Amint azt beharangoztuk: Lothar Matthäus a Nemzeti Sportnak elmondta a véleményét. Arról, hogy ha Bozóky Imre külföldön van, nincs, aki felelősen dönteni tudna helyette; hogy rengeteg tehetséges fiatalból ő csinált játékost; hogy Gera Zoltán eladása után még egy pezsgőt sem kapott; hogy korántsem fizetik meg mindazt, amit Magyarország neki köszönhet; hogy óriási baklövés lenne Pellady Péter menedzsert elküldeni.
Lothar Matthäus (balra) és Bozóky Imre: tulajdonképpen ki a fônök? (Fotó: M. Németh Péter)
Lothar Matthäus (balra) és Bozóky Imre: tulajdonképpen ki a fônök? (Fotó: M. Németh Péter)
Amikor 2004. január 1-jén Lothar Matthäus munkába állt magyar szövetségi kapitányként, aligha gondolta, hogy jó másfél évvel később már magyarázkodnia kell, s arra kényszerítik, hogy pénzről, fizetésről, jutalékokról és a szerződéséről beszéljen. Pedig a Magyar Labdarúgó-szövetség elnökségét - annak is nyolc tagját, Fülöp Ferencet, Kutasi Róbertet, Klement Tibort, Nemes Ferencet, Illés Jánost, Ofella Zoltánt, Horváth Cs. Attilát és Makray Balázst - érthető érvek vezérlik: a testület szeretné pontosan tudni, mennyibe kerül az országnak Lothar Matthäus, és a neki kifizetett összeg arányban van-e az eredményességgel?
A kérdés - tegnapig - az volt, hogy Lothar Matthäus mindezt miként fogja fel, hogy a személye ellen szóló támadásnak érzi-e, avagy partner lesz. Nos, a kapitány a Hotel Kempinskiben energikusnak tűnt, s ezen még az sem rontott, hogy Münchenből visszaérkezve, eltűntek a csomagjai. Egy profi, akit szinte lehetetlen zavarba ejteni…
- Még mindig maradni akar? - Azt gondolja, hogy megváltozott a véleményem? - kérdezett vissza Lothar Matthäus. - Hát nem! Most is fenntartom mindazt, amit korábban mondtam, ettől nem tántorít el semmi és senki. Megszerettem Magyarországot, az általam felépített, öszszerakott válogatottat. Most utoljára kijelentem: folytatni szeretném a munkát! Most már az illetékesek döntsék el, mit akarnak. Nem is akarok itt a szerződés-hosszabbítással foglalkozni. Ez a téma nem egy ufó, nem csak úgy, hirtelen bukkant fel a semmiből, mindenki pontosan tudta, hogy előbb-utóbb tárgyalni kell a hogyan továbbról. Erre mi történik? Az MLSZ-elnök Peruban tartózkodik, a helyzet egyre zavarosabb, ilyen-olyan nyilatkozatok, kiáltványok jelennek meg, itthon nincs olyan helyettese a szövetség elnökének, aki ezeket a kényes kérdéseket megoldaná, felelősségteljesen döntene.
A magyar futball miatta lett érdekes
- Na, ez az. Az ön helyében más összecsomagolna, és viszlátot mondana. Minek marad itt? - No, akkor írja össze, hogy mit köszönhet nekem ez az ország. Segítek! Rengeteg tehetséges fiatalt találtam, akikből én csináltam válogatott játékost, akiket általam ismertek meg. Lett egy ütőképes, sokra hivatott nemzeti csapata Magyarországnak. Gondolom, ebben nincs vita.
- Hát… - Folytatom! Általam az önök hazája óriási reklámot kapott, hiszen német és még ki tudja milyen nemzetiségű újságírók jöttek ide a válogatott meccsekre a személyem miatt. Ez sem mellékes szempont. Mindezeket nem is lehet pénzzel megfizetni.
- Az MLSZ elnökségének tagjai ezt vizsgálják majd… - Igen? Hát akkor jöjjön az anyagi része az ügynek. Szponzorok csatlakoztak a magyar futballhoz azóta, amióta Lothar Matthäus a kapitány. Mondjam tovább?
