Az idei első hegyiszakasz után csütörtökön is rázós etap várt a karavánra, a Saint Flour és Figeac közötti 164 kilométeres útvonalon jó néhány hosszabb-rövidebb emelkedőt meg kellett mászni. Ideális terep a szökéssel kísérletezőknek, de nem alkalmas az összetett esélyeseinek a támadásra éppen ezért csupán az volt kérdéses, hogy melyik akcióra mond igent a karaván.
Jens Voigt szökési kísérletére nem mondott igent. Pedig a német menő már a legelején megpróbált meglépni, s aztán újra és újra próbálkozott. A mezőny a nagy tempóban többször is megnyúlt, s egy időre ketté is szakadt, az élbolyban tekertek a "nagyok", Armstrong, Ullrich, Hamilton és Mayo, míg a sárga trikós Voeckler a második csapatban ragadt. Néhány kilométerrel később már újra összerázódott a mezőny, de a próbálkozások nem maradtak abba. Az idei Tour legaktívabb kerekese, a piros rajtszámot viselő dán Piil is próbálkozott, majd újra Voigt percei következtek, de a mezőny ezeket a kísérleteket veszélyesnek ítélte. Ötven kilométer után következett az első hegyi hajrá, amelyet a pöttyös trikós Virenque nyert meg, igen jó úton jár, hogy hetedszer is ő legyen a Tour de France hegyek királya – tegyük hozzá: mintha mást nem is érdekelne ez a cím a mezőnyből, a franciának egyelőre nincs ellenfele.
Moncoutie szorgos vízhordóból egy napra ünnepelt sztár lett, ez volt az eredményhirdetésnél könnyeivel küszködô kerekes legboldogabb napja
A hajrá után a spanyol Martinez és a francia Moncoutie próbált megszökni, majd a spanyol Flecha is hozzájuk csapódott – a mezőnyben dühöngő Voigt szomorúan vette tudomásul, hogy ezt a próbálkozást már útjára engedte a karaván. Ezek után megnyugodott a tempó, a szökevények szorgosan növelték előnyüket, hátul pedig legfeljebb az úton kószáló tehenek okoztak riadalmat. (Virenque egy nappal korábban a győzelméért egy marhát is kapott a helyiek felajánlásából, a hírek szerint a termetes állat nem fért fel a Quick Step buszára, így nem tudni, eljut-e a párizsi Champs-Elysées-re…) Féltávnál már több mint hat perccel vezettek Flecháék, s a továbbiakban sem csökkent jelentősen a külöbség, így a szökevények maguk között dönthették el a szakaszelsőség sorsát. A két spanyol (vagyis a spanyol és a baszk) nem tudott megegyezni, ennek Moncoutie örült a legjobban, a 29 esztendős francia kilenc kilométerre a célvonaltól gond nélkül faképnél hagyta két riválisát és jelentős előnnyel meg is nyerte az etapot. A Cofidis vízhordója 1997 óta profiskodik, eddigi legjelentősebb sikerét 1999-ben érte el, amikor megnyert egy szakaszt a Dauphine Liberén, ezúttal viszont minden kerékpáros álmát váltotta valóra: győzött a legrangosabb viadalon. Csapatának is jól jött a sikerélmény, a francia együttes ugyanis az elmúlt hónapokban elsősorban a doppingbotrányok miatt került a lapok címoldalára, több versenyzője (köztük az időfutam-világbajnok David Millar) ellen vizsgálat folyik, a frissen igazolt mezőnyverseny-világbajnok, a spanyol Igor Astarloa pedig néhány hét után elhagyta új klubját. A pontversenyben érdekelt sprinterek csatája érdekessé tette a mezőnybefutót is, ezúttal Hushovd volt a leggyorsabb, a norvég megelőzte Zabelt és McEwent, így még szorosabb lett a zöld trikóért zajló verseny. Pénteken persze nem ők lesznek majd főszerepben, végre a hegyimenők csatája következik.
Szavazás
---- VIRENQUE ÜZENETE. A pettyes trikós Virenque a szerdai befutónál két karját a magasba emelve mutatott az ég felé, győzelmét a közelmúltban elhunyt nagymamájának, illetve egykori főnökének, Joel Chabironnak ajánlotta. A Festina menedzserét a klub akkori gyúrója, Willy Voet könyvében azzal vádolta, hogy ő dolgozta ki a csapat doppingprogramját. Chabironnak már nem áll módjában védekezni…
MERCKX DÜHÖS. Axel Merckx 134 kilométeren keresztül volt szökésben Virenque oldalán, de a francia menő a Col du Pas de Peyrol emelkedőjén lerázta egykori csapattársát. "Abban állapodtunk meg, hogy ő viszi el a hegyihajrákért járó pontokat, s a befutónál eldöntjük, melyikünk a jobb. Richard nem tartotta a szavát, akkor támadott, amikor nem számítottam rá" – legyintett dühösen a "kis" Merckx, aki végül 6:18 perccel Virenque mögött ért célba.
