A brazilok kezdhették a találkozót. Elég lassan építették fel a támadásukat, az 53. mp-ben a betörő brazil lövését Fazekas Nándor bravúrral fogta, ám mivel Mezei szabálytalankodott a brazillal - sárga lapot érően-, így büntetőt dobhatott az ellen. Innen már sikerült betalálni: 1-0, oda. De olyan nagyon nem aggódtunk, ekkor még… Bár első támadásunknál Nagy László lövését hárította a kapus, ebből már sejthettük volna: ez nehezebb falat lesz, mintsem gondoltuk volna.
Kis késéssel, az ötödik percben érkeztek meg a csarnokba kézilabdázóink megszokott drukkerei, a népviseletbe öltözött magyar szurkolók. Pont szemtanúi lehettek, ahogy Harsányit szabályosan elütötte egy ziccernél a visszafutó védő, kisebbfajta csoda, hogy a rögbiben is kemény belemenést két perces kisbüntetéssel megúszta. Kiállítás jó, hetes jó, annak viszont nem tudtunk örülni, hogy Mocsai kihagyta a hetest, majd emberhátrányból is gólt kaptunk. Pérez már a harmadik támadásunkat rontja el a hatodik percben: mikor és ki fog itt gólt lőni? Nem megy előnyből, nem megy hetesből, honnan megy majd?
3-0 után végre Pérez talál be, 5.58-nál. Egy kontránál aztán négyen indulunk kapura. Még szerencse.. Mezei szedi össze a pattogó labdát a félpálya közelében, majd amúgy rögbisen eldőlve indítja már a hatosnál robogó Pásztort. Szélsőnk felugrik, a levegőben kivár, kivár, már egy méterre van a kapustól, amikor belelövi az ellenfélbe az abszolút ziccert. A kipattanót Harsányi gyűjti be és helyezi a hálóba. 12.16-nál az igen passzív és többet is rontó Nagy László révén egalizálunk. Megérkeznek a csarnokba a magyar kézis lányok. Na ez majd hat… És igen!
12.53-nál Iváncsik gondolja úgy: álljon helyre a világ rendje. Először vezetünk a találkozón. 7-6 ide az első "negyed", nem túl gólgazdag találkozó. Pedig a kapusoknak nem is kell bravúrok sokaságát bemutatni. A brazilok hálóőrét mi tesszük naggyá. De azért jól jött, amikor Fazekas ráült egy lövésre a gólvonalon. Egy kontránál Nagy abszolút ziccerben, beugrásból fél méterről is eltalálja a kapus bal kezét, majd a kipattanóval Harsányi teszi ugyanezt, aki a kapus bal lábfejét választja a változatosság kedvéért. Nem hiszünk a szemünknek. Pedig ez nem egy rossz álom…
Aki Ki tudja a nagyobb ziccert kihagyni? versenybe Pérez is benevez, amikor 7-7-nél a 20. percben, semmit nem bízva a véletlenre a hatosról majdnem labdával a kezében beugrik a kapuba - figyelt társai hibájára -, de onnan is képes rontani! A gólvonaltól másfél méterre jár, amikor elengedi a labdát, ám a gólvonalon álló kapus egyszerűen kirúgja azt. 21. perc, Harsányi ismét ziccert hibáz, igaz ő legalább ekkor arra hivatkozhatott, hogy hátulról picit meglökték. Akkor felejtsük el a ziccert, véli Pérez, aki "munkahelyéről", átlövőből szerez gólt. Laluska is ront, majd a félidő vége felé Mocsai aznapi második hetesét is kihagyja.
10-10 a félidő, ilyen rossz lövőszázalékkal régen játszottunk - ha volt valaha ennél rosszabb -, csaptunk magasan legjobbja Fazekas kapus. ---- A második félidőben 1.48-nál esik az első gól, nem mi lőttük… aztán visszavesszük a vezetést: 12-11. Nagyon nem lélegezhetünk fel, bennünk a görcs, a kapus elbizonytalanította lövőinket: Pásztor ziccerben - megint! - beugrik majdnem a kapuba, de a kapus lába közt elpattintott lövése a felső kapufa felett hagyja el a játékteret. Ilyés is szerepet kap, hogy ő se maradjon ki a sorból: szélről ugrik be ziccerben, de belép, különben pedig a kapufára ejtette a labdát…
Pedig a hangulatra nem lehet panasz, két teljes szektorban magyarok, most kétszer annyian szurkolnak, mint az egyiptomiak elleni nyitányon. A hangulat fantasztikus, akkor is zúg, hullámzik a lelátó magyar része, amikor nem nálunk volt a vezetés. A 13. percben átvették a vezetést… Nagy átlövőből kiegyenlít. Végre, Laci!
