A házigazdákat megtréfáló Melanie Turgeon jóvoltából tíz év után ismét Kanadába került a nôi lesiklás világbajnoki aranyérme
A házigazdákat megtréfáló Melanie Turgeon jóvoltából tíz év után ismét Kanadába került a nôi lesiklás világbajnoki aranyérme
Mintha hullámvasúton ült volna az ember a St. Moritz-i alpesísí-világbajnokság ötödik versenynapján, hiszen a női lesiklómezőny igencsak váratlan eredményeket produkált vasárnap. A néző egyre-másra kapkodhatta a fejét a jó és még jobb teljesítmények láttán, és valljuk be, ez a viadal talán nagyobb izgalmakat tartogatott számunkra, mint a szombati férfilesiklás. Pedig az edzéseredmények alapján azt hihettük, hogy már az elején eldől az aranyérem sorsa, hiszen az abszolút favoritnak kikiáltott versenyzők a rajtszámokat eldöntő edzésen úgy taktikáztak, hogy az első tizenöt síző között teljesíthessék az amúgy nem túl bonyolult pályát.
Világbajnokság, St. Moritz Nôk. Lesiklás. Világbajnok: Melanie Turgeon (Kanada) 1:34.30, 2. Corinne Rey-Bellet (Svájc) és Alexandra Meissnitzer (Ausztria) 1:34.41-1:34.41, 4. B. Obermoser (Ausztria) 1:34.57, 5. R. Götschl (Ausztria) 1:34.61, 6. J. Mendes (Egyesült Államok) 1:34.82 Következik: hétfôn a nôi kombinációval folytatódik a világbajnokság (Tv: Eurosport, ORF1, lesiklás: 10.00, műlesiklás: 13.00, 15.00, mind élô)
Aztán később kiderült, a számspecialisták rosszul döntöttek, hiszen a dobogósok a húszon fölüli rajtszámot viselő versenyzők közül kerültek ki. Az első jelentősebb eredményt egyébként a negyedikként induló osztrák Brigitte Obermoser érte el, ám erről csak akkor győződtünk meg igazán, amikor a világbajnoki címvédő Michaela Dorfmeister, a vb-ezüstérmes Renate Götschl, az olimpiai bajnok Carole Montillet, valamint a francia lánnyal holtversenyben szakági Világkupa-éllovas Kirsten L. Clark is rosszabb időeredményt ért el nála. Obermoser talán már lelki szemeivel látta, hogy az esti éremátadáson a dobogó tetején áll, amikor a hazai közönség nagy örömére a svájci Corinne Rey-Bellet 16 százados előnnyel az első helyen fékezett le.
Örömszavak
1. Melanie Turgeon (Kanada) „Már a verseny elôtt láttam, hogy itt sokkal nagyobbak az érmek, mint a junioroknál, és akkor elhatároztam, nekem is kell egy. Korábban többször is nagyon közel voltam egy világbajnoki medáliához, de valahogy mindig lemaradtam, amikor osztották ôket. Követtem el hibákat, de nem akkorákat, hogy elveszítsem az elsô helyet.”
2. Corinne Rey-Bellet (Svájc) „Örülök, hogy saját közönségem elôtt tudtam világbajnoki érmet szerezni. Korábban nagyon nehéz volt feldolgozni a drukkerektôl kapott kritikát, de ma éreztem, hogy az egész közönség mögöttem áll. Tudtam, hogy kockáztatnom kell, kockáztattam is, nem mindig bírtam tartani az ideális nyomvonalat, különösen a meredek szakaszon volt ez feltűnô, talán ott vesztettem el annyi idôt, amivel lecsúsztam az aranyéremrôl.”
2. Alexandra Meissnitzer (Ausztria) „Nagyon boldog vagyok, hiszen legkevésbé a lesiklásban vártam magamtól érmet. Most már tudom, milyen érzés a dobogón állni, remélem, óriás-műlesiklásban még egyszer átélhetem ezt az érzést. Csodálatos lécek voltak a lábamon, alig tudtam elhinni, hogy ilyen jó eredménnyel értem célba, hiszen olyan sokat hibáztam a pályán.”
Akárcsak a férfiak küzdelmében, Bruno Kernen esetében, ezúttal is megkezdődött a nézőtéren a fiesta, ám a helvétek teljes boldogságát ismét tönkretette valaki. Ô nem volt más, mint a huszonnyolcas rajtszámmal induló kanadai Melanie Turgeon, aki tizenegy századot vert Rey Bellet-re, és szinte azonnal eksztázisba esett eredménye láttán. A lesikló Világkupákon eddig két harmadik helyet szerző, kétszeres junior-világbajnok Turgeon pályafutása legnagyobb sikere előtt állt, de azért még az osztrák Alexandra Meissnitzer két részidő erejéig a szívrohamot hozta rá. Az osztrákok összetett Vk-győztese ugyanis mindkét időmérőnél jobb volt a kanadai lánynál, ám a végére érthetetlen módon eladta előnyét. "Meissi” századra azonos időt ért el Rey-Bellet-vel, így a férfi szuper-G után újabb holtversenyes eredmény született a világbajnokságon. Turgeon pedig tíz évvel Kate Pace 1993-as lesiklógyőzelme után világbajnoki aranyérmet vihet haza Kanadába. A verseny során megtörtént a vb első nagy bukása, az olasz Lucia Recchia a pálya középső szakaszán hatalmasat esett, és a mentőknek kellett elszállítaniuk a helyszínről. Az első diagnózisok szerint Recchia erős zúzódásokat szenvedett a hátán.