Douchev-Janics bronzérmes, gondolkodik a folytatáson

Vágólapra másolva!
2012.08.11. 10:23
null
Janics Natasa csalódott a bronzérem miatt, abban sem biztos még, hogy folytatja a versenyzést (Fotók: Szabó Miklós)
Címkék
Szombat délelőtt a 200 méteres számok döntőivel ér véget a kajak-kenu programja a londoni olimpián. Magyarország két számban volt érintett az éremosztó futamokon, kajak egyesben a nőknél Douchev-Janics Natasa bronzérmet szerzett (nem volt boldog vele), míg a férfiaknál Dudás Miklós a hatodik helyen végzett. Vajda Attila a kenusok B-döntőjében a 3. helyet szerezte meg, összesítésben a 11. lett.

 


FÉRFI K–1

A nap első futama a férfi kajak egyes B-döntője volt, a dán Kasper Bleibach szerezte meg az olimpia 9. helyét.

KAJAK-KENU, ÉREMTÁBLÁZAT
arany ezüst bronz
MAGYARORSZÁG 3 2 1
Németország 3 1 2
Ukrajna 1 2 -
Oroszország 1 - 2
Nagy-Britannia 1 - 1
Ausztrália 1 - -
Norvégia 1 - -
Új-Zéland 1 - -
Fehéroroszország - 2 1
Spanyolország - 2 -
Kanada - 1 2
Litvánia - 1 -
Portugália - 1 -
Csehország - - 1
Lengyelország - - 1
Dél-Afrika - - 1

A fináléban Dudás Miklós is ott volt a mezőnyben, a győzelemre nem volt esélye a brit Ed McKeever ellen, de a többieknek sem. A hazai közönség örült az aranynak, a célfotó után a sűrű középmezőnyből Dudást hatodikként hozták ki. A magyar sportoló az Európa-bajnok Marko Novakovicsot is megelőzve szerzett pontot az olimpiai csapatnak.

McKeever szerezte meg Nagy-Britannia 200. érmét a három londoni olimpián (1908, 1948, 2012).

Dudás Miklós elégedett volt a rajtjával, és a szembeszélnek is örült, s bizakodva tekint a jövőbe.

„Jól sikerült a rajtom, ahogy az összes futamomban itt az olimpián, jöttem a mezőnnyel, most ez a hatodik helyhez volt elég – mondta Dudás. – A szembeszélnek én személy szerint örültem, hiszen ez a nagyobb súlyúaknak kedvez. A jövőre nézve biztató ez az eredményem. Nemcsak kijutottam huszonegy évesen az olimpiára, hanem bejutottam a döntőbe, és ott pontszerző lehettem. A tegnapi középdöntő után megjött azért egy kicsit az étvágyam, hátha megcsípek egy dobogós helyet. Ráadásul előzetesen is érmet szerettem volna szerezni, de azért a finálénak is nagyon örülhettem, a hatodik helynek pedig még inkább. Remélem, sikerült a magyar szurkolóknak örömet szereznem, amit megérdemelnek, mert a hazai versenyzővel együtt mi kaptuk a legnagyobb biztatását a lelátóról.”

FÉRFI C–1

A B-döntőben Vajda Attila a 3. lett, azaz a 11. helyen zárta a londoni olimpia 200méteres kenu egyes számát. A futamot a lengyel származású, de ír színekben versenyző Andrzej Jezierski nyerte meg.

Vajda Attila élvezte, hogy nagy közönség előtt versenyzett
Vajda Attila élvezte, hogy nagy közönség előtt versenyzett

„Sebastian Brendelnek sikerült visszavágnom az ezerért, de Vadim Menkov itt is előttem végzett – mondta Vajda. – A rajtom most is rendben volt, tudtam tartani a lépést a mezőnnyel. Már a verseny előtt kaptam a névre szóló biztatást a lelátóról, ami nagy pluszt adott. Én ennek a harmadik helynek is nagyon tudok örülni. Az elmúlt évek világversenyei azt mutatták, hogy ennél a tizenegyedik helyemnél a magyar sprinterek sem tudnak sokkal előrébb végezni. Talán szegedi csapattársam, Horváth Gábor az, aki időben ennél jobb, de neki meg kvalifikációt nem sikerült szereznie.”

