Vaszi Tünde második lett

Munkatársainktól MunkatársainktólMunkatársainktól Munkatársainktól
2002.08.23. 22:53
Pénteken este a londoni Crystal Palace-ban végre létrejött a nagy találkozó. A 100 méter olimpiai bajnoka, az amerikai Marion Jones és a világbajnoki cím védője, az ukrán Zsanna Pintuszevics az idén először versenyzett egymás ellen.
Félix Sánchez ismét nyert 400 gáton
A viadal előtt mindketten arra hívták fel a figyelmet, hogy bár ők a legjobbak az idén (is), a küzdelem nem csak köztük zajlik, másik hat atlétanő is lesz a mezőnyben. A pályán aztán Jones a vártnál biztosabban előzte meg a rosszul rajtoló Pintuszevicset, és 10.97 mp-cel is fölényesen lett első. A férfiak hasonló távján Dwain Chambers júniusi két sikere után ismét legyőzte a világcsúcstartó amerikai Maurice Greene-t. A brit Európa-bajnok egyedül futott 10 mp-en belül, 9.98-cal nyert, olimpiai és világbajnok riválisa csak harmadikként ért célba honfitársa, Tim Montgomery mögött.

Kétségtelenül a fentiek voltak az est első számú sztárjai, de rajtuk kívül is jó néhány világnagyság indult a Grand Prix-viadalon. Az első számban a 400 méteres gátfutásban a világranglista vezetője, a dominikai Félix Sánchez és az idén régi formáját megtaláló francia Stéphane Diagana csapott össze. Legalábbis erre számítottak a nézők. Sánchez kiválóan is kezdett, Diagana kevésbé. A dominikai már féltávnál befogta az egy pályával előtte rajtoló franciát, ám az erősen kezdő amerikai James Carterrel csak a lépést tudta tartani. A hajrájáról híres Diagana ezúttal az utolsó százon sem remekelt, a két másik futó viszont egyszerre haladt át a célvonalon. Közöttük csak a célfotó tudott dönteni, egy századmásodperccel Sánchez javára.

Norwich Union Grand Prix-1-es verseny, London

Férfiak. 100 m: 1. Chambers (brit) 9.98 2. Montgomery (amerikai) 10.05 3. Greene (amerikai) 10.06. 200 m: 1. Patton (amerikai) 20.25 mp. 400 m: 1. Sanchez (dominikai) 45.14 mp 2. Harrison (amerikai) 45.31. 1 mérföld: 1. el-Guerrouj (marokkói) 3:50.86 p. hármas: 1. Davis (amerikai) 17.33 m 2. Idowu (brit) 17.29. 3000 m: 1. B. Limo (kenyai) 7:50.29 p. 110 m gát: 1. Johnson (amerikai) 13.23 mp 2. Wade (amerikai) 13.26 3. Jackson (brit) 13.37. Gerely: 1. Makarov (orosz) 86.70 2. Rags (lett) 85.32. 800 m: 1. Jurij Borzakovszkij (orosz) 1:44.78, 2. Krummenacker (amerikai) 1:44.87, 3. Mutua (kenyai) 1:45.02, 4. Reina (spanyol) 1:45.69, 5. Bucher (svájci) 1:45.73, 6. Robinson (amerikai) 1:46.19. 400 m gát: 1. Félix Sánchez (dominikai köztársaságbeli) 48.08, 2. Carter (amerikai) 48.09, 3. el-Szomali (szaúd-arábiai) 48.62, 4. Diagana (francia) 48.68, 5. Woody (amerikai) 49.13, 6. Elias (brit) 49.59

Nôk. 100 m: 1. Jones (amerikai) 10.97 mp 2. Pintuszevics (ukrán) 11.11. 100 m gát (-0.6): 1. Brigitte Foster (jamaicai) 12.65, 2. Devers (amerikai) 12.71, 3. Alozie (spanyol) 12.84, 4. Adams (amerikai) 12.96, 5. Kirkland (amerikai) 13.02, 6. Dixon (jamaicai) 13.07. 800 m: 1. Mutola (mozambiki) 1:59.06 p 2. Ceplak (szlovén) 1:59.61. 5000 m: 1. Berhane Adere (etióp) 14:33.65, 2. Szabo (román) 14:34.29, 3. O'Sullivan (ír) 14:46.97, 4. Dibaba (etióp) 15:04.54, 5. Dominguez (spanyol) 15:18.80, 6. Kavalioglu (török) 15:19.13. Távol: 1. Maureen Maggi (brazil) 678, 2. Vaszi Tünde 670, 3. Jade Johnson (brit) 660, 4. Rubljova (orosz) 656, 5. Ter-Meszrobjan (orosz) 656, 6. Edwards (bahamai) 655. Magas: 1. Cloete (dél-afrikai) 1,97 m 2. Kupcova (orosz) 1,97 ...7. Gyôrffy 1,85. Rúd: 1. Feofanova (orosz) 4.62 m 2. Pyrek (lengyel) 4.62 3. Beljakova (orosz) 4.52 ...7. Molnár 4.25
A férfi nyolcszáz szenzációja Jurij Borzakovszkij taktikája volt. Az oroszok kiválósága korábban legalább ötszáz méterig a mezőny végén futott, s onnan tört előre. Ezúttal már a rajt után beállt az iramot diktáló kenyai David Kiptoo mögé, s innen próbálta védeni pozicióját. A "nyúl” hatszáznál kiállt, ám Borzakovszkij nem az időre figyelt. Csupán annyit adott ki magából, amennyi ahhoz volt szükséges, hogy támadóit visszaverje. Brigitte Foster meglepte Gail Deverst és Glory Alozie-t, a jamaicai futónő kiválóan rajtolt a 100 méteres gátfutásban, s az amerikai Devers hiába küzdött, nem tudta befogni.
Európa-rekordot szeretett volna dönteni ezen az estén ötezer méteren Gabriela Szabo, de a rendkívül színvonlas versenyen végül a második helyre szorult. A román atlétanő szokásához híven közvetlenül az iramot diktálók mögött futott. Meglepetésre a spanyol Marta Dominguez már az első körökben leszakadt, az ír Sonia O‘Sullivan pedig csak a táv harmadáig bírta a kemény tempót. Az ugyanis világcsúcsiram volt. Ám csak 2500 méterig. Attól kezdve minden kör kicsit lassabb volt, s Szabo nem tudta lerázni az etióp Berhane Aderét. Először nyolcszázzal a cél előtt próbált megszökni tőle, aztán a csöngőnél váltott iramot, ám nem volt sikeres. Sőt, Adere kétszázzal a cél előtt könnyedén lépett el mellette. A győztes idő öt másodperccel maradt el a világcsúcstól.

A női távolugrásban Vaszi Tünde remek sorozattal második helyezést szerzett. Európa-bajnoki bronzérmesünk 665 centiméterrel kezdett, másodikra 645 centit teljesített, s harmadikra úgy ugrott 670-et, hogy alig fogott deszkát. Ekkor még vezetett, ám ezután a brazil Maureen Maggi 678-ig repült. Vaszi ezt követően 665-öt, 664-et, majd ismét 670 centimétert ugrott.
A 100 méter második előfutamában rajtolt Németh Roland. Európa-bajnoki negyedik helyezettünknek öt olyan ellenfele volt, akinek 10 másodpercen belüli az egyéni csúcsa. Pontosan ennyien voltak nála gyorsabbak, így nem jutott a döntőbe. Győrffy Dóra 1,85 méterrel hetedik lett magasugrásban.