Mostanában sűrűn látni egy magas, napszemüveges, elegáns embert Lothar Matthäus szövetségi kapitány társaságában. A német szakember néha kérdez valamit az illetőtől, aki készséggel válaszol. Ha kell, elkíséri a meccsekre, bemutatja mindenkinek, akinek úgy véli, be kell mutatnia. Segíti a munkáját, amiben csak tudja.
Vladan Filipovicsnak (középen) Tököli Attilát (balra) már nem kell Lothar Matthäus figyelmébe ajánlania, hiszen a szövetségi kapitány tisztában vana ferencvárosi csatár képességeivel (Fotó: Németh Ferenc)
Vladan Filipovicsnak (középen) Tököli Attilát (balra) már nem kell Lothar Matthäus figyelmébe ajánlania, hiszen a szövetségi kapitány tisztában vana ferencvárosi csatár képességeivel (Fotó: Németh Ferenc)
Nos, a szemüveges férfi a szerb Vladan Filipovics FIFA-licences menedzser, aki hét éve él Magyarországon. Még futballistaként jött ide, aztán játékosügynökként telepedett le. Azóta sok magyar futballistát segített abban, hogy külföldi csapathoz kerülhessen. Most az irányította rá a figyelmet, hogy a másodosztályú Bp. Honvéd játékosa, Vadócz Krisztián meghívót kapott a nemzeti együttesbe. A középpályásnak ugyanis Filipovics a menedzsere… – Miután sokat időzik Lothar Matthäus társaságában, tán meg tudja mondani, milyen szerepe volt a kapitánynak abban, hogy jönnek a brazilok. – Noha az ő fejéből pattant ki az ötlet, a Magyar Labdarúgó-szövetség vezetőivel közösen döntöttek ez ügyben – mondta Vladan Filipovics. – Fontos, hogy minél jobb csapatokkal mérkőzzön meg a magyar válogatott.
Az uniós csatlakozás a futballnak is hasznos
– Azt mindenki tudja, hogy a szurkolóknak miért jó, ha a brazil együttes Budapesten vendégeskedik. De miért hasznos ez a válogatottnak? – Egyrészt üzleti okokból, másrészt azért, mert a felkészülés fontos állomása lesz a meccs. Azok a játékosok, akik pályára lépnek, tapasztalják majd, milyen érzés ennyi ember előtt, a világ legjobbjai ellen futballozni. Rájönnek, hogy egy ilyen fellépés után a svédek, a horvátok meg a bolgárok ellen már semmitől sem kell tartaniuk. Ha a brazilok ellen tudtak játszani, miért ne tudnának a gyengébbekkel szemben? – Csakhogy benne van a pakliban egy komolyabb vereség is. – Nincs benne! Nem kapunk ki – ha mégis, akkor sem nagyon. A braziloknak nem az a céljuk, hogy rúgjanak egy tízest, hanem hogy szórakoztassanak, elkápráztassák a nézőket. És az sem elhanyagolható, hogy egy ilyen találkozón, amennyiben a magyarok jó eredményt érnek el, mondjuk kiharcolnak egy döntetlent, a figyelemre méltó teljesítményt nyújtó játékos könnyedén eladhatja magát. – Na, ez az… Menedzserként rálátása van arra: egy ilyen meccs után felmehet-e a futballisták értéke? – Mindenképpen. – Mióta itt dolgozik Matthäus, érzékelhető-e nagyobb érdeklődés a magyar labdarúgók iránt? – A kapitányt a világon mindenhol ismerik, ha egy játékosról információt akarnak megtudni, könnyebben megtehetik általa. Súlya van a szavának. Mindazonáltal nemcsak az ő személye, hanem a közelgő uniós csatlakozás miatt is jobban előtérbe kerültek a magyar játékosok, hiszen május elseje után a legtöbb tagországban már nem EU-n kívüliként számolhatnak a magyarokkal. – A nemrégiben kihirdetett válogatott keretben – többek véleménye szerint – akad néhány meglepetés. Bekerült például Vadócz Krisztián is, akiről tudott, hogy ön a menedzsere…. – Örömmel mondhatom, hogy már Gellei Imre edzősködése idején is számos válogatott játékost képviselhettem, és szerencsére most sincs ez másként. Vadócz Krisztián nagy lehetőséget kapott, és ha bekerül a szűkebb keretbe, remélem, bebizonyítja rátermettségét. Bár Lothar Matthäusszal baráti kapcsolatban állok, a keret összeállítására nincs befolyásom. Legfeljebb, ha kérdez, mint mindenki más, elmondhatom a véleményemet. Például együtt néztük az FTC–Debrecen meccset is, sőt, vele voltam a találkozó után is egy órán át. Mégis csak másnap hallottam, hogy a debreceni Szekeres Tamás kikerült a keretből. Kapcsolatunk egyébként nem újkeletű, még abból az időből ismerjük egymást, amikor Belgrádban dolgozott. Egy cél vezérel bennünket, és bízom benne, hogy mindenkit a magyar labdarúgásban: az, hogy minél jobb eredményeket érjen el a válogatott. Amúgy nekem az a véleményem, hogy miként külföldön, úgy itt is meg kell adni a lehetőséget a fiataloknak.
Egyetlen titkárnő segíti a munkáját
– Rebesgetik, hogy László Csaba, a nemzeti együttes pályaedzője az ön üzlettársa. – Ugyan! László Csaba szintén jó barátom, még a válogatottbeli ténykedése előtti időkből ismerjük egymást. Mind a ketten más oldalról ugyan, de egy célért dolgozunk. Egy kicsit furcsállom ezeket a kérdéseket!… Mindenkinek tudnia kell, hogy én akkor vagyok sikeres, ha a válogatott és a magyar csapatok eredményesen szerepelnek. Ezt nem előzheti meg semmilyen üzleti érdek. A Premier Management egy londoni székhelyű iroda, annak egyedüli képviselőjeként dolgozom Magyarországon. Mindössze egy titkárnőm van. – Lothar Matthäus pereskedik előző csapatával, a Partizan Beograddal. Állítólag hatszázezer dollárt követel – az egyik szerződésében rögzítettek alapján – a játékoseladások után befolyt összegből. A helyzet kísérteties… – Ezzel kapcsolatban nem tudok semmit mondani. Annál is inkább, mert az biztos, hogy Szerbiában nem rendezettek a viszonyok. Hogy mi az igazság…?
Érdemes eladni a fiatal játékosokat
– Mégis: nem furcsállja, hogy egy edző pénzt kap a játékosok eladása után? – Tényleg nem tudom, mi szerepelt a szerződésében. Az viszont a klubnak és a futballistának is érdeke, hogy a labdarúgó külföldre szerződjön. A Partizanhoz elsősorban a játékosok eladásából folyik be pénz, Magyarországon még abból sem. Itthon kevés a néző, így nem jönnek a szponzorok. Pedig érdemes lenne minél több futballistát eladni külföldre. Ez Lothar Matthäus számára is előny lenne: a kapitány mindenképpen szeretné kivezetni csapatát a németországi világbajnokságra. Ehhez nincs idő utánpótlás-programok kidolgozására, mivel az eredményekre éveket kellene várni. Viszont, ha mostanában kikerül egy fiatal játékos a profivilágba, gyorsan fejlődhet, hasznára lehet a válogatottnak. Az ősszel megkezdődik a vb-kvalifikáció, nagy feladatok várnak a válogatottra.