Ha ez a portré közvetlenül az alpesisí-világkupa döntő hétvégéje után születik meg, a 2026-os téli olimpia egyik legnagyobb reménybeli csillagát mutatná be. Azonban az élet ismét bizonyította, nincs nála könyörtelenebb forgatókönyvíró. Federica Brignone egy héttel azután, hogy március 27-én átvette pályafutása második nagy kristálygömbjét a vk-pontverseny megnyeréséért, az olasz bajnokságon akkorát bukott, hogy „szanaszét” törte a bal lábát.
Az élete legjobb telét maga mögött tudó síző az április 3-án, Val di Fassában rendezett viadalon esett el, több helyen eltörte a sípcsontját, a szárkapocscsontját és a térdét is. Abban a versenyszámban bukott, amelyben másfél hónappal azelőtt világbajnok lett és 17 vk-futamgyőzelem fűződik a nevéhez – óriás-műlesiklásban. Brignone a második futamban veszítette el a kontrollját a lécei fölött, megbotlott és átesett az egyik kapun. A balesetet követően helikopterrel szállították kórházba. A 34 éves klasszis nemrég az Instagram-oldalára posztolt képet arról, hogyan nézett ki a lába az első műtéteket követően. Csak erős idegzetűeknek ajánljuk a megtekintését! Az életvidám olasz a posztjához írt szövegben mégis megpróbálta oldani a kedélyeket: „Nagy durranás lett a vége, de jobb lett volna, ha inkább a pezsgős üveget durrantom ki…”
Ha a síelési stílusát kellene leírnunk, magabiztos, vagány, mégis precíz és összeszedett síző képe jelenne meg a szemünk előtt. Nem annyira vad, mint a mezőny jelenlegi leggyorsabb lesiklója, Sofia Goggia, de ő is szereti a határokat feszegetni. Jó példa erre a már említett világkupadöntő óriás-műlesiklása. A szakági pontversenyben húszpontos hátrányban várta az utolsó versenyt az élen álló Alice Robinsonnal szemben. Sun Valley-ban az első futam tűzése olyan fogós volt, hogy nyolc sízőnek is megoldhatatlan feladatot jelentett. Köztük volt a fiatal új-zélandi is, így a második futamot a második helyről váró Brignonénak a 13. hely is elég lett volna a fordításhoz. Azonban más taktikát választott, előremenekült, pattogósan és kockázatosan csúszva megőrizte a második helyét a nagy rivális svájci Lara Gut-Behrami mögött.
„Megpróbáltam megnyerni a versenyt, tudtam, hogy képes vagyok rá. Tudom, ezzel sok rajongómnak extra izgalmat okoztam, mert a síelésben nem tudhatod, mi fog történni a következő pillanatban. Végig akartam nyomni, ehhez nyugodtnak kellett maradnom, még ha ez nem is könnyű, amikor ekkora a tét – mondta az idényben szintet lépő olasz. – Őrület, milyen hónapok vannak mögöttem, hihetetlen idény volt. Korábban nem gondoltam volna, hogy képes leszek ilyen magas színvonalon síelni.”
Tizenhat dobogós helyezés, ebből tíz győzelem, három kristálygömb (az összetetté és az óriás-műlesiklásé mellett a lesiklásét is megszerezte, szuper-G-ben pedig második lett), világbajnoki cím óriásban, vb-ezüst szuper-G-ben. A vk-futamgyőztesek örökrangsorában bejött a top tízbe, 37 sikerével az osztrák Marlies Schildet érte utol.
Brignone ismét lecsapott arra a lehetőségre, amit minden idők legeredményesebb női sízője, Mikaela Shiffrin sérülése kínált. A 101-szeres vk-futamgyőztes amerikait tavaly decemberben ugyanúgy a hazai versenyéről, Killingtonból vitte el a mentőhelikopter, mint nemrég Brignonét. Rövid kihagyásának óriási hatása volt a világkupaidény alakulására, amelyben Brignone olyan teljesítményt nyújtott, amivel még az egészséges Shiffrinnek is meggyűlt volna a baja. Az említett statisztikai adatok jól mutatják, mennyire stabil volt végig a négy hónap során. A címvédő Gut-Behrami vele szemben ezúttal nem volt annyira éles, a vk-döntőig csupán egy futamot tudott megnyerni, mielőtt a tengerentúli záráson véghezvitte a szuper-G, óriás-műlesiklás duplázást.
Hatalmas versengést ígért volna hármuk között a 2025–2026-os idény, benne Brignone hazai olimpiájával, amelyen élete legjobb formájában állhatott volna rajthoz. „Jelenleg nagyon távolinak tűnik az olimpia, most a következő negyvenöt nap a legfontosabb, amíg az orvosok szerint a sípcsontom gyógyulása tart. A doktorok sem tudnak semmi pontosabbal szolgálni, minden azon múlik, hogyan megy majd a fizioterápia. Még az sem biztos, hogy egyáltalán helyre tudják hozni a lábamat. Olyan súlyos a sérülésem, hogy öt hónapon belül biztos nem állhatok lécre, előbb az a fontos, hogy újra megtanuljak járni” – nyilatkozta az olasz sajtónak.
Az 1990. július 14-én született sportoló már 17 esztendős kora óra versenyez a világkupában, óriásban rögtön a második teljes évadában a legjobbak közé emelkedett. Világbajnoki ezüstérmes lett, és ötödikként zárta a 2010–2011-es kiírást, azóta is minden idényt a top tízben fejezett be – kivéve a 2012–2013-ast, amelyet bokaműtétje miatt szinte teljesen ki kellett hagynia. Az idei előtt ez volt szinte az egyetlen sérülése pályafutása során, mégis idő kellett neki, mire a korai sikerek után felért a csúcsra.
Már közel járt a huszonnyolchoz, amikor Pjongcsangban olimpiai bronzérmes lett fő számában, amihez képest négy évvel később, 2022-ben Pekingben még egy helyet javított. Csodával lenne határos, ha olyan súlyos sérülés után, amilyenből a következő hónapokban fel kell épülnie, sikerülne megtennie az utolsó lépést a dobogón felfelé. Márpedig csak az ötkarikás aranyérem hiányzik a gyűjteményéből, hiszen két évvel azután, hogy 2021-ben három számban is kiesett Cortina d’Ampezzóban, a hazai vb-jén (szlalom, óriás-műlesiklás és kombináció; emellett szuper-G-ben is csak a tizedik lett), a világbajnoki pódium tetejére is felállhatott.
2023-ban a francia Alpokban az utolsó egyéni kombinációt ugyanúgy ő nyerte meg, mint a múlttal egyenlővé tett versenyszám utolsó vk-kristálygömbjét is, még 2020-ban. Az az idény a koronavírus-járvány miatt idő előtt véget ért, ez kedvezett neki az édesapját nem sokkal korábban elveszítő Shiffrinnel szemben, aki a családi tragédiája ellenére is óriásit küzdött a végül első összetett vk-címét megszerző Brignonéval.
Nemcsak azért drukkolunk az olasznak, hogy minél hamarabb felépüljön, hanem azért is, hogy a sérülése után teljes életet tudjon élni. Ha ez 2026 februárja után olimpiai bajnokként sikerülne neki, a sportág egyik legnagyobb tettét hajtaná végre!
(A cikk a Nemzeti Sport szombati melléklete, a Képes Sport 2025. április 19-i lapszámában jelent meg.)