Akit Signor Futballistának hívtak – így lett Marco Rossiból élvonalbeli játékos

Vágólapra másolva!
2022.07.29. 12:23
null
1993–1994, Sampdoria – állnak, balról: Ruud Gullit, Marco Rossi, David Platt, Gianluca Pagliuca, Roberto Mancini. Guggolnak: Attilio Lombardo, Moreno Mannini, Alberico Evani, Pietro Vierchowod, Vladimir Jugovics, Stefano Sacchetti <br />(Fotó: Imago Images)<br />
Még a húszat sem töltötte be, amikor bemutatkozott a Serie A-ban, hogy aztán nyolc évvel később játszhasson újra az olasz élvonalban. Megfordult közben a harmadosztályban is, de hogy az ott töltött évekért is hálás lehet a sorsnak, az a magyar válogatott szövetségi kapitányát bemutató sorozatunk második részéből kiderül.

Eugenio Bersellini cserére szánta el magát. Danilo Pileggit hívta le a pályáról, helyére a klub saját nevelését, a Primavera-, vagyis az utánpótláscsapat kapitányát állította be. A mindössze 19 éves tehetség a végén nemcsak a bemutatkozásnak örülhetett, hanem annak is, hogy a hátralevő időben sem rezdült meg a „bikák” hálója, így első meccsén mindjárt pontszerző gárda tagja volt. Marco Rossi 1984. március 18-án mutatkozott be a Torino első csapatában – egyben a Serie A-ban.

Egy hétre rá már a második mérkőzésén lépett pályára, a Lazio otthonában 1–0-ra elveszített találkozón húsz perc jutott neki. Fájdalom, tétmeccsen többé nem ölthette magára imádott klubja szerelését, bár a hátralevő hat fordulóban négyszer, a Pisa, a Verona, az AC Milan és a Napoli ellen is a keret tagja volt, Bersellini már nem vetette be.

1995. MÁRCIUS 5.: SAMPDORIA–AS ROMA 3–0, AZ ELSŐ GÓLT MARCO ROSSI (5) SZERZI (A VIDEÓN 0:34-NÉL)

A kilencéves kora óta a Torino kötelékéhez tartozó ifjú védő 1984 nyarán – összetett játékoscsere keretében – Nápolyba, a harmadosztályú Campaniához került. Havi bére egyik napról a másikra a kétszerese lett, mint amennyit az évtizedek óta egy torinói gumigyárban dolgozó édesapja hazavitt… Jóllehet a druentói szülői házban sohasem a pénz volt a legfontosabb, sokkal inkább a munka becsülete és az állhatatosság, amit Marco és két öccse az apjától örökölt. A mindmáig az otthonról hozott értékekből merítő szövetségi kapitány éppúgy kerüli a rivaldafényt, mint két testvére, az orvos Luigi és a hivatalnok Massimo.

„A bátyámról őrzök egy jellemző emlékképet – mondta Massimo kollégánknak, Csillag Péternek, a tavalyi Európa-bajnokságon történteket felelevenítő, A csoda kapujában című könyvben. – Tizenéves volt még, a Torino Primavera-csapatának kapitányaként vezette az együttest győzelemre a nagy vetélytárs Juventus ellen, a Filadelfia Stadionban kétezer néző tombolt a fényes siker láttán, és a nép a lefújás után izgatottan várta az aznapi hősöket. Marco azonban kikerülte a tömeget, egy oldalsó kijáraton keresztül távozott és inkább csendben hazament.”

Marco Rossi a harmadosztályú Campania játékosaként
Marco Rossi a harmadosztályú Campania játékosaként


Noha csapkodhatta volna az asztalt, az ajtót maga mögött halkan becsukva távozott akkor is, amikor nem sokkal a 20. születésnapja előtt el kellett hagynia a Torinót. Jóllehet Luciano Moggit aligha zárta a szívébe…

