A pihenőt követő és az első igazi hegyeket megelőző 9. etap a hosszú nevű Saint-Leonard-de-Noblat-ból Guéret-be kalauzolta a kerékpárosokat, a napi penzum pedig "mindössze" 160.5 kilométer volt.
A szakaszt egyébként Raymond Poulidor tiszteletére vették fel a versenybe a Tour szervezői. A most 68 éves, Saint-Leonard-de-Noblat-ból származó Poulidor a hatvanas, hetvenes években 14-szer vett részt a Tour de France-on, nyolcszor a dobogón fejezte be a viadalt (!) – háromszor második lett, ötször pedig harmadik –, de sohasem tudott nyerni, és a sárga trikót sem viselte egyetlen napig sem. (Nyolc dobogós helyezésével egyébként ő áll az első helyen ezen a különleges örökranglistán.) A francia szurkolók imádták "Poupout", a balszerencsés kerekest, aki azonban korántsem volt annyira elkeseredett: egyszer elmondta, hogy a népszerűségének köszönhetően semmivel sem keres kevesebbet, mintha nyert volna két-három Francia körversenyt.
Poulidor egyébként napjainkban PR-managerként segíti a Tour de France szervezőit.
Ennyit "Poupouról", és akkor lássuk, hogy mi történt kedd délután!
Fő ismertetőjele: Mayo legjobb barátja A még versenyben lévő 173 kerékpáros fél kettő után rajtolt, és egy óra elteltével ketten már támadásban is voltak: Filippo Simeoni, a Domina Vacanze 33 éves olasz versenyzője és Inigo Landaluze (más írásmód szerint Landaluce), az Euskaltel-Euskadi 27 éves spanyol bringása. Közülük kétségkívül az 1995 óta profiskodó Simeoni az ismertebb, hiszen hét profigyőzelemmel büszkélkedik, és két szakaszt is nyert már a háromhetes Spanyol körversenyen, a Vueltán (egyet 2001-ben, egyet 2003-ban). Vele szemben a profik táborát 2001 óta erősítő Landaluze még sohasem nyert, így az a "legfontosabb ismeretőjele", hogy ő Iban Mayo legjobb barátja a karavánban.
Ennek szerdától lehet jelentősége, amikor a spanyol csapatok állítólag összehangolt támadást akarnak majd indítani Lance Armstrong ellen, mert az amerikai néhány napja éppen akkor pörgette föl a boly ritmusát, amikor az egyik legnagyobb riválisának számító Mayo elesett. Érdekes módon Simeoni is "kötődik" Armstronghoz: az olasz egy perben azt vallotta, hogy az amerikai is szoros kapcsolatban állt egy olyan olasz orvossal, akit sportolók doppingolásával gyanúsítottak.
Mindennek persze nem sok jelentősége volt kedden, amikor a spanyol és az olasz versenyző rövid idő alatt jelentős előnyre tett szert, és még a céltól 44 kilométerre is több mint hét percből gazdálkodhattak. (Mindketten pályafutásuk második Tourját gyűrik.) Igen ám, de ekkor a karaván élére állt a Lotto, a Crédit Agricole, a Quick Step és a Cofidis, és borzalmas üldözőverseny vette kezdetét. ---- A szökevények előnye kilométerről kilométerre jobban fogyott, ám ők nem hagyták magukat, ezért sokáig teljesen bizonytalan volt, hogy sikerül-e beérniük a mezőny előtt a Guéret-ben lévő célba. Az utolsó kilométert még mindig 15 másodperces előnnyel kezdték meg, ám ekkor döntő hibát követtek el: ahelyett, hogy még egy darabig egyetértésben tekertek volna, elkezdtek egymásra figyelni, hátrafelé nézegettek, egyszóval annyira lecsökkent a sebességük, hogy az előnyük hirtelen vészesen fogyni kezdett, és a céltól kevesebb mint 200 méterre, amikor már megkezdték a sprintet, egyszer csak hátbavágta őket az ezerrel érkező élboly.