„Kammerer Zoli kérdezte tőlem a B-döntő előtt, hogy akarom-e ezt még igazából. Azt válaszoltam neki, hogy természetesen akarom, hiszen ilyen rangos versenyt, amelyet ennyien figyelnek a helyszínen és a tévé előtt legközelebb négy év múlva rendeznek. Egy versenyzőnek pedig a verseny akkor is verseny, ha történetesen itt most nekünk nem osztottak érmeket.”

Az A-döntőben Jurij Cseban győzött, ezzel megszerezte hazája negyedik londoni aranyérmét. Az ezüst a litván Jevgeni Shukliné, a bronz az orosz Ivan Stilé lett.

NŐI K–1

A férfi K–1 eredményhirdetése és a B-döntő után Douchev-Janics Natasa készülődött a fináléjára.

Ezek sajnos nem örömkönnyek voltak
Ezek sajnos nem örömkönnyek voltak

A döntőben a rajt nem sikerült jól, s bár a legjobban induló lengyelt ő is utolérte, és megelőzte, Carringtonnal nem tudta tartani a lépést, és végül harmadik lett. Újabb bronzéremmel bővült a magyar termés, ez a negyedik bronzérmünk Londonban.

„Amikor vízre szálltam, nem éreztem magamban azt az erőt, amit máskor szoktam – mondta Douchev-Janics. – És nem számítottam rá, hogy a szél végül ennyire erős lesz – a rajtgépbe alig tudtam befordulni –, talán más beállításokkal megyek ki. Boldog voltam, hiszen egész évben jól ment a versenyzés, de az én koromban picit már talán sok is volt a válogató, meg a vk és az Eb, nekem pedig azokon végig formában kellett lennem. A kislányomtól is sokat voltam már távol, ezt is nehezen éltem meg, valószínű ez is közrejátszott, ezt aligha kell magyaráznom.”

„Próbáltam magamból kihozni a legtöbbet, ami most bennem volt. Végül két éremmel mehetek haza, sokaknak közben egy sem jutott, csak én a legfényesebbért jöttem. Nem vagyok letörve, csak nem vagyok boldog. A folytatásról még nem döntöttem, eddig az olimpiáig gondolkodtam versenyzőként, nem tovább. Az egyik pillanatban úgy gondolom, hogy leteszem a lapátot, a másikban viszont már arra, hogy folytatni akarom.”

Inna Oszipenko-Radomszka, aki Kozák Danuta mögött 500 méteren is ezüstérmes lett, a rövidebb számban is a 2. helyen ért célba, 75 ezreddel megelőzve Douchev-Janicsot.

FÉRFI K–2

A kajak-kenu utolsó döntőjében orosz győzelem született, Jurij Posztrigaj, Alekszandr Gyacsenko a fehérorosz és a brit egységet megelőzve nyert.

FELÜLMÚLTA A SZEREPLÉST A VÁLOGATOTT

A magyar kajak-kenu válogatott a szövetségi kapitány előzetes várakozásait felülmúlva hat érmet, köztük három aranyat szerzett a londoni olimpián, amelyen szombaton zárultak a sportági versenyek.

„Volt olyan szám, amely jobban sikerült a vártnál, volt talán olyan is, amely kicsit haloványabb volt, de ez benne van a versenyben. Összességében azonban nagyon boldogok vagyunk ezzel az eredménnyel – nyilatkozott az MTI-nek Storcz Botond, aki kajakosként három ötkarikás elsőséget gyűjtött, szakvezetőként azonban ez volt az első olimpiája. – Mindhárom szakág szereplésével elégedett vagyok, nyilvánvalóan jobb lett volna, ha kenuban is sikerül érmet szerezni, de Vajda Attila révén ott is volt pontszerzőnk. A két kajakos szakág eredményei kiválóak, nekik köszönhetően megnyertük az éremtáblázatot és 37 olimpiai pontot szereztünk."

