Szerdán újabb három csapat, a Milan, a Barcelona és a PSV foglalta el a helyét a legjobb 16 között a Bajnokok Ligájában. A három egykori győztes közül az olasz és a spanyol gárda továbbjutásában semmi meglepő nincs, már a beosztás elkészítésekor sejthető volt, hogy az F-csoportban a Celtic és a Sahtar húzza majd a rövidebbet. No, de hogy a korábban a csoportkörben nyolcból nyolcszor elbukó PSV is ilyen gyorsan révbe érjen, úgy, hogy közben az Arsenal és a Panathinaikosz még ne döntsön a saját sorsáról?& Az eindhoveni gárda már továbbjutóként mehet Athénba, miközben az Arsenal és a Panathinaikosz az életéért küzd, és csak egyikük lehet boldog.
Korábban sorrendben egy, kilenc, hét, négy, kilenc, hét, hét és tíz pont nem volt elég az életben maradáshoz, és bizony az Arsenaltól a rajton elszenvedett vereséget követően ismét kongtak a vészharangok Eindhovenben. Csakhogy Guus Hiddink legénysége azt követően már nem tévesztett lépést, megverte a Panathinaikoszt, majd a Rosenborgot kétszer, végül ikszelt az "ágyúsokkal", és ennyi már elég is volt neki az üdvösséghez. Tavaly tíz pont kevés volt, de akkor a Monaco és a Deportivo La Coruna nem hullajtotta olyan előzékenyen a pontokat, mint most az angol és a görög vetélytárs. És az idén a PSV nem feltétlenül akart szépen játszani, csak nyerni.
Andre Ooijer (balra) góljával szerzett vezetést a PSV, amely a késôbbiekben ugyan nem tartotta meg az elônyét, de a továbbjutáshoz – a Rosenborgnak hála – az iksz is elég volt
"A PSV eredménycentrikus futballja sokkal gyümölcsözőbb volt, mint az Ajax támadásokat erőltető taktikája - véli például az Algemeen Dagblad szakírója. - A csapat a Rosenborgnak is köszönettel tartozik, amely két éve az Ajaxon, most pedig a PSV-n segített. Az Arsenal elleni második félidő izgalmas csata volt, már az egyenes kieséses szakaszt idézte. A kritkus közönség végre magkapta, ami a pénzéért járt neki. A klub leszámolt az európai traumával." Az Eindhovens Dagblad kissé mélyebb elemzésre is vállalkozott, és a siker két fontos összetevőjére is rábukkant. Elsőként - aligha meglepő módon - Guus Hiddink nevét említette meg, aki a nyáron úgy építette fel a csapatot, hogy mindössze nyolcmillió euróból vehetett új játékosokat. A két éve a dél-koreaiakat a vb-dobogó tövébe segítő szakember kitűnően sáfárkodott a pénzzel, és a lap szerint az új arcok adták meg a végső lökést az áttöréshez. "Cocu rutinja és az ismeretlen külföldiek, például Gomes, Alex, Beasley és Farfán, gondoskodtak arról, hogy a PSV ismét megjelenjen az elitben" - olvasható a lapban.
Persze, az 1992 óta hermetikusan elzárt ajtót kinyitó Hiddink véleménye szintén ott van minden lapban. "Tudtuk, hogy lesznek lehetőségeink, az első gól is bizonyíték vol erre, a következő időszak pedig arra, hogy az Arsenal nagyszerű csapat, és bármikor képes gólt szerezni - mondta a holland szakember. - Az egy egy végül elég volt nekünk. Taktikailag kifogástalant nyújtottunk. Büszke vagyok mindenkire, csodálatos este volt ez a PSV számára. Annak pedig különösen örülök, hogy nem Athénban kell kiharcolnunk a továbbjutást." Az Arsenalnak sem ott kell, hanem odahaza, a Rosenborg ellen - Athénban minden bizonynyal melegebb lenne, mint Londonban… -, de a kiállított Lauren és Viera biztos, a megsérült Van Persie és Henry elképzelhető távollétében azért az sem megy majd automatikusan. Ha Eindhovenben összejött volna a diadal, nem lenne győzelmi kényszer azon a gárdán, amely évek óta a BL megnyeréséről álmodozik. ----
Szavazás
A Milan elképesztően jól védekezik az első számú kupasorozatban. A BL-ben a gárdának a Sahtar elleni volt a 38. kapott gól nélküli mérkőzése (82 találkozón), és továbbra is csak 67-szer kellett középkezdéshez vonulnia. A piros-feketék átlagosan 109 percenként kapnak gólt.
