Francia gála Londonban

Izsányi SzabolcsIzsányi Szabolcs
2002.09.11. 22:24
Két hazai győzelem született a Premiership 5. fordulójának keddi játéknapján, amelyen az Arsenal a Manchester Cityt, a Middlesbrough a Sunderlandet küldte haza üres kézzel. Angol játékos egyik mérkőzésen sem szerzett gólt, a Highburyben három francia, a Riverside-sadionban egy szlovákiai és egy olasz osztozott a találatokon.Az Arsenal igen keservesen szerezte meg a három pontot, amellyel a tabella élére állt. A Manchester City végig partiban volt a bajnokkal, és akkor sem zuhant össze, amikor a 26. percben augusztus legjobbja, azaz Sylvain Wiltord révén vezetést szereztek az "ágyúsok”. Három perccel később Nicolas Anelka fejjel egyenlített, a francia egykori klubja ellen talált be a hálóba. Anelkát minden labdaérintésénél kifütyülték, a gólnál viszont elcsendesedett a Highbury.
Sylvain Wiltord (jobbra) szerezte az Arsenal elsô gólját a Highburyben, a 2–1-es végeredményt pedig Thierry Henry állította be
Mindössze 13 percig reménykedhetett a győzelemben a City, egy pazar Arsenal-támadás végén ugyanis a mérkőzésen szereplő harmadik francia csatár, Thierry Henry is a kapuba talált. A harmadik gólt nem sikerült megszereznie a hazai együttesnek, a 68. percben pedig kis híján ismét egyenlített Anelka, aki két védőn ugyan áthámozta magát, lövésével azonban nem tudott kifogni David Seamanen.
Öt perccel a lefújás előtt Ali Benarbia szövegelésért megkapta a második sárga lapját is, és mehetett zuhanyozni. Kevin Keegan szerint a játékvezető aszszisztense elfogult volt az Arsenallal szemben, és ez okozta Benarbia kiállítását. "Nem hinném, hogy a partjelző egyáltalán felfogta, hogy az Arsenal mellett másik csapat is van a pályán. Szerintem nullás osztályzatot érdemel, úgy gondolom, ennél többet nem ér a teljesítménye. Az lenne a dolga, hogy a két csapatot egyenlő feltételekkel ítélje meg. Ám amikor az orra előtt történt valami, mintha az egyik kezében ízületi gyulladása lenne, csak a másikkal emelte fel a zászlót” – mondta Keegan, aki dicsérte csapatát, de elmondta, Anelka egyedül kevés ahhoz, hogy ilyen gárdák ellen eséllyel lépjen pályára a City. Paulo Wanchope-ra pedig még várni kell. "A Highburyben kétféle játék közül lehet választani: vagy beáll védekezni a vendégcsapat, vagy felveszi a kesztyűt, és próbál az Arsenal szintjére emelkedni. Mi utóbbit választottuk, ám amíg Henry ilyen jól játszik, nincs sok esélyünk”– fogalmazott Keegan.

Premier League
5. forduló, keddi mérkôzések: Arsenal–Manchester City 2–1 (Wiltord 26., Henry 42., ill. Anelka 29.), Middlesbrough–Sunderland 3–0 (Németh 17., 66., Maccarone 37.). A szerdai Aston Villa–Charlton Athletic, Fulham–Tottenham Hotspur, Southampton–Everton, West Ham United–West Bromwich Albion, Blackburn Rovers–Chelsea, Liverpool–Birmingham City, Manchester United–Bolton Wanderers, Newcastle United–Leeds United találkozók lapzártánk után értek véget.
Az élcsoport: 1. Arsenal 11 pont, 2. Tottenham Hotspur 10 (4 mérk.), 3. Liverpool 8 (8–4, 4), 4. Middlesbrough 8 (6–3), 5. Manchester United 8 (5–3, 4)
Arséne Wenger nem titkolta örömét. "A Manchester City a tíz között végez a bajnokságban, mert nagyon jó csapat. Ám ezen az estén tizenötször vagy tizenhatszor is kapura tudtunk lőni, Henry és Wiltord kiváló formában van, ráerőltettük az akaratunkat az ellenfelünkre” – mondta Wenger. Az Arsenal egyébként sorozatban a 44. bajnokiján szerzett gólt, amellyel beállította a Manchester City 1937-ben felállított, élvonalbeli csúcsát. (Közben Fredrik Ljungberg bemutatkozott a tartalékban, a nyári műtétje után lábadozó kopasz svéd 70 percet játszott a Reading ellen 3–0-ra megnyert edzőmeccsen.)
A második gólt szerző Henry egy figyelmeztető levéllel megúszta a gólörömét, amely során a meze alatti pólón lévő üzenetet mutogatta a kamerának. (Henry Sharleen Spiteri, a Texas zenekar énekesnője újszülött gyerekének ajánlotta a gólt.) A FIFA nemrég megtiltotta a játékosoknak a mezre írt üzenet küldését, de az angol szövetség úgy véli, a nemes szándékú üdvözletek ellen nincs kivetnivaló, csak az uszító jellegűekre vár büntetés.
A Middlesbrough – legalábbis szerdai lapzártánkig – a 4. helyre ugrott a Sunderland elleni magabiztos győzelmével, amelyben nagy szerepet vállalt Németh Szilárd és Massimo Maccarone. Az északkelet-angliai rangadón a szlovákiai két góllal, az olasz egy találattal, számos kiváló egyéni akcióval, valamint a Némethnek adott gólpasszaival bosszantotta a sunderlandi védelmet.