Öles léptekkel közelít a nemzetközi klubfutball elitjéhez Kerkez Milos, nem egészen két év alatt ugyanis láthatóan elérte azt a szintet, amikor – ha jól megy neki a játék – bőven a csapatátlag felett teljesít a Premier League felsőházához tartozó, hetedik helyen álló Bournemouthban. Az sem véletlen, hogy az ősszel egyre gyakrabban és egyre több helyről lehetett hallani, hogy a világ legjobb bajnokságainak legjobb csapatai érdeklődnek iránta, jelenlegi kenyéradója pedig a napokban, mondhatni, az utódlásáról is gondoskodott, így senkit sem érne váratlanul, ha már januárban klubot váltana, a nyári szintlépés viszont szinte borítékolható.
De hogyan is jutott el idáig a 21 éves szárnyvédő?
Ha kizárólag a légiósként eltöltött szenioréveit nézzük – amibe nem számítjuk bele a Milannál eltöltött időszakot, tekintve, hogy az olasz óriásnál hivatalos meccsen nem mutatkozott be a felnőttek között –, gyors és töretlen fejlődési ívet láthatunk. A világ egyik legjobb utánpótlás-nevelő közegében, a holland élvonal egyik legkiválóbb „keltetőjében”, az AZ Alkmaarnál tökéletesen megtalálta a számítását, az első, féléves adaptációs időszakot (2022. tavaszi szezon) követően valósággal berobbant a helyi futballba. A 2022–2023-as idényben csak egy bajnoki mérkőzést hagyott ki, azt is sárga lapos eltiltás miatt, minden frontot tekintve pedig 52 találkozón öt gólig és hét gólpasszig jutott, noha az AZ 4–3–3-as rendszerében bal oldali felfutó védőként sokkal többet kellett védekeznie, mint ha három középső védővel játszott volna a csapat.
Mint ismert, a Ferencvárostól távozó Pascal Jansen vezetőedző januárban átvette az MLS-ben szereplő New York City FC irányítását. A holland tréner a bemutatkozó videóban kedvenc zenéjéről, ételéről és játékosairól is beszélt, kiemelve Kerkez Milost. „Az egyik korábbi klubommal, az AZ Alkmaarral a Konferencialiga elődöntőjébe jutottunk, ami talán az elmúlt évtized legnagyobb eredménye volt” − fogalmazott a holland tréner, aki 2020 és 2024 között 162 mérkőzésen irányította az Alkmaart. Ebben az időszakban együtt dolgozott Kerkez Milossal, s úgy tűnik, hatással volt rá. Amikor arról kérdezték, kik voltak a kedvenc játékosai, így válaszolt: „Tijjani Reijnders, aki jelenleg az AC Milan játékosa, valamint a Premier League-ben futballozó Kerkez Milos”. |
Ezzel együtt itt kell megjegyezni, hogy az alkmaari csapat többnyire támadó szellemű futballt játszott, és Kerkez Milos is hasonló szellemiségű védő, a vonatkozó statisztikái elsősorban az offenzív játékban haladták meg a holland bajnokság átlagát, védekezésben már nem bizonyult ennyire kiemelkedőnek. Mindazonáltal a magyar válogatott játékosa oroszlánrészt vállalt abból, hogy az AZ a negyedik helyen zárja az Eredivisie-t, a Konferencialigában pedig az elődöntőig meneteljen.
Kétezerhuszonhárom nyarán olyan csapatok kopogtattak érte az AZ ajtaján, mint a Benfica és a Lazio. Portugáliában el is könyvelték az igazolását, ám a lisszaboni óriás sokallta a húszmillió euró körüli vételárat, valamint a védő fizetési igényét, így hiába állt küszöbön a megállapodás, a felek nem csaptak egymás tenyerébe. Ezt ma már minden bizonnyal bánják a Benficánál, mert amint kútba esett az alku, megjelent a Bournemouth, és letett az asztalra 18 millió eurót az AZ-nak, míg a játékosnak megadta a 1.5 millió eurós gázsit − kezdődhetett Kerkez Milos Premier League-kalandja.
