Risztov a hölgyek ásza

SAL ENDRE helyszíni jelentéseSAL ENDRE helyszíni jelentése
Vágólapra másolva!
2002.12.16. 21:21
Címkék
Risztov Éva Riesában nagyot lépett felfelé, bár ez még mindig nem a csúcs…
Risztov Éva Riesában nagyot lépett felfelé, bár ez még mindig nem a csúcs…
Risztov Éva Riesában nagyot lépett felfelé, bár ez még mindig nem a csúcs…
Risztov Éva Riesában nagyot lépett felfelé, bár ez még mindig nem a csúcs…
Risztov Éva Riesában nagyot lépett felfelé, bár ez még mindig nem a csúcs…
Risztov Éva Riesában nagyot lépett felfelé, bár ez még mindig nem a csúcs…
Minden idők legjobb rövid pályás Európa-bajnoki szereplését produkálta a magyar válogatott a németországi Riesában. A korábbi öt kontinensbajnokság során három éve, Lisszabonban szerepeltek a legjobban a mieink, akkor Kovács Ágnes egymaga három ezüstérmet nyert. Most Risztov Éva egymaga három aranyat és egy ezüstöt. Az össztermés lenyűgöző – három arany, két ezüst, három bronz –, ráadásul nemcsak a vízben, a parton is sikerrel jártak a magyarok, hiszen pont az Európa-bajnokság ideje alatt dőlt el, hogy 2006-ban Budapest rendezheti meg a nagymedencés úszó, műugró, műúszó és hosszútávúszó Európa-bajnokságot. De erről majd később, előbb a vízben történtekről.

Elsősorban Risztov Éváról, aki – nem túlzás – az Európa-bajnokság legjobbja volt.