A válogatók során néhány számmal – legfőképpen a két négyessel – kapcsolatban kritikák érték a kapitányt, szerinte a versenyzők a vízen csattanós választ adtak, hiszen a női kvartett 20 év után ismét aranyérmes lett, míg a férfi négyes kellemes meglepetést okozva a második helyen zárt.

A szövetségi kapitány kérdésre válaszolva elmondta: a mostani diadalok nemcsak az élsport, hanem az utánpótlás szempontjából is nagyon fontosak.

„A tapasztalok szerint ilyenkor sokkal több gyerek jelentkezik a klubokban, hogy szeretne kajakozni vagy kenuzni. 2008-ban például, amikor Vajda Attila bajnok lett Pekingben, Szegeden és környékén rengeteg gyerek ment le kenuzni. A sportágnak ez az alapja, a bázisa, hogy minél több gyerek sportoljon a kilencvenvalahány klubban. Remélem, most is sokan jönnek majd." (MTI)

 

OLIMPIA 2012, KAJAK-KENU
NŐI K–1 200 m
Ob: Lisa Carrington (Új-Zéland) 44.638
2. Inna Oszipenko-Radomszka (Ukrajna) 45.053
3. Douchev-Janics Natasa (Magyarország) 45.128
4. Teresa Portela Rivas (Spanyolország) 45.326
5. Marta Walczykiewicz (Lengyelország) 45.500
6. Natalija Lobova (Oroszország) 45.961
7. Jess Walker (Nagy-Britannia) 46.161
8. Teresa Portela (Portugália) 46.549
FÉRFI K–1 200
Ob:
Edward McKeever (Nagy-Britannia) 36.246
2.
Saul Craviotto Rivero (Spanyolország) 36.540
3.
Mark de Jonge (Kanada) 36.657
4.
Maxime Beaumont (Franciaország) 36.688
5.
Jevgenyij Szalahov (Oroszország) 36.825
6.
Dudás Miklós (Magyarország) 36.830
7.
Marko Novakovics (Szerbia) 37.094
8.
Ronald Rauhe (Németország) 37.557
FÉRFI C-1 200 m
Ob: Jurij Cseban (Ukrajna) 42.291
2. Jevgenij Shuklin (Litvánia) 42.792
3. Ivan Stil (Oroszország) 42.853
4. Alfonso Banavidez López de Ayala (Spanyolország) 43.038
5. Dzjanisz Harazsa (Fehéroroszország) 43.545
6. Lubomir Hagara (Szlovákia) 43.977
7. Mathieu Goubel (Franciaország) 44.045
8. Szakamoto Naoja (Japán) 44.699
B-döntő
9. Andrzej Jezierski (Írország) 44.041
10. Vadilm Menkov (Üzbegisztán) 44.168
11. Vajda Attila (Magyarország) 44.466
12. Ronilson Oliveira (Brazília) 44.586
13. Jason McCoombs (Kanada) 44.973
14. Alekszandr Djadcsuk (Kazahsztán) 45.283
15. Li Csiang (Kína) 45.852
16. Sebastian Brendel (Németország) 47.295
FÉRFI K–2 200
Ob: Oroszország (Jurij Posztrigaj, Alekszandr Gyacsenko) 33.507
2. Fehéroroszország (Raman Pjatrusenka, Vadzim Mahnyev)
34.266
3. Nagy Britannia (Liam Heath, Jon Schofield)
34.421
4. Franciaország (Hybois, Jouve)
35.012
5. Argentína (Correa, Voisard Rezola)
35.271
6. Ausztrália (Phillips, Bird)
35.315
7. Kanada (Cochrane, Fournel)
35.396
8. Németország (Rauhe, Ems)
35.405

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik