Sabitzer bal oldali beadását hatról Baumgartner kapura fejeli, a labda megpattan a csúszós füvön, de így is eléri azt a jobb alsó sarok előtt a hatalmasat repülő Günök!!!

90'

BAUMGARTNER EZT IS KIHAGYJA!!!

89'

NINCS BENT EZ SEM! Yilmaz jobbal egy csel után kissé balról, 15-ről jobbal a kapusba lő. Aktürkoglu sokadik jó passza teremtett most helyzetet.

88'

Szállnak a labdák a török ötösre, de Gregoritsch hatról az eldőlő Bardakci hátára fejeli a labdát, tisztáz aztán Yokuslu.

87'

Négy perc a ráadás.

86'

Ziccerek itt és ott.

86'

Aktürkoglu passzát Danso és az ötös jobb sarka elől jobbal a léc fölé vágja Yilmaz!

85'

Aktürkoglu passzol a jobbon meginduló Yilmaz elé, de remek becsúszással szereli őt Prentz kapus.

84'

Sabitzer jobb oldali beadását ismét elfejelheti az ötös elől Baumgartner... de most is pontatlanul céloz!

83'

FÖLÉ, FÖLÉ! Posch jobb oldali beadását elméri Günök, de Baumgartner hatról az üres kapu fölé fejeli a labdát.

82'
CSERE

Kökcü lesérült, Ifran Kahveci váltja.

81'

Mert Müldür Bécsben született,  2006 és 2019 között a Rapid Wien játékosa volt, együtt játszott például Niklas Hedllel és Leopold Querfelddel.

81'

Kökcü begörcsöl. Ápolás.

81'

Prass beadását elveszik Arnautovictól, Sabitzer jobb oldali beadását Müldör elvéti, de hosszan szökteti magát a jobb oldali ötössarkon Baumgartner.

79'

Seiwald beadását elrúgja az osztrákok elől Ayhan.

79'

Szerencsére Trajtzigfritzig nincs nevezve ma.

78'

Mindent bevetnek a mesterek, mindenki beveti a legbonyolultabb nevű játékosait.

78'
CSERE

Kerem Aktürkoglu be, Yildiz le.

77'

Sabitzert megdobják valamivel, ápolás.

77
CSERE

Okay Yokuslu be, Güler le.

77'

Aki a csoportkörben 10 helyzetet teremtett a társainak, ez tornarekord!

76'

Sabitzer jobb oldali beadását elszedi most előle az ötös jobb sarkán a keresztező Kadioglu.

76'

Gregoritsch az előző Eb-n is betalált.

76'

Az osztrákok előző 19 meccsükből csak kétszer kaptak ki.

75'

A 7 osztrák gólt ezen az Eb-n 7 játékos szerezte.

74'

Sabitzert jól megdobálják, a beadását Grillitsch elé öklözi Günok, a 21 méteres lövése azonban rossz.

72

Hosszas osztrák támadás. Pfujol a török közönség.

69'

Ma hatszor szerelt, és egyet sem szabálytalankodott.

69'

Nicolas Seiwald is kiváló tornát teljesít eddig. Az RB Leipzig játékosának 13 szerelése volt három mérkőzésen, ráadásul ezeket úgy érte el, hogy nem követett el szabálytalanságot. 1980 óta csak egy labdarúgó teljesítette a csoportkört legalább ennyi szereléssel, de szabálytalanság nélkül: Philipp Lahmnak 14 szerelése volt 2008-ban.

69'

Gregoritsch 11-ről a kapushoz fejeli Seiwald 40 méteres, kiváló emelését.

68'

FÓRUM, HOZZÁSZÓLÁS ITT!

67'

Sabitzer jobb oldali szögletét az ötösről, kissé jobbról a jobb, azaz a túlsó sarok elé fejeli Posch, a támadó meg ballal három méterről a léc alá lő, kapásból. 1–2!

