Akárcsak a magyar labdarúgó-válogatott, az uruguayi is nehezen szabadul az elképesztően fényes múlt fogságából. Az előző század elején a világ legjobbja volt, derekán megnyerte második világbajnoki címét, de még a vége felé is felülhetett kontinense trónjára egy karakteres gárdával. Akárcsak nálunk, csupán egy új sikercsapat hallgattathatná el a folyton a múltat felidézők kórusát. Nincs sok esélyük erre, bár még mindig több, mint nekünk, magyaroknak...
ARANYOS NEGYEDÉVSZÁZAD
Nem sokáig tartott az ismerkedés Uruguayban a futballal, hiszen a bevándorlóknak hála hamar a legnépszerűbb sportág lett az „angol rúgósdi"; 1901-ben megvívhatták első válogatott mérkőzésüket is, az argentinok ellen. (Ezt a mai statisztikákban nem sorolják a hivatalos mérkőzések közé.) 1900-ban léptek be a FIFA-ba, és ebben az évben szervezték meg az első országos bajnokságot. 1932-ben tértek át a profizmusra, és ekkor már „papíron" a világ legjobbjai voltak: 1924-ben és 1928-ben megnyerték az olimpiát, az első, 1930-as világbajnokságot szintén! Igaz, az úttörő nagy futballtornáról sok erős válogatott hiányzott, de a házigazda uruguayiak megérdemelten tartották otthon a trófeát. A fináléban Alberto Supicci kapitány legényei 75 ezer néző előtt 4:2-re legyőzték az argentinokat, Ballestrero – Mascheroni, Nasazzi – Andrade, Fernández, Gestido – Dorado, Scarone, Castro, Céa, Iriarte összeállításban.
DURCÁS CÍMVÉDŐ
Nemsokára nemcsak világ-, de hatszoros kontinensbajnoknak is vallhatták magukat, ám a következő két vb-n nem indultak: először az európai csapatok 1930-as húzódozása miatt bojkottálták a vb-t, bosszúból (igaz, egy tekintélyes összegű fájdalomdíj ellenében eltekintettek volna ettől); majd azért, mert egy korábbi egyezséget felrúgva a FIFA az 1938-as tornát nem Dél-Amerikában, hanem az öreg kontinensen, Franciaországban rendezte meg.
KETTŐBŐL KETTŐ
Amikor újra elindultak az uruguayiak büszkeségei a világbajnokságon, meg is nyerték, de még hogyan! Az első kört csupán a Bolívia elleni meccs jelentette, ezt 8:0-val sikerült abszolválni, de a második csoportkörben nem parádéztak: döntetlenre végeztek a spanyolokkal, nyögvenyelősen verték a svédeket, a döntőnek is beillő mérkőzésre pedig a házigazda brazilok ellen került sor. A Maracaná Stadion természetesen zsúfolásig (vagy még azon is túl, hiszen a középső karéjban állóhelyek voltak) megtelt. A brazil újságok biztosra vették a selecao győzelmét, és lőn: a fordulás után Friaca meg is szerezte a vezetést. Ám ezután begörcsöltek a brazilok, a célestét pedig vállaira vette a legendás Juan Schiaffino, Alcides Ghiggia páros, amely kétszer megzörgette Barbosa hálóját. Fordított Uruguay, győzött is, és bebizonyosodott: majd 200 ezer ember is tud néma csöndben lenni hosszú percekig.
BELETÖRT A CÍMVÉDŐ BICSKÁJA AZ ARANYCSAPATBA
Máspoli – M. González, Tejera, Gambetta – Varela, Andrade – Ghiggia, Pérez, Míguez, Schiaffino, Morán volt az 1950-es aranymeccsen az uruk összeállítása, közülük már csak hárman (Máspoli, Andrade és Schiaffino) léptek pályára 1954-ben, amikor a magyarok megálljt parancsoltak számukra a négy között. A kisdöntőben aztán az osztrákok is felülkerekedtek az ezúttal is Juan López válogatta dél-amerikaiakon. Az „uruk" 1956-ban, 1959-ben és 1967-ben újra megnyerték a kontinensbajnokságot, és míg az 1958-as nagy tornára nem jutottak ki, utána zsinórban négyre azonban igen. Sőt, 1970-ben elődöntőt vívhattak, ám a brazilok csodacsapatával, majd a Gerd Müller-féle NSZK-val sem bírtak.
