Új utakra kell lépni

GALLOV REZSŐGALLOV REZSŐ
Vágólapra másolva!
2003.10.28. 20:28
Címkék
Ha a magyar labdarúgó-válogatott a hónap közepén legyőzi a lengyeleket, ha a lettek kikapnak a svédektől, és a mieink készülhetnének a novemberi Eb-pótselejtezőkre, a helyzet akkor sem lenne más. Legfeljebb a futballal kapcsolatos jóérzésünk kerekedne felül azon, ami évtizedek alatt oly mélyre temette ezt a sportágat. Az alábbi írás akkor is aktuális lenne, ha most az örömteli várakozás napjait élnénk, hiszen a részsiker sem takarhatná el mindazt, amit a kudarc kegyetlenül leleplezett. Ezen, a magyar futball helyzetét, viszonyait elemző írás afféle vitaindító is lehet, főleg annak tükrében, hogy a magyar labdarúgást továbbra is szerető emberek körében általános a vélekedés: új utakra kell lépni.
Király Gábor (balra) és Böôr Zoltán arcáról is leolvasható: újra elbukott a válogatott (Fotó: Farkas József)
Király Gábor (balra) és Böôr Zoltán arcáról is leolvasható: újra elbukott a válogatott (Fotó: Farkas József)
Király Gábor (balra) és Böôr Zoltán arcáról is leolvasható: újra elbukott a válogatott (Fotó: Farkas József)
Király Gábor (balra) és Böôr Zoltán arcáról is leolvasható: újra elbukott a válogatott (Fotó: Farkas József)
Király Gábor (balra) és Böôr Zoltán arcáról is leolvasható: újra elbukott a válogatott (Fotó: Farkas József)
Király Gábor (balra) és Böôr Zoltán arcáról is leolvasható: újra elbukott a válogatott (Fotó: Farkas József)
Nem volt valami épületes, amikor Alpay Özalan David Beckham arcába nyomta a mutatóujját a török–angol Eb-selejtező félidejében, és a kamerák megörökítették a két együttes közötti túlfűtött dulakodás más jeleneteit is.
Richard Caborn brit sportminiszter másnap a londoni The Daily Telegraph hasábjain nyilatkozta, hogy ezeket a sportszerűtlen megnyilvánulásokat annál is kevésbé viseli el, mert tudja, hogy mindaz, ami szombaton meg vasárnap a futballpályákon és környezetükben történik, kísérteties hasonlósággal ismétlődik meg az iskolákban hétfőn és kedden a fiatalok körében… Rossz propagandája ez a labdarúgásnak.
Egyet kell vele érteni, s ha önmarcangoló iróniával magunkra vetítenénk a történteket, akkor mi azt tehetnénk hozzá, hogy nálunk a gyerekeknek, sajnos, még azt sem tudnánk jó szívvel ajánlani, amit magán a pályáinkon játék gyanánt a bajnoki mérkőzéseken általában láthatnak.
Cinikus magyarázatokkal azonban nem jutnánk semmire, és nem változtat ezen a két és fél héttel ezelőtti, lengyelek elleni 2–1-es kudarc sem. Nincs értelme az átkozódásnak, rég felesleges a bűnbakok utáni kutatás, nincs már helye a gúnynak, a múltba mutogatásnak sem, három évtized mulasztásait szinte lehetetlen és értelmetlen kísérlet is lenne számba venni.
Újabb súlyos csapás ért bennünket, ha lehet, mélyebbre süllyedtünk. De két dolgot nem feledhetünk: a világ legnépszerűbb játékáért változatlanul rajongunk, szeretjük. És a reményt – mármint, hogy a sportág új életre kelhet nálunk – miért veszítenénk el?!…