Csúcslista
Világcsúcs
Férfiak. 4x50 m vegyes váltó (Németország, 1:34.72)
Európa-csúcs
Férfiak. 1500 m gyors (Jurij Priljukov, orosz, 14:36.93). Nôk. 200 m vegyes (Jana Klocskova, ukrán, 2:08.28). 800 m gyors (Risztov Éva, 8:14.72)
Négy egyéni Európa-bajnoki érmet – három arany, egy ezüst – ugyanis senki sem nyert Riesában, a német Thomas Rupprath ugyanis a három arany mellé más érmet nem nyert. A magyar klasszis 400 és 800 méter gyorson és 200 méter pillangón leckét adott a vén kontinensnek, 400 méter vegyesen pedig második lett. Nevesítve: négyszáz gyorson Jana Klocskovát utasította maga mögé, nyolcszázon a svájci Rigamontit, pillangón a dán Jacobsen nem bírt vele, vegyesen pedig csak Klocskova előzte meg. Mindezt tizenhét évesen, élete első rövid pályás Európa-bajnokságán. Egyedülálló, hasonló debütálásra még nem volt példa az Eb-k történetében.
Riesai Top 10
NévAEB
Férfiak
Rupprath (német)3
Liszogor (ukrán)21
Brembilla (olasz)2
Hard (finn)11
Parry (brit)11
Priljukov (orosz)11
Vismara (olasz)11
Sievinen (finn)11
Arnarson (izlandi)11
Mankoc (szlovén)11
Nők
RISZTOV (magyar) 31
Moravcová (szlovák)3
Buschschulte (német)21
Klocskova (ukrán)21
Popcsanka (fehérorosz)2
Poewe (német)12
Kammerling (svéd)111
Jukic (osztrák)11
Sheppard (brit)11
Price (brit)11
(A listán a váltóérmek nem szerepelnek)
Risztov a riesai parádét félig-meddig becsületbeli ügyként kezelte, hiszen nem felejtette el, hogy néhány hónappal korábban, a berlini nagymedencés Európa-bajnokságon négyszer is elémerészkedett valaki. Négyszáz gyorson Klocskova. Most nem. Nyolcszázon a német Henke. Riesában dobogóra sem került. Kétszáz pillangón a lengyel Jedrzejczak. Jobban tette, hogy nem jött a rövid pályás Eb-re. Négyszáz vegyesen pedig bár Klocskova megelőzte, nem kell sokáig várni a revánsra.
Turi György, a Hódmezővásárhelyről származó klasszis spartacusos edzője természetesen elégedetten nyugtázta a riesai napokat. Nem titkolja, valami hasonlót várt Évától. Érmeket, lehetőleg aranyakat. Ô azonban előretekint. A rövid pályás sikereket is értékeli, de tudja jól, annak lenne csak igazán visszhangja, ha nagymedencében regulázná meg Európát és a világot. Igen, a világot, hiszen jövő nyáron világbajnokság lesz Barcelonában. Ott pedig ismét aranyakat terveznek. A nagy cél pedig nem is lehet más, mint az athéni olimpia. Turi mer nagyot álmodni, Risztovot legalábbis képesnek tartja arra, hogy – persze ha így fejlődik – Athénban több számban is az első helyen végezzen. És ha már Athén. Turi állítja, a még csak tizenhét éves Cseh László – Riesában bronzérmes lett 400 méter vegyesen – is beérhet Athénra. Egy biztos, a rövid pályás Eb döntőjében csak az nem látta, akinek nincs szeme, hogy a fiatal magyar háton és pillangón már most világszintű.
Eb-örökranglista
NévAEB
Férfiak
Rupprath (német)921
Arnarson (izlandi)611
Foster (brit)53
Rosolino (olasz)522
Wouda (holland)511
Brembilla (olasz)51
Nystrand (svéd)5
Frölander (svéd)441
Van den Hoogenband
(holland)432
Hickman (brit) 421
Nők
Moravcová (szlovák)1543
Klocskova (ukrán)93
Völker (német)63
Buschschulte (német)561
Alshammar (svéd)521
Peczak (lengyel)512
Hlavacková (cseh)42
Igelström (svéd)412
De Bruijn (holland)4
Sjöberg (svéd)375
(A listán a váltóérmek nem szerepelnek)
Turi szerint rövid pályán minimum öt másodpercet lehet nyerni a mellúszásán, azon ugyanis még van mit faragni. Öt másodperc… Ha összeáll a mellúszása, nem lehet ellenfele Európában és talán a világon sem. Mindezt Jani Sievinen, a finnek már-már legendás vegyes úszója is megerősítette, aki szerint Cseh lehet a jövő nagy vegyes úszója. Kell ennél több!?
Risztov és Cseh mellett Kerékjártó Tamás is érmet nyert, 200 méter vegyesen lett ezüstérmes Sievinen mögött. A Karika becenévre hallgató, tengerentúlon tanuló és tréningező versenyző már a berlini nagymedencés Eb-n jelezte, megérett a nagy feladatokra. Ott kétszáz vegyesen három századdal maradt el a dobogótól. Riesában felállhatott rá. És még nincs vége az érmesek sorának. Vasárnap nem kis meglepetésre 200 méter mellen Bodor Richárd nyert bronzérmet, 100 méter mellen pedig Kovács Ágnes kapott gyógyírt a sebekre, hiszen az idén ez volt az első érme.
És akkor a győztes magyar Európa-bajnoki pályázatról. Ma még nem is sejthető, mekkora lökést adhat a sportágnak, hogy 2006-ban Budapesten lesz a vizes Európa-bajnokság (és ne feledjük, egy évvel korábban az ifi Eb-t rendezik meg a fővárosban!). Utoljára 1995-ben pályázott Magyarország. Akkor Sevilla volt az ellenfél. Az eredmény ismert, a spanyolok nyertek kiütéssel. Most pedig Budapest mosta le Eindhovent, a kiszivárogtatott hírek szerint 10–0-ra. Hogy mivel nyert a magyar pályamunka?
Az Eb…
FérfiakNők
…legjobbja: Thomas Rupprath (német)Risztov Éva (magyar)
…legjobb országa: NémetországSvédország
…meglepetésembere: Jurij Priljukov (orosz)Alena Popcsanka (fehérorosz)
…meglepetésországa: LitvániaFehéroroszország
A közelállók szerint az Európai Úszóliga (LEN) különbizottságának tagjai ráéreztek, hogy Magyarországnak nemzeti ügy a rendezés, a hollandok számára pedig inkább üzleti vállalkozás. Más kérdés, hogy az üzlet terén is a Gyárfás Tamás vezette stáb lépett jobban, hiszen konkrét összeget (800 ezer eurót) ajánlott a LEN-nek, a hollandok azonban nem akartak konkrétumokkal szolgálni. A fenti összeg amúgy a reklámbevételek ötven százalékát jelenti, ennyit kell ugyanis az Európai Úszóliga számára átengedni annak, aki Európa-bajnokságot akar rendezni. A lényeg tehát, alig négy év múlva Budapesten lesz az Európa-bajnokság. Na és van annál felemelőbb, mint Budapesten, hazai közönség előtt Európa-bajnokságot nyerni?
Legfrissebb hírek

„Ez a kapus feladata, nem?” – Luis Enrique az ismét remekül védő Donnarummáról

Bajnokok Ligája
56 perce

O’Sullivan meggyőző játékkal vezet a negyeddöntőben a sznúker-vb-n

Egyéb egyéni
1 órája

Szerdai sportműsor: Barcelona–Inter BL-elődöntő

Minden más foci
1 órája

Nikitscher: Emelt fővel akarunk búcsúzni; Nagy Zsolt: A Fradi sorsolása nehezebb

E-újság
1 órája

Összevissza-állítás – Deák Zsigmond jegyzete

Minden más foci
1 órája

Az örök reménykedők – Jakus Barnabás publicisztikája

Minden más foci
1 órája

A Fenerbahce bejutott a final fourba, a Real Madrid szépített a férfi kosárlabda Euroligában

Kosárlabda
2 órája

Női kézi: tizenöt góllal nyertek Planéta Szimonettáék a lengyel bajnokságban

Kézilabda
2 órája
Ezek is érdekelhetik