Európa-bajnokság, Eb 2024 – nyolcaddöntő, 1/8. forduló
1
Szlovákia

120+1'
VÉGE

Itt a vége a szlovák álmoknak, Anglia a sírból hozta vissza a meccset, és a hosszabbításban eldöntötte. 2–1

119'

Vavro nyúlt ügyetlenül a labdához, így került Toney helyzetbe, 17 méterről nagy erővel mellélőtt.

118'

Gyömbér beadását Hancko rosszul fejelte el 7 méterről, fölément a labda.

116'

Négy perce maradt Szlovákiának, mennek is előre, de már nem tudnak magas fordulatszámon pörögni.

114'
Sárga lap

Gyömbér rántotta le Toney-t, sárgát kapott érte.

111'

Támadnak a szlovákok, hátha sikerül egyenlíteni, az angolok viszont jól védekeznek.

110'

Szabadrúgáshoz jutott Szlovákia 24 méterre az angol kaputól, Tupta magasan fölélőtt.

109'
Jude Bellingham szépségdíjas góljával egyenlített Anglia (fotó: AFP)

108'
CSERE

Szlovák csere, Pekarík helyett Tupta a pályán.

108'
Sárga lap

Vavro ütötte el Ezét, sárgát kapott érte.

106'
CSERE

Bellingham helyett Konsa.

106'
CSERE

Kane helyett Gallagher.

106'
Hosszabbítás (II.)

Elkezdődött a hosszabbítás második félideje két angol cserével.

105'

Vége a hosszabbítás első félidejének, Anglia áll továbbjutásra. 2–1

103'

Óriási lehetőség maradt ki! Bénes lőtte élesen a labdát az angol kapu elé, az érkező Pekarík néhány méterről fölélőtt. Lehet, hogy lesről, de a lényegen nem változtat.

102'

Ímmel-ámmal támadnak a szlovákok, nagyon úgy tűnik, hogy innen nehéz lesz felállniuk.

97

Visszahúzódtak az angolok, annyira már nem erőltetik a támadásokat.

93'

Most úgy néz ki, hogy Angliát két legnagyobb sztárja menti meg és juttatja a következő fordulóba.

92'
Aggódnak az angol szurkolók (Fotó: AFP)

91'
GÓL

GÓÓÓÓL! MÁRIS VEZET ANGLIA! Szlovákia mélyütést kapott a rendes játékidő végén, most pedig egy gólt... Jobb oldali beadás után Dúbravka rövidn ütötte ki a labdát, Toney fejelt balról középre, Kane megindult, és 4 méterről a léc alá fejelt. 2–1

91'
Hosszabbítás (I.)

Elkezdődött a hosszabbítás első félideje.

90+7'
Második félidő

Vége a rendes játékidőnek, jön a hosszabbítás. 1–1

90+5'
GÓL

GÓÓÓÓÓL! SZÉPSÉGDÍJAS GÓLLAL EGYENLÍTETT ANGLIA! Jobb oldali bedobás után Guéhi csúsztatta meg a labdát, amelyet Bellingham 8 méterről, ollózó mozdulattal küldött a bal alsóba! 1–1

90+4'
CSERE

Phil Foden

90+3'
CSERE

Szlovák csere, Schranz helyére jön Gyömbér Norbert.

90'

Hat perc a hosszabbítás.

88'

Most már kétségbeesetten jönnek előre az angolok, nagyon nyomnak.

87'

Lobotka egészen távolról lőtte rá, Pickford könnyedén fogta.

86'

Suslov rántotta le Bellinghamet a szlovák tizenhatos jobb sarka közelében. A beadást Dúbravka ütötte ki messzire.

84'
CSERE

Angol csere, Mainoo helyére Eze érkezett.

81'
CSERE

Kucka helyett Bero.

81'
CSERE

Duda helyett Bénes.

81'

Szlovák cserék.

81'

KAPUFA! Rice vállalta el távolról, 24 méteres, pattogós lövését mentette a jobb kapufa, a kipattanót Kane húzta rá, de ez már gyenge volt.

78'

Maga Foden végezte el a beadást, Kane fejelhetett 7 méterről vagy arasznyival a jobb alsó mellé.

77'
Sárga lap

Pekarík kapott sárgát, mert erősen odalépett Foden lábára.

76'

Negyedórája maradt Angliának, hogy valamit mutasson. Mindenesetre már két perce a szlovákok passzolgatnak.

74'

Suslovot kellett ápolni, mert rosszul lépett.

