Visszaszámolunk, hiszen egyre közelebb a nagy nap: Athénban augusztus 13-án kezdődnek az ötkarikás játékok küzdelmei. A kvalifikációt szerző versenyzők már készülnek, és mi is hangolunk, szeretnénk bemutatni azokat a magyar sportolókat, akikre nagyon is érdemes lesz odafigyelni a görög fővárosban, akik pontszerzők lehetnek, érmet nyerhetnek, sőt akár az aranyéremre is pályázhatnak. Megkérdezzük őket, miként vélekednek saját esélyeikről, a Nemzeti Sport szakértője is elemzi az adott versenyszámot, bemutatjuk a legnagyobb ellenfeleket, az olimpiai programból kiderül pontosan, mikor is kell szurkolnunk nekik, felidézzük a Sydney óta eltelt négy év világversenyeinek végeredményét, és ismereteink alapján megpróbáljuk megtippelni, hogy kik állhatnak majd az athéni dobogón. Vegyük számba a több mint kétszáz tagú magyar olimpiai csapat reménységeit!
A helyszín, az időpont, az esélyesek, a magyarok, a történelem...
– Mi jut eszébe, ha azt mondom, hogy augusztus tizennegyedike? – No, ez az, amire másfél éve, legalábbis azóta, amióta ismerjük a napra lebontott athéni programot, álmomból felébredve is tudok felelni. Augusztus tizennegyedikén rendezik az olimpián a férfi kard egyénit – feleli a vb-bronzérmes Ferjancsik Domonkos. – És milyen érzéseket kelt önben ez a dátum? – Eddig távolinak tűnt az időpont, de most már itt van a nyakunkon, és ez hihetetlen! Aztán meg az jut az eszembe, hogy ez az év nem úgy sikerült, ahogyan szerettem volna. Ugyanakkor azt is tudom, hogy az olimpia teljesen más, és az eddigi versenyek csak arra voltak jók, hogy meghatározzák a helyünket a világranglistán. – Nem panaszkodhat, a világranglista élmezőnyében van, tizenegyedik. – Igen, de az októberi világbajnokság után még az első voltam, onnan csúsztam vissza. – Mielőtt letargiába esnénk, emlékeztetem a Világkupa-versenyeken nyert két bronzérmére és a többi döntős helyezésre. – Jó, igaz, de ebben az idényben nem volt aranyérmem. Persze az is igaz, úgy vágtam neki az évnek, hogy elég csak egy versenyt megnyernem. Hát, eddig a terv szerint haladok…
Ferjancsiknak nincsenek nagy igényei: ô mindössze egyetlen versenyt szeretne az idén megnyerni, igaz, ô ez esetben az athéni olimpiára gondolt… (fotó: Farkas József)
– Az első olimpiáját, Sydneyt hogyan várta? – Akkor fiatalabb voltam. – Nem erre gondoltam. – Az akkori eredményeimre? Lehet, hogy ugyanígy álltam… De mondom, nem ez számít. Meg tudok említeni néhány magyar versenyzőt, aki tuti esélyesként, világranglista-vezetőként ment ki egy olimpiára, aztán még érmet sem szerzett. Nem az bánt, hogy visszacsúsztam a ranglistán, hanem hogy az utolsó három Világkupa-versenyen gyengén szerepeltem, nem tudtam kiadni magamból azt, amire képes vagyok. Egyébként pedig sok minden megváltozott Sydney óta. Rutinosabb lettem, és azóta mellettem áll Tamás Gyula professzor, akinek rengeteget köszönhetek. Kísér versenyről versenyre, vizsgálja, ellenőrzi az állapotomat, és mindezek következtében ma már rendben van a vércukorszintem. Külön hálával tartozom a 77 Elektronika Kft.-nek, amely ellát a legmodernebb vércukorszintmérő készülékekkel és egyéb felszerelésekkel, így már nem fordulhat elő az, ami Sydneyben, hogy a magas érték miatt kómához közeli állapotba kerültem, tompává váltam, érzékelésem és a látásom is megváltozott, rosszabbodott. – Gondol már Athénra? – Igazság szerint szeretnék nem foglalkozni az olimpiával, de nem tudok nem foglalkozni vele, mert kikerülhetetlen. Az újságok és a reklámok másra sem figyelmeztetnek, mint hogy már csak ennyi és ennyi nap van hátra az olimpiáig. Egyfelől ez pluszterhet jelent, másfelől viszont nagyon jó érzés, hogy ott lehetek Athénban. Közhelynek tűnik, de mással össze nem hasonlítható, hatalmas élmény az olimpia. Sydney már megadatott nekem, Athénra és a várható ellenfelekre viszont még nem akarok gondolni. Ráérek majd akkor, ha ott lesz előttem a feladat, hogy éppen kit kell legyőzni.
