Jött, látott és győzött. Méghozzá micsoda eredményekkel! Igen, többes számban, hiszen a budapesti fedett pályás világbajnokság női hármasugrásának győztese egyszer beállította, kétszer pedig meg is javította a szám terembeli világrekordját. Tatjana Lebegyeva ezzel a női atléták között példátlan tettet hajtott végre. (Az amerikai Mac Wilkins 1976-ban San Joséban egymás után háromszor javította meg a diszkoszvetés legjobb eredményét.) A 27 éves édesanya március 6-án minden helyzetben szinte tökéleteset nyújtott mi több, vasárnap a távolugrás aranyérmét is begyűjtötte.
Lebegyeva elôször beállította, majd kétszer megjavította a hármasugrás világcsúcsát (Fotó: Czagány Balázs)
Lebegyeva elôször beállította, majd kétszer megjavította a hármasugrás világcsúcsát (Fotó: Czagány Balázs)
– Az ön nevétől hangos a világsajtó. – Nem volt ez mindig így. Az 1995-ös nyíregyházi junior Európa-bajnokságon elért ezüstérmem után évek kellettek, amíg annyit fejlődtem, hogy a felnőttek között is jegyezzenek. Bíztam magamban, mint ahogyan az edzőm is látott bennem fantáziát, de az igazi áttörésre három évet kellett várni. – Akkor megint ellátogatott hozzánk… – Igen, a budapesti Európa-bajnokságon már az ötödik helyen végeztem. Abban az évben kezdtem el nemzetközi versenyekre járni, és hozzáfogtam a jövőm megalapozásához. Szerencsésnek mondhatom magam. – Sydneybe már esélyesként utazott, de az időjárás keresztülhúzta a terveit. – No, meg Tereza Marinova. Én ugyan nem kezdtem rosszul, de az első ugrásom csak arra volt elég, hogy kivívjam a helyem a legjobb nyolc között. A bolgár atléta viszont az első sorozatban élete legjobb ugrását kapta el 15.20 méterrel. Néhány perccel később leszakadt az ég. Az özönvízszerű eső majdnem elmosta a versenyt is. Jócskán lehűlt a levegő, és az összevissza kavargó szélben hiába küzdöttem, már csak 15 méterig jutottam, ami az ezüstéremhez volt elég. – Azóta viszont egy diadalmenet az élete. – Ami a végeredményt illeti, igen. A közönség ebből csak azt látja, hogy kijövök a pályára, és ugrom három világcsúcsot. De ez nem ilyen egyszerű.
Névjegy
TATJANA LEBEGYEVA Született: 1976. július 21., Volgográd Állampolgársága: orosz Magassága/testsúlya: 171 cm/60 kg Versenyszámai: hármasugrás, távolugrás Legjobb eredményei: olimpiai 2. (2000, Sydney); 2x világbajnok (2001, Edmonton; 2003, Párizs); 2x fedett pályás világbajnok (2004, Budapest); fedett pályás Európa-bajnok (2000, Gent); Vk-2. (1998, Johannesburg); junior Eb-2. (1995, Nyíregyháza) Egyéni csúcsai. Távol: 682 – szabadtéri, Moszkva, 2003; 698 – fedett pályás, Budapest, 2004. Hármas: 15.32 – szabadtéri, Jokohama, 2000; 15.36 – fedett pályás (világcsúcs), Budapest, 2004
– Nem érezte a verseny előtt, hogy ilyen remekül szerepel majd? – Egyáltalán nem. A távolugrás délelőtti selejtezőjében csak szenvedtem. De a hármas első sorozata után már minden a helyén volt. – Biztos ebben? Nem szeretnék egy világcsúcstartót kritizálni, de mintha az edzője az utolsó sorozat után is mérges lett volna. – A trénerek már csak ilyenek. Hiába ugrottam sorozatról sorozatra nagyobbat, mindig talált valami kivetnivalót a mozgásomban. Éppen ezért folytattam a versenyzést, és nem azért, mert azt reméltem, hogy ahányszor rekordot javítok, annyiszor ötvenezer dollárt kapok a nemzetközi szövetségtől. Azzal tisztában voltam, hogy ez csak egyszer jár. De éreztem magamban a lehetőséget, hogy még messzebbre juthatok. Ki tudja, lehet, hogy Athénban ennél is nagyobb ugrásra lesz szükségem a győzelemhez. – Ha jól veszem ki a szavaiból, erősen foglalkoztatja Inessza Kravec 15.50 méteres szabadtéri világrekordja is. – Természetesen jó lenne megdönteni, de számomra az olimpia a legfontosabb, és ha lehetek ennyire személyes, a családom. – Hatalmas terheket cipel a vállán, hiszen nem egészen két éve született meg a gyermeke, és újabban két számban is versenyez. Hogy bírja mindezt? – Elég jól. Ha nem így lenne, bele sem vágtam volna a kalandba. De gyorsan visszanyertem a szülés előtti formámat. A télen olyan jól mentek az edzéseim, hogy elhatároztuk, kipróbálom magam távolban is. Mivel eddig enyém a világ idei legjobbja a gyengébb számomban is, úgy tűnik, jól döntöttünk. – Az olimpián is duplázni akar? – Igen. Főként, mert Athénban könnyebb dolgom lesz. Legalábbis az időrend szempontjából. Budapesten három nap alatt négyszer kellett pályára lépnem. A nyáron legalább lesz pihenőnapom is a számok között.