SÉRÜLÉSEK. A 10. etapon történt bukása miatt a francia Hinault és a német Kessler is kénytelen volt feladni a versenyt. Hinault sérülései komolyabbak, a röntgenvizsgálatok során megállapították, hogy az egyik csigolyája megrepedt, de az idegek nem sérültek meg. Kessler még teljesítette a távot, de éjszaka kiderült, mindezt már törött bordával tette, rá is hosszabb pihenő vár.
LEIPHEIMER ATHÉNBAN. Az amerikai szövetség eldöntötte, hogy Armstrong megüresedett helyén a Rabobankban tekerő Leipheimer vehet részt az athéni olimpián. Az is eldőlt, hogy a nyári játékok egyéni időfutamában Hamilton és Julich képviseli majd az amerikai színeket, míg a mezőnyversenyben Hincapie és McCartney jut még szóhoz.
VOECKLER BOLDOG. A francia bajnok Voeckler lassan egy hete feszíthet az összetett legjobbjának járó sárga trikóban, de a Brioches menője minden nyilatkozatában kiemeli, aligha tartana itt csapattársai segítsége nélkül. A francia együttes versenyzői egyébként éppen egy nagy esélyest, Belokit segítették volna – ha a klub vezetői gyenge formája miatt nem bontanak szerződést a 2002-es Tour második helyezettjével…
HINCAPIE PAPA LESZ. Armstrong egyik hűséges segítője, George Hincapie hamarosan apa lesz, kedvesével, Melanie-vel novemberre várják első csemetéjük érkezését.
BUKÁSOK. Nemcsak a profik mezőnyére jellemző a sok bukás, a Tour nyílt szakaszán is a szokottnál több volt a baleset. A 240 kilométeres amatőr-versenyen az egykori világbajnok, Tony Doyle járt a legrosszabbul, több bordája és a kulcscsontja is eltörött. ---- 11. szakasz, St. Flour–Figeac (164 km): 1. David Moncoutie (francia, Cofidis) 3:54:58, 2. Flecha (spanyol, Fassa Bortolo) 2:15 p h., 3. J. A. Martinez (spanyol, Euskaltel) 2:17 p h., 4. Hushovd (norvég, Crédit Agricole) 5:58 p h., 5. Zabel (német, T-Mobile) azonos idővel, 6. McEwen (ausztrál, Lotto-Domo) a. i., …9. Armstrong (amerikai, US Postal) a. i., …13. Ullrich (német, T-Mobile) a. i., 14. Voeckler (francia, Brioches) a. i. Az összetettben: 1. (sárga trikóban) Thomas Voeckler 46:43:10, 2. O’Grady (ausztrál, Cofidis) 3:00 p h., 3. Casar (francia, fdjeux.com) 4:13 p h., 4. Virenque (francia, Quick Step-Davitamon) 6:52 p h., 5. Piil (dán, CSC) 7:43 p h., 6. Armstrong 9:35 p h., …17. Ullrich (német, T-Mobile) 10:30 p h. A gyorsasági pontversenyben: 1. (zöld trikóban) Robbie McEwen 210 pont, 2. Zabel 201, 3. Hushovd 195. A hegyi pontversenyben: 1. (pöttyös trikóban) Richard Virenque 84 pont, 2. Merckx (belga, Lotto-Domo) 57, 3. Bettini (olasz, Quick Step-Davitamon) 36. A csapatversenyben: 1. CSC (dán) 138:04:01, 2. Alessio (olasz) 2:23 p h., 3. Brioches (francia) 4:16 p h.
HATNAPOS PÁLYAVERSENY, FIORENZUOLA (Olaszország). A végeredmény: 1. Giovanni Lombardi (olasz), Samuele Marzoli (svájci) 200 pont, 2. Marvulli (svájci), Keisse (belga) 197, 3. Villa, Quaranta (olasz) 200 (1 kör hátrány), 4. Liska, Zabka (szlovák) 156 (1 k h.), 5. Bongiorno (argentin), Van Zyl (dél-afrikai) 136 (3 k h.), 6. Frey (német), Donadio (olasz) 76 (5 k h.)
A következő akadály
Eljött az idő! A kerékpáros-rajongók szabadnapot vettek ki, s megigazították a műholdas antennákat, pénteken ugyanis már az idei viadal összetett végeredménye szempontjából döntő szakaszra kerülhet sor. A Castelsarrasin és La Mongie közötti 197.5 kilométeres etap végén két első kategóriás hegy nyújt kitűnő lehetőséget a támadásra, az első, a Col d’Aspin (1489 méter) 12.5 kilométeren keresztül átlagosan 6.3 százalékos szintemelkedésű, míg a tekintélyes La Mongie (1715) 6.8 százalékos emelkedéssel keseríti meg a kerekesek életét. A befutó a La Mongie csúcsán lesz, pontosan ott, ahol két esztendővel ezelőtt Lance Armstrong megnyerte Joseba Belokival vívott csatáját. A spanyol ezúttal nincs a mezőnyben, de az amerikai így sem marad méltó ellenfelek nélkül… Tv: Eurosport, 14.00 (élő); ZDF, 14.00 (élő); RAI TRE, 15.30 (élő). Internet: www.letour.fr