Nem megy a góllövés a CSZKA Moszkvának a BL-ben. Az orosz gárda a legutóbbi hat BL-meccséből immár az ötödiken maradt gólképtelen, mindössze a PSG kapuját tudta bevenni, igaz, azt kétszer is.
A Paris Saint-Germain zsinórban harmadszor nem rúgott gólt Angliában, igaz, a franca gárda az előző két kiruccanással ellentétben ezúttal legalább egy ponttal gazdagodott. A párizsiak pontrablása egyúttal azt is jelenti, hogy már csak a Juventus hibátlan a mezőnyben.
A Rosenborg 2001 novembere óta képtelen nyerni hazai pályán az elitligában. A Celtic elleni, 2-0-s diadalt öt döntetlen, valamint a PSV elleni 2-1-es vereség követte. A norvég gárdának egyébként a skótokkal szembeni diadala volt az egyetlen a legutóbbi húsz BL-ütközetéből.
Negyven éve, az 1964-65-ös idény óta képtelen a Camp Nouban skót csapatot legyőzni a Barcelona. Akkor a szerdai riválisát 3-1-re verte meg, azóta három döntetlen és két vereség szerepel a mérlegben. Viszont a szerdai iksz továbbjutást ért a katalánoknak.
Öt forduló után érdemes megnézni, hogyan áll a BL góllövőlistája. Az élen a holland Ruud van Nistelrooy (Manchester United) szágult nyolc találattal, mögötte honfitársa, Roy Makaay (Bayern München) következik hattal, a képzeletbeli dobogó dobogó harmadik fokán pedig az öt gólnál járó Ivan Klasnic (Werder Bremen) posztol.
Egy körrel a befejezés előtt a Juventus, a Bayern München, a Manchester United, a Lyon, a PSV, a Milan, a Barcelona, az Internazionale és a Chelsea jutott be a legjobb 16 közé. ---- Bár csak a Rosenborg elleni hazai mérkőzésen lépett pályára csereként, Fehér Csaba a PSV összes BL-mérkőzésén kerettag volt, és természetesen együtt ünnepelt a társaival a továbbjutás kiharcolását követően. - Jó volt a hangulat, ez tagadhatatlan, de azt hiszem, érthető, hiszen az új rendszerben a PSV először élte túl a csoportkört - mondta lapunknak a magyar védekező középpályás. - Várakozáson felüli volt, hogy a PSV továbblép, ráadásul egy körrel a befejezés előtt? - Ha azt nézzük, hogy korábban ez egyszer sem sikerült, akkor feltétlenül. Ugyanakkor tíz ponttal okkal lehet reménykedni mindebben. Bár előfordult már, hogy ez sem volt elég a továbbjutáshoz. - A kispadon végig érezték, hogy meglehet a továbbjutás? - Ezt nehéz megmondani. Érdekes mérkőzés volt, egy nullára vezettünk, jól játszottunk, aztán Henrynak elég volt egy villanás, és máris kezdődhetett minden elölről. Támadtunk, támadgattunk, de a kiállításokig nem volt jelentős gólhelyzetünk, utána akadt ugyan egy-kettő, de amikor megtudtuk, hogy ikszre áll a Panathinaikosz Trondheimben, furcsa kettősség lett rajtunk úrrá. Támadjunk, és próbáljunk gólokat rúgni, mert kettős emberelőnyben úgy illik, vagy elégedjünk meg az egy ponttal, mert tudjuk, hogyan áll a másik meccs? Végül olyan se támadás, se védekezés jellege lett a találkozónak. - Megkönnyebbülés volt a hármas sípszó? - Nekem nem, de a többieknek, akik