A leggyorsabbak elszáguldottak az olasz és a spanyol mellett, majd bedobták magukat a célba, de egy ideig nem lehetett tudni, hogy ki nyert a McEwen, Hushovd, O’Grady trióból, ugyanis elképesztően kicsi volt köztük a különbség, nem véletlen, hogy egyikük sem merte a magasba emelni a karját. Végül aztán egy-két perc elteltével a Lotto ausztrálja örülhetett, ugyanis néhány centivel megelőzte a norvégot és saját honfitársát, így a 91. Tour de France-on ő az első, aki már két szakaszt tudott nyerni, arról nem is beszélve, hogy megerősítette első helyét a zöld trikóért folyó gyorsasági pontversenyben.
Nem teljesült simeoni álmaMcEwen igen elégedetten nyilatkozott a célban: "A zöld trikó végleges megszerzése a célom, ezért az ilyen szakaszokat mindenképpen meg kell nyernem. A szökevényeknek ugyan tetemes előnyük volt, de én bíztam a csapattársaimban, akik nagyszerűen vezették az üldözést, így lehetővé tették számomra, hogy megnyerjem a szakaszt. Nem emlékszem rá, hogy valaha is a célegyenesben sikerült volna utolérni szökevényeket."
A két szökevény egyike, Filippo Simeoni érthető elkeseredettséggel nyilatkozott: "Rendkívül csalódott vagyok, mert két-három kilométerre a céltól már nagyon bíztam benne, hogy nem érnek minket utol, és hogy csak Landaluzéval kell megharcolnom a szakaszgyőzelemért. Sajnos azonban a spanyol az utolsó kilométeren már nem segített, és szerintem ezért értek minket utol. A következő etapok egyikén ismét megpróbálok nyerni, mert az álmom egy szakaszgyőzelem a Tour de France-on."
Vannak ezzel így még néhányan…
Az összetettben továbbra is a francia Thomas Voeckler vezet, de szerdán nagyon kell dolgoznia, ha meg akarja tartani a sárga trikót. ----
KIRSIPUU FELADTA. Kedden feladta a Tour de France-ot Jaan Kirsipuu, a múlt vasárnapi első szakasz győztese. Az AG2R menője rosszullétre és fájdalmakra hivatkozva az etap 30. kilométerénél kéredzkedett be a kísérőautóba. Érdekes, hogy a 35 éves észt kerékpáros 11. alkalommal vett részt a Francia körversenyen, és még sohasem fejezte be a viadalt. Az AG2R egyébként 24 óra alatt két tagját is elveszítette, ugyanis feladta a versenyt Samuel Dumoulin is, akinek a 8. szakasz során eltört a könyöke. Dumoulin előtt átfutott egy kutya, a versenyző elesett, és bár az etapot befejezte, a Tourt nem tudja folytatni, mert meg kell műteni.
PETACCHI: BORDATÖRÉS. Legalább harminc napig nem edzhet Alessandro Petacchi (Fassa Bortolo), akiről egy keddi röntgenvizsgálat kiderítette, hogy eltört az egyik bordája, amikor elesett a Touron. Emilio Magni, a versenyt már napokkal ezelőtt feladó olasz sprinter csapatorvosa elmondta, hogy ugyanakkor jobban aggódik Petacchi szintén sérült válla, mint bordája miatt. A sérülés egyébként alighanem azt jelenti, hogy Petacchit nem nevezik az athéni olimpiára. (Franco Ballerini olasz szövetségi kapitány szerdán hirdet keretet az ötkarikás játékokra.)
AKCIÓBAN A "VÁMPÍROK". A "vámpírok", azaz a nemzetközi szövetség doppingellenőrei nem pihentek a Tour hétfői pihenőnapján, hiszen 42 versenyzőt ellenőriztek. Ezúttal öt csapat, a Brioches La Boulangére, a Crédit Agricole, a Liberty Seguros, az Illes Baléars és a Rabobank került terítékre, azaz kontrollálták többek között Thomas Voecklert, a mezőny sárga trikósát is. Valamennyi vizsgálat negatív eredményt hozott, akárcsak az a 33 teszt, amelyet már kedden reggel, a 9. szakasz rajtja előtt végeztek el a US Postalnál, a CSC-nél, a Quick Stepnél és az AG2R-nél.