Ferjancsik Domonkos
Született: 1975. szeptember 7., Budapest Klubja: Vasas Fegyverneme: kard Edzôje: Somlai Béla Kiemelkedô eredményei: Egyéni: olimpiai 4. (2000); vb-3. (2003), vb-6. (1999), vb-7. (1997); 2x Eb-6. (2002, 2003); összetett Világkupa-gyôztes (2002–2003); 2x junior-vb-2. (1993, 1994), junior-vb-3. (1995), 2x junior Európa-bajnok (1993, 1994); kadettvilágbajnok (1992). Csapat: olimpiai 5. (2000); világbajnok (1998), 2x vb-2. (2001, 2003), vb-3. (1997); 2x Eb-3. (2001, 2002)
– Néhány perce azt mondta, hogy az idén csak egy versenyt akar megnyerni… – Nem tagadom, győzni akarok Athénban. Mindent erre tettem föl, és álszerénység lenne, ha nem merném kijelenteni. Aztán, hogy sikerül-e, az már más kérdés. – Mi lesz a csapatversenyen? – Az évben nem volt olyan verseny, amelyen valamennyien jól vívtunk volna, hol egyikünk, hol másikunk vitte a csapatot. A májusi, olaszországi Világkupát azért emelem ki, mert ott meg tudtuk verni az oroszokat, amire négy éve nem volt példa. Igaz, hogy utána kikaptunk az ukránoktól, de az oroszok elleni győzelem erőt kell hogy adjon az olimpián. ---- Két magyar esélyes és talán egy meglepetés
Az elmúlt négy évben tovább erősödött a lábmunka, így még gyorsabb és egyszerűbb lett a férfi kardvívás. Nagyon fontos a láb és a kéz koordinációja, mert hiába gyors valakinek a lába, ha a keze lemarad. Jót tett a fless eltörlése, ezzel látványosabb lett a férfi kardvívás, amely a nézők számára a legélvezhetőbb, gyorsan pörögnek az aszszók. Az olimpiai mezőnyből ki kell emelni a két oroszt, Pozdnyakovot és Sarikovot. Az utóbbi nagyon mélyről jött vissza, hiszen még a tizenhat között sem volt, most meg negyedik a világranglistán. A ranglistavezető Lukasenko, az olimpiai címvédő Covaliu és a két olasz, Tarantino és Montano lehet a magyarok legnagyobb ellenfele. Persze nem szabad leírni a két franciát, a világbajnok Touyát és Pillet-t sem. A mieink közül a világranglista-ötödik Nemcsik Zsolt egyenletesen vívott az utóbbi időben, rendre döntőbe jutott. Lengyel Balázs két érmet nyert: győzött az athéni előolimpián, és harmadik lett az igen erős mezőnyt felvonultató New York-i versenyen. Nála figyelhető meg a legnagyobb fejlődés, amelynek köszönhetően tizedik a világranglistán. Ferjancsik Domonkos jól kezdte az évet, a végére azonban elfáradt. Ferjancsik és Nemcsik ezúttal is éremesélyesként indul harcba, de bevallom, nagy meglepetést várok Lengyel Balázstól, aki remek versenyzői alkat, nem ijed meg a nagy feladattól sem.
