A FARE 1999-ben alakult meg Bécsben, a szervezet stratégiai együttműködést folytat a FIFA-val és az UEFA-val. A rasszizmusellenes szervezet megfigyelői hivatalosan működnek az Eb- és az európai vb-selejtezőkön, valamint a kontinentális kupamérkőzéseken.
SÁRGA ZÁSZLÓ, PIROS ZÁSZLÓ
Az első lépcsőfok a mérkőzések kockázati besorolása. Sárga zászlót kapnak azok a találkozók, melyeken van esély „diszkriminatív cselekedetekre”, és pirosat azok, melyeken „nagyon valószínű, hogy diszkriminatív cselekedetekre kerül sor”. A meccsek kockázati besorolását hosszas információgyűjtés előzi meg.
Minden vörös zászlós mérkőzésre hivatalos FARE-ellenőr utazik, a különösen kiemelt kockázatúakra pedig két megfigyelő is érkezhet. Az ellenőrök előzetes felmérést végeznek, mielőtt kimennek a mérkőzésre, ott pedig dokumentálják (fotóval és videóval, valamint írásban) a történteket.
Az ellenőri jelentést és a bizonyítékok valós voltát a FARE titkársága is leellenőrzi, majd benyújtja végleges jelentését a FIFA-nak, illetve az UEFA-nak. A FARE-ellenőr kötelessége jelenteni minden rasszista, homofób, szexista, szélsőséges stb. megnyilvánulást. Csak olyan ügyek kerülhetnek a nemzetközi futballszervezetek fegyelmi bizottsága elé, melyekhez bizonyítékot csatolt(ak) az ellenőr(ök), és ez átment a FARE ellenőrzésén. A FARE médiafigyelést és közösségimédia-figyelést is alkalmaz.
A szervezet minden diszkriminatív cselekedet jelent, a szankciókat viszont a FIFA, illetve az UEFA illetékes bizottsága hozza meg. A szervezet nem végez megfigyelést nemzeti bajnoki és kupamérkőzéseken, bár bejelentést az ezeken történt incidensekről is lehet tenni.
KIK A MEGFIGYELŐK?
A szervezet 2014-es ismertetője szerint a FARE ötven, különlegesen képzett megfigyelővel dolgozik együtt. A megfigyelők ismerik az adott ország szurkolói kultúráját, valamint „jelentős tudással rendelkeznek a diszkriminációellenes ügyekről”.
Minden megfigyelő beszéli annak az országnak a nyelvét, amelynek a mérkőzésére kiküldik, a szurkolók közül nézi a találkozót. A megfigyelők önkéntes munkát végeznek. Nem működhetnek olyan mérkőzésen, melyeken a kedvenc csapatuk szerepel, illetve azokon sem, amelyeken rivális klub lép pályára.
Minden megfigyelő külön képzést kap, tevékenységét magatartási kódex korlátozza. Ténykedésükért a FARE vállal felelősséget, és a FARE biztosítja a megfigyelők személyi biztonságát, valamint anonimitását is, nevüket harmadik fél kérésére nem adják ki. A megfigyelők nem feltétlenül a szervezet tagjai, elképzelhető, hogy független szakértők mennek a meccsekre.
A FARE-nak nincs befolyása a rendező szövetség ellen meghozott szankciókra, csak jelentési jogköre van. A fegyelmi eljárást az illetékes nemzetközi szervezet saját hatáskörben folytatja le.
A FARE Hungary a Facebook-oldalán kommentálta a történéseket, az írást az alábbiakban reakció nélkül közöljük. „Az UEFA döntése kapcsán sokan minket hibáztatnak, de miért is? – A döntés nem a mi kezünkben van, hanem az UEFA illetékes bizottságánál. – Ők a döntéseiket nem ötletszerűen hozzák, hanem mérlegelik a rendelkezésre álló tényeket, felvételeket. – A FARE Hungary csoportban pont azért dolgoztunk, hogy az ilyen helyzeteket megelőzzük, elkerüljük. – A felelősök egyértelműen azok, akik nem szurkolni, hanem cigányozni járnak a meccsekre. – És végül: a FARE egy nagy hálózat számos taggal, a meccsen mi nem voltunk ott, így arról, hogy ki és mit tartott fontosnak megosztani az UEFA-val, nem tudunk érdemben nyilatkozni.” |