Csütörtöktől szombatig Irán fővárosában, Teheránban randevúzik egymással a világ szabadfogású elitje. Sorozatunkban bemutatjuk az esztendő legnagyobb megméretésére készülő magyar versenyzőket, és felidézzük az elmúlt világversenyek végeredményeit. Ezúttal a 74 kiló idei Európa-bajnoka, Ritter Árpád, és a visszavonulása után viszszatérő 84 kilós Kapuvári Gábor következik a sorban.
Ritter Árpád (balra) magasra tette a lécet: Európa-bajnokként éremért utazik Iránba (Fotó: Farkas József)
Ritter Árpád (balra) magasra tette a lécet: Európa-bajnokként éremért utazik Iránba (Fotó: Farkas József)
Hosszú sikertelen – és valljuk be, peches – sorozatot tört meg másfél évvel ezelőtt Ritter Árpád, amikor a körcsarnokbeli kontinensbajnokság bronzcsatája után az ő kezét emelte magasba a mérkőzésvezető: a csepeliek – akkor még – hetvenhat kilósa végre felnőttvilágversenyen is a dobogóra állhatott. Hogy nem egyszeri, kiszaladt eredményről volt szó, azt rögtön a következő alkalommal bizonyította, a szófiai világbajnokságon előbb a kirgiz Jergesovot, majd a kazah Lalijevet oktatta, s jutott a nyolc közé. Ahol aztán négyezer néző szeme láttára megverte a dél-koreai Mun Euj Dzsaét. Némi szépséghiba, hogy a bírák – kétszer is visszavonva a mérkőzésvezető ítéletét… – végül az ázsiait hozták ki győztesnek, így Ritternek maradt az ötödik hely. Idén tavasszal, Bakiban aztán már nem volt megállás, a csepeli – az új súlyhatároknak köszönhetően két kilóval karcsúbban – ellentmondást nem tűrően menetelt a döntőig, ahol a fehérorosz Gajdarov is csak gratulálni tudott neki. A 74 kilós magyar számára tehát magasra került a léc, de nem titkolja, éremért utazik Teheránba.
74 kg A magyar induló
RITTER ÁRPÁD Született: 1975. június 12., Budapest Egyesülete: Csepel BC Edzôje: Gulyás István Legjobb eredményei: vb-5. (2001); Európa-bajnok (2002), Eb-3. (2001), Eb-4. (1998), Eb-5. (2000), Eb-6. (1997); serdülô-világbajnok (1991, kötöttfogás), serdülô-vb-2. (1991); 5x magyar bajnok (1997, 1998, 1999, 2000, 2001)
Emlékeztetô Európa-bajnokság – 2001, Budapest 76 kg 1. Buvajsza Szajtyijev (orosz) 2. Gocsev (bolgár) 3. Ritter Árpád (magyar) 4. Allahvergyijev (azeri) 5. Halimoglu (török) 6. Diaconu (moldáviai)
Világbajnokság, 2001 – Szófia 76 kg 1. Buvajsza Szajtyijev (orosz) 2. Mun Euj Dzsae (dél-koreai) 3. Williams (amerikai) 4. Kertanti (szlovák) 5. Ritter Árpád (magyar) 6. Hazsizadeh (iráni)
Európa-bajnokság, 2002 – Baki 74 kg 1. Ritter Árpád (magyar) 2. Gajdarov (fehérorosz) 3. Iszagasijev (orosz) 4. Micsedlidze (grúz) 5. Allahvergyijev (azeri) 6. Leipold (német) 84 kg A magyar induló
KAPUVÁRI GÁBOR Született: 1974. január 17., Budapest Egyesülete: Váci Forma SE Edzôje: Nagy Lajos Eredményei: olimpiai 7. (2000); Eb-3. (2000), Eb-5. (1998); magyar bajnok (1998)
Emlékeztetô Európa-bajnokság – 2001, Budapest 85 kg 1. Szajid Szajidov (orosz) 2. Bicsinasvili (ukrán) 3. Muszajev (fehérorosz) 4. Özen (török) 5. Agajev (örmény) 6. Backhaus (német) …8. Kiss Tamás (magyar)
Világbajnokság, 2001 – Szófia 85 kg 1. Hadzsimurad Magomedov (orosz) 2. Brandon (amerikai) 3. Romero (kubai) 4. Muszajev (fehérorosz) 5. Katyinavaszov (üzbég) 6. Copa (bolgár) …18. Kiss Tamás (magyar)
Európa-bajnokság, 2002 – Baki 84 kg 1. Szajid Szajidov (orosz) 2. Muszajev (fehérorosz) 3. Mindorasvili (grúz) 4. Ibragimov (macedón) 5. Backhaus (német) 6. Janovic (lett) …13. Kiss Tamás (magyar)
"Most ködösíthetnénk, hogy majd meglátjuk, meg hogy sorsolásfüggő, de csak magunknak hazudnánk – mondta Gulyás István szakágvezető. – Európa-bajnokként igenis éremért utazik, és ezt ő is elvárja magától. Ha nem lesz sérülés, vagy a tavalyihoz hasonló bírói csalás, akkor meg is lehet a várva várt medália.” Ehhez csak annyit kell még hozzátenni, hogy a szakágvezető a baki Eb előtt is kiváló jósnak bizonyult. Ám hiába Gulyás minden természetfeletti érzéke, némileg ő is kíváncsian várja, mire lesz képes a 84 kilósok között a nagy visszatérő, Kapuvári Gábor. A tavalyelőtti, budapesti Eb-n bronzot szerző, majd a sydneyi olimpián az elődöntőről csak hajszállal lemaradó – és végül a hetedik helyen záró – karfiolfülű januárban bejelentette visszavonulását, ugyanis egyszerűen képtelen volt eltartani családját a sporttal keresett pénzből. Néhány hónap múlva aztán visszahúzta a szíve, ám ezúttal a kötöttfogású válogatott edzéseit látogatta – ugyanis kötöttfogásúból lett szabaddá –, s csak nyár elején jelentkezett Gulyásnál, miszerint szívesen segítene a vb-felkészülés során. Aztán csak úgy próbaképpen elindult Brassóban a Román Nagydíjon, és végül a dobogó második fokáig jutott. Ráadásul a súlycsoport másik válogatottja, Kiss Tamás közben megsérült, így a fogásnem első emberében felmerült, esetleg Kapuvári pótolni tudná a kecskeméti orosházit. "Ô az igazi sötét ló, és nemcsak nekem, hanem az egész mezőnynek – állította Gulyás. – Fizikálisan még nincs tökéletes állapotban, de a válldobása és a pörgetése továbbra is világszintű. Nem lennék meglepve, ha pontszerzőként zárna.” Ha így lenne, vélhetően elmaradna az újabb fogásnemcsere.