Tehetségekben nincs hiány

A magyar labdarúgásnak nevezett hajdan diadalmas, de mára betegen vergődő oroszlánt – amelynek csúfos vereségektől megtépázott, imitt-amott kikopott bundáját rojtos szőnyegdarabokkal foltozzuk idestova évtizedek óta – büszke múltja miatt sem szabad rugdosni. A játék másfelől, amely nálunk mára vonzását, értékét veszítette, szurkolói (a szponzorok jórészével együtt) elpártoltak, lám, már a televízió képernyőjén is egyre ritkábban nézik, azonban, ha nehezen leküzdhető kórral küzd is, még feltámasztható.
E sorok írója – sokakkal együtt – tántoríthatatlan híve a labdarúgásnak, s bármennyire régi, ezerszeresen lerágott csontnak tűnt számára a magyar–lengyel fiaskó után megjelent írások többsége, a szokványbírálatok, mégis sorra elolvasta azokat. Ezek között fennakadt azon, hogy két korábbi MLSZ-elnök is büszkén említette működése alatti sikerként a valóban örvendetes tényt: 1996-ban Atlantába – huszonnégy év után ismét – kijutott az olimpiára válogatottunk.
Ez az üdítő részsiker azért érdemel külön említést, mert kulcstényezőket rejt magában labdarúgásunk újjászületéséhez.
A program abszolút nulláról indult, és amolyan kitörési pontként komolyan kezelte az Országos Testnevelési és Sporthivatal (az állam), a Magyar Olimpiai Bizottság (a legpatinásabb sport társadalmi szervezet) és a Magyar Labdarúgó-szövetség (a szakma). Hosszú távú, részletes program készült, a költségvetési terheket javarészt az olimpiai bizottság és a sporthivatal vállalta, a szakirányítást és a menedzselést az MLSZ. A közös tervezésben, felügyeletben és ellenőrzésben elismert tekintélyek vettek részt. Tehetségekben akkor sem volt hiány (Szűcs Lajos, Babos Gábor, Dárdai Pál, Hrutka János, Lisztes Krisztián, Sebők Vilmos és a többiek), és most sincs.
Nem titkos a receptje az eredményes sportfejlesztésnek. Akkor sem, amikor – mint most labdarúgásunk esetében – szinte elölről kellene kezdeni mindent.

Tiszta viszonyok kellenek

Előtte azonban tiszta viszonyokat szükséges teremteni magában az MLSZ-ben.
Vonatkozik ez a szerkezetére, személyi állományára, finanszírozására, szakmai alapjaira. A megújulási program talapzatának lerakására, a részrehajlás nélküli szigorú mérlegelés nyomában megszülető döntésekre azonban jelenlegi állapotában a szövetség, úgy tetszik – kívülről, vagy ha úgy tetszik felülről érkező őszinte és hathatós segítség nélkül – nem képes.
Ezen kívül az anyagi, szakmai, morális gondokkal küszködő szervezet – legalábbis ideiglenesen – határozott és elfogulatlan állami beavatkozást igényel. Indokolt lenne tehát egy erős jogosítványokkal felruházott kormánybiztos, vagy miniszteri biztos kinevezése a szövetség átszervezése és megszilárdítása érdekében, aki egyfelől egy szakértői tanácsadó testület élén működne, szorosan egyeztetve tevékenységét magával a hazai szövetséggel és a nemzetközi, valamint az európai labdarúgó-szövetségek (UEFA, FIFA) illetékeseivel, elkerülve még a látszatát is annak, hogy ezzel a felkaroló, javító, bár kétségtelenül radikális intézkedéssel csorba esne a demokratikus sportvezetési elveken. Az ugyanis könnyen elképzelhető, hogy egyfelől egy ilyen lépést a szövetség antidemokratikusnak, sőt diktatórikusnak tartana; éppen így valószínűsíthető ellenben az is, hogy a másik oldalon az állam képviselője, a Gyermek-, Ifjúsági- és Sportminisztérium hasonló megfontolásból vonakodva, vagy egyáltalán nem vállalná a számára bonyolult és kényelmetlen feladatot.
Pedig nem diktatúráról lenne szó, hanem egyszerűen tiszta viszonyok teremtéséről, rendtevésről, fegyelemről, a közpénzek felhasználásának világos, egyértelmű átláthatóságáról, ésszerű tervezésről, s nem különben egy kreatív, határozott, koncepciózus vezető garnitúra kialakításáról, amelyben megfelelő helyre kerülhetnének egyébiránt azok a használható erők is, akik a jelenlegi vezetésben és adminisztrációban bizonyították rátermettségüket. Az MLSZ történetében egyébiránt volt már ehhez hasonló példa, 1939 júniusában Gidófalvy Pált miniszteri biztosnak nevezi ki a kormány egy négytagú bizottság élére.
Az állami beavatkozásra a meglehetősen kaotikus viszonyok mellett egyébiránt jó okkal szolgál a sportág megkülönböztetett szerepe, jelentősége is ifjúságunk körében. Köztudott: a mintegy 115-120 ezer igazolt játékos túlnyomó többsége tizenéves fiatal, akikre – és erre minden okunk megvan – különös figyelemmel kell lennünk. A gyermekgenerációk mozgásszegény életvitele, és az iskolai testnevelés terén tapasztalható lemaradásunk következtében minden eszközt kötelesek vagyunk megragadni egy egészségesebb életmód megteremtése érdekében, és ebben a törekvésünkben egy olyan vonzó játék népszerűsítésével, tömegesítésével, mint a foci, csodákat művelhetünk.