Moggi neve hallatán sokaknak a Juventus egykori általános igazgatója, az olasz labdarúgást 2006-ban megrázó bundabotrány főszereplője ugrik be, kevesen tudják róla, hogy ténykedett a „Toro” sportigazgatójaként is. Éppen akkor, amikor a Primavera-gárda egyik legjobbja az első csapat öltözőjének küszöbén toporgott… Csupán a történeti hűség kedvéért: 1983-at írtunk akkor. No, de innentől vegye át a szót Marco Rossi: „Azon a nyáron rendszeresen a felnőttekkel edzettem már, a felkészülési mérkőzéseken újra és újra számított rám Eugenio Bersellini edző, aki 1980-ban bajnok lett az Internazionaléval, később pedig kupagyőztest faragott a Sampdoriából. Közelről láthattam, mennyi pénz forog a nagyoknál, a barátságos meccsekért is szép fizetség járt. Ehhez képest meglepett, hogy Luciano Moggi egy nap berendelt magához és elmondta, nincs elég pénz a kasszában, a bajnokságban harmincezer líráról húszezerre csökkenti a Primavera-játékosok győzelmi prémiumát. Nem volt nagy pénz, mai árfolyamon körülbelül annyit jelentett, hogy tizenöt euró helyett csak tíz eurót kaptunk volna. Csapatkapitányként kifogásoltam a tervezett spórolást a fiatalokon, mire ő felállt a székéből és közölte, nem kíváncsi a véleményemre, úgyhogy távozhatok. Erre visszakérdeztem, ha nem érdekli, amit mondok, miért akart velem beszélni. Így ért véget aznapi kurta egyeztetésünk. Hamarosan elérkezett az új idény rajtja. A Torino első csapata a Cataniával kezdett idegenben, és legnagyobb örömömre a pénteki edzés után ott láttam a nevemet az utazó keretben. Bersellini edző sokra tartott engem, szeretett volna fokról fokra beépíteni a csapatba. A terv szerint másnap reggel indultunk repülővel a szicíliai ellenfélhez, annak rendje szerint én is megérkeztem az összepakolt bőröndömmel a bázisra, mondanom sem kell, a lehetőségtől felvillanyozva. Aztán döbbenten vettem észre, hogy a névsorban történt egy változás: valaki kihúzta a nevemet. Bersellini behívott a szobájába, és elmagyarázta, nagyon sajnálja, de nem tud mit tenni, Moggi utasításba adta neki, hogy vegyen le a listáról, mert két másik fiatal előttem van a sorban. Így aztán ősszel nem is jutottam szóhoz, csak a következő év márciusában játszottam először az élvonalban. Bár voltak jelentős érdeklődők, végül egy pénzügyileg furcsa és bonyolult, több játékost érintő tranzakció keretében a harmadosztályú Campaniának adott el a Torino.”

Rossi azóta sem találkozott Luciano Moggival.

A Bresciával feljutott a Serie A-ba
A Bresciával feljutott a Serie A-ba


Találkozott viszont Michele Sbravatival, akivel nem csupán csapat-, lakótársak is voltak, és akivel életre szóló barátságot kötött. A napjainkban a Genoa utánpótlás-igazgatójaként dolgozó szakember úgy emlékszik arra az időszakra, mintha tegnap lett volna, nem pedig 28-29 évvel ezelőtt. „Éltük a fiatalok felszabadult, vidám életét, törzshelyünk az Al Sarago étterem volt, közel a kikötőhöz. Marco nem volt amúgy nagy étkű, sportszerű életet élt, kerülte a féktelen lakmározást. A városban többnyire az ő piros autójával, egy Fiat Uno Turbóval jártunk. A pontos házszámot már nem tudnám megmondani, de Nápoly viszonylag központi részén, a Via Consalvo utcában volt a lakásunk, onnan jártunk edzésre, mérkőzésre. Volt jó néhány nagy meccsünk, de ha egyet kell kiemelnem, a Messina elleni 3–2-es bajnoki győzelmünket mondanám 1985 októberéből. Marco ragyogó teljesítményt nyújtott aznap, a hátán vitte a csapatot, pedig az ellenfelünket erősítette a későbbi világbajnoki bronzérmes csatár, Salvatore Schillaci is. Korábban középpályást játszott, akkoriban már inkább hátvédként számítottak rá, a csapat egyik meghatározó játékosa volt. Mindkét lábával magabiztosan nyúlt a labdához, átlag feletti intelligencia jellemezte a pályán és a pályán kívül is. Ebben persze közrejátszott családi háttere is, a jó neveltetés érződött a gesztusain, fiatal kora ellenére vezéregyéniségnek számított az öltözőben is.”

