Az olimpiai ciklus félidejében, 2002-ben rendkívül eredményes évet zár a magyar sport: az ötkarikás játékok műsorán szereplő versenyszámokban világ- és Európa-bajnoki címeket, érmeket és értékes helyezéseket szereztek az Athénra készülő magyar versenyzők, bár azt sem tagadhatjuk, néha akadtak kudarcok is. Közeleg az esztendő vége, itt a mérlegkészítések ideje: a december végéig tartó sorozatunkban felidézzük az egyes sportágak örömteli és szomorú pillanatait, valamint hagyományainkhoz híven megválasztjuk az esztendő legjobbjait. E címet a vívók közül a második Európa-bajnoki aranyérmét szerző Boczkó Gábor érdemelte ki.
Boczkó Gábor elégedett lehetett, hiszen Európa-bajnokként tért haza Moszkvából
Boczkó Gábor elégedett lehetett, hiszen Európa-bajnokként tért haza Moszkvából
– Most rohanok gyúratni, de pár perc múlva nyugodtan hívhat. Amíg a gyúrópadon fekszem, beszélgethetünk. Legfeljebb néhányszor felordítok majd a fájdalomtól – mondja Boczkó Gábor, aki az idén másodszor lett egyéni Európa-bajnok és országos bajnok. – Tudja, sajog mindenem, a vállam tele van csomókkal. Az országos bajnokságon is mindennap kellett gyúratnom, mert alig bírtam felemelni a karom. – Ahhoz képest elég jól szerepelt, pályafutása második egyéni győzelmét könyvelhette el. – A páston nem érzi a fájdalmat az ember, ott a vívásra kell koncentrálni. Legalábbis szerintem, ha nincs túl nagy baj, nem foglalkozik vele egy sportoló. – Két aranyérem után mondhatjuk, hogy egyértelműen sikeres évet zárt? – Inkább felemásat. Az volt a célom, hogy kijussak a világbajnokságra, de ez nem sikerült. Nem maradt más hátra, az Európa-bajnokságon kaptam lehetőséget, ott kellett bizonyítanom és bizonyítottam is. Az Eb-aranynak azért örültem különösen, mert csalódás után sikerült elérnem ezt az eredményt, ugyanis nagyon fájt, hogy nem jutottam ki a vébére. Viszont ha a teljesítményemet nézzük, azt mondhatom, hogy egész évben jól vívtam. Egyéniben négy Világkupán voltam a tizenhat között, csapatban pedig kétszer győztünk, Tauberbischofsheimben csak én voltam pluszban, Montrealban pedig a világ legjobb csapatemberével, az olasz Rotával vívtam az utolsó asszót és öt-egyre megvertem őt. Aztán az Eb-n sem rajtam múlott a csapat szereplése, amikor kikaptunk, én nem vívtam. – Maradjunk egy kicsit annál a négy Világkupa-tizenhatnál! Miért nem tudott a nyolc közé kerülni? – Mit mondjak? Én is tudom, hogy ha a fele bejön, ott vagyok a vébén. Egy hajszálon múlott, és volt, hogy a szerencse sem állt mellettem. De ez már a múlt, most már előre nézek.
Névjegy
Boczkó Gábor Született: 1977. április 1., Tapolca Fegyverneme: párbajtôr Klubja: Honvéd-LNX Edzôje: Kulcsár Gyôzô Nevelôedzôje: Borosné Eitner Kinga Legjobb eredményei. Egyéni: 2x Európa-bajnok (1997, 2002). Junior világbajnok (1994, 1996). 2x országos bajnok egyéniben (2000, 2002), 3x csapatban (1997, 1999, 2001)
– A két honi bajnoki címe közül melyiknek örült jobban? Ha lehet egyáltalán különbséget tenni… – A kétezresnek nagyon örültem, mert két ezüst után már nagyon szerettem volna nyerni. Az akkori győzelmem utólag könnyebbnek tűnik, mert egész nap nem volt szoros asszóm, fölényesen nyertem. Most viszont az aranyért egy tussal voltam jobb Imre Gézánál. Sajnos, a bajnokság nem számít bele a válogatásba, és egyébként is hangsúlyosabbak a Világkupa-versenyek, mint a hazaiak… Ha már a bajnokságról beszélgetünk, elmondom, hogy a csapatverseny nagyon bánt. – Csak azért nem kérdeztem rá, mert nem akartam ünneprontó lenni. – A döntő utolsó asszójában Komlósytól kikaptam, egész nap csak ez az egy vereségem volt, de ezzel elúszott az aranyérem. Ez nagyon bosszant. – A karácsonyi forgatagban majd elfelejti… Apropó, mivel tölti az ünnepeket? – Egy hét szabadságot kaptunk, és utazom haza Tapolcára, valamint Keszthelyre, ahol kispályás focitornán szerepelek, az első helyért játszunk. Mindent megteszek a sikerért, de most nagyon figyelek, nehogy úgy járjak, mint két éve januárban, amikor egy ütközésnél rosszul estem, eltört a kezem, három hónapig gipszben volt, majd két hónap szorítókötés következett. Még szerencse, hogy a bal kezem volt, mert lehet, hogy különben nem lett volna alkalmunk erre a beszélgetésre.
PÁRBAJTÔR. Egyéni: 1. Pavel Kolobkov (orosz), 2. Jeannet (francia), 3. Ku Kjo Dong (dél-koreai) és Zaharov (fehérorosz), …8. Imre Géza,… 13. Kulcsár Krisztián, …17. Fekete Attila, …90. Kovács Iván
Csapat: 1. Franciaország, 2. Oroszország, 3. Koreai Köztársaság, …9. Magyarország (Imre Géza, Fekete Attila, Kovács Iván, Kulcsár Krisztián)
KARD. Egyéni: 1. Sztanyiszlav Pozdnyakov (orosz), 2. Pillet (francia), 3. Tarantino (olasz) és Covaliu (román), …6. Nemcsik Zsolt, …18. Ferjancsik Domonkos, …21. Fodor Kende, 23. Lengyel Balázs
Csapat: 1. Oroszország, 2. Olaszország, 3. Németország, …5. Magyarország (Ferjancsik Domonkos, Fodor Kende, Lengyel Balázs, Nemcsik Zsolt)
NÔK. TÔR. Egyéni: 1. Szvetlana Bojko (orosz), 2. Jucseva (orosz), 3. Mohamed Aida és Knapek Edina …13. Lantos Gabriella, …46. Varga Katalin