Fel volt adva a lecke az íreknek: kizárólag olyan teljesítménnyel juthattak tovább biztosan tehát a másik mérkőzés eredményétől függetlenül , amilyenre 11 eddigi vb-meccsük során még nem voltak képesek. Kétgólos győzelmet kellett aratniuk, márpedig egynél többször még sosem tudtak betalálni. A rivális pedig az a szaúdi válogatott volt, amely Kamerun ellen már határozottan futballcsapat benyomását keltette, s nem is kapitulált, csak egyszer.
Robbie Keane (10) még nem tud szaltózni, de az ír szurkolók ezt megbocsátják neki
Robbie Keane (10) még nem tud szaltózni, de az ír szurkolók ezt megbocsátják neki
Ez a problémakör erősen foglalkoztathatta Robbie Keane-t, mert addig zakatolt, míg a 7. percben máris gólt eredményezett az igyekezete. Gary Kelly vaktában, mégis hajszálpontosan emelt középre a jobb oldalról, az ifjú leedsi támadó kapásból kapura küldte a labdát, s a balszerencsés el-Diaja hiába ért hozzá, a karja alatt bepattant. (Keane meg odarohant a kamerához, és "belenyilazott”, így újfajta gólörömöt jegyezhettek fel az erre fogékonyak.) A történtek csúnyán felpaprikázták a szaúdiakat, mert a meccs folyamán először teketóriázás nélkül átlépték a felezővonalat. Ennél is többre futotta a 10. perc környékén, amikor el-Temjat kapott remek labdát az ötösön, ahol általában nincs idő átvenni – ő mégis megpróbálta, így legott el is vették tőle.
A félidő közepére úgy-ahogy rendezték soraikat az ázsiaiak, vezettek néhány tetszetős akciót, de a mezőnyfölénytől továbbra is messze voltak. A gólszerzéstől érdekes módon nem anynyira, Givennek előbb el-Dzsahani távolról eleresztett bombájánál kellett résen lennie, majd el-Sahrani tört be erőszakosan a tizenhatosra, s ha egy kicsit higgadtabb, lövéshez juthatott volna. A másik oldalon Kilbane és társai megpróbálták kihasználni saját gyorsaságukat és a zuhogó eső áztatta gyep csúszósságát, de az arab védelem viszonylag szilárdan állt a lábán. Ugyanez nem mondható el Nasszer el-Dzsohárról: bizalom ide vagy oda, a szövetségi kapitány nyilván jól tudta, hogy három vereséget odahaza nem lehet megmagyarázni, s efeletti aggodalmában fel-alá ugrált a stáb számára kijelölt parányi "rezervátumban”. Emiatt vagy sem, mindenesetre kétségtelen, hogy lassan átvették a kezdeményezést a tanítványai, el-Temjat például hét méterre a kaputól jobbra-balra döntött két védőt, mire egy harmadik bevetődve tisztázott előle.
Ôk mondták
Mick McCarthy: – Mindig mondtam, hogy Roy Keane nélkül is továbbjutunk. A kereten kívûl senki sem hitt benne igazán, hogy egy világklasszis játékos – ez az ô kifejezésük, nem az enyém– nélkül is jók leszünk. Most álomszerû kezdést vettünk Robbie Keane góljával, de a szaúdiak megpróbálták lelassítani a játékot, és ez nekünk nem feküdt. Próbáltunk a védelmük mögé kerülni, de ôk az elsô félidô végére feljavultak. A fordulás után sokkal jobban játszottunk, és bejöttek a cserék is. A harmadik gól ugyan a szaúdi kapus hibájából született, de így is örültünk neki. Jól hangzik, hogy a világ legjobb tizenhat válogatottja között vagyunk, ugye?
Nasszer el-Dzsohár: – A csoportunk utolsó helyén végeztünk, és még gólt sem rúgtunk – de a franciák is hasonló mérleggel zártak, tehát igazán jó társaságba kerültünk. A viccet félretéve: büszke vagyok a játékosaimra. Úgy érzem, hogy ha ma az elsô játékrész második felében jobban célzunk, akkor pontot szerezhettünk volna. Nem éltünk a lehetôséggel, az írek pedig bedaráltak minket.