Jánosi Zsuzsanna csapatban világbajnok tőröző, a vívószövetség utánpótlás-igazgatója ---- 2000, Sydney, olimpia: 1. Covaliu (Románia), 2. Gourdain (Franciaország), 3. Kothny (Németország), 4. Ferjancsik Domonkos (Magyarország) 2000, Funchal, Eb: 1. Sarikov (Oroszország), 2. Froszin (Oroszország), 3. Pozdnyakov (Oroszország) és Casares (Spanyolország) 2001, Koblenz, Eb: 1. Pozdnyakov, 2. Pillet (Franciaország), 3. Nemcsik Zsolt (Magyarország) és Covaliu,…18. Ferjancsik Domonkos 2001, Nimes, vb: 1. Pozdnyakov, 2. Pillet, 3. Gourdain és Sznajder (Lengyelország), …9. Ferjancsik Domonkos 2002, Moszkva, Eb. Egyéni: 1. Pozdnyakov, 2. Sarikov, 3. Covaliu és Lukasenko (Ukrajna), …6. Ferjancsik Domonkos 2002, Lisszabon, vb: 1. Pozdnyakov, 2. Pillet, 3. Tarantino (Olaszország) és Covaliu, …18. Ferjancsik Domonkos 2003, Bourges, Eb: 1. Pozdnyakov, 2. Jakimenko (Oroszország), 3. Tarantino és Sanson (Franciaország), …6. Ferjancsik Domonkos 2003, Havanna, vb: 1. Lukasenko, 2. Covaliu, 3. Ferjancsik Domonkos és Montano (Olaszország) ---- SZTANYISZLAV POZDNYAKOV (OROSZORSZÁG) A férfi kardvívás jelenlegi legnagyobb klasszisa a 30 éves orosz versenyző. Még junior volt, de már szerepelt a barcelonai olimpián győztes válogatottban. Négy év múlva Atlantában egyéniben és csapatban is a dobogó tetejére állt, majd a sydneyi játékokon is győzelemre vezette társait. A papírforma – eddigi eredménylistája – szerint az athéni aranyérem legnagyobb esélyese.
MIHAI COVALIU (ROMÁNIA) Ô is 23 évesen lett egyéni olimpiai bajnok, mint Pozdnyakov – csak négy évvel később. A román vívó nagy meglepetésre szerzett aranyérmet Sydneyben, mert előtte nem volt kiemelkedő eredménye. Sydneyben letette a névjegyét – ám többekkel ellentétben utána ő nem került be az "egygyőzelmes" versenyzők táborába. Mivel a román csapat nem jutott ki Athénba, egyéniben kellett kiharcolnia a részvétel jogát, és számolni kell vele az éremosztáskor.
LUIGI TARANTINO (OLASZORSZÁG) A mezőny egyik legidősebb tagja – novemberben lesz 32 éves – 1998-ban ért pályafutása csúcsára, amikor egyéni világbajnok lett. Ám azóta sem szabad leírni, mert rendre bekerül a világversenyek döntőjébe. Nem ismer elveszett asszót, és a győzelem érdekében gyakran beveti a hisztit is, amivel kizökkenti a ritmusból a vetélytársat. Bár viselkedése miatt nem a legszimpatikusabb vívó, tudása tiszteletet parancsol.
LENGYEL BALÁZS (MAGYARORSZÁG) A verseny "meglepetésembere" lehet a magyar csapat mindössze 24 éves tagja. A "nagyok" között csak 2001-ben mutatkozott be, és első felnőtt Eb-jén döntőbe jutott, majd a világbajnokságon is kivette részét a csapat ezüstérméből. A tavalyi vb csapatversenyén is remekelt, újabb ezüstöt akasztottak a nyakába. Azóta a Világkupa-versenyeken rendre a legjobbak közé verekszi magát, vagyis csak a kívülállók számára lehet szenzáció a döntőbe kerülése.
ALDO MONTANO (OLASZORSZÁG) Montano esete bizonyítja, hogy nem esik messze az alma a fájától – ugyanis édesapja a hetvenes évek egyik meghatározó kardvívója volt, többek között egyéni világbajnok és csapatban olimpiai bajnok. A "kis" Montano nagy tehetség, tavaly már a világbajnoki dobogóra is felállhatott. Azon kevesek egyike, akik élvezik a vívást, nem tartják élet-halál kérdésnek, mint az apuka, hanem "csak" komoly játéknak.
Az NS athéni tippje
1. Sztanyiszlav Pozdnyakov (Oroszország) 2. FERJANCSIK DOMONKOS (MAGYARORSZÁG) 3. Aldo Montano (Olaszország) ---- (Helyszín: Helliniko olimpiai sportközpont, 2. csarnok. Azon fegyvernemek egyéni versenyeiben, amelyekben csapatversenyt is rendeznek – így férfi kardban is – 36-36 vívó indulhat. A direkt kieséses táblát a július közepén lezáruló világranglista állása alapján készítik el. Az első fordulóban a ranglista utolsó 8 helyezettje (29–36.) vív négy helyért, majd az így kialakult 32-es táblán már a szokott módon zajlik a küzdelem. Mivel nincs vigaszág, a vereség kiesést jelent.)
Augusztus 14. 9.00–11.40: selejtező, majd a 32-es tábla küzdelmei 11.50–12.10: negyeddöntő 17.30–17.50: elődöntő 18.20–18.40: mérkőzés a 3. helyért 18.40–19.10: döntő 19.20–19.30: eredmény- hirdetés