Marcelinhót nem tudták tartani

GALAMBOS PÉTERGALAMBOS PÉTER
2002.11.07. 21:39
Mivel az Apoel Nicosiában szereplő Sztipánovics Barnabás nemrég  épp a két csapat ciprusi, a németek szempontjából 10-ra végződött odavágóján  megsérült, nem számíthatott rá edzője, Eugen Gerards. Tegyük hozzá, eleinte nem is kapott volna sok labdát a magyar támadó, mert a Király Gáborral, ám Dárdai Pál nélkül felálló Hertha egygólos előnye dacára azonnal beszorította ellenfelét, lélegzetvételnyi szünet nélkül sorjáztak a hazai akciók. Alex Alves, a pályán lévő brazil trió egyik tagja már az első percben helyzetbe került, de a bíró les miatt lefújta az akciót.
Marcelinho egy gólt szerzett, hármat pedig elôkészített az Apoel elleni meccsen (Fotó: AFP)
Nem sokkal később ugyanő honfitársától, Marcelinhótól kapott jó labdát, megcsinálta a cselt a tizenhatos bal sarkán, lövését a vendégkapus, Morfisz bravúrral védte. A szögletből azonban rögvest vezetést szerzett a berlini együttes: Marcelinho a rövid sarokra ívelt, s Michael Preetz a csapnivalóan kimozduló kapus mellett a hálóba fejelt.
A cipriótáknak láthatóan inukba szállt a bátorságuk, nem csoda, hogy ötpercnyi meddő labdaüldözés után újabb gólt kaptak. Schmidt indította a jobb szélen Alvest, ő futtából átemelt a túloldalra, ahol a hiperaktív Marcelinho várta, majd ballal a kapu túlsó oldalába suhintotta a labdát. A továbbjutás kérdése ezzel el is dőlt, a berlini publikum viszont érthetően folytatást követelt. Meg is kapta, mert bár Alvest a 19. percben le kellett cserélnie Huub Stevens edzőnek (a portugál Roberto Pinto jött be a helyére), a kék-fehérek támadásban maradtak, Schmidt például hamarosan fejelt egy kapufát.
UEFA-kupa

2. forduló, visszavágó: Hertha BSC (német)–Apoel Nicosia (ciprusi) 4–0 (Preetz 8., Marcelinho 13., Beinlich 61., Luizao 67.), továbbjutott: a Hertha, 5–0-val. A többi mérkôzést november 12-én és 14-én játsszák.

Ezzel szemben a játékrész jószerével egyetlen Apoel-lehetősége egy gyors megugrás utáni, szélről belőtt labda volt, amely középen mindenki előtt elsuhant. Igaz, hátsó soraikat úgy-ahogy ráncba szedték a ciprusiak, aminek az lett a következménye, hogy csúnyácska mezőnyjátékba fulladt a félidő utolsó harmada, a csendet csak némely vállalkozóbb kedvű játékos átlövési kísérlete, továbbá Preetz egy helyzete törte meg.
A szünetben Preetz helyére beállt a Herthába a világbajnok Luizao, időlegesen mégis a becsületgólról lemondani nem hajlandó riválisok lettek aktívabbak. A berlini védelem ugyanakkor szilárdan állt a lábán, s ha kellett, Király is megmozgatta tagjait egy-egy látványos kivetődés erejéig (többre nemigen volt szükség a részéről). Kollégájának jóval embert próbálóbb feladatai akadtak az 55. perc környékén, előbb Beinlich lövését ütötte ki reflexszerűen, aztán Nené közeli csúsztatását hárította. A 61. percben, Beinlich újabb kísérleténél már ő is tehetetlen volt: Marcelinho tökéletes szögletét a középpályás kapásból vágta a kapuba.
Sőt a brazil játékmester rövidesen újabb találatot készített elő! Egy kiváló átadással lódult meg a bal oldalon, amint szembekerült a kapussal, önzetlenül maga mögé passzolt, és az érkező Luizao az üres kapuba helyezte a labdát, ezzel megszerezte első gólját a Herthában. A klub a nemzetközi kupákban ennél nagyobb különbségű győzelmet még sohasem aratott, az 1978–79-es szezon UEFA-kupájának nyolcaddöntőjében a dán Esbjerget verte ugyancsak 4–0-ra.