kevint és a Serie A-ban szereplő Torinótól kölcsönvett Horváth Krisztofert. Utóbbi abban az érdekes helyzetben van, hogy miután 17 évesen Zalaegerszegről a SPAL-hoz igazolt, a 2019–2020-as idényben játszott három mérkőzésen az olasz Serie A-ban, ebben az évadban pedig 22 meccsen 13 gólt szerzett az NB II-ben (amivel a 3. helyen áll a góllövőlistán), de magyar élvonalbeli meccse még nincs. A Fehérvárról télen kölcsönvett Csoboth Kevin öt bajnokin két góllal és egy gólpasszal nyitott Szegeden, azok után, hogy ősszel az NB I-ben csak három perc jutott neki, de Bencze és Dobos is folyamatosan megkapja a lehetőséget.
„Büszkék vagyunk, hogy a Serie A és a portugál első osztály után a Szeged-Csanád Grosics Akadémiát választották – nyilatkozta múlt héten a Nemzeti Sport utánpótlás mellékletének Adem Kapic, a szegediek sportigazgatója. – Csoboth a Benfica után – amely az európai utánpótlás-nevelés egyik vezető klubja – látott fejlődési lehetőséget nálunk. És már most kijelenthető, hogy mindketten jó döntést hoztak. Ígéretes fiatalokról beszélünk, sikeres jövő áll előttük, és fontos, hogy egyszerre fejlődhetnek a klubbal. Egyébként nem ők az első játékosok, akik külföldről érkeztek hozzánk: Dobos Áron és Bencze Márk korábban Hollandiában futballozott. De hangsúlyozom, hogy mellettük is akadnak olyan tehetséges játékosaink – mint Temesvári Attila vagy Ódor Máté –, akik ugyan nem játszottak még külföldön, de minden esélyük megvan arra, hogy a későbbiekben légiósnak álljanak. Hisszük, hogy a közeljövőben újabb és újabb fiatalok választják Szegedet, és csatlakoznak hozzánk.”
Ugyanakkor a Pécsi MFC-ben Bíró Bence (korábban Vitória Guimaraes), a Csákvárban Torvund Alexander (Ullern IF, Stabaek), a 19 évesen nyolc gólt is szerző, Csobothhoz hasonlóan a Benficától hazatért Molnár Rajmund és a III. Kerületben a szintén 19 éves Bekker Roland (Borussia Mönchengladbach) is meghatározó játékosnak számít a másodosztályban a korábban külföldön edződő fiatalok közül. Továbbá a III. Kerület játékosa az alsó, keretes írásunkban a pályafutása alakulásáról bővebben is mesélő, 21 éves Horváth Olivér, aki korábban Hollandia két topklubjának, az Ajaxnak és a PSV-nek az utánpótlásában is játszott.
Az utánpótlás-válogatottak szakmai vezetője, Németh Antal szerint az NB I-ben gyakran nem mernek kockáztatni az edzők a fiatalok csapatba állításával. Ezért is fordulhat elő, hogy sok U-válogatott játékosnak nem jut lehetőség az első osztályban.
„Az NB I-ben nagyon éles a verseny a klubok között, általában az számít, adott pillanatban ki tud a legtöbbet segíteni a csapatnak, ezért egy tapasztaltabb játékos előnyben lehet egy tizennyolc-tizenkilenc éves fiatallal szemben, aki még nem játszott felnőttek között. Az elitkörös selejtezőkben az ellenfeleinknél azt tapasztaljuk, hogy a fiatalabb korosztályokban is két-három játékos már első osztályban játszik, míg az U21-ben szinte már mindenki, míg nálunk az U21-esek nagyobb része az NB II-ben szerepel, a fiatalabbaknál pedig, egy-két példától eltekintve nagyon ritka, hogy az NB I-ben kapjanak lehetőséget” – fogalmazott a Nemzeti Sportnak Németh Antal, aki ugyanakkor fontos lépésnek tartja, hogy az élvonalbeli klubok NB III-as csapataiban a fiatalok megkapják a lehetőséget.
„Hosszú távon biztosan meglesz a gyümölcse, hogy a tizenhat-tizenhét éves gyerekek közül egyre többen játszanak és szereznek rutint az NB III-ban, felnőttbajnokságban. Ennek a lehetőségnek a megteremtése jó döntés volt, és azt láthatjuk, hogy az NB II-ben is egyre több fiatal kap lehetőséget, miközben az U21-es korosztályban csökken az élvonalbeli játékpercek száma. Az új idényben az NB I-ben a 2002-es korosztály kedvezményezett lesz, az ő szerepeltetésüket szeretné támogatni a szövetség az új ösztönzőrendszer bevezetésével.”
ÖSSZEÁLLÍTOTTA: FÜZESI BÁLINT, PÓR KÁROLY