17-17, Fazekas véd, véd és véd, az ellentámadásból Harsányi a szélről betalál. Vezetünk, de már nemcsak érezzük, hanem tudjuk: a hajrá meleg lesz… Nagy Laci méregből húz be egyet a bal alsóba, tizenkét méterről felugorva, majd Pásztor ziccerben - jaj! - a kilencesről ugrik fel, de ez bejön, mert gólt szerez. Kettővel megyünk! Na, nem sokáig…
Három perccel a vége előtt jó a blokkunk, ám a lepattanót nem tudjuk összeszedni, mert magyar lábhoz ér, szabadot dobhatnak. Idegesek vagyunk, görcsösek, pechesek és úgy egyébként. Emberhátrányban játszunk, Díaz kapaszkodott bele az átlövőbe, ám szélről leadott lövésük a kapufán csattan. A kiállításból visszajött és átlőni készülő Díazt rántják le másfél perccel a vége előtt: kiállítás, emberelőnyben játszhattunk végig a meccsen, egy góllal vezetünk. Hát, ha innen sem nyerünk…
Addig szerencsétlenkedünk azonban, nem találjuk a rést, megy a húzás, a játékvezetők keze viszont már a magasban, jön a passzív, kapkodunk, minek eredményeként a támadás végén Harsányi nem tudja összeszedni a labdát. Végszóként mégis jöhetnek a brazilok, a szövetségi kapitányuk azonnal időt kér, az egyenlítés a kezükben van. Egy támadásnyi idejük maradt.
Díaz keményen fog, ismét kiáll. Ez egy kicsit túlzás volt... Fazekas azonban megfogja a meccs lövését. Na, nem mintha olyan nehéz lett volna, mondjuk gyenge sem volt a jobb kapufa mellé félmagasan érkező bomba, de meccslabda volt, annyi biztos. Három másodperccel a vége előtt Skaliczki László is kikéri az idejét, hogy megnyugtassa a fiúkat. Sikerült neki: a hátralévő időben már nem tudtak hibázni. Nem nagyon volt ilyen periódus a találkozón… ----
Fazekas Nándor: "Úgy gondolom, hogy fel kell tüzelni a fiúkat, mintsem földbe döngölni őket, a kapott tizenkilenc gól az nagyon jó teljesítmény, a védekezésünket dicséri. Máskor 20-25 kapott góllal is elégedettek szoktunk lenni. Jó lenne azonban ezt a meccset tiszta fejjel végig gondolni, aludni rá egyet és úgy elemezni a hibákat. Az már most is egyértelmű, hogy ha a ziccerek felét bedobjuk, tíz góllal nyerünk, ezen feltétlenül javítanunk kell a folytatásra."
Skaliczki László: "A mérkőzés ékesen bebizonyította, hogy ennyi gólhelyzetet nem lehet büntetlenül kihagyni. Önmagunknak tettük nehézzé a meccset, két találkozót is meg lehetett volna nyerni ennyi lehetőséggel. Rossz felfogásban, nem profiként játszottunk, hangulatfüggő kézilabdát mutattunk be. Talán a védőjátékunkat lehetne egyedül dicsérni, Fazekas is remekül védett, no meg a küzdőszellemünk is pozitívum volt. Nem tudom, miért estünk így vissza az Egyiptom elleni meccs után, akkor csapat voltunk, most csak egyéniségek halmaza. Tudtuk, hogy a brazilok a hosszú, türelmes játékot erőltetik, mi viszont folyton kapkodtunk, s el is bizonytalanodtunk a brazil kapus bravúrjai miatt. Az átlövőink nem hozták azt, ami tőlük joggal elvárható, sem a kulcsemberek, sem a cserék nem tudtak lendületet adni a csapatnak."
Nagy László: "Valahol számítottunk arra, hogy nem lesz könnyű mérkőzés, de ha csak a 45-50 százalékát belőjük a helyzeteinknek, akkor simán megvan a meccs. Ez volt az oka a nehéz sikernek, szerencsére Fazekas Nándi nagyon jól védett, ez rengeteget segített. A brazil kapus is parádézott, de ennek főleg az volt az oka, hogy csak félmagasakat lőttünk, amikor lejjebb, vagy földre pattintva próbálkoztunk, több sikerrel jártunk. A közönség fantasztikus volt, végig kiválóan támogattak minket."
Mezei Richárd: "Az első félidőben a védelmünk jól működött, a második játékrészben viszont nagyon sok hiba becsúszott hátul, és ez a támadásban is elbizonytalanított minket. Nem becsültük le a brazilokat, nem is lehetett, hiszen megmutatták, hogy ők is jó csapatot alkotnak. A végén helyén volt a szívünk, és egy kis szerencsénk is volt, ez kellett a győzelemhez."