játszottak, biztosan. Jó lett volna pályára lépni. - Lehetősége még lesz rá… - Például a Panathinaikosz ellen, ha Hiddink edző azoknak ad lehetőséget, akik eddig kevesebbet játszottak. Vagy a tavasszal, a folytatásban, tudom. Jó lenne erős csapatot kapni, nem lenne túl örvendetes, ha például Ukrajnába kellene utaznunk… ---- "Megmondtam előre, hogy a hó szerencsét hoz nekünk" - állt ki a maga önimádó modorában Pinto da Costa, a címvédő Porto elnöke, miután csapata sorsdöntő mérkőzésen, mínusz 12 fokban fektette két vállra a CSZKA Moszkvát. Természetesen a kortesbeszéd sem maradhatott el: "Amikor szükséges, a fiúk mindig kivágják a rezet. Nekik mindegy, hogy esik-e vagy fúj, tél van-e, vagy nyár. Biztos vagyok benne, hogy most már nem térünk le a győzelmek útjáról." A jelek szerint egy követ fúj a presidentével a kék-fehérek edzője, Víctor Fernandez, aki hasonló stílusban éltette tanítványait. "Ismét bebizonyítottuk, hogy erős csapatunk van, olyan, amelyik sohasem adja fel. Ez segített a mostoha körülmények ellenére megnyerni a moszkvai mérkőzést. Már a CSZKA elleni összecsapás előtt megmondtam, hogy a Boavistától elszenvedett vereség miatt nem kell aggódni, legfeljebb az eredmény miatt szabad kicsit boszszankodni. Minden nappal közelebb kerülünk ahhoz a gárdához, amely nem is olyan régen büszkeséggel töltötte el a szurkolóinkat."
Frank Rijkaard, a Barcelona edzője nem leplezte, hogy kis tüske maradt benne a Celtic taktikája miatt. "Gyakorlatilag antifutballt játszott az ellenfél, amely borzalmas a közönség számára. Ahhoz, hogy egy mérkőzés vonzó legyen, két támadó felfogású csapat kell, vagy az egyiknek le kell játszania a másikat a pályáról. Már csak ezért sem kritizálhatom teljes joggal a Celticet, amely az első félidőben tulajdonképpen még hagyott is nekünk egy kis teret, és csak a második játékrészben gubózott be, mint egy sündisznó - mondta a holland szakember. Majd hozzátette: - A lényeg persze, hogy továbbjutottunk."
A csoport másik nagyágyújánál, a Milannál nemcsak a nyolcaddöntőbe jutás örömére, hanem Hernán Crespo egyre jobb teljesítménye miatt is derűsek. "Még nincs csúcsformában, de hatalmas terhet vett le a válláról, hogy megint betalált a kapuba. Biztos vagyok benne, hogy hamarosan ismét a régi lesz - mondta a két gólt jegyző argentinnal kapcsolatban Carlo Ancelotti, a Milan edzője, aki azért másik kétgólos játékosát, Kakát sem felejtette ki a sorból: "Kiválóan játszott, noha ő máskor sem szokott gyengélkedni."
Milánó kék-fekete részében is nagy a vidámság, legalábbis erről tanúskodnak Roberto Mancininek, a fordulónak már továbbjutóként nekivágó Internazionale edzőjének a szavai. "Az elkötelezettségünk és az elszántságunk miatt boldogan térhetünk haza, noha jó lett volna nyerni. A Werder mindent megtett a győzelemért, de mi visszatartottuk az ellenfelet. A csapatom végig nagyszerűen játszva kiváló teljesítményt nyújtott" - így Mancini.