66
GÓL

MICHAEL GREGORITSCH SZÉPÍT! GÓLVIDEÓ ITT!

65'
CSERE

Florian Grillitsch be, Laimer le. Motorcsere.

64
CSERE

Maximilian Wöber be, Lienhartnak nem ment ma.

63'

Güler távoli emelése a kapusé.

62'

Az egyre jobban eleredő eső is a törököknek kedvezhet.

60'
GÓL

ÉS EGY GÓL, MERIH DEMIRAL Danso és Lienhart közül kissé jobbról, négy méterről a kapu közepébe fejeli Güner jobb oldali szögletét. 0–2!

60'

Meg pár tucat műanyagpohár.

59'

Prass nem elég harcos, török szöglet jön jobbról.

58
CSERE

Sabitzer dortmundi csapattársa, Salih Özcan be, Yüksek le.

53'

Christoph Baumgartner a legutóbbi nyolc válogatott meccsén 9 kanadai pontot szerzett. Ezen a tornán gólt és gólpasszt jegyez, így ő lett az első osztrák játékos, akinek sikerült ezt elérnie egy Eb-n. Vb-n 1990-ben sikerült ez az egykori remek csatárnak, Gerhard Rodaxnak.

52'

Baumgartner beadását Posch jobbal 10-ről kapura teszi, kissé jobbról, blokkol ismét Demiral.

51'

Laimer bedob egy remek cselt, de túl gyorsan fut már, ballal estében 14-ről, középről a jobb alsó sarok mellé lő.

51'
Sárga lap

Philipp Lienhart odalép ballal Kökcü bal bokájára, sárga lap.

50

NINCS BENT! Laimer passzol Gregoritschoz, aki a 16-osról remekül indítja Arnautovicot, aki jobbal 10-ről a kilép kapusba lő. HATALMAS ZICCER VOLT!

49'

Posch elfut szépen a jobb szélen, jobbal középre ad, Gregoritsch 11-ről a bal sarok mellé fejeli a labdát.

48'

Ralf Rangnick 2022. júniusi bemutatkozása óta csak Portugália (73%), Spanyolország (67%) és Hollandia (64%)  győzelmi aránya magasabb, mint Ausztriáé (60%).

48'

A támadó mesterhármast szerzett előző törökök elleni meccsén.

47'

Baumgartner jobb oldali, jobblábas, lapos beadását jobbal a jobb alsó mellé vágja tízről Gregoritsch. De már kint volt a labda.

47
Második félidő

FOLYTATJUK!

46'
CSERE

Alexander Prass be, Mwene le, csere posztra.

46'
CSERE

Michael Gregoritsch be, Schmid le, szélső helyett középcsatár.

46'
46'

87, ill. 85 százalékos pontossággal passzolgatnak ma a felek.

46'

50 százalékban volt a labda az osztrákoknál, 6-szor lőttek kapura, egyszer sem annak felületére, a másik oldalon ez az arány 4/2.

46'

46

Egy kis örökmérleg! 17 meccs, 9 osztrák és 7 török sikerrel, 24, ill. 23 rúgott góllal.

45+1
Szünet

VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

45'

MELLÉ! Schmid jobb oldali, lapos beadását hatról jobbal kapura teszi Baumgartner, Demiral odalép, a labda a bal alsó mellé csorog.

44'

Egy perc a ráadás.

44'

Kökcü jobb oldali beadását kifejeli Danso Ayhan elől.

43'

Danso is előremegy, de igen rossz Schmid ívelése. Müldür elfejeli a labdát.

42
Sárga lap

Ismail Yükseknek sárga lap és eltiltás, ellökte a félpályánál az előretörő Baumgartnert.

39'

Baumgartner megindul, a 16-os előtt nekimegy Ayhan... tovább.

38
Sárga lap

Romano Schmid kap sárga lapot Kadioglu ellökéséért.

