Az év vége felé közeledve nem meglepő, hogy hetek óta zajlik az ilyenkor megszokott találgatás, az idén ki kapja meg a tekintélyes France Football Aranylabdáját. A szaklap már közzétette az ötven jelöltjét, közülük kerül ki az a játékos, aki néhány nappal karácsony előtt átveheti a megtisztelő díjat. Hagyományos sorozatunkban a 25, általunk leginkább esélyesnek tartott jelöltet mutatjuk be.
Maldini a Porto elleni siker után negyedszer emelhette fel az Európai Szuperkupát
Maldini a Porto elleni siker után negyedszer emelhette fel az Európai Szuperkupát
Micsoda ellentmondás: Paolo Maldinit sokan az Aranylabda esélyesei közé sorolják, ugyanakkor a Nemzeti Sport listáján a 19. helyen szerénykedik. Az ok? Mi úgy gondoljuk, hogy az Aranylabdát annak a játékosnak kell megkapnia, aki 2003. január 1. és mondjuk 2003. december 10. között a legjobb teljesítményt nyújtotta a klubjában, a válogatottjában, és nyert is egyet s mást. Ezzel szemben a Maldini megválasztásáért "ezerrel” kampányoló olasz sajtó úgy gondolja, hogy a 36. évében járó hátvédlegenda megérdemli a díjat, mintegy hosszú és felettébb eredményes pályafutása megkoronázásaképpen. Igen ám, csakhogy a France Football által adományozott elismerés sohasem életműdíj volt, mindig az adott év (egyik) legjobbja kapta. Márpedig ha szigorúan véve ebből a szempontból nézzük, akkor Paolo Maldini számára bizony talán még ez a 19. hely is hízelgő. A Milan védője ugyanis a fent felsorolt három "terület” közül maximum másfélben alkotott maradandót: 2003-ban valóban sok kupát nyert a Milannal, ugyanakkor a válogatottban már egyáltalán nem lépett pályára (hiszen a 2002-es vb után visszavonult), a klubjában pedig felemás formát mutatott: egyes meccseken parádésan játszott, máskor viszont nagyon nyomta a vállát a 35 tavasz.
A France Football elismerésére pályázó további játékosokról Aranylabda-szavazás 2003 című összeállításunkban olvashat.
Ha valóban csupán a 2003-as naptári esztendőre szorítkozunk, akkor megállapíthatjuk, hogy a tavasszal Bajnokok Ligáját és Olasz Kupát, továbbá bajnoki bronzérmet, majd augusztusban Európai Szuperkupát nyerő együttes csapatkapitánya még mindig alapembere volt a védelemnek, igaz, a karmesteri, irányítói pálcát fokozatosan átadja-átadta Alessandro Nestának, akit sokan egyébként is az utódjának tartanak. Voltak mérkőzések, amelyeken jobbról Nesta, balról Kaladze óvta a kapitányt, nehogy valamilyen végzetes hibát kövessen el, máskor pedig, amikor a grúz sérülése miatt vissza kellett térnie eredeti posztjára, balhátvédbe, bizony Serginhónak, Seedorfnak vagy Pirlónak kellett besegítenie a védekezésbe. Ugyanakkor voltak olyan meccsek is, amelyeken Paolo egyszerűen felülmúlhatatlan volt, úgy futballozott, mint fénykorában, amikor szinte lehetetlen volt kicselezni vagy elmenni mellette.
Névjegy
Paolo Maldini Született: Milánó, 1968. június 26. Állampolgársága: olasz Posztja: hátvéd Magassága/testsúlya: 187 cm/85 kg Válogatott mérkôzései/góljai száma: 126/7 Klubja: Milan (1984-) Legnagyobb sikerei: vb-ezüstérmes (1994), vb-bronzérmes (1990), Eb-ezüstérmes (2000), Eb-bronzérmes (1988), BEK (BL-)-gyôztes (1989, 1990, 1994, 2003), Világkupa-gyôztes (1989, 1990), Európai Szuperkupa-gyôztes (1989, 1990, 1994, 2003), olasz bajnok (1988, 1992, 1993, 1994, 1996, 1999), Olasz Kupa-gyôztes (2003), Olasz Szuperkupa-gyôztes (1988, 1992, 1993, 1994), 126 válogatottsággal olasz rekorder
A bajnokságban ráadásul két (fejes) gólt is szerzett, márpedig hasonló "termésre” az 1995–96-os idény óta nem volt képes, míg a BL 2002–2003-as kiírásában ő volt az egyetlen Milan-játékos, aki mind a 19 találkozón pályára lépett (!), és a manchesteri döntőben jelentős érdemei voltak abban, hogy a Juve-csatárok Dida kapujának a közelébe sem nagyon jutottak. Ezek volnának hát a 19. helyhez elegendő érdemek, lássuk, hogy mi alapján "kellene” vagy inkább lehetne mégis odaadni neki az Aranylabdát! Paolo Maldini az elmúlt másfél évtized – nemzetközi mértékkel mérve is – egyik legjelentősebb védője, akit az olasz hagyományok, a Facchetti-, Cabrini-, Scirea-, Baresi-féle vonulat méltó folytatójának tekinthetünk. Parádés pályafutást tudhat maga mögött. A névjegyéből minden megtudható, a világbajnoki és az Európa-bajnoki aranyérem kivételével igazán semmi sem hiányzik a gyűjteményéből. (Szinte minden másból viszont nagyon sok van…) Édesapja, a Milannal négy bajnokságot és egy BEK-et nyerő Cesare árnyékából már réges-rég kilépő Paolo ráadásul mindenféle értelemben példaként állítható az ifjúság elé: hosszú pályafutása alatt alig-alig állították ki, számos jótékonysági akció fűződik a nevéhez, és ő az UNICEF egyik olasz nagykövete. Ha az Aranylabda tényleg életműdíj lenne, aligha találnának nála érdemesebbet a kitüntetésre, ha viszont azt nézzük, hogy 2003-ban mit tett le az asztalra, akkor egyrészt nagyon irigyeljük, másrészt talán mégsem neki adnánk a Balon d’Ort.