London 2012: szabad a vasárnapi vásár az olimpia alatt

Vágólapra másolva!
2012.03.18. 14:22
Címkék
Felfüggeszti a brit kormány a nyári londoni olimpiai és paralimpiai játékok idejére az áruházak vasárnapi nyitva tartását korlátozó törvényt. A brit pénzügyminiszter által vasárnap megerősített terveket az egyház máris bírálja.

A vasárnapi nyitva tartásról 1994-ben hozott, jelenleg hatályos törvény értelmében a 306 négyzetyard – vagyis körülbelül 280 négyzetméter – alapterületű és ennél nagyobb áruházak vasárnaponként legfeljebb hat órán át tarthatnak folyamatosan nyitva a délelőtt 10 és este 6 óra közötti időszakban. Ez az alapterület-meghatározás azt jelenti, hogy a korlátozás gyakorlatilag az összes angol és walesi szupermarketre és nagyobb áruházra érvényes.

Skóciában ezt a szabályozást régen feloldották, ott a boltok maguk határozzák meg vasárnapi nyitvatartási idejüket.

A törvény 1994-es elfogadása előtt a brit nagyáruházak egyáltalán nem nyithattak ki vasárnap, csak olyan szakosodott üzletek árusíthattak, mint például a gyógyszertárak.

A konzervatív-liberális brit kormánykoalíció tervei szerint azonban július 22-től nyolc hétvégére felfüggesztenék a törvényt. Ez az időszak kiterjedne az olimpiai és a paralimpiai játékok teljes időtartamára.

George Osborne brit pénzügyminiszter a BBC televízió vasárnapi politikai magazinműsorában kijelentette, hogy „nagy szégyen″ lenne, ha az ország vasárnaponként „kitenné a zárva táblát, miközben az egész világ Londonba jön az olimpiára″.

A brit pénzügyminisztérium előzetes becslései szerint csak London turistákkal zsúfolt belvárosában 100 ezerrel több vásárló költené pénzét vasárnaponként, ha az áruházak a jelenleginél négy órával hosszabb ideig nyitva tarthatnának.

Kormányzati illetékesek ugyanakkor hangsúlyozták, hogy a vasárnapi nyitva tartást szabályozó törvény felfüggesztése „szigorúan ideiglenes″ intézkedés lenne.

A The Mail on Sunday című konzervatív vasárnapi tömeglapnak azonban az anglikán egyház szóvivője kijelentette: az egyház erőteljesen ellenez minden olyan kísérletet, amely „a vasárnap különleges jellegének további erózióját eredményezné″. A szóvivő szerint a kereskedelmi alkalmazottak egészségére gyakorolt káros hatások megelőzése fontosabb a szabályozás további lazításából eredő bármilyen potenciális előnynél.

Legfrissebb hírek

A Paris fontos meccset nyert meg a Milan ellen a kosárlabda Euroligában

Kosárlabda
13 perce

Aranygeneráció a Sepsinél: Dorinel Munteanu az új edző

Minden más foci
47 perce

Nikházi Márk: Géza rutinosabb edző, azt gondolom, nagyon simán megoldja majd a feladatot

Labdarúgó NB II
1 órája

Dobos Imre: Nagy Péternek semennyi esélye sincs

Egyéb egyéni
2 órája

Ötödik meccsét is elbukta a Falco a kosárlabda Bajnokok Ligája középdöntőjében

Kosárlabda
2 órája

Váltás a DEAC kispadján a férfi kosár NB I-ben

Kosárlabda
2 órája

Imre Vilmos: Most végre van arra lehetőség, hogy bajnoki aranyéremért küzdjünk

Kézilabda
3 órája

Nem okozott gondot a tabellautolsó a Ferencvárosnak a női kézilabda NB I-ben

Kézilabda
3 órája
Ezek is érdekelhetik