Alexandre Vasconcelos, a brazil kapus: "Remek napot fogtunk ki, nem számítottunk arra, hogy ilyen szoros meccset játszunk a magyarokkal, főleg a görögök és az egyiptomiak ellen készültünk. Hogy mindig egy helyre lőttek volna a magyarok? Nem hiszem, egyedül Pérez tüzelt gyakran ugyanoda, a többiek váltogatták a sarkokat. Édesapám, bátyám, nővérem is futballkapus, amikor kézilabdázni kezdtem, az volt az álmom, hogy brazil válogatottban védjek, és ilyen teljesítményt nyújtsak." ----
A csapat játéka mostantól ennél csak jobb lehetRettenetes szenvedés volt! Kezdem a végén... Az olimpián minden győzelem értékes, örülnünk kell ennek is. Az más kérdés, miként harcoltuk ki. Erre ugyanis cseppet sem lehetünk büszkék. A kapott gólok számával elégedett vagyok, és rögtön hozzáteszem, ez főleg Fazekas kapus érdeme. A lőtt gólok száma viszont roppant kevés, aminek csak az egyik oka a megdöbbentően sok kihagyott ziccer. A másik, és talán fontosabb ok, hogy támadásban szinte semmi elképzelést nem tudtam felfedezni a mieink játékában. Keserves kínok árán nyertünk, holott arra senki sem gondolt, hogy - a főleg remek küzdőszelleméért dicsérhető - Brazília ellen ki kell csikarni a sikert. A folytatásban csak jobb lehet a játékunk, de kérdés, ez mire lesz elég a franciák ellen. Ha Fazekas Nándor kapus mellett még valakit ki kellene emelnem, akkor a sok labdát szerző Pásztor Istvánt és az önfeláldozóan küzdő, több büntetőt kiharcoló Mezei Richárdot említeném. A többiek mélyen valódi tudásuk alatt teljesítettek, és - sajnos - nem voltak kivételek az átlövők sem. A brazilok sokat fejlődtek, de csak a magyarok mélyrepülése miatt tűnhettek ilyen jónak, egyébként még messze vannak az élmezőnytől.
Kovács Péter (vb-ezüstérmes, olimpiai negyedik, BEK-győztes, világválogatott, az évszázad magyar kézilabdázója) ---- A női torna első fordulójában (A-csoport) az ázsiai selejtező győztesét, Kínát a közepesnél valamivel jobb játékkal legyőző magyarok a keddi második körben a házigazda Görögország legjobbjai ellen lépnek pályára. Mocsai Lajos szövetségi kapitány olimpiai és vb-ezüstérmes, klasszisokkal telezsúfolt együttesének aligha kell tartania az - udvariasan szólva - csak szerény nemzetközi tapasztalatokkal felvértezett görögöktől, akinek még sem Eb-re, sem vb-re, ezért aztán ötkarikás játékokra sem sikerült kvalifikálniuk magukat (Athénban a házigazda jogán állítottak ki csapatot).
Görögország ellen eddig egy alkalommal, 1991. március 14-én Mortarában, az olaszországi C-világbajnokságon játszottunk, s 13-4-es félidő után 25-8-ra nyertünk. A Laurencz László szövetségi kapitány irányította csapat az alábbi összeállításban szerepelt: Hang (Hoffmann) - Horváth I. 3, Szabó M. 5, Erdős 3, Oravecz, György 3, Szántó 2. Cs: Németh H. 5, Hankóné, Major 3, Varga M. 1. Az akkori magyar keretből ma már csak a világbajnok (2003) Szabó-Jacques Melinda (Metz) és a vb-ezüstérmes (1995) Németh Helga (Dunaferr NK) játszik az élvonalban.
A görögök a nyári játékokon az első fordulóban Brazília ellen 29-21-es vereséggel mutatkoztak be. A norvég Svein Olsen kapitány keretében négy idegenlégiós szerepel: a beállós Pszata (Oldenburg, német), a jobbátlövő Gkolia (Oldenburg), a jobbszélső Paciu (TuS Weibern, német) és a balszélső Theodoridu (Bruni, svájci). A braziloknak 11 kísérletből öt gólt lőtt Gkolia, míg az irányító Giupi tízből hatot.
Mocsai Lajos szövetségi kapitány szerint az olimpián egyetlen vetélytársat sem lehet lebecsülni, ugyanakkor - s ezt már nem ő mondja - edzőpartnernek talán megfelel a mieinknek a görög csapat.
Kedden a kínaiak ellen a vb-negyedik Ukrajna is bemutatkozik, a B-csoportban pedig Dánia-Dél-Korea rangadót rendeznek.