A focival csodát művelhetnek

Az átfedésekkel, zavarokkal bonyolódó Bozsik-program közpénzekből átutalt százmillióinak és a stadionrekonstrukciós-programra áldozandó(?) milliárdoknak, továbbá a hamarosan induló, világítással is ellátott szabadtéri pályák építésére szánt pénzeknek a sorsa sem lehet közömbös nemcsak az Állami Számvevőszék, de a sport állami irányító szerve számára sem. Az aktív állami szerepvállalás képes lenne átütő erővel segíteni a válságról-válságra vergődő és kimerült szövetséget, s ennek érzékeltetésére csupán a legutóbbi napok történéseit idézzük érvelésként: a közszolgálati tévé kuratóriumának döntése következtében előállt zavaros helyzetben hatékonyan előmozdíthatna egy kölcsönösen elfogadható kompromisszum kialakítását a minisztérium, képviselője közvetítő és tanácsadó szerepet vállalhatna akkor is, amikor a csődközeli állapotoktól legyengült MLSZ a szerencsejátékok adójából jelentősebb részesedésre tart igényt az államtól, vagy amikor a sporttörvény módósítása révén külön figyelem fordulhat a legtömegesebb magyar sportág sajátos helyzetére, beleértve ebbe a nézőtéri erőszak kérdéseit, vagy az edzőképzés körül kialakult anomáliák rendeleti úton történő rendezését. Utóbbiról még csak annyit: abban az eszközrendszerben, amely egy adott sportág fejlesztésében meghatározó, a szakember és az általa végzett, illetve végeztetett edzésmunka a döntő. Ettől függ a produktum. Minden más mellébeszélés, és ez akkor sem tagadható, ha elismerjük: számos egyéb feltétel is befolyásolja bizonyos mértékben a teljesítményt, mint amilyen a létesítményhelyzet, avagy a verseny-, illetve bajnoki rendszer…
Tulajdonképpen ezen elemzés itt befejezhető, azzal a szándékkal, hogy ami ezután következik az maga a vita, amely újjáélesztheti a sokszorosan eltemetett magyar labdarúgást.
Merthogy nincs olyan reménytelen helyzet egy sportágban, ahol ne lenne reális esélyünk a felzárkózásra. Feltéve, ha létezik erre állami szándék, őszinte akarat, merészség az illetékesekben, némi idő és eltökéltség az olykor bonyolult és nehéz munka elvégzésére.
Merthogy most már dolgozni kell…
Legfrissebb hírek

„Egyáltalán nem számítottam rá” – Szabó Szilvia a történelmi sikeréről

Egyéb egyéni
1 perce

Sorsoltak a női kézilabda BL-ben, elkerülte egymást a Győr és a Metz az elődöntőben

Kézilabda
14 perce

Inter: Pavard kihagyja a Barcelona-meccset, Thuram visszatérhet

Bajnokok Ligája
50 perce

Kihirdették a női röpiválogatott keretét az Európa-ligára

Röplabda
59 perce

A legifjabb, az első, az egyetlen – Szoboszlai Dominik rekordjai

Légiósok
1 órája

Kijelölték a kanadai szövetségi kapitányt a mieink elleni hokimeccsre

Jégkorong
1 órája

A Honda bízik benne, hogy a jövőben még együtt dolgozhat Verstappennel

F1
1 órája

Videó: hihetetlen szögből rabonázott a kapuba az ausztrál középpályás

Minden más foci
2 órája
Ezek is érdekelhetik