26'
26'

Sabitzer jobbal 17-ről kapura lő, blokkol Demiral.

25'

A törökök előző 5 tétmeccsükön nem kaptak ki az osztrákoktól, és gólt sem kaptak – de az osztrákok a két csapat előző 3 meccséből 2-t megnyertek.

24'

Güler emel balra Yilmazhoz, de közbelép a 16-oson Danso.

24'

Jön még egy? Az előző tíz perc a mezőnyharcról szólt.

24'

Fölé, Güler jobb oldali beadását Demiral hat méterről a léc fölé lő.

23'
23'

Ómen.  Marko Arnautovic 10. alkalommal csapatkapitány, az előző 8 ilyen alkalommal nyertek az osztrákok.

22'

Yilmaz remek csellel indul meg a jobb szélen, de beadása pontatlan középre Gülernek.

22'

Kökcü szereli a 16-os előtt Lienhartot kemény harcban.

20

Ezt nem is vettük észre!

18'

Eddig Gibraltárnak és Feröernek talált be.

17'

Demiral: 48 meccs a válogatottban, 3 góllal.

17'

Güler távoli ívelése nem eléggé pontos. A felezőtől ballal a bal sarok mellé lőtt, méterekkel.

17'

Arnautovic elől elfejeli az ötösön Laimer jobb oldali beadását Demiral.

16'

Egyenes kieséses szakaszban nem is volt ennél gyorsabb!

15

Az Eb-k hat leggyorsabb góljából 4 ezen a tornán esett!

8'

Schmid jobb oldali kornerét hétről a kapu tetejére fejeli Lienhart!

7'

Ha már sárga lapok: Arnautovic, Baumgartner, Danso, Laimer, Mwene, Posch, Querfeld és Wöber szerzett sárga lapot a csoportkörben itt, Kaan Ayhan, Ugurcan Cakir, Zeki Celi, Arda Güler, Mert Günok, Orkun Kökcü, Mert Müldür, Salih Özcan, Kenan Yildiz, Ismail Yüksek ott.

5'

Lienhart jobbal 14-ről az előtte álló Müldürbe lő.

5'

Sabitzer jobbal 23-ról kapura lövi a szabadrúgást, ment a sorfalban fejjel Demiral.

5'

Baumgartner meghúzódott, miközben a labdáért nyúlt, ápolás.

5'

NINCS BENT! Schmid bal oldali, jobblábas szöglete Demiral, a gólvonal, Aranutovic és Baumgartner, aztán a bal oldali kapufa előtt is elcsúszik.

4

Fotó: Getty Images

4
4'

Baumgartner majdnem javít, jobbal milliméterekkel lő a jobb alsó mellé 15-ről, picit jobbról.

4'

Történt, hogy Güler bal oldali szögletét Baumgartner Poschra rúgta az ötösön belül, miközben nem állt mellettük ellenfél, a labdát Pentz kikapta a gólvonalról, de éppen Demiral elé. Lehet, már előtte is bent volt a labda. Posch öngólja lesz? Nem.

3'
GÓL

VEZETNEK A TÖRÖKÖK, MERIH DEMIRAL ballal a jobb felsőbe lő kissé balról, négy méterről. 0–1!

2'

Yilmaz kiharcol a jobb szélen egy szögletet, Lienharttal szemben, a török drukkerek máris örülnek. Megérezték...

1

Günoknak kell kivetődnie Sabitzer indítása után Schmid elé az ötös jobb sarkánál.

1
Meccs indítása

ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

Az osztrákok vörös mezben és fekete nadrágban, a törökök fehérben.

0
Sárga lap

Orkun Kükcü lerántja hátulról Baumgartnert, sárga lap és eltiltás.

A török kezdő átlagéletkora ma tornarekordot jelentő 25.7 év, az osztráké 27.7.

