Gerhard Aigner UEFA-fôtitkár (középen) átveszi Bozóky Imrétôl és a kíséretében lévô Makray Balázstól a magyar Eb-pályázatot
Gerhard Aigner UEFA-fôtitkár (középen) átveszi Bozóky Imrétôl és a kíséretében lévô Makray Balázstól a magyar Eb-pályázatot
Cleo szerint van esélyünk a 2008-as Eb-rendezésre.
Sőt, Cleo örülne is annak, ha Magyarország az Európa-bajnokság házigazdája lenne. És ez a tény, tekintettel arra, hogy Cleo svájci állampolgár, sokat elárul, hiszen az egyik legfőbb vetélytársunk a decemberi döntéshozatal idején éppen az osztrák-svájci duó lehet. A húszas évei közepén járó csinos hölgy – aki a világbajnokságon mellesleg Angliának szurkol – a magyar kampányban részt vevő svájci PR-cég szakembere és a magyar delegáció kísérője volt a háromnapos nyoni túra alatt. A magyarok utazásának fő célja az volt, hogy hivatalosan, személyesen és ünnepélyesen átnyújtsák az MLSZ pályázatát Gerhard Aignernek, az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) főtitkárának.
Persze velünk együtt Cleo is kissé elfogult, hiszen már nem először találkozott a magyar sportvezetőkkel, s látta például, hogy egyedüliként a mieink térképezték fel az előadás helyszínét, hogy minden kis részletben biztosra mehessenek.
Mint arról már írtunk, hazánkon kívül hat delegáció volt hivatalos az UEFA gyönyörű székházába. A helyszínről csupán annyit: az Európai Labdarúgás Háza a Genfi-tó partján fekszik, legfőbb alkotóelemei az üveg és a márvány, s az emeleti ablakból kitekintve a Mount Blanc látványa tárul elénk. Könnyű nekik, jut eszünkbe, ilyen körülmények között könnyebben mehet a munka, s ha valakinek rossz napja van a százötven fős apparátusból, elég csak sétálnia egyet a székház környékén…
A magyarok nem dolgozhatnak ilyen vagy ehhez hasonlóan ideális körülmények között – bár, jegyezzük meg, annak ellenére, hogy nem a témához tartozik, az MLSZ új székháza már sokkal kulturáltabb a korábbinál – ennek ellenére az EURO 2008 Kft. vezetése jó munkát végzett az elmúlt időszakban. Ezt onnan tudhatjuk, hogy a szerdai bemutatkozást követő banketten elkészített (igaz, nem reprezantatív) közvélemény-kutatásunkat követően megállapítható: Magyarországot a nemzetközi futballelit az esélyesek között tartja számon.
Sajnos még nem a pályán, hanem azon kívül, vagyis a rendezésre esélyesnek, bár a pályázat egyik legnagyobb hátránya éppen az, hogy futballistáink az elmúlt években nem produkáltak úgy, hogy arra a kontinensen felkapják a fejüket. Ha csak a Liechtenstein elleni 0–0-ra nem, bár ez a pontszerzés nem vitte előre a pályázat sikerét…
Ha igaz az, hogy a szomorú szakmai helyzetet a legnagyobb hátrányként emlegetjük, akkor az is tény, hogy a pályázat fölöttébb jól sikerült. Ám mielőtt beleélnénk magunkat a december 13-ai, számunkra kedvező döntésbe, ne feledjük, a fent említett felmérés az átlagnál diplomatikusabb emberek között készült, vagyis elképzelhető, hogy a favoritnak nem nevezhető görög-török páros, illetve a két országot képviselő újságírók hasonló eredményre juthattak.
Azért apró sikerélményekkel gazdagodtunk: az Eb-rendezés elnyeréséért felelős Makray Balázs, illetve Bozóky Imre MLSZ-elnök prezentációja után például mindenki számára érthetővé váltak a magyar pályázat fő erényei, vagyis a keleti régió bekapcsolása a nemzetközi futball vérkeringésébe, a korábban és jelenleg is meglévő kormánygarancia, a gazdaság fejlődése vagy éppen az, hogy egyedüliként pályázunk. Ráadásul Gerhard Aigner külön megdicsérte a magyar küldöttséget, hogy az ötperces időkeretet nem lépte túl, szemben például az északiakkal, akik tizenkét percig beszéltek. A szerdai bemutatkozás sikerességét bizonyította a BBC skóciai tudósítója, Glenn Campbell véleménye is, aki egy pohár fehérbor mellett őszintén elárulta, korábban a skót-ír, az osztrák-svájci, a skandináv, valamint az orosz pályázat volt nála a favorit, ám mostanra az északi országok mellett Oroszország kiesett, mi pedig beszálltunk a versenybe – legalábbis az ő szemében.
Cleo és Glenn tehát már szimpatizál velünk, és ez még akkor is előnyös, ha a végső döntést nem ők, hanem az UEFA végrehajtó bizottsága hozza majd meg. De nem csupán az említetteknek szimpatikus a magyar pályázat, a szállodai szobánk ajtajára kiakasztott MLSZ-zászlónak például szerda éjszaka nyoma veszett…
Az említetteken kívül a hivatalos személyek is kedvezően fogadták a magyar bemutatót, erről az MLSZ alelnöke, Puhl Sándor tudna mesélni. Az UEFA székházában (is) nagy népszerűségnek örvendő egykori játékvezető a következőket mondta: "Miután »levettem« az első füleseket, megállapítható, hogy a legjobbak között emlegetnek minket. De az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy rendkívül erősnek tűnik az osztrák-svájci és a skót-ír közös pályázat is. A hátralévő fél évben mindent meg kell tenni a sikerért, amire igenis nagy esélyünk van, de nélkülözhetetlen hozzá az egész magyar futball, a szurkolók és a magyar nép összefogása is.” Erre az összefogásra nagy szükség lehet már az augusztus 20-án sorra kerülő, Spanyolország elleni válogatott mérkőzés és a hivatalos UEFA-delegátus szeptemberi látogatásának idején is.