A leköszönő esztendő meglepetésemberei a magyar vívásban a női kardozók voltak. Hogy miért? Haladjunk időrendben! Először februárban a szakág történetében először megnyerték az olaszországi Világkupát. Aztán a júliusi, moszkvai Európa-bajnokságon Nagy Orsolya révén egy bronzérmet szereztek, míg a Nagy Orsolya, Sznopek Gabriella, Csaba Edina, Nagy Annamária összetételű válogatott ezüstéremmel zárt. Ez eddig, ugyebár, egyértelműen jó szereplés, vagyis pozitív meglepetés.De hogy az augusztusi világbajnokságot minek nevezzük? Az egyéniben valamennyien már az első fordulóban, vagyis a 64 között kiestek. Hidegzuhany! Ezek után a csapatversenyre a padlóról kellett felállniuk. Becsületükre legyen mondva, felálltak és döntőbe jutottak. Vagyis világbajnoki címért vívhattak a lányok. Ez megint pozitívum. És még az is, hogy már 30:14-re vezettek az oroszok ellen, szinte a nyakukban volt az aranyérem. És képzeljék el, a 16 találatos előnyt képesek voltak leadni, így meg kellett elégedniük az ezüstéremmel.
Az újpesti Nagy Orsolya a moszkvai Európa-bajnokságot két éremmel zárta
Az újpesti Nagy Orsolya a moszkvai Európa-bajnokságot két éremmel zárta
Hogy mi is történt Lisszabonban, arról, no és az egész esztendőről, hallgassuk meg a válogatott csapatkapitányát, a december közepén rendezett országos bajnokságon negyedik egyéni aranyérmét szerző Nagy Orsolyát! – Nagyon elégedett vagyok a magam és a csapat teljesítményével is – kezdte a csapatkapitány. – Egyetlen fájó pont a világbajnoki szereplés. Ma is hihetetlen, hogy 16 tust leadtunk… Ha előzetesen azt mondják, hogy ezüstérmesek leszünk, azonnal aláírtam volna, de azt hiszem, a lányok is. Viszont így nagyon keserű volt felállni a dobogó második fokára. Ott, a helyszínen nem is nagyon tudtunk örülni az éremnek, persze, ma már örülünk. Különösen az egyéni szereplés után van nagy értéke az ezüstnek, hiszen lelkileg összetörtünk, úgy kellett "összekalapálni” magunkat a csapatversenyre. – Maradjunk még kicsit az egyéni versenynél! – Számomra nem tartott sokáig, 9 óra pár perckor már mehettem zuhanyozni. A német Kőnigtől kaptam ki, akit előtte vagy százszor legyőztem. Igaz, csak egyetlen tussal, 15:14-re nyert ellenem, de végig én vezettem. És nem is vívtam rosszul, vagyis erre sem foghatom a vereséget. – Akkor mi volt az oka? – Egyértelmű, hogy pszichikai okai vannak. Téthelyzetben valahogy így jár egy csomó magyar versenyző… Itthon, a hazai mezőnyben már téthelyzetben is meg tudom csinálni azt, amit az edzéseken, de a nemzetközi porondon még nem mindig megy. A vébé ennek volt a példája. – Mi lehet a megoldás? – A fiúk között kellene indulni. Úgy tudom, most kérvényezni fogják a szövetség vezetőinél, hogy a női válogatott tagjai elindulhassanak a férfiak versenyein. Valahogy úgy, mint ahogy a sakkozó Polgár-lányok… Nagyon nagy a különbség a hazai és a nemzetközi női mezőny között. Most, hogy
Névjegy
Nagy Orsolya Született: Budapest, 1977. november 17. Klubja: UTE-Selectrade Fegyvernem: kard Edzô: Bódy István Legjobb eredményei. Egyéni: 2x Eb-3. (2001, 2002), Világkupa-gyôztes (1999, Budapest). 4x országos bajnok (1998, 2000, 2001, 2002), Csapat: vb-2. (2002), Eb-2. (2002). 3x országos bajnok (1998, 2001, 2002)
Athénban már olimpiai szám lesz a női kardvívás, különösen fontos, hogy fejlődjünk. Előrelépni pedig csak így lehet. Ne vegye senki nagyképűségnek, de a hazai mezőny színvonala nekem már alacsony. Az országos bajnokságon, az egyéni és a csapatversenyen együtt, mindössze 25 találatot kaptam. Az egyéniben 15:1-es, 15:3-as asszóim is voltak… – Úgy tudom, már korábban is együtt vívhatott a férfiversenyzőkkel. – Igen, edzéseken, de a verseny az más. Egyébként klubomban, Újpesten nagy segítség, hogy a volt világbajnok Boros Gyuri elkezdett edzősködni, van egy kiscsoportja, és miután végez a gyerekekkel, vívhatunk vele. Már csak azért is hasznos vele vívni, mert ő balkezes, míg a hazai női mezőnyben mindenki jobbkezes, a nemzetközi mezőny pedig tele van balkezesekkel. Egymás között nem tudunk gyakorolni, de Gyuri erre is megoldás. – A bajnokságon negyedik egyéni győzelmét szerezte meg, és amióta létezik a szakág, csak egyszer nem az ön nyakába került az aranyérem. Melyik siker volt a legkedvesebb, legfontosabb? – Az első mindenképpen, hiszen az nemcsak az én első győzelmem volt, hanem a magyar női kardvívásban is az első aranyérem. De nekem minden bajnokság nagyon fontos. Az UTE-ban olyan a légkör, hogy mi semmit sem veszünk félvállról, László Dezső szakosztály-igazgató és a mester, Bódy István is nagyon odafigyel minden eredményre, úgyhogy mi is mindent megteszünk érte. A mostani bajnokságban például öten jutottunk be a nyolc közé, a döntőt klubtársammal, Sznopek Gabival vívtam. Vagyis kezd beérni a munka gyümölcse. Látszik, hogy jó úton járunk. Az ünnepek idején szabadságot kaptunk ugyan, de rendszeresen lejárunk a terembe, segítjük a kicsiket, akik január első hetében Világkupán szerepelnek majd. No és a mester nem is nagyon szereti, ha kiesünk a munkából. Elkezdtünk valamit, amit be is akarunk fejezni. Az, hogy ott lehetünk az olimpián, még inkább sarkall bennünket, még több edzésre, új dolgok tanulására ösztönöz.