71'
Foden lesgólja (fotó: AFP)

70'

Bellingham esett el a tizenhatoson belül, a bíró jelezte, hogy nem volt semmi.

69'

Jobb oldalról jött az angol szöglet, Foden beadását kifejelte Bozeník.

68'

A lesgólig nagyon nyomott Anglia, azóta helyzetbe sem került...

66'
CSERE

Trippier helyett Palmer.

66'

Cserélnek az angolok is, Trippier megsérült.

61'
CSERE

Aztán Strelec helyett Bozeník.

61'
CSERE

Szlovák cserék. Előbb Haraslín helyett Suslov.

60'

A szabadrúgást Foden a sorfalba lőtte.

59'

Mainoo próbált betörni a szlovák tizenhatoson belülre, Kucka megrúgta. Szabadrúgás 18 méterről.

55'

Hűha! Egy rossz passzra csapott le a felezővonal közelében Strelec, aki meglátta, hogy Pickford messze kószál a kapujából, azonnal rárúgta, de kicsivel elment a labda a bal kapufa mellett.

52'

Szöglet után a kapura csavarodó labdát Dúbravka védte.

52'

Támadásban maradtak az angolok, Kane lövése Vavrón megpattant, úgy ment a labda szögletre.

51'

LESGÓL! Altattak az angolok, Kane remekül látta meg, hogy a bal oldalon nagyon magányosan indult meg Trippier, aki középre adott, Foden pedig 4 méterről a kapuba lőtt, csakhogy lesről.

48'

Csere egyik oldalon sem volt, így folytatták.

46'
Ed Sheeran angol zenész is a nézők között. Egyelőre derűs... (fotó: AFP)

46'

Elkezdődött a második félidő.

45+4
Szünet

Vége az első félidőnek, nem érdemtelenül vezet Szlovákia. 0–1

45+3

Mainoo lövése 17 méterről lepattant egy védőről, jött egy szöglet balról. Foden beadását a túloldalon összeszedte Mainoo, a beadását Vavro kifejelte.

45+2'

A szlovák tizenhatos jobb sarkától jöhetett szabadrúgással Anglia, Foden ívelését Dúbravka kiütötte.

45+1
Sárga lap

Skriniar elkésett becsúszása elérte Bellingham lábát, sárga lap.

44'

A közönség angol részének nem nagyon tetszik az, amit lát, hiszen igen gyatrán játszik eddig Anglia, lényegében helyzetet sem tudott kialakítani.

38'

A jobb oldalról, az oldalvonal közeléből ívelt be szabadrúgást Foden, robbant is rá két angol, mégis a szlovákok fejelték el a labdát.

34'

Az angolok próbálkoznak, de egyelőre teljesen hiábavalóan, nemigen tudják átjátszani a szlovák középpályát, a felívelések pedig nem találják meg a társakat. Fütyül is a közönség.

27'
Ivan Schranz már lerázta védőjét, Marc Guéhit, és nemsokára megszerzi a vezetést Szlovákiának  (fotó: AFP)

26'

Ez volt Ivan Schranz harmadik gólja az Eb-n, egyelőre ő a gólkirály Jamal Musialával együtt.

25'
GÓL

GÓÓÓÓL! VEZET SZLOVÁKIA! Egy távoli ívelés után Kucka megcsúsztatta a labdát, Strelec szerezte meg, majd adott kitűnő passzt Schranznak, aki 6 méterről, jobbal a kimozduló kapus mellett a kapu közepébe lőtt. 0–1

24'

Szöglethez jutott Anglia a jobb oldalról, Trippier kicsiben Sakához játszott, a beadását kifejelték, lecsapott a labdára Mainoo, és 19 méterről nem sokkal lőtt a jobb fölső mellé.

17'
Sárga lap

Bellingham vágta fel a félpályánál a meginduló Harslínt, ez is sárgát ért,

16'

Egyelőre az angolok nem sokat mutattak, kellemetlenül tapadnak rájuk a szlovákok.

13'
Sárga lap

Kucka kapott sárga lapot, mert lerántotta a meginduló Trippiert.

11'

Te jó ég, mi maradt ki! Haraslín kapott jó indítást, a bal oldalon, betört a tizenhatoson belülre, majd 11 méterről lőtt, és a messziről berepülő Guéhi lábáról pattant ki a labda.

9'

Trippier maradt teljesen egyedül a szlovák tizenhatos bal oldalánál, kapta is a labdát, 15 méterről azonban igen csúnyán az égbe lőtt.

8'

Előbb Haraslín lövését mentette Stones, majd a kipattanót Kucka adta be, de nem a saját játékostársát találta meg a labdával.