Steve Staunton: – Az ír drukkerek nagyszerûen buzdítottak minket, telt ház volt, többségben írek ültek a lelátón. Ôk ôrzik bennünk a lángot, mi pedig továbbra is mosolyt csalunk az arcukra. Az egész csoportkör fantasztikus volt, hiszen nem túl sokan bíztak bennünk, de még mindig itt vagyunk a világbajnokságon. Az elsô félidôben nem volt meg bennünk a kellô átütôerô, talán mert az esélyesség terhe idegessé tette a csapatot. Egyébként erôsebbnek érzem a mostani gárdát az amerikai vébén szereplô válogatottnál, mert jobban akklimatizálódtunk, és sok sikerre éhes fiatal is van közöttünk..
A 42. percben már Givennek kellett hárítania, méghozzá kétszer is. El-Sahrani a csapata legnagyobb helyzetét rontotta el, amikor a jobb szélről indulva befelé húzott, és éles szögből kemény lövésre szánta el magát. Kisvártatva egy veszélyesen csapódó ívelést volt kénytelen a mezőnybe öklözni az ír kapus. Sőt, hasonló bravúrt kellett bemutatnia közvetlenül a félidő lefújása előtt, miután el-Jami tetszetős "esernyővel” átverte a rátámadó Harte-ot. Ír rohamokkal indult a második játékrész, a 47. percben Keane gyönyörű támadás végén, fordulásból lőtt épphogy mellé. Kicsit később a bal oldalon szöktették, egy pattanás után rákészült, és pontosan gyomron lőtte el-Diaját, akiről szerencséjére nem jött ki a labda. Ekkor kapták a hírt az írek, hogy Németország vezet Kamerun ellen, vagyis nekik valószínűleg nem muszáj többet lőniük. Nem meglepő, hogy mintegy tíz perccel ezután, a lelki teher enyhültével, másodszor is betaláltak: Staunton tekert be egy szabadrúgást, középen pedig Breen érkezett a legjobbkor. Még fel sem ocsúdhatott a közönség, amikor Quinn kísérletezett hasonlóval, kapáslövése azonban elszállt a jobb felső sarok mellett. Neki a 70. percben is volt egy ordító helyzete, de hiába volt tökéletesen elegendő helye az álldogáló hátvédek között, gyatrán fölé emelt.
Ez idő tájt a szaúdiak bizonyára letettek a meccs megfordításáról, mert láthatóan kiszabadultak az összes taktikai béklyó alól. Elkezdték azt a "korlátolt felelősségű” örömfocit játszani, amit régebben többször láthattunk tőlük, akkoriban még nagy tétre menő meccseken is. Negyedórával a vége előtt el-Temjat, el-Jami és el-Sahrani – talán a három legkreatívabb szaúdi labdarúgó – úgy adogatott az ír tizenhatoson, hogy a védelem radarral sem találta volna a labdát. Kár, hogy nem lett belőle gól, egyet igazán megérdemeltek volna a három mérkőzés alatt (igaz, mondhatják, hogy e szempontból nem rosszabbak, mint a világbajnok). Keane megirigyelhette a fentihez hasonló trükközést, szintén megkockáztatott néhányat, de nem járt sikerrel. Annyit viszont elért, hogy az végső öt-tíz perc ismét az íreké volt. Mintegy ennek megerősítéseként tovább növelték az előnyüket, ír mércével mérve valóságos gólzáport zúdítva az ellenfélre. Szegény el-Diaja nem elég, hogy egytucat gombócot nyelt le a torna alatt, ráadásul ez a legutolsó a vb egyik (ha nem "a”) legnagyobb potyagólja volt. Írország tehát második győzelmét aratta a vb-k történetében, és harmadik részvétele alkalmával harmadszor is túlélte a csoportmérkőzéseket.