Csak Ukrajna (25 év és 281 nap) állt ki fiatalabb kezdővel a csoportkörben, mint Törökország (26 év, 170 nap). Kenan Yildiz (19 éves, 59 napos) és Arda Güler (19, 128) is kezd, ez csak a második alkalom, hogy egy nemzet két tinédzserrel indul kieséses meccsen az Eb-n. Ez első Magyarország volt,  Dánia ellen, 1964-ben (Bene Ferenccel és Varga Zoltánnal a kezdőben).

Nem is annyira titkos fegyver.

„A torna játékosa eddig Marcel Sabitzer. Láttam őt élőben Berlinben, amikor Ausztria három kettőre nyert Hollandia ellen. A gyorsasága, a könnyedsége, a finomsága... Ahogy a csapattársait használja, ahogy hátul dolgozik, ahogy előrefelé játszik. Keveset láttam ilyennek Dortmundban. Sabitzer kiemelkedik ebből a lenyűgöző osztrák csapatból. Franciaország és Hollandia előtt végeztek és nem voltak rosszabbak a franciák elleni egy nullás vereségnél sem. Ez a csapat azt csinálja, amit a hollandok és a franciák nem: gyorsítják a játékot és ez Ralf Rangnick stílusa. Az is feltűnő, hogy a kevés nemzetközi tapasztalattal rendelkező, osztrák bajnokságban szereplő játékosok is meggyőzőek” – vélekedett Lothar Matthäus.

A törököktől Akaydin és Calhanoglu eltiltott.

Az osztrákoktól Trauner sérült, Wimmer eltiltott.

Eközben a hűvös osztrákok...

A felek nyolcaddöntője már csak azért is különösen érdekes lesz, mert Lipcsében kifejezetten sok osztrák és török él.

A statisztika jól mutat, ám Ausztria ellen nehéz lesz Montella kapitánynak megoldania a sárga lapok miatt eltiltott Hakan Calhanoglu helyettesítését. Az olasz szakember nem árulta el a terveit, és a sajtó is csak vakon találgat, hiszen az Inter játékmesteréhez nincs fogható a keretben.

A török válogatott a 2008-as Eb-negyeddöntő óta először játszhat kieséses mérkőzést Eb-n vagy vb-n. A turkiyetoday.com oldal pedig számokkal is bizonyítja, a jelenlegi csapat már felülmúlta a legutóbbi két Eb-n szereplő, mindkétszer a csoportkör után kieső török válogatottat: a mostani csoportkörben a csapat átlagosan 443-szor passzolt meccsenként, 5.33 alkalommal találta el a kaput, miközben átlagosan öt lövést engedett – mindegyik mutatóban jobb ez az együttes az előző két tornán szereplőnél.

Megvédte játékosait Vincenzo Montella, a törökök szövetségi kapitánya az Ausztria elleni nyolcaddöntő előtti sajtótájékoztatón. „Nem hagyjuk, hogy a minket érő kritikák elvonják a figyelmünket – jelentette ki az 50 éves olasz szakember. – Sokan támadtak minket a Portugáliától elszenvedett vereség után, de sikerült elhallgattatnunk a kritikusokat Csehország legyőzésével.”