A Campania, majd Campania Puteolana néven szereplő harmadosztályú együttest három évig erősítette. Az első két idényben még a nápolyi San Paolo Stadionban vívta hazai meccseit a csapat, a harmadikban már Pozzuoliban. A Nápolytól mintegy húsz kilométerre fekvő településen az arrafelé eleganciája, kulturált viselkedése, no és kiváló teljesítménye okán csak Signor Futballistaként emlegetett védő szó szerint otthonra lelt: felesége, az egyik nápolyi utazási irodában megismert Mariella a város szülötte. Manapság, ha a magyar válogatott szövetségi kapitánya hazalátogat, a hazát Pozzuoli jelenti.

Roberto Mancini és Marco Rossi Samp-játékosként Panini-matricán
Roberto Mancini és Marco Rossi Samp-játékosként Panini-matricán


No, de vissza a futballhoz: Rossi úgy emlékszik a Puteolanára, mint arra a csapatra, amely tele volt tehetséggel, akik közül többen is szép karriert futottak be, némelyek meg sem álltak a Serie A-ig. Köztük történetünk főszereplője, aki, ugyebár, visszatért az élvonalba… Jóllehet nyolc esztendőbe telt, amíg az első osztályú fellépések terén kettőről háromra jutott. A Campaniánál töltött három idényt egy követte a másodvonalbeli Catanzarónál, majd öt a Bresciánál. Az ötből négyet a Serie B-ben húzott le, mígnem 1992 júniusában nemcsak a bajnoki címnek, hanem az azzal párosuló feljutásnak is örülhetett az akkor már 28 éves hátvéd, aki 3087 nap elteltével léphetett ismét pályára a Serie A-ban, méghozzá 1992. szeptember 6-án, történetesen a nápolyi San Paolo Stadionban, a Napoli–Brescia mérkőzésen.

Esztendőre rá a legszebb korban, a legjobbkor került a Sampdoriához, amellyel Olasz Kupa-győztes és bajnoki bronzérmes lett – mások mellett Roberto Mancini, Ruud Gullit, Gianluca Pagliuca és David Platt oldalán. Két év alatt összesen 37 tétre menő mérkőzésen viselte a Samp mezét, még az Arsenal ellen 1995 áprilisában rendezett KEK-elődöntő „odavágóján” is. Amíg fel nem hagyott a játékkal, a mexikói Club América, a német Eintracht Frankfurt, a Piacenza, az Ospitaletto és a Salo szerelését is magára öltötte – szép labdarúgó-pályafutást zárt le 36 évesen.

Talán ő maga sem gondolta akkor, hogy még szebb karrier vár rá edzőként.

… és olasz, illetve magyar szövetségi kapitányként 2022-ben (Fotó: Szabó Miklós)
… és olasz, illetve magyar szövetségi kapitányként 2022-ben (Fotó: Szabó Miklós)
Frankfurt-mezben Lothar Matthäus Bayernje ellen is játszhatott, felkészülési meccsen (Fotó: Imago Images)
Frankfurt-mezben Lothar Matthäus Bayernje ellen is játszhatott, felkészülési meccsen (Fotó: Imago Images)


(A következő részben: Irány Budapest!)

(A cikk a Nemzeti Sport szombati melléklete, a Képes Sport 2022. július 23-i lapszámában jelent meg.)

Legfrissebb hírek

Antonio Conte: Az ilyen napokon utálok edző lenni

Olasz labdarúgás
6 órája

Politano és Lukaku góljaira csak Jovics válaszolt, a Napoli nyerte a Milan elleni rangadót

Olasz labdarúgás
15 órája

Ha nem is könnyen, de újra nyert az Inter, közben az Atalanta pont nélkül maradt Firenzében

Olasz labdarúgás
18 órája

Banki ügyintézőből az F1 mókamestere – Eddie Jordan története

F1
Tegnap, 10:19

Sorozatban hetedik győzelmét aratta az AS Roma a bajnokságban

Olasz labdarúgás
2025.03.29. 23:01

Győzelemmel mutatkozott be Igor Tudor a Juventus kispadján

Olasz labdarúgás
2025.03.29. 20:04

Folytatódott az Empoli és a Venezia nyeretlenségi sorozata a Serie A-ban

Olasz labdarúgás
2025.03.29. 17:12

„Nem kell félni semmitől” – torinói interjú Egri Zsuzsanna táncművésszel

Képes Sport
2025.03.29. 13:08
Ezek is érdekelhetik