Az első időszak még úgy sem volt könnyű a fiatal játékosnak, hogy Andoni Iraola menedzser személyében tökéletes mentorra talált a klubnál. A spanyol szakember kezdettől fogva megbízott benne, a bajnoki rajttól számítva Kerkezé volt a balbekk posztja, és az AZ-hoz hasonlóan itt is négyvédős rendszerben kellett játszania. Csakhogy a Premier League más kávéház, amelyben a Bournemouth a bennmaradásért küzdő kiscsapatnak számít(ott), tehát az ellenfelek zöme többet birtokolta a labdát, és sokkal több védekező munkára kényszerítette Kerkezt, mint amihez korábban hozzászokott. Mindezek tetejében a csapatnak sem ment igazán a játék, az első bajnoki győzelmet csak a tizedik fordulóban aratta az Iraola-gárda, és amikor igazán elkapta a fonalat, Kerkez kimaradt a csapatból, és voltaképpen csak a tavaszra sikerült visszaverekednie magát.
A hullámvölgy oka egyértelműen az volt, hogy a védekező munkája nem érte el a kívánt szintet, sokszor lépett ki rossz ütemben a támadókra, méteres szabad területeket hagyva maga mögött, a szerelései és a megelőző belépői pedig szinte csak a saját térfélre, ott is a védekező harmadra korlátozódtak, noha a PL-ben minden csapatnál alapvetés, hogy labdavesztéskor azonnal, adott esetben már az ellenfél térfelén is oda kell lépni.
A támadó szellemű Kerkez az első bournemouthi idényében összesen egy gólpasszig jutott, így leginkább abban bízhatott, hogy az alkalmazkodási időszak után Iraola mester változatlanul bizalmat szavaz neki, ő pedig egy buldog szívósságával megy előre. A jelek szerint éppen ez történt, a 2024–2025-ös idényben ugyanis más Kerkez Milost láthat(ott) nemcsak a Vitality Stadion, hanem a komplett Premier League közönsége − azt a futballistát, akire a képességei alapján számítani lehetett.
A védekező munkáján persze még mindig van mit csiszolni, és az is igaz, hogy az idei Bournemouth sokkal jobb teljesítményt nyújt, mint az előző idénybeli, de ez jelentős mértékben Kerkez teljesítményének is köszönhető. Az eddigi húsz bajnoki fordulóban egyaránt kezdő volt, mindössze négyszer cserélték le – kétszer az utolsó tíz percben –, három gólpassza mellett már van egy (bomba)gólja is. Fordulóról fordulóra a mezőny legjobbjai között szerepel a neve, a legkiválóbb teljesítményt a Manchester City ellen nyújtotta, a Bournemouth 2–1-es győzelméből két gólpasszal vette ki a részét, az angol válogatott oszlopos tagját, Phil Fodent pedig akkor verte meg az egy az egy elleni szituációkban, amikor csak akarta.
Nagyjából ekkor (november elején) jutott el oda, hogy a korábbi halk pletykák felerősödtek vele kapcsolatban, az angol, a német és a spanyol sajtóban is egyre gyakrabban jelent meg a neve, a kontinens legnagyobb csapataival hozták hírbe. Ma már ott tartunk, hogy a Liverpoolnál nem is titkolják, Richard Hughes sportigazgató asztalán az egyik legfelső dosszié Kerkez Milosé, az angol bajnoki cím első számú várományosa pedig bármelyik pillanatban ajánlatot tehet érte. A „vörösök” menedzsere, Arne Slot is jó néven venné a magyar válogatott védő érkezését, és nemcsak azért, mert Hollandiában már megismerhette, hanem mert a keretében Andy Robertson 31, Kosztasz Cimikasz pedig 29 éves.
