Kállai kvótát érő ezüstje

FÜREDI MARIANNEFÜREDI MARIANNE
Vágólapra másolva!
2004.05.09. 21:30
Címkék
Kállai Ákost új szerepben láthattuk vasárnap: az olimpiai kvalifikációs Westel Világkupa-verseny döntőjének lovaglása előtt világbajnokunkat filmezték az Eurosport tudósítói, követték minden mozdulatát.
Kállai Ákos remekelt vasárnap, s egészen „Athénig futott” (Fotó: Farkas József)
Kállai Ákos remekelt vasárnap, s egészen „Athénig futott” (Fotó: Farkas József)
Kállai Ákos remekelt vasárnap, s egészen „Athénig futott” (Fotó: Farkas József)
Kállai Ákos remekelt vasárnap, s egészen „Athénig futott” (Fotó: Farkas József)
Kállai Ákos remekelt vasárnap, s egészen „Athénig futott” (Fotó: Farkas József)
Kállai Ákos remekelt vasárnap, s egészen „Athénig futott” (Fotó: Farkas József)
Bár Kállai Robert Redfordra emlékeztető szőkeségével amúgy is feltűnő jelenség, ezúttal nem ezzel érdemelte ki a kitüntető figyelmet, hanem addigi jó szereplésével. Három szám után ugyanis a kvótát érő második helyen állt. Igaz, hogy a legrizikósabb tusa, a lovaglás még a mezőnyre várt, de Kállai számára jó előjel lehetett, hogy Mundért húzta, vagyis azt a lovat, amellyel szombaton az ezüstérmet szerző Vörös Zsuzsanna lovagolt. Persze, ha azt nézzük, hogy Mundér akkor két akadályt vert, és Kállainak nagy szüksége volt a hibátlan produkcióra, már kevésbé örülhettünk. Kállai mellett másik két döntősünk is az élbolyban volt: a már kvótás Balogh Gábor az ötödik, Fülep Sándor pedig a tizedik helyen állt.
Hogy milyen úton jutottak idáig? Mindhárman remekül lőttek, Kállai és Fülep 183, Balogh 181 körig jutott. Kállai a vívásban is remekelt, 1000 ponttal ezüstérmes lett a páston, ahol szenzációs 1084 ponttal az orosz Mojszejev nyert. Ekkor Kállai összetettben vezetett, de várható volt, hogy a kitűnő úszó orosz a harmadik szám után megelőzi őt. Így is történt – és máris a lovaglásnál tartunk. A nehéz pályán Fülep egy darabig mintaszerűen lovagolt, majd az egyik akadálynál hirtelen irányváltás után a lendület "kivitte" a nyeregből, földet ért, aztán még akadályokat is vert. Balogh is mesterien teljesített a 9-es akadályig, de ott lova kitört – nagy kár volt ezért a hibáért! Majd jött Kállai és Mundér, és a ló ugyanúgy két akadályt vert, mint Vörössel. A különbség csak annyi, hogy Vörös utána az élről várhatta a futást, míg Kállai a harmadik helyen. Kvóta pedig csak az első kettőért jár. Nem volt könnyű dolga Kállainak, mert nemcsak előtte álltak jó futók, például a verseny tavalyi győztese, a litván Zadnieprovskis, hanem mögötte is.
Mojszejev rajtolt elsőként, és győzelme biztosnak tűnt, már csak azért is, mert még nem volt kvótája, ezért várható volt, hogy ha kell "meg is hal" érte. Kállai egy ideig tartotta a lépést Zadnieprovskisszal, aztán a már olimpiai résztvevő litván meglépett. A nézők lemondtak az újabb magyar kvótáról, de Kállai nem. Igaz, ehhez kellett Zadnieprovskis is, akivel a táv végénél valami történhetett, mert nem tudta tartani addigi tempóját, a szemfüles Kállai az utolsó métereken megelőzte őt és a kvótát érő második helyen végzett.
"Amikor ellépett előlem Zadnieprovskis, nem én estem vissza, hanem ő gyorsított. A végén azt vettem észre, hogy valami történhetett a lábával, ezt a helyzetet kihasználtam és sikerült lefutnom őt. Nagyon boldog vagyok, különösen azért, mert kiegyensúlyozott számokat teljesítettem. Egyéni csúcsot úsztam, a vívásom és a lövészetem is az idei legjobb volt. A lovaspályán mindkét verés az én hibám volt. Ennél én jobb lovas vagyok. Egyébként már a második szám után úgy éreztem, hogy van esélyem a kvótaszerzésre" – mondta az újdonsült athéni kvótás, Kállai Ákos.
Természetesen megkérdeztük a litvánok klasszisát, hogy mi történt vele az utolsó métereken, mire ő így felelt: "A végén valami szúrást éreztem a lábamban, és nem akartam kockáztatni, ezért kénytelen voltam visszavenni a tempóból." ---- A férfiverseny lovaglása előtt egykori és mai öttusázók gyűltek össze a Nemzeti Lovarda füves pályájánál, hogy megemlékezzenek a május 1-jén, 86. életévében elhunyt Karácson Lászlóról. Az 1948-as olimpián szereplő versenyző alakját Pécsi Gábor, a MÖSZ főtitkára, valamint az egykori jó barát, Szondy István olimpiai bajnok idézte fel. Kiemelték azt a kitartást, amellyel Karácson László az 1948-as olimpián törött kézzel is végigküzdötte a vívást, valamint szóltak arról a szerepről, amit a sportág második világháború utáni újraélesztésében magára vállalt. Karácson László az öttusacsaládnak nemcsak egyik versenyzője, hanem edzője és nemzetközi versenybírója is volt. ---- A verseny után összeült a Magyar Öttusa Szakszövetség elnöksége, hogy döntsön a május végén esedékes moszkvai olimpiai kvalifikáló világbajnokságon szereplő versenyzőkről. Kulcsár Antal női szövetségi kapitány javaslata alapján a Vörös Zsuzsanna, Füri Csilla, Szatmári Adrienn hármas indul a hagyományos egyéni és csapatversenyen, míg a váltóban Vörös, Füri és Simóka Bea kap szerepet. Pálvölgyi Miklós, a férfiak kapitánya a hagyományos egyéni és csapatversenyen Balogh Gábort, Kállai Ákost és ha felépül, Horváth Viktort indítja a tartalék Fülep Sándor. A staféta összetételéről a hagyományos verseny után dönt a kapitány, ám az biztos, hogy Fülep tagja lesz a váltónak. ---- Férfiak. Döntő: 1. Andrej Mojszejev (orosz) 5636 pont, 2. Kállai Ákos (magyar) 5572 (lövészet: 183 kör/1132 pont, vívás: 1000, úszás: 2:07.63/1272 pont, lovaglás: 1128 pont, futás: 9:50.39/1040 pont), 3. Zadnieprovskis (litván) 5568, 4. Balogh Gábor (magyar) 5508 (181/1108, 916, 2:01.99/1340, 1136, 9:58.94/1008), 5. Michalík (cseh) 5444, 6. Szabirhuzin (orosz) 5416, …18. Fülep Sándor (magyar) 5252 (183/1132, 832, 2:02.10/1336, 1008, 10:14.82/944)
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik