Nagy Tímea megvédte címét!

KRASZ EMILKRASZ EMIL
Vágólapra másolva!
2004.08.15. 15:36
Címkék
Fantasztikusan érett vívással, végig vezetve, magabiztosan nyert Nagy Tímea, így az athéni olimpián megszületett az első aranyérmünk, ami összességében a magyar sport 150. olimpiai aranya...
Nagy Tímea, első athéni aranyérmesünk
Nagy Tímea, első athéni aranyérmesünk
Nagy Tímea, első athéni aranyérmesünk
Nagy Tímea, első athéni aranyérmesünk
Nagy Tímea, első athéni aranyérmesünk
Nagy Tímea, első athéni aranyérmesünk
Minden jó, ha jó a vége, mondhatnánk a mai nap történéseit figyelve, hiszen fantasztikusan érett vívással, végig vezetve, magabiztosan nyert Nagy Tímea a női párbajtőr egyéni számában! Szerencsére Titin egyáltalán nem érződött a hatalmas lelki teher, sokkal inkább a francia Flessel-Colovicon, aki nem tudott mit kezdeni Timi nyugalmával. Nem kellett tehát attól tartanunk, hogy ebben a számban is 14-14-es állásnál következzen az utolsó tus, és a 15-10-es végeredmény is azt mutatja, hogy ezen a találkozón nagy volt a különbség a szám eddigi két olimpiai bajnoka között. A négy évvel ezelőtti arany után újra magyar királynő ül a női párbajtőr egyéni versenyszámának trónján! Gratulálunk Nagy Tímeának, aki a győzelem után a következőket nyilatkozta:
- A kislányom, Csenge, úgy engedett el Athénba, hogy meg kell nyerjem az aranyérmet, mert különben nagyon szomorú lesz. Nagyon örülök, hogy így erre nem kerül sor. Persze nem volt ez ennyire egyszerű. Nagyon tartottam Flesseltől, hiszen Mincza Ildit is le tudta győzni, de szerencsére a döntő nekem sikerült jobban. Nagyon boldog vagyok, hogy meg tudtam védeni címemet.

A csalódott versenyzők csatájában, a bronzmeccsen, Mincza Ildikó hiába kezdett magabiztosan, és húzott el a csörte elején, a végére nagyon elfáradt, és a jobban koncentráló Nisima az utolsó szakaszban megfordítva az állást 15-12 arányban nyert. Mincza-Nébald Ildikó így negyedik helyen fejezte be a női párbajtőr egyéni küzdelmeit, Nisima pedig bronzérmes. A mérkőzést a döntő francia résztvevője Flessel-Colovic a VIP páholyból követte figyelemmel, sőt Kulcsár Győzőnek figyelmeztetnie is kellett, túlzott öröméért.

Szavazás

Hány aranyat nyerünk Athénban?

---- Rosszul kezdődött számunkra a nap, hiszen a legelőkelőbb helyen, harmadikként rangsorolt, idén nagyszerű formában vívó Hormay Adrienne "kezdősúlyán" ragadt. Az első fordulóban erőnyerő volt, ám a harminckettő között a huszonkilencedik helyen rangsorolt román Anna Branza ellen vívhatott. A papírforma mindenképpen Hormay mellett szólt. De csak az… Sajnos kiválóságunk igazából nem tudta kétesélyessé tenni a továbbjutást. 2-1-nél vezetett először és utoljára, hiszen folyamatosan ellenfele után kapaszkodott. 11-11-nél még egyenlő volt az állás, ám onnan a román vívónő három találatot vitt be gyors egymásutánban, eldöntve ezzel tulajdonképpen a mérkőzést. Végeredményben 13-15 nem ide, Hormaynak marad vigaszként a csapat, egyéniben a címvédő Nagy Tímeában és Mincza Ildikóban bízhattunk ekkor. Nem hiába!

Mincza Ildikó - jöjjön Flessel!

A tizenkettedik kiemelt Mincza Ildikó ugyancsak a harminckettő között kapcsolódott be a versengésbe. Kezdésként a holland Sonja Tol ellen meccselhetett. Mincza gyorsan előhúzott 4-0-ra és ezt követően nem is engedte közel magához ellenfelét. A találkozón a tudásbeli különbség pontokban is megmutatkozott, a magyar klasszis kétséget sem hagyott: melyikük lesz a továbbjutó. Végül 15-7-re nyert. Soha szorosabbat…
A tizenhat között aztán máris izgulhattunk érte. Persze az ellenfele már előre is kemény diónak ígérkezett. A német Britta Heidmann ötödik kiemelt volt ugyanis. Az elején elhúzott a magyar vívónő, azonban mintha kiengedett volna, elveszette a fonalat. Ellenfele feljött, kiegyenlített majd a vezetést is megszerezte. 1-0 ide az első, 3-1 oda a második szünetben. Azt a bizonyos fonalat azonban Mincza szerencsére a hajrában - soha jobbkor - megtalálta. A felek 10-10-zel zárták a harmadik harmadot, végül azonban a magyar a maga javára döntötte el a mérkőzést.
A negyeddöntőben Mincza a találkozó első harmadában nem találta a huszadik kiemelt dél-koreai Kimmel szemben az ellenszert, hiszen az ellen a vártnál sokkal jobban tartotta magát. Szerencsére csak egy darabig, mert aztán beindult a Mincza-henger. 11-8-ig még úgy ahogy tartotta a lépést Kim, onnan viszont Mincza pillanatai és ami fontosabb, találatai következte. Végeredményben 15-9-cel zárta a negyeddöntőt. Az elődöntőben minden bizonnyal sokkal nehezebb lesz: az első kiemelt francia Laura Flessel Colovic vár rá.

Nagy Tímea - másodszor is magyar-francia párharc

A huszonkettedikként rangsorolt címvédő, Nagy Tímea kezdésként a harminckettő között az orosz Anna Szivkovával találkozott, akit a tizenegyedik helyre rangsoroltak. Nagy küzdelem jellemezte a találkozót mindkét fél részéről, Nagynak azonban nagyon kellett kapaszkodnia: 2-4-ről vette át a vezetést 5-4-re és onnantól kezdve nem volt megállás, nem engedte ki a kezéből a találkozót és 14-10-ra hozta a mérkőzést.
A nyolcaddöntőben aztán már az első harmadban 5-1-re vezetett az olasz Cristiana Casciolio ellen, akit a hatodikként rangsoroltak a mezőnyben. Vívónőnk rendkívül azonban magabiztosan játszott, hat különbséggel is elhúzott, onnan azonban érthetetlen módon közel engedte magához ellenfelét, aki zsinórban négy találatot húzott be. 12-12-nél egyenlő is volt az állás, a hajrát fej-fej mellett tették meg. 13-12 ide, aztán 13-13. 14-13 ide és megvan a döntő találat Nagy részéről: 15-13!
Nagy a negyeddöntőben ismét jól nyitott, ám találatokban igencsak visszafogott első két harmadot produkáltak a tizennegyedik kiemelt kínai Csanggal. Ekkor mindössze 2-2 volt az állás. A közvetlen hajrában Nagy vezetett, de tizennégy másodperccel a mérkőzés vége előtt az ellenfél kiegyenlített. Jöhetett a hosszabbítás. Nagynak azonban megtetszhetett Mincza korábbi produktuma és ugyancsak győztes találatot vitt be. A döntőért a második kiemelt, ugyancsak francia Maureen Nisimával mérkőzhet. Ellenfele első meccset biztosan, majd másik két találkozóját egy találattal nyerte.

Az elődöntőket 18-30-tól vívják ---- Nagy Tímeának köszönhetően lesz magyar résztvevő a női párbajtőr egyéni küzdelmeinek ma késő délutáni döntőjében, és Titi is megpróbálhatja legyőzni az immár harmadjára olimpiai dobogóra álló francia Flessel Colovicot. Reméljük, hogy ezúttal csak ezüst jut majd a francia vívónak. Nagyon változatosan alakult a párbaj, ugyanis eleinte Timi vezetett 4-2-re, majd 9-7-re, de éppen a végén vette át a vezetést Nisima. Ekkor vezetett azonban utoljára, mert bámulatosan koncentrálva Nagy Tímea két együttes találat után remek tussal megszerezte a győzelmet. Jöhet a címvédés, Mincza Ildikónak pedig a bronzmérkőzés!

Sajnos az időrendben első elődöntő nem sikerült Mincza Ildikónak. Nagyon kicsin múlott, de a hosszabbításban az 1996-os olimpiai bajnok francia Flessel-Colovic vitte be a győztes találatot, így ő az egyik résztvevő az esti döntőben. Végig fej-fej mellett haladt a két kitűnő vívó, egyikük sem tudott egy tusnál nagyobb előnyt szerezni, bár 14-14-es állásnál a francia versenyző elvesztette egyensúlyát, ám Ildikó nem tudott ebből előnyt kovácsolni. ---- Nagy Tímea: "Nagyon boldog vagyok, még fel sem fogtam, mi történt, hiszen én még mindig a sydneyi aranyérmemet ünneplem. Mielőtt eljöttem, a kislányom, Csenge azt kérte tőlem, hogy nyerjem meg az olimpiát, különben nagyon szomorú lesz. Csodálatos érzés, hogy teljesíthettem ezt a kérését. A döntő előtt tartottam Flessel gyorsaságától, és elsősorban arra figyeltem, hogy minél kevesebb lábszúrást kapjak, mert ezt a világon a legjobban csinálja. A mostani eredménytől függetlenül őt tartom a világ legjobb női párbajtőrözőjének, rendkívül profi, tökéletesen készül a versenyekre. Ami engem illet, még nem tudom, mit hoz a jövő, ám abban szinte biztos vagyok, hogy Pekingben már nem leszek ott, de ezt természetesen még a családommal is meg kell beszélnem. A terveim között most elsősorban az szerepel, hogy a babák, a manók számát növeljem a családban, a két kislányom, Csenge és Luca között négy év a korkülönbség, szeretném, ha a harmadik korban közelebb lenne hozzájuk. Természetesen óriási boldogság a két olimpiai aranyérem, de van két gyermekem, és azok sokkal nagyon boldogságot jelentenek a számomra."
Kovács Tamás technikai igazgató: "Tímea szenzációsan vívott, fejben tökéletesen ott volt a páston, és technikailag is Flessel fölé nőtt. Óriási teljesítmény, amit tőle láthattunk, hiszen két gyereket nevel, s a szülés és a sérülés miatti kihagyás után éppen csak hogy bekerült a csapatba. Igazi példakép lehet a fiatalok számára."
Kamuti Jenő, az európai szövetség elnöke: "Nem is emlékszem arra, hogy mikor fordult elő utoljára vívásban, hogy valaki megvédte az olimpiai bajnoki címét, talán 1956-ban és 1960-ban Kárpáti Rudolf volt képes hasonló bravúrra. Tímea csodálatos estét szerzett, úgy gondolom, hogy az ő hozzáállása és teljesítménye példaként szolgálhat."
Szabó Bence, szövetségi kapitány: "A sors igazságtalansága, hogy Mincza nem nyert érmet, végig nagyon jól vívott, de remélem, hogy a csapatversenyen majd kárpótólja magát. Mivel Szőcs Bertalan nem volt itt, ezért én egész nap Mincza mellett ültem, míg Nagy Tímeának Kulcsár Győző segített. Mivel Tímea végig így nyert, ezért a döntőben ezen már kabalából sem változtattunk. Igaz ugyan, hogy Tímea szerényen azt mondta, Flessel a világ legjobbja, de a fináléban úgy győzte le, hogy mindenféle tust bevitt neki." ---- "Nagyon örülök Timi győzelmének! - kezdte értékelését Móna István olimpiai bajnok öttusázó, a Honvéd-LNX szakosztály-igazgatója. - Megint bebizonyosodott, hogy a szervezésnek milyen fontos szerepe van, hiszen Kulcsár Győző nélkül ez az aranyérem nem született volna meg. Sok kritika ért minket, amikor a Honvéd két éve hazahívta Kulcsárt Olaszországból. Most hozta meg a gyümölcsét a két világklasszis együttes ereje: Nagy Tímeáé és Kulcsár Győzőé!"
A végül a negyedik helyen végző Mincza Ildikónak sajnos utolsó olimpiáján sem sikerült érmet szereznie, így érthető, hogy Magyarországról aggódó edzője, Szőcs Bertalan csalódottan nyilatkozott: "Nagyon sajnálom Ildit, ha sikerült volna a döntőbe jutnia, beindul, és nyer. A világ egyik legtechnikásabb vívójának tartom, csak az a pechje, hogy világversenyt nem sikerült nyernie." ---- "Anya vív Szibiben" - fakasztotta mosolyra környezetét négy évvel ezelőtt az akkor kétesztendős Varga Csenge.
Anya olimpiai bajnok lett Szibiben, akarom mondani Sydneyben.
"Titi vív Tata" - ismételte meg nővére produkcióját, azaz varázsolt széles vigyorokat szerettei arcára az elmúlt hetekben a második szülinapi partijára készülő Varga Luca, aki egyszer-egyszer már azt is ki tudja mondani, hogy "Até, Até".
Na igen, Anya (igen, így, nagy betűvel) most Atéban, bocsánat, Athénban vív.
Anya persze hiányzik a lányoknak, de legalább Apa meg a Nagypapa meg a másik Nagypapa meg a Nagymama meg a másik Nagymama itt van. Apa amúgy roszszul aludt az éjjel, nem szokott, de most furcsát álmodott. Szerencsére nem emlékszik semmire. De az biztos: nem azt álmodta, hogy Anya kikapott.
Reggel kis tévézés, Apa az olimpiát nézi, Luca a rajzfilmet. Csenge még Balatonon van, majd délután jön fel a nagyszülőkkel, a Nagy szülőkkel. Kis séta a kertben, de tényleg csak kicsi, mert elmúlt tizenegy, jön Anya. Jön, lát - és győz. Naná, majd nem. Apa rádión hallgatja a közvetítést, egy hordozható készüléket csatol a karjára, úgy jár fel és alá. Aztán leül, hátradől, talán Luca is érzi, hogy eddig minden rendben: Zsivkova képtelen volt megverni Anyát.
"Ha Titi vív, kétezerre felmegy a vérnyomásom" - árulja el Apa. Egyik karján Luca, a másikon a rádió. Majd folytatja: "Abban a tudatban vártam ezt a napot, hogy Titi két gyerek mellett kijutott az olimpiára, már azzal kiérdemelne egy aranyérmet. Elmesélek valamit: Luca öt kiló harminc dekával megszületett, Titi utána ismét elkezdett edzeni, csakhogy megsérült, s hosszú hónapokat kénytelen volt kihagyni. Nem túlzás, tusról tusra küzdötte vissza magát, csodálom érte, hogy kiharcolta a részvételt. Fogalmam sincs, mi a titka, azonban valamit tud, amit más nem."
Ül az ember, hallgatja Varga Sándort, és azt mondja magában, jó hallgatni. Csakúgy, mint Radnóti Lászlót. Hiszen a rádióriporter nem sokkal dél után azt kürtöli világgá: Cascioli legyőzésével Nagy Tímea a nyolc közé jutott!
Hallod, Luca, Anya megint ügyes volt?!
Varga nagypapánál kevés boldogabb nagypapa van, nevetve mondja, ha hazatér, fenékbe billenti menyét, hogy 11:5-ről 13:13-ra felengedte az olaszt. "Ez nem az én egészségemnek való" - mosolyog még mindig, hogy aztán megsúgja, szíve pacemaker segítségével műkődik…
Ebédelni kellene, de Apa torkába mintha egy gombóc préselődött volna be, egy falat sem csúszik le. Bezzeg Luca lakmározik, na persze tiszta anyja: megjött az étvágya…
Anya közben "kínait eszik": Csang Linek a negyeddöntő jelenti a végállomást. Apa sms-t ír Anyának, "Igazi sportember vagy" - pötyögi be a telefonba. Néhány perc múlva már tárcsázza Anya számát. "Gratulálok" - így Apa. "Köszi" - így Anya. Mielőtt Apa bármit mondana, Anya közbevág: "Te, képzeld, az imént beszéltem a nővéremmel, s azt mesélte, hogy a Csenge összebarátkozott egy fiúval…"
Anya az olimpia elődöntőre készül, de Nisimánál is fontosabb, hogy Csenge hány siklót fogott a Balatonon.
Speciel Csenge is készül a négyes fináléra: piros és zöld zsírkrétát ragad, azokkal színezi ki a hatalmas selyempapír felső, illetve alsó részét. A középső harmad fehér marad - máris kész a magyar zászló. Egy piros szívvel, valamint két-két "t" és "i" betűvel lesz teljes a kép.
Szóval az elődöntő. "Hajrá, Anya!" - zengi Csenge, aki csupán azért csúszik le egy-két találatról, mert behunyja szemét, erősen összezárja, így próbál segíteni az ő anyukáján. "Jó volt!" - kommentálja Anya tusait Luca. Összesen tizenötször mondja, hogy "jó volt". Jó, nagyon jó volt…
Anya döntős. Négy esztendeje Csenge inkább a Vukot akarta nézni, mint a finálét, most persze ott gubbaszt a képernyő előtt.
"Hajrá, Anya!"
Anya pedig szenzációs! És felülmúlhatatlan! És verhetetlen! És…
… és olimpiai bajnok!
"Szibi" után "Atéban" is.
A kert egyik sarkában Csenge sír. "Örömömben sírok" - magyarázza.
Na ja, akinek ilyen édesanyja van. ---- A nagy higgadtság és a profizmus diadala

Sajnos a délelőtti asszókról semmit sem tudok mondani, azokat nem láthattuk, mert a tévé nem közvetítette… Nagy dolognak tartom, hogy két versenyzőnk is a négy közé jutott. Azt hittem, Ildi legyőzi Flesselt, mert abban az asszóban nagyon együtt volt, és kicsin múlott a sikere. Sajnálom, hogy nem lett meg az érme, Nisima gyengébb nála. Tímeáról nem is tudom, mit mondjak… Két olimpiát nyerni, ráadásul más-más edzővel… Bevallom, nem hittem volna, hogy megvédi a címét, mert nagyon mélyről jött föl, sokáig sérülés zavarta. Kulcsár Győzővel nagyon egymásra találtak! Bámulatos az a nyugalom, higgadtság és profizmus, amellyel ismét eljutott az aranyig. Tímea minden tiszteletet megérdemel.

Jánosi Zsuzsanna (csapatban világbajnok tőröző, a vívószövetség utánpótlás-igazgatója)
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik