Immár bizonyos: nem indul magyar dzsúdós Athénban!Szerencsére csupán a jövő hét végi előolimpiáról és nem a nyári játékokról van szó, a bemutatóverseny ugyanis nem tartozik a kvalifikációs viadalok sorába, a mieink pedig egyelőre egyetlen súlycsoportban sem szereztek kvótát az augusztusi olimpiára.
Kovács Antal (balról) csak késôbb kezd, ám ellenfele, Hadfi Dániel már a moszkvai Szuper A-kategóriás Világkupán tatamira lép (Fotó: Meggyesi Bálint)
Kovács Antal (balról) csak késôbb kezd, ám ellenfele, Hadfi Dániel már a moszkvai Szuper A-kategóriás Világkupán tatamira lép (Fotó: Meggyesi Bálint)
A távolmaradásnak anyagi okai is vannak, de a legfontosabb – ahogyan Nagy Ernő, a férfiak szövetségi kapitánya fogalmazott: "Mutassák meg magukat a próbaversenyen azok, akik már olimpiai indulási joggal rendelkeznek, ránk Moszkvában vár az első feladat!" A válogatottak szombattól a ha-gyomáyos mittersili edzőtáborozáson vesznek részt, majd január 24-én az első kvalifikációs verseny, a moszkvai Szuper A-kategóriás viadal következik. A férfiak programja máris nagyot változott, a január utolsó hétvégéjén esedékes tbiliszi versenyt ugyanis a bizonytalan grúziai helyzet miatt törölték a programból – ezért a magyarok mégis részt vesznek a február elején következő párizsi Szuper A-kategóriás Vk-n is. "Egyszerűen nem merünk versenyeket kihagyni, nem kockáztathatjuk meg, hogy esetleg éppen az a néhány pont hiányozzon a végelszámolásnál" – fűzte hozzá Nagy Ernő, aki elárulta: a rangsorban jelenleg kvótát érő helyen jegyzett Kovács Antal (100 kg) és Ungvári Miklós (66) mellett három súlycsoportban, a 73, a 81 és a +100 kilogrammban is befuthat egy-egy magyar dzsúdós, ehhez azonban a május közepéig tartó sorozatban legalább egy érmet és egy pontszerző helyezést kell szerezni. A hölgyeknél szerényebb a cél: ha esély nyílik rá, legalább egy kvótát megszerezni. "Megpróbálunk kijutni, de iszonyú nehéz feladat. A nőknél nem szerepeltek olyan jól a világbajnokságon az európaiak, ráadásul az olimpiai létszám is szűkebb, mint a férfiaknál, gyakorlatilag a kontinensrangsor első négy helyezettje közé kell kerülni az athéni olimpiáért" – foglalta össze Németh Ferenc, a nők kapitánya, aki továbbra is a fiatalokra épít, az elmúlt évek utánpótlás-világversenyein remeklő versenyzők valamennyien lehetőséget kapnak. A férfiaknál Kovács és Ungvári mögött egy A- és egy B-keretet is felállítottak, előbbibe tartozik Neu Gábor (66), Braun Ákos (73), Rajcsányi Gergely (90) és Csizmadia Zoltán (+100), utóbbiba pedig Bere Tamás (73), Gera Csaba (81), Hadfi Dániel (100) és Kosztolánczy György (+100), de Kovács Antal kivételével valamennyien utazhatnak az orosz fővárosba – az olimpiai és világbajnok paksi dzsúdós tavaly nyári operációja miatt később kezdi a versenyeket, s egyéni program alapján készül az olimpiára.
Kvalifikációs műsor
Január 24–25. Szuper A-kat. Vk, Moszkva (férfiak, nők) Január 31–február 1. A-kat. Vk, Szófia (nők) Február 7–8. Szuper A-kat. Vk, Párizs (férfiak, nők) Február 14–15. A-kat. Vk, Budapest (férfiak) A-kat. Vk, Leonding (nők) Február 21–22. Szuper A-kat. Vk, Hamburg (férfiak, nők) Március 13–14. A-kat. Vk, Prága (férfiak) A-kat. Vk, Varsó (nők) Március 20–21. A-kat. Vk, Rotterdam (férfiak) A-kat. Vk, Róma (nők) Március 27–28. A-kat. Vk, Minszk (férfiak) A-kat. Vk, Tallin (nők) Május 14–16. Európa-bajnokság, Belgrád