7'
Sárga lap

Mainoo szabálytalankodott Dudával szemben, kapott is érte egy sárga lapot.

5'

Szlovák helyzet! Hancko indult meg a bal oldalon jól kényszerítőzött Haraslínnal, és a visszakapott labdát éles szögből a hosszú sarok mellé lőtte.

5'

A szabadrúgást Duda ívelte a tizenhatoson belülre, Strelec megelőzte a talán jobb helyzetben lévő Kuckát, és mellélőtt.

4'
Sárga lap

Guéhi állította meg szabálytalanul Strelecet a saját térfelén, ezért sárga lapot kapott.

1'

„Szeretnénk történelmet írva bejutni a nyolc közé, ennél nagyobb motiváció nem is kell − jelentette ki lapunknak adott ­exkluzív nyilatkozatában az egy hónap múlva, július 27-én a 37. életévét betöltő, tavaly visszavonult Marek Hamsík, a Napoli korábbi klasszis középpályása, a szlovák válogatott szereplési (138 mérkőzés) és gólcsúcstartója (26). − Szerdán továbbjutottunk a románokat, a belgákat és az ukránokat felvonultató csoportból, a játékosok megérdemelten kaptak egy nap szabadságot, óriási szellemi és fizikai igénybevétel volt kicsikarni a nyolcaddöntőt. A megfelelő felkészülés mellett nagy hangsúlyt kell fektetnünk a regenerálódásra, mert előfordulhat, hogy az angolok ellen százhúsz perces csata vár ránk. A tizenegyesrúgások? Igen, azt is gyakoroljuk.”

Meccs indítása

Elkezdődött a találkozó, Anglia tiszta fehérben, Szlovákia tiszta kékben játszik.

A szlovák szurkolókon sem fog múlni semmi (fotó: AFP)

Optimista angol szurkolók (fotó: AFP)

„Az angolok elsősorban a játékosok egyéni képességeire építenek, tudják, hogy megvannak azok a focistáik, akik el tudnak dönteni egy mérkőzést. Az ilyen nagy csapatok egyre jobban játszanak a tornákon, minél tovább vannak együtt, annál jobbak lesznek ők is. De tudják, hogy ők az angol válogatott és ezt az eredményekben is meg kell mutatniuk – mondta Milan Skriniar, a szlovákok legjobb játékosa, aki szerint elsősorban videós elemzésekkel tudtak a legjobban készülni. – Hatalmas nyomás alatt lesznek. A média és a szurkolók is piszkálták őket a csoportmeccsek után, így jóval nagyobb teher lesz rajtuk, mint rajtunk. Ez lehet az egyik előnyünk.”

Szlovákia a 2016-os Eb után másodszor jutott tovább a csoportból, akkor éppen egy angolok elleni 0–0 után dőlt el, hogy harmadik helyezettként 4 ponttal ott lehetnek a legjobb tizenhat között (ahol 3–0-ra kaptak ki a németektől).

A találkozó győztese Svájccal találkozik az elődöntőbe jutásért.

Southgate-et arról is megkérdezték a sajtótájékoztatót, hogy sok lap szerint kiesés esetén a szlovákok elleni lehet az utolsó meccse a válogatott élén. A szakember erre a felvetésre érdemben nem kívánt reagálni. „Élvezem, hogy itt lehetek, és még néhány napig itt is szeretnék maradni. Nincs miért haza rohannom...” – hárította el az erre vonatkozó kérdést.

„A csapat sosem annyira rossz, de soha nem is olyan jó, mint azt az emberek gondolják – mondta a sajtótájékoztatón Gareth Southgate, majd filozofikus mederbe terelte a beszélgetést. – Ezért nagyon óvatosnak kell lenned, hogy ne dobj ki mindent az ablakon, ne add fel azokat a dolgokat, amelyeket eddig jól csináltál, valamint ne veszítsd el a folytonosságot és az ezzel járó önbizalmat. Figyelmen kívül kell hagynod a külső véleményeket és biztosnak kell lenned abban, amit csinálsz.”

Anglia megnyerte a csoportját, így jutott 5 ponttal a legjobb 16 közé, Szlovákia 4 ponttal harmadik lett, ezért játszhat az angolokkal.

Szeretettel köszöntjük kedves olvasóinkat! Hamarosan kezdődik Gelsenkirchenben az Anglia–Szlovákia mérkőzés, amelynek az a tétje, melyikük jut a legjobb nyolc közé. Tartsanak velünk!