Persze Kerkez Milos játékjogának értéke meredek emelkedésnek indult azóta, hogy megérkezett a Bournemouthhoz. Lapunk hivatalos partnere, a Football Benchmark jelenleg 28.1 millió euróra taksálja a piaci értékét, ez 5.9 millió euróval magasabb összeg, mint az ezt megelőző időszakban, 2024 szeptemberében – magyarán Kerkez valóban kiválóan teljesített az elmúlt hónapokban –, de a piaci értékek nem mindig találkoznak azokkal az összegekkel, amelyet a klubok elkérnek a játékosokért. Jelen esetben olyan híreket hallani, hogy a Bournemouth 48 millió euró alatt hallani sem akar Kerkez eladásáról, ami egyes kérőket eleve eltántorít, de még a Liverpoolt is elgondolkodtatja. Ugyanakkor Szoboszlai Dominik klubja jelentős konkurenciával néz szembe, elsősorban az ezer sebből vérző Manchester Uniteddel, sőt, egyes spanyolországi híresztelések szerint a Real Madrid figyelmét is felkeltette a remeklő magyar válogatott labdarúgó. A Bournemouth mindenesetre már felkészült arra, hogy elveszítheti, és kedden bejelentette, hogy a Lanústól nyolcmillió euróért szerződtette az U20-as argentin válogatott csapatkapitányát, Júlio Solert, aki ugyancsak a balbekk pozíciójában játszik elsősorban.
Tehát valóban nem érne senkit sem váratlanul, ha Kerkez Milos már januárban klubot váltva fellépne a legmagasabb szintre.
A hozzáállása emelte kortársai fölé Kerkez Milost az ETO FC Győrnél – a bal oldali védőről korábbi edzői, valamint jó barátja, Priskin Tamás is elismerőn beszélt lapunknak. A dorogi Buzánszky Jenő stadionból az Anfieldig: Kerkez Milos 2020. augusztus 23-án mutatkozott be profi futballistaként az ETO FC Győr színeiben a Dorog ellen 2–0-ra elveszített másodosztályú mérkőzésen. Csaknem napra pontosan három évvel később, 2023. augusztus 19-én a Bournemouth színeiben a Liverpool otthonában játszotta első idegenbeli meccsét a Premier League-ben. De gondolta volna-e az edző, aki 16 évesen pályára küldte a felnőttek között, hogy ilyen karriert futhat be ilyen rövid idő alatt? „Ha a mentalitására gondolok, láttuk benne azt a pályaívet, amit eddig befutott, de eleinte nem gondoltam volna, hogy Premier League-futballista lehet – mondta lapunk megkeresésére Tuifel Péter, aki a 2020–2021-es idény elején dolgozott az ETO FC Győr vezetőedzőjeként, és az akkor 16 éves Kerkez Milos az ő irányításával mutatkozott be zöld-fehér mezben. – Rendkívül elszánt volt az első pillanattól kezdve, bár azt is el kell mondanom, hogy technikailag és kreativitásban akadtak hiányosságai, és a magatartása is ébresztett bennünk kételyeket, hiszen a kollégiumban voltak vele problémák. De olyan fiatalon kivel nincsenek? Eleinte nem volt túl finom, hogy úgy mondjam, művészkategória a pályán, vad fiúnak ismertük meg 2020 elején, amikor elkezdett a felnőttcsapattal edzeni. Nemanja Andrics vette a szárnyai alá, Milos felnézett rá, de tartott is tőle. Valahogy a szerb származása az előnye a többi magyar fiatalhoz képest. A magyar gyerekek többségében nincs meg a Kerkez Milosra jellemző elszántság, bátorság, az, hogy nem tojnak be.” A jelenleg az ETO FC Győr mentorprogramjában egyéni képzőként dolgozó szakembert meglepte, hogy ilyen gyorsan erre a szintre jutott Kerkez Milos, de persze örül, hogy tudatosan építik a karrierjét. „Természetesen figyeljük őt is, ahogy korábban Bénes Lászlót vagy Kalmár Zsoltot, akik tőlünk a nemzetközi futballba kerültek, annyi