HOLLAND TV-REKORD. Rendkívül elégedettek a nézettséggel a Tourt közvetítő holland társaság, a Nederland 2 képviselői. Tavaly átlagban 680 ezer néző látta a Francia körverseny egy-egy szakaszát, az idén pedig már 801 ezer az átlag, pedig a legizgalmasabb szakaszok még hátravannak.
VOECKLER ATHÉNBAN? Könnyen elképzelhető, hogy a továbbra is sárga trikóban tekerő (bár a végső győzelemre teljesen esélytelen) Thomas Voeckler is ott lesz Athénban. A L’Équipe című francia sportnapilap szerint a francia bajnok Voecklernek, valamint Laurent Brochard-nak és Christophe Moreau-nak biztos helye van a válogatottban. A végleges névsort hétfőn hozza nyilvánosságra a francia szövetség. ----
1. Robbie McEwen (ausztrál, Lotto-Domo) 3:32:55 (átlag: 45.32 km/ó), 2. Hushovd (norvég, Crédit Agricole) azonos idővel, 3. O’Grady (ausztrál, Cofidis) a. i., 4. Pineau (francia, Brioches La Boulangére) a. i., 5. Zabel (német, T-Mobile) a. i., 6. Tombak (észt, Cofidis) a. i., 7. Boonen (belga, Quick Step-Davitamon) a. i., 8. Hondo (német, Gerolsteiner) a. i., 9. Marinangeli (olasz, Domina Vacanze) a. i., 10. Landaluze (spanyol, Euskaltel-Euskadi) a. i.
Az összetettben: 1. (sárga trikóban) Thomas Voeckler (francia, Brioches-La Boulangére) 36:36:31, 2. O’Grady 2:53 p h., 3. Casar (francia, FDjeux.com) 4:06 p h., 4. Backstedt (svéd, Alessio-Bianchi) 6:27 p h., 5. Piil (dán, Team CSC) 7:09 p h., 6. Armstrong (amerikai, US Postal) 9:35 p h., 7. Hincapie (amerikai, US Postal) 9:45 p h., 8. Azevedo (portugál, US Postal) 9:57 p h., 9. Gutierrez (spanyol, Phonak) 10:02 p h., 10. Zabel 10:06 p h., 11. Hamilton (amerikai, Phonak) 10:11 p h., …20. Ullrich (német, T-Mobile) 10:30 p h.…28. Basso (olasz, CSC) 10:52 p h.
A gyorsasági pontversenyben: 1. (zöld trikóban) Robbie McEwen 195 pont, 2. Hushovd 177, 3. O’Grady 175
A hegyi pontversenyben: 1. (pöttyös trikóban) Paolo Bettini (olasz, Quick Step-Davitamon) 20 pont, 2. Tombak 14, 3. Scholz (német, Gerolsteiner) 12
A csapatversenyben: 1. Team CSC (dán)
Következik: 10. szakasz, Limoges-St. Flour (237 km). Tv: Eurosport, 14.00 (élő); ZDF, 14.00 (élő), RAITRE, 13.20 (élő). Internet: www.letour.fr
A következő akadálySzerdán a Tour első igazi hegyi etapja vár a mezőnyre, ráadásul a maga 237 kilométerével ez lesz a 91. Francia körverseny leghosszabb szakasza. A karaván Limoges-ból indul majd délelőtt fél 11-kor, és már 40 kilométer elteltével meg kell másznia egy kisebb hegyet. Az igazi nehézségek azonban később jönnek: előbb a Col de Lestards (a 67. kilométernél, 856 méter magas, 7 km-es, átlagosan 4.7 százalékos emelkedővel), majd a Col de Néronne (162. km, 1442 m, 8.3 km, 3.5 %), a Col du Pas de Peyrol (173. km, 1589 m, 5.5 km, 8 %), a Col d’Entremont (189., 1210 m), végül pedig a Plomb du Cantal (205., 1392 m, 8.2 km, 6 %).
A Pas de Peyrolra vezető kaptató különösen nehéznek ígérkezik, a meredeksége ugyanis helyenként eléri a 12 százalékot is.
A hegyek után a befejező 30 kilométer szinte végig lefelé vezet majd a célba, Saint Flourba.