- Igen, mondja csak! Ám, gondolom, mindezért megfizetik tisztességesen vagy nem? Gyanítom, ezért is ragaszkodik a kapitányi székhez. - Látja, mekkorát téved?! Hallottam, hogy milyen összegek röpködnek a nevemmel kapcsolatban, ha az mind igaz lenne, akkor most újabb öt évet írnék alá. A helyzet az, hogy korántsem fizetik meg mindazt, amit nekem köszönhetnek. Az MTK például Torghelle Sándor és Juhász Roland eladásából hárommillió eurót (750 millió forintot - a szerző) keresett, és azt hiszem, nem kevés részem van abban, hogy ez a két fiú ennyi pénzért kelt el. Vagy ott van Huszti Szabolcs, illetve Gera Zoltán. Az utóbbi eladása után még egy üveg pezsgőt sem kaptam. Azt hiszem, el kellene gondolkodni azon, ha valaki a válogatottnak köszönheti a külföldi szerződését, akkor abból a pénzből egy százalékkal a szövetség is részesülhetne.
A "forradalmárok" csak most bújtak elő
- Szóval személyes támadásként fogta fel a nyolc elnökségi tag levelét, amelyben az ön szerződését firtatják? - A módszert nem értem. Minek leveleznek, mire jó ez az egész? Elképesztő, hogy Magyarországon milyen kommunikációs zavar van a futballban. Amióta itt vagyok, azóta semmi mást sem emlegetek, mint az összefogás fontosságát. Ha valakinek kérdése van, az jöjjön oda hozzám, leülök bárkivel; hívjanak össze valamilyen konferenciát, amelyen tisztázhatnék különböző ügyeket. Állok elébe. De mondok még valamit: azok az emberek, akik most holmi forradalmárként jelentkeznek, hol voltak az elmúlt tíz vagy húsz évben? Miért nem jöttek elő az ötleteikkel, az elképzeléseikkel korábban? Amit Pellady Péter az én segítségemmel véghezvitt az elmúlt másfél évben, azt ezek az emberek is megcsinálhatták volna. Senki sem tiltotta meg nekik, hogy pénzt és szponzorokat szerezzenek. Pellady Pétert támadják, amikor az elmúlt időszakban egymillió-háromszázezer eurót (325 millió forint - a szerző) hozott az MLSZ számlájára.
- Bizonyára ez is kiderül majd a szerződésekből, amelyeket Berzi Sándor mutat meg az elnökségi tagoknak, az ön szerződésével együtt. - Rendben, nézzék meg a szerződésemet, igaz, ilyen a földön nincs. Az MLSZ nem mutathat meg mindent a velem kötött szerződéséből, hiszen akkor felrúgja a megállapodásunkat, amiért én azonnal kártérítést követelhetek.
- Ne feledje: a nyolc elnökségi tag önt óhajtja kapitánynak, csak szeretnének tisztán látni. - Két évvel ezelőtt nem volt itt semmi, nem volt ütőképes válogatott, a szponzorok messze elkerülték az MLSZ-t, de mindez szerencsére megváltozott. Mit akarnak még tőlem?! Hagyjanak engem dolgozni!
Nem Pellady Pétertől függ edzői sorsa
- A sokat emlegetett levélben Pellady Péter tevékenységére is kíváncsiak: hajlandó lenne az üzletember segítsége nélkül is tovább dolgozni a magyar válogatottnál? - Nem Pellady Pétertől függök, mi egymás között semmilyen szerződést nem kötöttünk, ahogy ezt már ő is elmondta a Nemzeti Sportban. Üzleti szempontból semmi közünk egymáshoz. Más kérdés, hogy ha a szövetség nem tartana igényt a munkájára, az óriási baklövés lenne.
- Mi a véleménye Bryan Robson és László Csaba nyilatkozatáról, akik ugyanazt állítják: mind Gera Zoltán, mind Takács Ákos olyan állapotban került vissza a válogatottól a West Bromwichhoz, illetve a Ferencvároshoz, hogy egyiküket sem lehetett pályára küldeni? - Ezt inkább nekem kellene mondanom. Gera Zoltánt megműtötték, mert a kezén elfertőződött egy seb. Úgy látszik, nagyon odafigyeltek rá Angliában… A csapatkapitány amúgy sem volt túl jó állapotban a legutóbbi két meccsen, és az a klubedző, aki ilyen vádakkal illeti a szövetségi kapitányt, saját magáról állít ki bizonyítványt. Szóval nem szeretném minősíteni Bryan Robson mondatait…
- És László Csaba… - Nézze, László Csaba hétfő reggel felhívott, és azt mondta, ő nem nyilatkozott ilyesmit. El kell fogadnom tőle, habár… Magyarországon minden, és annak az ellenkezője is igaz lehet.