„A stáb és a játékoskeret között megfelelő az összhang, kölcsönösen hisznek egymásban a felek, és mögöttük ott a szurkolótábor, amely remek miliőt varázsol a stadionban – próbálta a siker titkát megfejteni az egykori csatár – Akár a magyar! Két mérkőzésen ott lehettem a tornán, és nagyon jó volt magyarnak lenni, szenzációs volt a hangulat. Mondani sem kell, Magyarország–Ausztria döntőt reméltem, akkor a számomra legfontosabb két csapat nagyszerűen szerepelt volna… Visszatérve az osztrákokra: intenzív, dinamikus a játék, a visszatámadás egészen magasan elkezdődik, mielőbb meg akarják szerezni a labdát, vertikálisan próbálnak játszani, nagy sebesség van a játékosokban. Ez az alapelképzelés, aztán a mérkőzés alakulása ezer tényezőtől függ. Felrajzolhatod a legjobb taktikát, ha a védő, mint az olasz Federico Dimarco, odadobja a labdát az ellenfélnek az első percben, vagy egycentis les miatt elveszik a gólod, majd fél perc múlva ugyanannak a játékosnak a kezét érinti a labda, és tizenegyest kap az ellenfél. Készítsd fel a játékosod, hogy kezelje ezt a helyzetet? Készülj fel, hogy fél perccel a meccs vége előtt Jude Bellingham beollózza a labdát a sarokba? Lehetetlen. Nyilván törekvés, hogy mindenre reagálj, akár arra is, hogy fél órát áll a játék villámlás miatt, de ezeket meccs közben már nem tudod befolyásolni a kispadról. Ugyanakkor a csoportban mutatott teljesítmény alapján bizakodva várják Ausztriában a találkozót.”

Az Eb egyik legkellemesebb meglepetése eddig az osztrák válogatott teljesítménye: noha szerencsétlen öngóllal kikapott Franciaországtól (0–1), Lengyelország (3–1) és Hollandia (3–2) ellen élvezetes, lendületes futballal győzött.

„Ez elég veszélyes helyzet – mondta Szabics Imre. – Ha rajtam múlna, egy szót sem szólnék a csapat előtt arról a mérkőzésről. A média, a szurkolótábor eleget emlegeti, a játékosokban tudat alatt ott van a nagy gólkülönbségű győzelem, de egy felkészülési mérkőzést tilos összehasonlítani egy Eb-nyolcaddöntővel. Az a siker arra jó, hogy kellő önbizalmat adjon a játékosoknak, ám a profik tudják, hogy a tavaszi siker miatt nyáron nem nyersz automatikusan, ez másik mérkőzés lesz egy jól felkészített, revansra éhes török csapat ellen, az elbizakodottság megbosszulhatja magát. A csoportkörben Ausztria remek futballt mutatott, azt kell folytatni.”

Március 22-én Magyarország a Puskás Arénában Szoboszlai Dominik büntetőből lőtt góljával 1–0-ra legyőzte Törökországot, négy nappal később, Bécsben Ausztria 6–1-re verte meg Vincenzo Montella együttesét.

„Nem meglepő, hatalmas várakozás előzi meg az összecsapást  – mondta lapunknak a 43 éves Szabics Imre. – Azt gondolták a drukkerek, hogy jó a csapat, de azt is látták, hogy Franciaország, Hollandia és Lengyelország mellett a továbbjutás is szép eredmény lenne, a csoportelsőséggel szerintem senki sem számolt. Ám az sokat elárul a válogatott erejéről, hogy ezt a három együttest meg tudta előzni. Nyilván mindenki izgatottan várja a keddi találkozót, és mondhatom, szurkolok én is a srácoknak. Szinte mindenkivel dolgozhattam, aki most ott van az Európa-bajnokságon, a legfiatalabbakkal nem, de Maximilian Wöber, Konrad Laimer és még néhány futballista akkor debütált címeres mezben. Talán valamennyi, pici részem, részünk van abban, hogy ez a csapat most itt tart, az egyértelmű, hogy Ralf Rangnick remekül vitte tovább az akkor elkezdett munkát, továbbfejlesztette a csapatot.”

Megvan az összhang – foglalta össze tömören Szabics Imre az osztrák válogatott sikerének titkát. A korábbi 36-szoros magyar válogatott csatár 1999 és 2003, majd 2010 és 2013 között a Sturm Graz játékosa volt, 2018 és 2021 között pedig Franco Foda segítőjeként Ausztria nemzeti válogatottja mellett dolgozott stábtagként. Éppen ezért azt kérdeztük tőle, milyen hangulatban várják az osztrákok a Törökország elleni negyeddöntőt.