Hogy Bode Miller jól aludt-e a St. Moritz-i világbajnokság utolsó versenyszáma, a férfi műlesiklás előtt?!Nos, ez kétséges.
Egy nappal húga, Janica után Ivica Kostelic is aranyérmes lett műlesiklásban (Fotó: afp)
Egy nappal húga, Janica után Ivica Kostelic is aranyérmes lett műlesiklásban (Fotó: afp)
Bár az már korábban eldőlt, hogy a huszonöt esztendős amerikai versenyző lesz a világbajnokság legeredményesebb sízője két arany- (kombináció és óriás) és egy ezüstérmével (szuper-G), mindenki árgus szemekkel figyelte, vajon mire megy a szlalomban, ami köztudomásúan az egyik legjobb versenyszáma. Ha újabb győzelmet szerez, sporttörténelmet ír, hiszen amerikai síző sohasem vitt még véghez ekkora bravúrt. Ám talán ennél is fontosabb, hogy eléri a Toni Sailer képviselte "magasságot”, hiszen legutóbb negyvenöt évvel ezelőtt, az 1958-as Bad Gastein-i világbajnokságon szerzett az osztrákok imádott klasszisa három arany- és egy ezüstérmet (igaz, Sailer 1956-ban Cortina d’Ampezzóban, míg Killy 1968-ban Grenoble-ban nyert négy aranyat az olimpián, ami világbajnokságnak is számított). Miller tehát sporttörténelmi tettre készült, aztán a világklasszisok könyvében a Kostelic család nyitott újabb fejezetet, hiszen Janica Kostelic szombati műlesikló-diadala után vasárnap fivére, Ivica állhatott fel a dobogó legfelső fokára.
Örömszavak
1. Ivica Kostelic (Horvátország) „Ez a legcsodálatosabb nap az életemben. Hallottam, amint a kommentátor azt mondta, hogy alig vezetek az utolsó idômérônél, így rájöttem, hogy idôt veszítettem, és nagyobb sebességre kell kapcsolnom. Bejött!”
2. Silvan Zurbriggen (Svájc) „Az elsô futam jól sikerült, a második pedig egyszerűen elképesztô volt! Úgy jöttem ide, hogy a lehetô legtöbbet hozom ki magamból, ám arról álmodni sem mertem, hogy ez egy éremhez lesz elegendô. Még mindig nem hiszem el!”
3. Giorgio Rocca (Olaszország) „Ez egyszerűen fantasztikus és felejthetetlen! Köszönöm St. Moritznak ezt a csodálatos napot. Azt hiszem, este hatalmasat bulizunk majd a többiekkel!”
S az alpesi sí történetében sohasem volt példa arra, hogy egy világbajnokságon egy testvérpár mindkét tagja aranyat szerezzen… Ante Kostelic, a két fiatal édesapja és edzője tehát büszkén dülleszthette ki a mellét, és talán érthetőek azok a könnycseppek is, amelyek megcsillantak a szemében. Mert ő tudja a leginkább, honnan vezette, ösztökélte gyermekeit a csúcsra, s ő az, aki igazán elmondhatja, hogy rengeteg áldozatot hoztak ezekért a sikerekért. De nézzük meg, valójában mi is történt a zárónapon… Ivica egyes rajtszámmal vágott neki a pályának, és szinte tökéletes futammal éreztette a többiekkel: ki az úr a háznál műlesiklásban. És mint később kiderült, valóban jól sikerült ez a futam, hiszen senki sem tudta felülmúlni a Kostelic fiú idejét – az osztrák Benjamin Raich tizenhat, míg honfitársa, Manfred Pranger huszonnégy századdal volt lemaradva a horváttól. És Bode Miller? Az amerikai versenyző alaposan elszúrta a pálya felső szakaszát, elhagyta az egyik botját is, és kilenctizedes hátrányban, a nyolcadik helyről várhatta a második felvonást. Amely jó néhány kiesőt hozott, hiszen a szlovénok trénere, Urban Planinsek meglehetősen cselesre tűzte a pályát, amelyet az ötven feletti rajtszámmal a legjobb harminc közé kerülő német Felix Neureuther, az amerikai Tom Rothrock és a huszonötös rajtszámmal versenyző svájci Silvan Zurbriggen teljesített a legjobban. S utóbbinak ez egy ezüstérmet eredményezett, Zurbriggen (aki csak nagyon távoli rokona a híres Pirminnek) a svájci közönség nagy örömére egész pontosan az első futam hetedik helyéről lépett elő a másodikra. A két osztrák, azaz Raich és Pranger ugyanis középszerű második futamot produkált, olyannyira, hogy csak a negyedik, illetve az ötödik helyet tudta megszerezni. És Barbai Áron? A magyar fiú sokakkal ellentétben mindkét futamban teljesítette a pályát, s végül az ötvenharmadik helyet szerezte meg, azaz versenyzőink mind a négyszer értékelhető eredménnyel zárták a világbajnokságot. És ha a hazai körülményeket nézzük, már ezért kalapot kell emelnünk!