ÖTÖS KÉNYSZERSZÜNET
1974 után két világbajnokságot is nélkülük rendeztek meg, 1986-ra viszont a zseniális karmester, Enzo Francescoli köré egy igencsak munkás csapatot épített Omar Borrás; a későbbi győztes argentinok csak egy szoros 1–0-val ütötték ki őket a legjobb tizenhat között. Négy év múlva már jóval erősebb keretből gazdálkodhatott Óscar Tabárez kapitány, ám a házigazda olaszok ugyanebben a szakaszban éppen ellenük találtak magukra (Álvez – Gutiérrez, De León, Domínguez, Pintos Saldanha – Ostolaza (Alzamendi, 80.), Perdomo, Francescoli, Rubén Pereira – Aguilera (Rubén Sosa, 55.), Fonseca volt a céleste összeállítása a római mérkőzésen). Ekkor kevesen gondolták volna, hogy a dél-amerikai válogatott legközelebb csak a 2002-es versengésre tudja magát kvalifikálni – különösen úgy, hogy közben 1995-ben megnyerte a Copa Américát. Uruguay Ázsiában sem jutott tovább csoportjából, miután a Paolo Montero, Pablo García, Darío Silva, Álvaro Recoba kvartett vezényelte világoskék mezesek kikaptak a dánoktól, majd döntetleneztek a franciákkal és a szenegáliakkal is. Igaz, utóbbiak ellen majdnem sikerült kiharcolni a továbbjutást: a győzelemre ítélt céleste egy félidő alatt egyenlített 0–3-ról, aztán a ráadás pillanataiban Morales „lábában volt a győzelem" – ott is maradt.
MIRE LESZ ELÉG A FORLÁN, SUÁREZ PÁROS?
A németországi megatornát is passzolták, hiszen az interkontinentális pótselejtezőben 11-esekkel alulmaradtak az ausztrálokkal szemben, de négy év múlva a Costa Rica elleni pótmérkőzésen már jobban bírták a gyűrődést, bár a 2–1-es összesítés nem mondható észbontó fölénynek. Hiába rendelkezik az edzőlegenda Tabárez két olyan kiváló támadóval, mint Luis Suárez és Diego Forlán, a többi csapatrész meglehetősen erőtlennek tűnik. Különösen világbajnoki szinten...
DÉL-AMERIKAI ZÓNA |
Uruguay–Bolívia 5–0 (Suárez 4., Forlán 38., Abreu 48., Sanchez 67., Bueno 82.) |
Paraguay–Uruguay 1–0 (Valdez 15.) |
Uruguay–Chile 2–2 (Suárez 41., Abreu 81., ill. Salas 59., 69. – a másodikat tizenegyesből) |
Brazília–Uruguay 2–1 (Luis Fabiano 44., 64., ill. Abreu 8.) |
Uruguay–Venezuela 1–1 (Lugano 12., ill. Vargas 55.) |
Uruguay–Peru 6–0 (Forlán 8., 37., 56. – a másodikat tizenegyesből, Bueno 61., 69., Abreu 90.) |
Kolumbia–Uruguay 0–1 (Eguren 15.) |
Uruguay–Ecuador 0–0 |
Argentína–Uruguay 2–1 (Messi 5., Agüero 12., ill. Lugano 39.) |
Bolívia–Uruguay 2–2 (M.M Martins 15, 42. ill. Bueno 63, Abreu 88.) |
Uruguay–Paraguay 2–0 (Forlán 29. Lugano 57.) |
Chile–Uruguay 0–0 |
Uruguay–Brazília 0–4 (Daniel Alves 12., Juan 36., Luis Fabiano 52., Kaká 75. – tizenegyesből) |
Venezuela–Uruguay 2–2 (Maldonado 9., Rey 75., ill. L. Suárez 60., Forlán 72.) |
Peru–Uruguay 1–0 (Rengifo 86.) |
Uruguay–Kolumbia 3–1 (L. Suárez 6., Scotti 77., Eguren 88., ill. J. Martínez 64.) |
Ecuador–Uruguay 1–2 (Valencia 68., ill. Suárez 69., Forlán 93. – tizenegyesből) |
Uruguay–Argentína 0–1 (Bolatti 84.) |
A zóna többi eredményét itt olvashatja. |