Ez a végszó… Lothar Matthäus nem dühöng, nem csapkod. Az utolsó válasza után azonban hosszasan elgondolkodik - "Magyarországon minden, és annak ellenkezője is igaz lehet." A kapitány kimondta az igazságot: nem bízhat meg mindenkiben. Nem is, hiszen a László Csaba-ügyben csak azt írtuk le, amit a Fradi edzője nyilatkozott Takács Ákos formahanyatlásáról… Aztán a búcsúzásnál, a kézfogásnál rám néz, és csak annyit mond: "Folytatom a munkám!" ---- Szeptember 7.: magyar válogatott világbajnoki selejtezőn 1-0-s vereséget szenvedett Svédországtól, és ezzel eldőlt, hogy nem juthat ki a 2006-os németországi világbajnokságra. A közönség - a kudarc ellenére - tapssal búcsúzott el a játékosoktól, valamint Lothar Matthäus szövetségi kapitánytól. Szeptember 8.: Lothar Matthäus kijelentette: a jövőben is szívesen dolgozna a magyar válogatott élén. Hozzátette, nem bánná, ha az MLSZ elnöksége még az októberi selejtezőzárás előtt döntene a sorsáról, arról, hogy meghosszabbítja-e a december 31-én lejáró szerződését. Szeptember 9: Bozóky Imre MLSZ-elnök lapunknak úgy nyilatkozott, mindenben támogatja Lothar Matthäust. Persze aligha mondhatott volna mást, hiszen a szurkolók többsége a német szakember mögött áll, és a közhangulattól az MLSZ vezetősége sem függetlenítheti magát. Szeptember 14.: Nyolc elnökségi tag levélben kérte Berzi Sándort, az MLSZ főtitkárát, hadd nézzenek bele a Lothar Matthäusszal, valamint a Pellady Péter vezette Derball Kft.-vel kötött szerződésekbe, mielőtt döntenének a kapitány szerződésének meghosszabbításáról. Szeptember 17.: A hírügynökségek arról számoltak be, hogy a magyar kapitányt hívta a görög PAOK és a német Bayer Leverkusen is. A szaloniki klub állítólag konkrét szerződéstervezetet adott át Lothar Matthäusnak, a németországi munkavállalásából viszont aligha lesz valami, mert hiányzik az edzősködéshez szükséges licence. ---- A kapitány kijelölte a bolgárok és horvátok ellen készülő válogatott keretét. A játékosok október 3-án, hétfőn találkoznak. A szófiai mérkőzés 8-án, szombat délután 17 órakor kezdődik, míg Horvátországot 12-én, szerdán 19.30 órakor fogadjuk a Szusza Ferenc Stadionban. A keret: Király Gábor (Crystal Palace), Fülöp Márton (Tottenham), Rabóczki Balázs (FC Köbenhavn) - kapusok. Bodnár László (Roda JC), Nikolov Balázs (Debrecen), Máté Péter (Debrecen), Éger László (Debrecen), Balog Zoltán (Ferencváros), Gyepes Gábor (Wolverhampton), Stark Péter (Győri ETO), Vanczák Vilmos (Újpest) - védők, Takács Ákos (Ferencváros), Huszti Szabolcs (Metz), Vadócz Krisztián (Auxerre), Böőr Zoltán (Manisaspor), Buzsáky Ákos (Plymouth), Halmosi Péter (Debrecen), Hajnal Tamás (Sint Truiden), Gera Zoltán (West Bromwich), Korsós György (Rapid Wien), Bárányos Zsolt (Vasas) - középpályások, Rajczi Péter (Újpest), Torghelle Sándor (Panathinaikosz), Kerekes Zsombor (Willem II), Priskin Tamás (Győri ETO), Kenesei Krisztián (Győri ETO) - csatárok.