különbséggel, hogy Milossal nincs semmiféle kapcsolatunk. Nagyon meglepett, amikor kiderült 2021 januárjában, hogy a Milan szerződteti, ritka a magyar utánpótlásban, hogy valaki ekkora szintet lép. Nagyszerű, hogy ilyen lépcsőzetesen építik a pályafutását, mindig kicsiket ugrik, előbb Hollandia, aztán a Premier League. Rendkívül fiatal még mindig, ezért hosszabb távon tervezhetnek vele még sztárklubok is a bal oldalon. Robbanékony, nagyszerű a testfelépítése, rengeteget és gyorsan fut. Amikor az ETO-ban játszott, akkor is jó játékos volt, de látszik rajta, milyen sokat tanul, ahogy egyre rutinosabbá válik.” Az idény közben Tuifel Pétert Csató Sándor váltotta, aki büszke rá, hogy megtalálta Kerkez Milos posztját: „Teljesen más hőfokon égett az edzéseken, mint mások – nyilatkozta a Nemzeti Sportnak a jelenleg az NB II-ben szereplő Békéscsaba vezetőedzője. – Az U17-nél találkoztam vele először, mindig csúszott-mászott, minden helyzetben győzni akart. A felnőttek között is ilyen volt, ám ott kicsit visszafogottabbá vált, elfogadta az idősebb játékosok, mint Lipták Zoltán vagy Priskin Tamás tanácsait. A koronavírus idején volt egy négyhetes edzőtáborunk, s miközben a magyar fiatalok ilyenkor visszahúzódóbbak, rajta látszott, keresi a kapcsolatot, folyton Priskinéken csüngött, nagyon szeretett velük lenni, ahogy tudott, beszélgetést kezdeményezett. Ami büszkeséggel tölt el, hogy én tettem először a balhátvéd posztjára. Korábban középpályásként az összjátékban jó volt, a kapuhoz odaért, jól fejelt, de nálunk épp hiányposzt volt a bal oldal, s végül ott ragadt. Az első tavaszi bajnokit a Péccsel játszottuk, s amikor kihirdettem volna a kezdőt, szólt a Milan, hogy Kerkez Milost nehogy nevezzem, mert éjfélig átigazol, és ne legyen semmi baj. Sejteni lehetett, hogy megkötik az üzletet, de meglepett, hogy ilyen díszes képviselet jött érte a milánóiaktól. Örülök, hogy járja az útját és fejlődik, s hova juthat még…” Lapunk megkeresésére Priskin Tamás, a 63-szoros magyar válogatott csatár, Kerkez Milos korábbi győri csapattársa is beszélt barátjáról. „Rendszeresen beszélgetünk, jó kapcsolatot ápolunk. Szerencsére tanácsokkal már nem kell ellátni, hiszen érett a játéka, inkább gratulálni szoktam neki. Igyekszem az angliai útjaimmal egybekötni az ő meccseit, hogy a lefújás után leülhessünk beszélgetni.” jelenleg egyetemi hallgatóként, a győri Üstökös FC utánpótlás-nevelő egyesület sportigazgatójaként és televíziós szakértőként tevékenykedő korábbi Premier League-játékos egyetért volt edzőivel abban, hogy Kerkez Milos más hőfokon égett, mint a többiek. „Vehemens volt, de a szó pozitív értelmében. Örültem neki, ha edzésen ilyen játékos volt az ellenfelem egy az egy vagy kettő a kettő elleni játék alkalmával. Mindig egymás ellen mentünk, szerettem ezt az edzésmódszert, mert ki tudtuk hozni egymásból a maximumot. Könnyebbség volt, hogy tudtunk kommunikálni egymással, illetve az, hogy tetszett a mentalitása, nyitott volt a fejlődésre és mindenki iránt, bátran mert kérdezni. Általában én voltam az első, aki odaért az edzésre, de ő is az elsők között volt. Rendkívül szorgalmas és tanulékony, emiatt a hiányosságait eltüntette. Van egy jó példám a hozzáállására: gyakran megverte az ellenfeleit a szélen, de a beadásai nem sikerültek. Ilyenkor a következő edzések után kint maradt beadást gyakorolni, sohasem mondott nemet a pluszmunkára.” |