Közvetlen elődjén, Claude Le Roy-n viszont hamar túltett, hiszen míg a francia csak bronzéremre volt képes ANK-n, neki az ezüst is összejött 2010 elején. No és ne feledkezzünk meg a roppant magabiztos vb-kvalifikációról – az afrikai válogatottak közül a ghánaiak biztosították a selejtezők során leghamarabb részvételüket a nyári futballünnepen.
Fegyelmezett és EU-konform védelem
Afrika Elefántcsontpart melletti legnagyobb reménysége kontinensbeli társai többségével ellentétben olyan védelemmel rendelkezik, amelynek tagjai a vén kontinens komolyabb csapataiban edződnek hétről hétre. Rajevac első számú kapusa a világbajnokságon a rutinos Richard Kingson (török nevén: Faruk Gürsoy) lehet, aki a Wigan Athleticben keresi kenyerét (a világbajnokság idején 32 éves lesz). A hatalmas termetű kesztyűs ember előtt középen John Mensah (27, klubja az Olympique Lyon) biztos tagja a védelemnek, mellette Isaac Vorsah (21, Hoffenheim), Eric Addo (31, Roda) vagy az idei ANK-n feltűnt Lee Addy (25, Bechem Chelsea) szerepelhet. A jobb oldalon az ANK-n alapemberként tevékenykedett Samuel Inkoom (21, FC Basel), de jóval rutinosabb nála a fulhames John Paintsil (29), aki vb-tapasztalatokkal is rendelkezik. A bal oldalon a mindössze húszesztendős portói tehetség, David Addy, a mindkét oldalon hasznos futballra képes Hans Sarpei (33, Leverkusen) és a vb-selejtezők során alapemberként fungáló Harrison Afful (23, Espérance) küzdött meg egymással a kerettagságért, és a harc győztese Sarpei lett.
A 2006-OS CSAPAT
Kifutnának a világból
A ghánaiak igazi fegyvere a középpálya, lévén tagjai futásteljesítményben bárkivel felveszik a harcot, és akkor sem esnek kétségbe, ha ütközniük vagy netán verekedniük kell az ellennel, no és nem ugranak át egy közeli szomszédos országba piszkos trükkökért sem. A gárda esze immáron évek óta a chelsea-s Michael Essien (26), aki mögött a kvalifikációk során minden alkalommal a Rosenborgban légióskodó Anthony Annan „alapozott” – a 23 éves szűrő szerepelt némi meglepetésre a legtöbb vb-selejtezőn. Essien utóda a jobb szélre is „kijáratos” húszéves André Ayew (Marseille), Abedi Pelé fia lehet, és a csapatderekat erősíti mellette a féléves kényszerszünet után visszatérő régi motoros, Stephen Appiah (29, Bologna) is. Két 2006-os vb-résztvevő, az univerzális szélső Haminu Dramani (23, Lokomotiv Moszkva), a bal oldalon és középen is bevethető Sulley Muntari (25, Inter) is a fedélzeten maradt. A friss szelet utóbbi vetélytársa, Kwadwo Asamoah (21, Udinese), a szintén udinei szűrő, Emmanuel Agyemang-Badu (19), valamint a németek orra elől elhappolt, germán U21-es válogatott Kevin-Prince Boateng (23, Portsmouth) jelenti. Boateng vb-esélyeit csökkentette, hogy a FIFA-engedélyre várva tavasszal kellemetlen sérülést szenvedett, és csak május elejére épül fel teljesen, de végül ott lehet a tornán.
Még mindig keresik a Yeboah-utódot
Továbbra sincs európai szinten is gólerős támadója a Fekete csillagoknak: sem a rutinos Asamoah Gyan (24, Rennes), sem az U20-as világbajnokságon berobbant Dominic Adiyiah (21, Milan) nem megnyugtató megoldás. A vb-selejtezők házi gólkirálya egyébként a bredai Matthew Amoah (29) volt öt találattal, tőle eggyel maradt el az Apollon Limasszolt erősítő, a vb-ről végül lemaradó Junior Agogo (30), kettővel a hoffenheimes Prince Tagoe (23). A nem éppen gólerős támadósor teljesítménye miatt az új kapitány a szinte már elfeledett egykori arsenalos reménységet, Quincy Owusu-Abeyiét (24, al-Szadd) is reaktiválta.
Éppen fordítva
Samuel Kuffour, Michael Essien, Abedi Pelé és a többiek |
Egyébként is megfigyelhető, hogy egyre több rutinos motoros került előtérbe a válogatottnál, ahogyan közeledik a világbajnokság, úgyhogy a téli ANK-s alapcsapathoz képest óriási változások várhatók. Mint már említettük, az európai hadrend és stílus magától értetődő, ami nem is csoda, lévén talán csak a két cserekapus lehet vb-kerettag az otthon játszók közül. Afrikai csapatoktól merőben szokatlan módon a ghánaiak védelme sokkal erősebb, mint támadósoruk, és bizony támadó középpályásaiknak is fel kellene nőniük a szűrőkhöz és a bekkekhez a 2006-os sikerek megismétléséhez.
A szakértők szerint Rajevac Ghánája taktikailag a legképzettebb afrikai válogatott, és a mester maga is nyíltan megmondta, hogy inkább nyerni akarnak, mint szórakoztatni, lásd a 4–5–1-es taktikai harcrendet. Fizikailag a topon áll a ghánai válogatott, hiszen egy átlagos NB I.-nyi nézősereget el tudnának dádázni egy hirtelen támadt tömegverekedés után, de vb-esélyeiket nagyban növelte volna, ha az Inter kissé flúgos középcsatára, Mario Balotelli mégiscsak csatlakozik hozzájuk.
AFRIKAI ZÓNA, 2. SELEJTEZŐKÖR, 5. CSOPORT |
Ghána–Líbia 3–0 (Tagoe 17., Agogo 54., Kingston 64.) |
Lesotho–Ghána 2–3 (Muso 89., Seema 90., ill. Kingston 15., Agogo 41., 63.) |
Gabon–Ghána 2–0 (Meye 45+1., Nguema 59.) |
Ghána–Gabon 2–0 (Tagoe 31., Muntari 75.) |
Líbia–Ghána 1–0 (Oszmán 86.) |
Ghána–Lesotho 3–0 (Appiah 19., Agogo 24., Amoah 62.) |
Ghána csoportelsőként léphetett a következő körbe. |
3. SELEJTEZŐKÖR, D-CSOPORT |
Ghána–Benin 1–0 (Tagoe 1.) |
Mali–Ghána 0–2 (K. Asamoah 66., Amoah 78.) |
Szudán–Ghána 0–2 (Amoah 6., 52.) |
Ghána–Szudán 2–0 (Muntari 14., Essien 52.) |
Benin–Ghána 1–0 (Audu 89.) |
Ghána–Mali 2–2 (Amoah 65., Annan 83., ill. Fane 23., Ndiaye 68.) |
Ghána csoportelsőként jutott ki a vb-re. |
Az afrikai csoportok végeredményét itt olvashatja! |